Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
προσωπικα δεν αντεχω στην ιδεα να ειμαι κλινικος ιατρος

αλλα νομιζω η πιο ενδιαφερουσα ειδικοτητα ειναι η αιματολογικη,ισως και η μικροβιολογια

μου κανουν πιο επιστημονικες ειδικοτητες απο τις αλλες
η αιματολογικη μαλιστα δεν ειναι μονο εργαστηριο

δεν ξερω τι μελλον εχουν βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ θα διάλεγα νευρολογία πάντως! Χωρίς να έχω ψάξει ιδιαίτερα, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρων κλάδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ψυχιατρική και μόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thanos ARIS

Νεοφερμένος

Ο Thanos ARIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ιατροδικαστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ πάντως εάν περνούσα Ιατρική θα επέλεγα, ή ορθοπεδική, ή παθολογική, ή ψυχιατρική, ή γυναικολογία, ή παιδιατρική. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν περάσω ιατρική νευροχειρουργική θα επέλεγα ακούγεται τρομερά ενδιαφέρουσα π.χ. εγχείριση εγκεφάλου :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οφθαλμολογία εν τέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ελλάδα θα μείνεις;

Oui madame και να ήθελα δεν μπορώ να φύγω τώρα. Δε βαριέσαι, καλά είναι κι εδώ, ας μείνουμε να το παλέψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oui madame και να ήθελα δεν μπορώ να φύγω τώρα. Δε βαριέσαι, καλά είναι κι εδώ, ας μείνουμε να το παλέψουμε.

Ξεκινάς δηλαδή; :D καλή αρχή!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ξεκινάς δηλαδή; :D καλή αρχή!!! :clapup:

Σε βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξη, κάτι που βεβαίως είναι πολύ θετικό. Αλλά, στην καλύτερη, θα είμαι στην αναμονή για καμιά τετραετία. Για άλλους λόγους είναι αδύνατο να φύγω και σε πληροφορώ πως είμαι πολύ χαρούμενος, ίσως για πρώτη φορά στη ζωή μου σε τέτοιο βαθμό. Καλή συνέχεια σου εύχομαι, πρέπει να είσαι στα μισά του δρόμου ή 4ο, αν υπολογίζω σωστά και υπομονή.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Νευροχειρουργικη σιγουρα με ειδικευση αφαιρεση ογκων του εγκεφαλου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γιατί οι περισσότεροι που είστε εν δυνάμει φοιτητές ιατρικής ή πρωτοετείς-δευτεροετείς έχετε σαν dream job μια ειδικότητα με μακρυνάρι όνομα που τελειώνει σε -χειρουργική?
Όταν μπήκα στο 1ο έτος όλοι οι γύρω μου έλεγαν νευροχειρουργική, καρδιοχειρουργική, θωρακοχειρουργική, αγγειοχειρουργική, μετά με κοιτούσαν και με ρωτούσαν, και εσύ? Και εκεί που περίμεναν να μπω στο κλαμπ των μεγάλων λέξεων τους αποστόμωνα: Παιδίατρος.
Η συνήθης απάντηση ήταν: Γίνε τουλάχιστον παιδοχειρούργος. :P

Και η νευρολογία είναι ωραία πάντως τώρα που την βλέπω :D
Dr.No καλή αρχή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ορθοπεδική Χειρουργική!! Θα την αγαπούσα το πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γιατί οι περισσότεροι που είστε εν δυνάμει φοιτητές ιατρικής ή πρωτοετείς-δευτεροετείς έχετε σαν dream job μια ειδικότητα με μακρυνάρι όνομα που τελειώνει σε -χειρουργική?
Όταν μπήκα στο 1ο έτος όλοι οι γύρω μου έλεγαν νευροχειρουργική, καρδιοχειρουργική, θωρακοχειρουργική, αγγειοχειρουργική, μετά με κοιτούσαν και με ρωτούσαν, και εσύ? Και εκεί που περίμεναν να μπω στο κλαμπ των μεγάλων λέξεων τους αποστόμωνα: Παιδίατρος.
Η συνήθης απάντηση ήταν: Γίνε τουλάχιστον παιδοχειρούργος. :P

Και η νευρολογία είναι ωραία πάντως τώρα που την βλέπω :D
Dr.No καλή αρχή :)

Εγώ για μικροβιολόγος μπήκα. :P Και όντως, πολύ χειρουργική ακούω στο πρώτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα διάλεγα ορθοπεδική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Γιατί οι περισσότεροι που είστε εν δυνάμει φοιτητές ιατρικής ή πρωτοετείς-δευτεροετείς έχετε σαν dream job μια ειδικότητα με μακρυνάρι όνομα που τελειώνει σε -χειρουργική?
Όταν μπήκα στο 1ο έτος όλοι οι γύρω μου έλεγαν νευροχειρουργική, καρδιοχειρουργική, θωρακοχειρουργική, αγγειοχειρουργική, μετά με κοιτούσαν και με ρωτούσαν, και εσύ? Και εκεί που περίμεναν να μπω στο κλαμπ των μεγάλων λέξεων τους αποστόμωνα: Παιδίατρος.
Η συνήθης απάντηση ήταν: Γίνε τουλάχιστον παιδοχειρούργος. :P

Και η νευρολογία είναι ωραία πάντως τώρα που την βλέπω :D
Dr.No καλή αρχή :)
Κοιτα απο τη στιγμή που κάποιος ειναι στην ιατρικη διαλέγει οποια ειδικότητα του αρέσει. Εσένα ποιο ειναι το πρόβλημα;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κοιτα απο τη στιγμή που κάποιος ειναι στην ιατρικη διαλέγει οποια ειδικότητα του αρέσει. Εσένα ποιο ειναι το πρόβλημα;:mad:

Τώρα εσύ τι θίχτηκες? Ερώτηση έκανα γιατί θέλετε όλοι μπαίνοντας να γίνετε μεγαλοχειρούργοι. Βλέπεις στο πρώτο έτος το 60% των συμφοιτητών σου να θέλει τέτοιες ειδικότητες και στο 6ο έτος το ποσοστό πέφτει στο 5%.

Και πού ξέρεις εσύ ότι σου αρέσει η νευροχειρουργική (την οποία μάλιστα εξειδίκευσες ακόμα περισσότερο στην αφαίρεση όγκων), πρώτο έτος δεν είσαι ακόμα? Ωραίες εγχειρήσεις έχουν στο youtube και στο Grey's Anatomy, αλλά ειδικότητα δεν αποφασίζεις έτσι. (Για να σας προλάβω, δεν εννοώ να μπαίνεις στην ιατρική χωρίς να έχεις σκεφτεί τι θα ήθελες να γίνεις και να σε εμπνέει, αλλά από 18χρονο πρωτοετή να ακούω νευροχειρουργική με ειδίκευση στην αφαίρεση όγκων, μου φαίνεται too much και υπερφίαλο).
Μπαίνοντας όλοι άλλα θέλουμε και συνήθως αλλιώς βγαίνουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Τώρα εσύ τι θίχτηκες? Ερώτηση έκανα γιατί θέλετε όλοι μπαίνοντας να γίνετε μεγαλοχειρούργοι. Βλέπεις στο πρώτο έτος το 60% των συμφοιτητών σου να θέλει τέτοιες ειδικότητες και στο 6ο έτος το ποσοστό πέφτει στο 5%.

Και πού ξέρεις εσύ ότι σου αρέσει η νευροχειρουργική (την οποία μάλιστα εξειδίκευσες ακόμα περισσότερο στην αφαίρεση όγκων), πρώτο έτος δεν είσαι ακόμα? Ωραίες εγχειρήσεις έχουν στο youtube και στο Grey's Anatomy, αλλά ειδικότητα δεν αποφασίζεις έτσι. (Για να σας προλάβω, δεν εννοώ να μπαίνεις στην ιατρική χωρίς να έχεις σκεφτεί τι θα ήθελες να γίνεις και να σε εμπνέει, αλλά από 18χρονο πρωτοετή να ακούω νευροχειρουργική με ειδίκευση στην αφαίρεση όγκων, μου φαίνεται too much και υπερφίαλο).
Μπαίνοντας όλοι άλλα θέλουμε και συνήθως αλλιώς βγαίνουμε. :P
Ή πολύ πιο απλα ίσως λεω ίσως επειδη το έψαξα πολύ και επειδη εγω συνήθως οταν αποφασίζω κάτι το εχω επεξεργαστεί αρκετά στο μυαλό και δεν παίρνω αποφάσεις στο πόδι. Και εξάλλου δεν θα βάλω και την γάτα μου να κλαιει επειδη εσυ αποφασισες οτι μια ταύτη δήλωση ειναι υπερβολική αν μη τι άλλο υπερφίαλη. Τα εχω ακούσει αυτα και απο άλλους για πολλά αλλα πράγματα αλλα πάντα τους αποδεικνύω μέσω των αποτελεσμάτων οτι μονο επιπόλαιες δεν ειναι αποφάσεις μου. We will see, dear!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top