Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ποια ιατρική ειδικότητα έχει στένη σχέση με ιστολογία(άρα και παθολογική ιστολογία) και μικροσκόπια;
Ίσως η μικροβιολογία;
Υπάρχει και ειδικότητα που ονομάζεται "Κυτταρολογία", όμως δεν ξέρω ακριβώς περί τίνος πρόκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
χειρουργος μαιευτηρας γυναικολογος ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα παιδιατρική,γιατί μ'αρέσει αλλά και γιατί αν είσαι καλός στην δουλεία σου θα έχεις πολύ πελατεία,μια δικιά σου ανάγκη μπορείς να την παραλείψεις αλλά για το παιδί σου ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καταγγέλλω τη δημοσκόπηση για προβοκάτσια! Δεν περιλαμβάνονται βασικές ειδικότητες όπως:

Ορθοπεδική, Κυτταρολογία, Καρδιοχειρουγική, Νευροχειρουργική, Θωρακοχειρουργική, Αγγειοχειρουργική

Ίσως επειδή είμαι μηχανικός με ελκύει περισσότερο η ειδικότητα του Ορθοπεδικού Ιατρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παρόλο που θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρουσα σχολή την Ιατρική, έχω μια απίστευτη (αηδία να το πω;) για κάθε πάθηση του δέρματος. Αν το ξεπερνούσα και γινόμουν γιατρός, θα επέλεγα κάποια από αυτές:
- Ακτινοθεραπευτική ογκολογία
- Αναισθησιολογία
- Ενδοκρινολογία
- Παθολογική ογκολογία
- Παιδοψυχιατρική
- Χειρουργική παίδων

Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα εξαιρετικές πληροφορίες εδώ: https://www.isth.gr/?page=2618
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Καταγγέλλω τη δημοσκόπηση για προβοκάτσια! Δεν περιλαμβάνονται βασικές ειδικότητες όπως:
Καρδιοχειρουγική, Νευροχειρουργική, Θωρακοχειρουργική, Αγγειοχειρουργική

Δε νομίζω οτι υπάρχουν αυτές οι ειδκότητες. Νομίζω πως πρώτα στη Γενική Χειρουργική, και μετά πας σε πιο ειδικευμένες ειδικότητες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος Χ.

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δε νομίζω οτι υπάρχουν αυτές οι ειδκότητες. Νομίζω πως πρώτα στη Γενική Χειρουργική, και μετά πας σε πιο ειδικευμένες ειδικότητες :)

:eek::eek::eek:

Φυσικά και υπάρχουν, και είναι οι πλέον μεγάλης διάρκειας και δυσκολίας!

(Η Γενική Χειρουργική είναι ανεξάρτητη ειδικότητα από την οποία γίνεσαι Γενικός Χειρουργός.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap59

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pap59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
οντως το ειδα και εγω οτι δεν υπαρχουν βασικες ειδικοτητες οπως ανεφερε καποιος παραπανω .....και δεν ξερω γιατι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ από πάντα ονειρευόμουν να ακολουθήσω το επάγγελμα του Παιδοψυχιατρου. :)
Ωστόσο, φαντάζομαι πως τώρα που θα τα δω όλα από κοντά και θα τα γνωρίσω, ίσως αλλάξω γνώμη! Θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
1)Πλαστική Χειρουργική (με έμφαση στον επανορθωτικό τομέα και λιγότερο στον αισθητικό)
2)Γναθοχειρουργική στα αγγλικά Oral and Maxillofacial Surgery ( Εκεί με βλέπω :D)
3)Καρδιοχειρουργική ( ή αγγεία...) ή Νευρολογία ( ΔΥΣΚΟΛΕΣ αλλά και τέλειες συγχρόνως)
+++ Ελάχιστα Επεμβατική Χειρουργική (με το DaVinci etc).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όταν μπήκα στην Ιατρική, ήθελα να γίνω Παιδίατρος. Ακόμα το θέλω, βασικά. Ίσως και παιδοψυχίατρος.
Αλλά φαντάζομαι ότι όταν μπω στις κλινικές, είναι πολύ πιθανόν να μου τραβήξει κάτι άλλο το ενδιαφέρον. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Eγώ θα διάλεγα μάλλον Ακτινοθεραπευτική- Ογκολογία. Ενδιαφέρουσα ειδικότητα, με πολύ μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Antpal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Tί λέτε για ελάχιστα επεμβατική χειρουργική-ρομποτική χειρουργική και επεμβατική ακτινολογία ; Δεν νομίζω να μπορείς να ειδικευτείς στην Ελλάδα ,μιας και είναι σχετικά νέες ειδικότητες αλλά προδιαγράφεται λαμπρό το μέλλον τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έπειτα από σχετικά αιτήματα μελών, το poll ανανεώθηκε και έγινε πολλαπλής επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vangelis7

Νεοφερμένος

Ο vangelis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οφθαλμολογία φυσικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ορθοπεδική φυσικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ψυχιατρική, προτιμώ να την τρώω τη συκωταριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nastos

Νεοφερμένος

Ο Nastos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αναισθησιολογία δεν το συζητώ. Και μάλιστα τώρα που δεν έχει και αναμονές!

Εδώ έχει και πληροφορίες:
https://www.asklepieio.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=146&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Η οφθαλμολογία φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα! Στη Β Λυκείου σκεφτόμουν μήπως επιδιώξω να περάσω στην ιατρική για να γίνω οφθαλμίατρος, ακόμα η ειδικότητα αυτή με ενθουσιάζει,αλλά είναι αργά πλέον,αφού δεν είμαι καν θετική.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Χειρουργική θώρακος,θα την επέλεγα αν μπορούσα να ανταπεξέλθω στην ευθύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top