Περίεργα email...

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παιδια, εχω ένα πρόβλημα. Πριν από λίγο καιρό εκανα εγγραφη σε ενα site για penpals. Μου ήρθε ένα email από μία γυναίκα από καπου αφρικη αν θυμαμαι καλα, telma την λεγανε, και μου ελεγε ότι πεθανε ο μπαμπας της, αυτη ζει σε κατι (δεν θυμαμαι τι) που ειναι σαν φυλακη κλπ,μου το περιεγραφε, οτι σπουδαζε ιατρικη παλια και οτι θελει να ξαναγυρισει στις σπουδες της κλπ. Ε της απαντησα, της ειπα κι εγω 2-3 πραγματα για μενα αν και δεν μου γεμιζε πολύ το ματι, και στο επομενο της email μου ειπε οτι ο μπαμπας της ειχε αφησει στην τραπεζα κατι χιλιαδες ευρω που ηθελε να τα παρει για να συνεχισει τις σπουδες της, αλλα επρεπε να βρει αλλον εναν λογαριασμο για να τα μεταφερει πρωτα και μετα να της τα στειλω εκει για να ερθει στην χωρα μου και κατι τετοια, γιατι λεει δεν μπορουσε να τα παρει αλλιως. Της θυμισα ότι είμαι μονο 14, και δεν μου ξανα απαντησε. Μου ειχε στειλει και μια φωτο της.
Χτες μου εστειλε email αλλη μια γυναικα απο καπου αφρικη, μια peace bengazi, μου ελεγε για τον εαυτο της κλπ, και συνειδητοποιησα πως μου ελεγε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα! Ο τροπος που εγραφε (συναισθηματικος, λες και σε ξερει απο ωαριο), το οτι σπουδαζε, η βοηθεια που ειχε, το πως ενιωθε, το ποσο χαιροταν που μου εγραφε, μεχρι και ο τροπος που περιεγραφε το μερος ηταν ιδιος! Της απαντησα με καποια επιφυλαξη, την ρωτησα σε ποιο σιτε με βρηκε και αν ξερει ποσο χρονων ειμαι. Στο επομενο της email, οχι μονο δεν μου απαντησε σε αυτα, αλλα ειχε ενα κατεβατο με την ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ιστορια με την τραπεζα! :eek::eek::eek:
Φρικαρα λιγο... Η ιδια αποκλειεται να είνια. Μου εστειλε κι αυτη φωτο της και, αν και μοιαζει λιγο με την αλλη δεν μπορω να το εξακριβωσω γιατι ειχα διαγραψει τα μαιλ της.
Τι λετε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να προσεχεις Βιβη. ολη αυτη η ιστορια προσωπικα δεν μου αρεσει. Ισως χρειαστει να κλεισεις τον λογαριασμο σου. Μην παιζεις με την φωτια σε παρακαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να προσεχεις Βιβη. ολη αυτη η ιστορια προσωπικα δεν μου αρεσει. Ισως χρειαστει να κλεισεις τον λογαριασμο σου. Μην παιζεις με την φωτια σε παρακαλω.

Ποιο λογαριασμο? Το email μου να κλεισω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ποιο λογαριασμο? Το email μου να κλεισω???

και το μειλ σου αλλα και τον λογαριασμο σου σε εκεινο το σιτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
ναι εχει δικιο η deutsch lover..καλυτερα να απενεργοποιησεις και το μαιλ σου και το λογαριασμο σου σε εκεινο το σιτε..ειναι πολυ περιεργο ολο αυτο :/ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μα αυτο ειναι το προβλημα! Εχω στειλει αιτηση σε πολλα site, ενα αυτο που μου εστειλες εσυ Μαρια, ενα αλλο που σου ειχα πει εγω και μερικα αλλα που βρισκω κατα καιρους... Σας λεω την ρωτησα σε ποιο με βρικε ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ και δεν μου ελεγε!!

Και τι λετε ρε που θα απενεργοποιήσω το μειλ μου, παντου με αυτο ειμαι... :'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
και να μην κανεις εγγραφη σε σιτε που δεν ξερεις! γιατι τυχαινουν πολλα! δεν μπορεις να τα απενεργοποιησεις ολα για αν εισαι ησυχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παντως αυτα που περιγραφεις μου θυμιζουν περιπτωσεις email με σκοπο καθαρα εξαπατησης και κλοπης προσωπικων στοιχειων (το εχω ψαξει αρκετα το θεμα), οποτε προσεχε και μακρια απο οσους ζητανε αριθμο λογαριασμο ή κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Well, απ'οτι ξέρω τα mails σε κάποια σάιτς πωλούνται σε γελοίες τιμές, σε διαφημιστές για να στέλνουν τις διαφημίσεις τους-όπως γίνεται και με του facebook.
Πάντως καλό θα είναι να κάνεις άλλο μέιλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι Βιβη δεν θελω να σε τρομαξω αλλα δεν ξερω που εχεις μπλεξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικά μην κανείς εγράφη σε σάιτ που δεν ξέρεις. Και επιπλέον με τα άτομα που επικοινωνείς μέσω ίντερνετ γενικά να είσαι επιφυλακτική. Πολλά γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να κλείσει το mail ρε παιδιά, κάνε αυτά τα μηνύματα που σου έρχονται mark as spam, μην ασχοληθείς σε καμία περίπτωση με μεταφορές χρημάτων γιατί θα μπλέξεις άσχημα και τελείωσε εκεί η υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glikia

Διάσημο μέλος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,560 μηνύματα.
κοιτα απλα θελει ψυχραιμια και να τα διαγραψεις ολα ετσι ωστε να μην μπορει να σε βρει κανενας και να σου λεει τετοια για να σε ξεγελασει και προς θεου μην δινεις προσωπικα στοιχεια και αριθμους λογαριασμων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Εμένα μου είχε γίνει κάτι παρόμοιο.
Είχα βάλει αγγελία να πουλήσω ενα κινητό στο ίντερνετ.
Μου στέλνει ενας μήνυμα οτι ενδιαφέρεται να αγοράσει το κινητό για κάποιον στην εταιρία του και ενα κατεβατό με μια ιστορία. Οκ λεω βρήκα πελάτη. :D
Μου ζητάει τον αριθμό μου στην τράπεζα για να βάλει τα λεφτα και του το έδωσα. Μετά απο μια μέρα μου απάντησε οτι έχει στείλει τα λεφτά, οτι θα έρθουν στον λογαριασμό μου 1 εβδομάδα μετά γιατί η χώρα του δεν είναι στην ΕΕ, και οτι μπορώ εγώ να στείλω κανονικά το κινητό.
Πάω μια βόλτα απ' την τράπεζα, ρωτάω αν κάποιος έκανε κίνηση για να μου βάλει λεφτά και μου είπε οτι δε βλέπει κάτι τέτοιο.
Το έψαξα στο ίντερνετ, βρήκα οτι στέλνει την ίδια ιστορία και σε άλλους, και απο τότε δεν ασχολήθηκα ξανά
Γι' αυτό προσέχετε σε ποια emails θα απαντάτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό θα ήταν να μην είστε τόσο αφελείς με το ίντερνετ και ό,τι αυτό συνεπάγεται. Μη στέλνετε όπου να 'ναι τα προσωπικά σας στοιχεία, γιατί πολλά μπορούν να συμβούν... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μου εστειλε κι αυτη φωτο της και, αν και μοιαζει λιγο με την αλλη δεν μπορω να το εξακριβωσω γιατι ειχα διαγραψει τα μαιλ της.
Τι λετε εσεις?
Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και σε μενα πριν κάτι χρόνια. Μου είχε έρθει ένα friend request σ' ενα e-mail Που ούτε καν χρησιμοποιούσα, απο μια γυναίκα που δεν ήξερα. Ηταν απο την Αφρική, Κένυα νομίζω. Μετά, αφότου μου συστήθηκε,μου είπε το πρόβλημα της, ότι έψαχνε απεγνωσμένα ένα ποσό για σώσει την επιχείρηση που διατήρουσε, κι αν μπορούσα να της δάνειζα 2 χιλ. ευρώ και θα μου τα επέστρεφε με την πρώτη ευκαιρία:confused:. Βεβαια κατάλαβα τι παίζει, κι επειδή είχα όρεξη εκείνη την περίοδο, έπαιξα κι εγω το παιχνίδι, ότι τάχα ενδιαφερόμουν και της έκανα ερωτήσεις για εκείνη και για την επιχείρησή της, τη πόλη της, κι ότι επίσης θα προσπαθήσω να βρω απο κάπου τα λεφτά για να της τα στείλω... Απο κείνη τη μέρα μου έστελνε συνέχεια μηνύματα, πως τα πάω, αν υπάρχει κάποιο νεο με τα λεφτά, πως αν τη βοηθήσω θα είμαι για πάντα ο ήρωάς της και θα μιλάει πάντα για μένα στα παιδιά της και άλλα τέτοια τρελά. Ώσπου μια μέρα της είπα ότι τα λεφτά βρέθηκαν, κι ότι θα μιλήσουμε αύριο να μου πει πληροφορίες για το που να της τα στείλω αμέσως. Κι επειδή είχα βαρεθεί, την επόμενη μέρα, το έκλεισα το e-mail και δεν ασχολήθηκα ξανα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γενικότερα μην εμπιστεύεστε όλα τα σιτε και διαβάστε και τους όρους εγγραφής, να δείτε τι παίζει. Δεν είναι όλα ρόδινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Όλα αυτά είναι απάτες. Κάποιοι ψάχνουν για αφελείς με σκοπό να τους πάρουν χρήματα. Από Αφρική έχω πάρει κι εγώ 2-3 φορές παρόμοια "έκκληση βοηθείας". Ο πατέρας μου έχει "κληρονομήσει" κάποια εκατομμύρια δολάρια και έχει κερδίσει αμύθητα ποσά στο ισπανικό λόττο. Επίσης, πολλές φορές έρχονται e-mail τάχα από τράπεζες που ζητάνε επιβεβαίωση κωδικών. Η προσπάθεια των απατεώνων είναι είτε να τους στείλεις κάποια χρήματα, είτα να μάθουν κωδικούς τραπεζικών λογαριασμών ή πιστωτικών καρτών.
Πριν λίγο καιρό αν έμπαινες σε κάποιες πορνόσελίδες, σου μπλόκαρε ο υπολογιστής και έβγαινε ένα μήνυμα τάχα από τη γενική ασφάλεια που επειδή (λέει) μπήκες σε παιδεραστική σελίδα πρέπει να πληρώσεις πρόστιμο 100€ με προπληρωμένη κάρτα που αγοράζεις από το περίπτερο. Το πρόβλημα λυνόταν απλά με μια επαναφορά συστήματος. Πάντως, πρέπει να την έπαθαν πολλοί, καθώς και στην προπληρωμένη κάρτα και στη σελίδα της αστυνομίας, περιγραφόταν η απάτη και ο τρόπος αντιμετώπισης.
Σε όλες τις περιπτώσεις ισχύουν τα εξής:
1) Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να έχετε κερδίσει οτιδήποτε.
2) Για κανένα λόγο ποτέ δεν πληκτρολογούμε κωδικούς τραπεζικών λογαριασμών ή καρτών.
3) Δεν στέλνουμε χρήματα σε κανέναν, ας λέει ότι είναι οποιοσδήποτε.
4) Δεν απαντάμε ποτέ σε τέτοια μηνύματα.
5) Χαρακτηρίζουμε τον αποστολέα ανεπιθύμητο, τα email πάνε στα spam τα οποία και δεν ξανανοίγουμε.
(Βάλτε στον Γκούγκλη "ίντερνετ απάτη" και θα διαβάσετε περισσότερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Η προσπάθεια των απατεώνων είναι είτε να τους στείλεις κάποια χρήματα, είτα να μάθουν κωδικούς τραπεζικών λογαριασμών ή πιστωτικών καρτών.

Μου θύμισες τις «πυραμίδες» που κυκλοφορούσαν παλιά, οτι αν δώσεις λεφτά και καλέσεις κόσμο θα πάρεις ποσοστά και θα αγοράσεις αμαξάρες και πλοία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_pao

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εμενα μου εχουν ερθει τετοια e-mail πολλες φορες, εννοειται πως βρωμανε με τη μια. Απο την αλλη καλο ειναι οταν εχουμε mail απο φιλους μας που ταχα ζητανε βοηθεια να τους ενημερωνουμε γιατι μαλλον εχουν τσιμπησει τιποτα και θα τρεχουν. Μου ηρθε εμενα και σε φιλο μου email απο κοινη φιλη οτι ταχα ηταν στην Αγγλια και ζηταγε λεφτα γιατι ξεχασε την καρτα της ή κατι παρομοιο. Οταν της το ειπαμε, ειδαμε οτι δεν μπορουσε καν να μπει στο email της και της το ειχαν κανει φυλλο και φτερο. Ευτυχως δν ειχε λογαριασμους κλπ μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top