Ασκήσεις Φυσικής & Μαθηματικών

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Δημιούργησα αυτό το θέμα έτσι ώστε να συγκεντρώσουμε αρκετές ασκήσεις που σχετίζονται με την φυσική και τα μαθηματικά. Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας είναι να ανεβάζει διάφορες ασκήσεις που συσχετίζονται περισσότερο με πρακτικά θέματα (εφαρμογές μαθηματικών τύπων, διατύπωση εξισώσεων κλπ. ). Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όποιος θέλει να γίνει καλύτερος από ότι είναι, πρέπει να λύνει περισσότερο ασκήσεις, παρά θεωρία. Εξάλλου, αν κάποιος εξοικειωθεί με τους μαθηματικούς τύπους της θεωρίας, έχει την δυνατότητα να την καταλάβει και να την εμπεδώσει καλύτερα. Ως υλικό για να αντλείτε είναι αυτό το άρθρο, το οποίο με τις συνεχείς ανανεώσεις υλικού από εσάς. θα αποτελέσει μια μεγάλη πηγή άντλησης ασκήσεων και προβλημάτων

Ας ξεκινήσω εγώ με την ανάρτηση προβλημάτων: (λύσεις των προβλημάτων υπάρχει στο τέλος της ανάρτησης)
Κινηματική (φυσική)
Εφαρμογή του μαθηματικού τύπου υ = s / t.
1. Ένα αυτοκίνητο κινείτε με σταθερή ταχύτητα διάστημα s = 32 m σε χρόνο t = 4s. Βρείτε την ταχύτητά του (υ).
2. Ένα κινητό κινείτε με σταθερή ταχύτητα υ = 5 m/s σε χρόνο t = 3s. Βρείτε το συνολικό διάστημα (s) που έχει διανύσει.
3. Μια μοτοσικλέτα κινείτε με σταθερή ταχύτητα υ = 11 m/s για s = 132 m. Βρείτε τον χρόνο (t) που διάνυσε αυτό το διάστημα.

Σύντομα θα προσθέσω και άλλα θέματα

Λύσεις ασκήσεων
1. υ = 8 m/s
2. s = 15 m
3. t = 12 s

Αν έχετε απορίες, μην διστάσετε να ρωτήσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να γραψω τις ασκησεις του χθεσινου διαγωνισμου (οσες θυμαμαι)?
(Β γυμνασίου ε)

1. Ο βαρόνος Μιγχάουζεν, σε μία από τις διηγήσεις του, αναφέρει ότι μιά μερα που το άλογό που κόλλησε σε έναν βούρκο, το τράβηξε από την ουρά και το ξεκόλλησε. Τι λέτε, μπορεί να γίνει πιστευτή αυτή η ιστορία, αν υποθέσουμε οτι ο βαρόνος ήταν πολύ δυνατός? Δικαιολογείστε την απάντησή σας χρησιμοποιώντας τις γνώσεις σας από την φυσική.

2. Σε μία σούπα υπάρχει μία πατάτα και ενα καροτο (???). Καποια στιγμή η θερμοκρασία της σούπας αυξάνεται κατά 10 Κ (κελβιν).
Τι απο τα παρακάτω θα ισχύει?

α) Τπατάτας > Τκαρότου
β) Τκαρότου > Τπατάτας
γ) Τπατάτας = Τκαρότου

Βαριεμαι να τις θυμηθω τις υπόλοιπες.. Ισως λίγο πιό μετα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Και εγώ πήγα χθες στον διαγωνισμό φυσικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγώ είμαι β γυμνασίου. Τα πήγα αρκετά καλά πιστεύω. Το μόνο θέμα στο οποίο συνάντησα δυσκολία είναι αυτό με τον λόρδο Μιγχάουζεν. Εσύ πως τα πήγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ είμαι β γυμνασίου. Τα πήγα αρκετά καλά πιστεύω. Το μόνο θέμα στο οποίο συνάντησα δυσκολία είναι αυτό με τον λόρδο Μιγχάουζεν. Εσύ πως τα πήγες;

Kι εγω μπερδεύτικα πολύ εκεί, αλλά η φυσικός μου είχε πει αν δεν ξέρουμε κάτι να πετάξυμε ότι τυπους ναναι, ακόμα και το πιό άκυρο, αρκεί να μην αφήσουμε αναπάντητη άσκηση. Ετσι κι εγω εγραψα για πίεση:redface: (γιαυτο την εγραψα εδω μπας και παρω λυση :D)
Γενικά δυσκολεύτηκα πολύ σε μερικά, και αφησα αναπάντητο αυτο με την υπερπίεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Θα προσθέσω και μερικές ασκήσεις που σχετίζονται με τα εμβαδά σχημάτων:
1. Έχουμε ένα ορθογώνιο ΑΒΓΔ με ΑΒ = 13dm και ΒΓ = 5dm. Αν η ΑΒ και η ΒΓ τέμνονται κάθετα, βρείτε το εμβαδόν του τετραγώνου σε m².
2. Βρείτε το εμβαδόν ενός τετραγώνου ΑΒΓΔ πλευράς 31m σε dm².
3. Βρείτε το εμβαδόν ενός ορθογωνίου τριγώνου ΑΒΓ με κάθετες πλευρές ΑΒ = 6cm και ΑΓ = 5cm.
4. Βρείτε το εμβαδόν ενός πλάγιου παραλληλογράμμου ΑΒΓΔ αν ΑΒ = 8cm και ΒΕ = υ = 3cm σε mm².
5. Βρείτε το εμβαδόν ενός τραπεζίου ΑΒΓΔ αν ΑΒ = 15cm, ΓΔ = 5cm και ΒΕ = υ = 4cm σε μm². (ΠΡΟΣΟΧΗ: Ισχύει 1 mm² = (10 ^ 6) μm²)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεωμετρια ( θα βαλω ευκολες, μετριες, δυσκολες β γυμν)
Ασκηση 1 Να μετατρέψετε τα παρακάτω μήκη σε cm: i) 4,15 m ii) 0,013 m iii) 6,26 dm iv) 31,2 mm

Άσκηση 2η
Ένα τετράγωνο έχει περίμετρο 12 cm. Να υπολογίσετε το εμβαδόν του.
Άσκηση 3

Ένα ορθογώνιο έχει πλευρές που η μια είναι διπλάσια της άλλης και περίμετρο 30 cm. Να
υπολογίσετε τις πλευρές του ορθογωνίου και το εμβαδόν του
Άσκηση 4η
Σε ένα κύκλο να πάρετε δυο άνισες και παράλληλες χορδές ΑΒ και ΓΔ.
i) Να εξηγήσετε γιατί το τετράπλευρο ΑΒΓΔ είναι ισοσκελές τραπέζιο.
ii) Αν είναι τα τόξα ΑΒ = 80ο
και ΓΔ = 100ο
να υπολογίσετε τις γωνίες του τραπεζίου ΑΒΓΔ
Άσκηση 5η
Να βρείτε σε ποιο κανονικό πολύγωνο η γωνία του και η κεντρική του γωνία είναι ίσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Γεωμετρια ( θα βαλω ευκολες, μετριες, δυσκολες β γυμν)
Ασκηση 1 Να μετατρέψετε τα παρακάτω μήκη σε cm: i) 4,15 m ii) 0,013 m iii) 6,26 dm iv) 31,2 mm

Άσκηση 2η
Ένα τετράγωνο έχει περίμετρο 12 cm. Να υπολογίσετε το εμβαδόν του.
Άσκηση 3

Ένα ορθογώνιο έχει πλευρές που η μια είναι διπλάσια της άλλης και περίμετρο 30 cm. Να
υπολογίσετε τις πλευρές του ορθογωνίου και το εμβαδόν του
Άσκηση 4η
Σε ένα κύκλο να πάρετε δυο άνισες και παράλληλες χορδές ΑΒ και ΓΔ.
i) Να εξηγήσετε γιατί το τετράπλευρο ΑΒΓΔ είναι ισοσκελές τραπέζιο.
ii) Αν είναι τα τόξα ΑΒ = 80ο
και ΓΔ = 100ο
να υπολογίσετε τις γωνίες του τραπεζίου ΑΒΓΔ
Άσκηση 5η
Να βρείτε σε ποιο κανονικό πολύγωνο η γωνία του και η κεντρική του γωνία είναι ίσες.

Ξέρεις πως να δημιουργώ στην ανάρτηση μαθηματικά σύμβολα για να ανεβάσω τις λύσεις των ασκήσεων που ανέβασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ξέρεις πως να δημιουργώ στην ανάρτηση μαθηματικά σύμβολα για να ανεβάσω τις λύσεις των ασκήσεων που ανέβασες;

Κατω αριστερα λεει συνταξη κωδικα latex. Εκει αν δεν κανω λαθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όποιος θέλει να γίνει καλύτερος από ότι είναι, πρέπει να λύνει περισσότερο ασκήσεις, παρά θεωρία. Εξάλλου, αν κάποιος εξοικειωθεί με τους μαθηματικούς τύπους της θεωρίας, έχει την δυνατότητα να την καταλάβει και να την εμπεδώσει καλύτερα.

Λάθος πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

owneriekno1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος Αϊνστάιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Κατω αριστερα λεει συνταξη κωδικα latex. Εκει αν δεν κανω λαθος :)

Πολύ χρήσιμο εργαλείο σύνταξης μαθηματικών συμβόλων. Ωστόσο, όταν προσπαθώ να βάλω κενά ανάμεσα στα σύμβολα (ή όταν θέλω να αλλάξω γραμμή), δεν γίνετε τίποτα. Προφανώς, αναγνωρίζει μόνο μαθηματικά σύμβολα. Υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσουμε αυτό το πρόβλημα;

Λάθος πιστεύεις.

Σε τέτοιες ερωτήσεις δεν υπάρχει ούτε σωστό ούτε λάθος. Ο καθένας έχει προσωπική άποψη. Κατά την γνώμη μου, πιστεύω ότι οι ασκήσεις βοηθούν στην βαθύτερη κατανόηση της θεωρίας και στην βελτίωση των μαθηματικών. Επίσης, πιστεύω ότι ακονίζουν και το μυαλό. Ωστόσο, η επίλυση ασκήσεων βασίζετε στην βαθύτατη γνώση της θεωρίας και των μαθηματικών τύπων που περιλαμβάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
@ owneriekno1: Γράψε ό,τι μαθηματικό θέλεις σε μορφή [l4tex] [/l4tex] (a αντί 4) και άλλαζε σειρά / γράφε ό,τι άλλο θες έξω από αυτά.

Πχ.

και τώρα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
owneriekno1: οταν εχεις χρονο και ορεξη μπορεις να αναρτησεις τις λυσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεωμετρια ( θα βαλω ευκολες, μετριες, δυσκολες β γυμν)
Ασκηση 1 Να μετατρέψετε τα παρακάτω μήκη σε cm: i) 4,15 m ii) 0,013 m iii) 6,26 dm iv) 31,2 mm

Άσκηση 2η
Ένα τετράγωνο έχει περίμετρο 12 cm. Να υπολογίσετε το εμβαδόν του.
Άσκηση 3

Ένα ορθογώνιο έχει πλευρές που η μια είναι διπλάσια της άλλης και περίμετρο 30 cm. Να
υπολογίσετε τις πλευρές του ορθογωνίου και το εμβαδόν του
Άσκηση 4η
Σε ένα κύκλο να πάρετε δυο άνισες και παράλληλες χορδές ΑΒ και ΓΔ.
i) Να εξηγήσετε γιατί το τετράπλευρο ΑΒΓΔ είναι ισοσκελές τραπέζιο.
ii) Αν είναι τα τόξα ΑΒ = 80ο
και ΓΔ = 100ο
να υπολογίσετε τις γωνίες του τραπεζίου ΑΒΓΔ
Άσκηση 5η
Να βρείτε σε ποιο κανονικό πολύγωνο η γωνία του και η κεντρική του γωνία είναι ίσες.
Θα ξεκινήσω ανάποδα... Λοιπόν...

Ισχύει από την υπόθεση ότι

Αντικαθιστώντας στη σχέση έχουμε ότι:



Επομένως, από τη σχέση , συμπεραίνουμε ότι το πολύγωνο είναι το τετράγωνο.

Συνεχίζω με την 3η...

Ας υποθέσουμε ότι η μικρότερη πλευρά του είναι . Άρα η άλλη είναι . Από την υπόθεση σχηματίζουμε την εξίσωση:



Επομένως, η μικρή πλευρά του είναι και η άλλη και το εμβαδόν

Τις υπόλοιπες τις αφήνω για αύριο αν δεν τις λύσει κάποιος άλλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω ανάποδα... Λοιπόν...

Ισχύει από την υπόθεση ότι

Αντικαθιστώντας στη σχέση έχουμε ότι:



Επομένως, από τη σχέση , συμπεραίνουμε ότι το πολύγωνο είναι το τετράγωνο.

τις ασκησεις τις εχω λυσει:P απλα βαριεμαι να γραφω τις λυσεις και δεν ξερω και πως να βαλω τους τυπους... αλλα ναι τετραγωνο ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
τις ασκησεις τις εχω λυσει:P απλα βαριεμαι να γραφω τις λυσεις και δεν ξερω και πως να βαλω τους τυπους... αλλα ναι τετραγωνο ειναι!

Α! Εγώ νόμιζα πώς ήταν για λύση... Δεν το πρόσεξα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Α! Εγώ νόμιζα πώς ήταν για λύση... Δεν το πρόσεξα...:(

μπορεις αν θελεις για το δικο σου καλο να τις λυσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf616

Νεοφερμένος

Ο Ραφαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
μπορεις αν θελεις για το δικο σου καλο να τις λυσεις:)
Οκ, θα το κάνω... Πάντως ωραία πρωτοβουλία αυτό το θέμα. Αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμιά άσκηση φυσικής β΄ γυμνασίου μιας που έρχονται και εξετάσεις:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top