Γενικό -  Επιλογή επαγγέλματος

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
1)Αξίζει να πάει κανείς δικηγόρος εφόσον το αποφασίσω και παλέψω
2)Πόσο δύσκολο είναι να περάσει κανείς Νομική ΑΠΘ ή ΔΠΘ
3)Στο εξωτερικό είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθώ με τη Νομική;
4)Αν δεν περάσω εδώ μπορώ να σπουδάσω στην Κύπρο και τι πρέπει να κάνω (εστω και σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο)
5)Επαγγελματικές προοπτικές (σκέφτομαι συμβολαιογράφος αν ανοίξει το επάγγελμα ή γραφολόγος αν ξερει κάποιος πώς γίνεσαι ας μου πει, και δικαστής φυσικά αλλά κάθε πότε διορίζουν και πόσους περίπου;)

1)Αν το αντικείμενο σού ταιριάζει κι έχεις γενικότερα ενδιαφέροντα επί παντός επιστητού (όχι απαραίτητα γνώσεις, αλλά ενδιαφέροντα για τώρα), αν έχεις ικανότητα στο λόγο και δυναμισμό, τότε αξίζει, πιστεύω.
2)Ακολουθείς την ίδια ρώτα με το διάβασμα, και στην Γ΄Λυκείου φορτσάρεις, και εν τέλει βρίσκεσαι Νομική. Αν έχεις όρεξη κι έχεις ήδη συνηθίσει, τότε δε θα δυσκολευτείς.
3)Καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που σπουδάζει Νομική στο εξωτερικό.
4)Στην Κύπρο υπάρχει Νομική. Είναι ιδιωτική. Κάνεις τα χαρτιά σου μετά τις Πανελλήνιες. Το βλέπεις τότε.
5)Τα έχουμε χιλιοαναλύσει σε διάφορα threads. Πληκτρολόγησε κάτι ανάλογο στη μηχανή αναζήτησης του forum και θα βρεις αποτελέσματα.
Ανεφερε οτι μαλλον θελει να περασει Νομικη...ενταξει εγω απλα το γενικευσα λιγο...
Ok! Απλώς, φαίνεται να τού κεντρίζουν την προσοχή άλλα επαγγέλματα, χωρίς βέβαια να είναι κάτι σίγουρο, εφόσον για τη Νομική δε μπορείς να έχεις άποψη αν δεν εισαχθείς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
4) Δεν είμαι σίγουρος αν η Κύπρος έχει νομική, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό.
5) Ένας συμβολαιογράφος βγάζει πολύ χρήμα απλά είναι δύσκoλο να γίνεις.
4. Έχει.
5. Ούτε κατά διάνοια, πεσμένη η δουλειά. Όντως δύσκολο να γίνεις, κατόπιν εξετάσεων.
4)Στην Κύπρο υπάρχει Νομική. Είναι ιδιωτική. Κάνεις τα χαρτιά σου μετά τις Πανελλήνιες. Το βλέπεις τότε.
Έχει και δημόσιο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Είμαι σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι και θέλω να διαλέξω την κατεύθυνση και την σχολή που θα περάσω. Το πιο πιθανό είναι να πάω Θεωρητική και Νομική. Πρώτα απ'όλα είμαι αρκετά καλός μαθητής, απουσιολόγος στο τμήμα μου (είμαι Α'Λυκείου) και είμαι καλός σε όλα ή τουλάχιστον δεν εχω τρομερά κενά πουθενά. Οι γονείς μου ειναι φιλολόγοι οπότε μπορούν να ου δώσουν μια βοήθεια παραπάνω και επιπλέον είναι πιο σίγουρη σαν κατεύθυνση από την Θετική. Θα ήθελα να ρωτήσω
1)Αξίζει να πάει κανείς δικηγόρος εφόσον το αποφασίσω και παλέψω
2)Πόσο δύσκολο είναι να περάσει κανείς Νομική ΑΠΘ ή ΔΠΘ
3)Στο εξωτερικό είναι πολύ δύσκολο να ασχοληθώ με τη Νομική;
4)Αν δεν περάσω εδώ μπορώ να σπουδάσω στην Κύπρο και τι πρέπει να κάνω (εστω και σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο)
5)Επαγγελματικές προοπτικές (σκέφτομαι συμβολαιογράφος αν ανοίξει το επάγγελμα ή γραφολόγος αν ξερει κάποιος πώς γίνεσαι ας μου πει, και δικαστής φυσικά αλλά κάθε πότε διορίζουν και πόσους περίπου;)
Μου αρέσει σαν επιστήμη, έχω ρητορική ικανότητα και δυναμικότητα όλοι μου το λένε. Να το κάνω το βήμα; Έχετε να μου προτείνετε καμιά εναλλακτική (στρατό από θεωρητική ή κάτι άλλο)

Eiσαι στο πιο επικυνδινο σημειο.Δεν εχεις βρει το επαγγελμα της ζωης σου και δεν σε ενδιαφερει κατι τρομερα πολυ.Εισαι σε ολα αρκετα καλος και δεν ξερεις τι να αποφασισεις.Για μενα οι γονεις δεν πρεπει να επαιμβαινουν στην επιλογη του επαγγελματος του παιδιου τους.Και μπορει να επαιμβουν χωρις να το παρεις χαμπαρι.Ακομα και υποσυνειδητα μπορει να θες να επιλεξεις κατι που ξερεις οτι θα αρεσει στους δικους σου για να τους κανεις περηφανους.Σου εχουν προτεινει να πας νομικη?δεν λεω οτι το κανουν κακοπροαορετα ολοι οι γονεις εχουν αγχος οπως και οι δικοι μου το ιδιο εκαναν.Κατα την γνωμη μου πρεπει συλλεγοντας πληροφοριες απο τριτους να επιλεξεις μονος σου το επαγγελμα σου.Γιατι κοιτας τα επαγγελματα που εχουν κυρος?ισως για να δικαιολογισεις τον τιτλο του καλου μαθητη?ισως για να κανεις περηφανους τους γυρω σου?ισως για την ασφαλεια του γνωστου?Μηπως δεν χρεαζεσαι το κυρος?Γιατι να κοιτας μονο τα κλασσικα επαγγελματα γιατρος,δικιγορος,μηχανικος.Θα σου ελεγα να ψαξεις ολες τις σχολες.Να δεις τι πραγματικα θα σου αρεσε να σπουδασεις 4+ χρονια και με τι θα ηθελες να δουλεψεις αλλα 40 χρονια.Επελεξε τα κριτηρια που πρεπει να εχει ενα επαγγελμα για να σε ικανοποιει και ζυγισε τις επιλογες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
...Γιατι κοιτας τα επαγγελματα που εχουν κυρος?ισως για να δικαιολογισεις τον τιτλο του καλου μαθητη?ισως για να κανεις περηφανους τους γυρω σου?ισως για την ασφαλεια του γνωστου?Μηπως δεν χρεαζεσαι το κυρος?Γιατι να κοιτας μονο τα κλασσικα επαγγελματα γιατρος,δικιγορος,μηχανικος.Θα σου ελεγα να ψαξεις ολες τις σχολες.Να δεις τι πραγματικα θα σου αρεσε να σπουδασεις 4+ χρονια και με τι θα ηθελες να δουλεψεις αλλα 40 χρονια.Επελεξε τα κριτηρια που πρεπει να εχει ενα επαγγελμα για να σε ικανοποιει και ζυγισε τις επιλογες σου.

Ακριβώς, όπως τα λέει ο justin pieper είναι socrates1997. Υπάρχουν εκατοντάδες άλλες επιστήμες εκτός από το κλασικό τρίπτυχο με τρομερές εφαρμογές, τις οποίες αγνοείς διότι η Ελληνική κοινωνία δεν είχε ποτέ τις σωστές υποδομές και το ενδιαφέρον να τις "αγκαλιάσει". Το διεφθαρμένο κομματικό κράτος μας, στηρίζει άμεσα ή έμμεσα το συγκεκριμένο τρίπτυχο επιστημών διότι εκεί ανταλλάχτηκαν τρελές μίζες, υπήρξε μεγάλο φαγοπότι και ευνοιοκρατία, είναι τόσο μεγάλα τα σκάνδαλα σε υπουργεία ή δημόσιους / ιδιωτικούς φορείς διότι αφορούν "τρύπες" με πολλά δις € (και ως γνωστόν τα χρήματα ουδείς τα εμίσησε). Αντιθέτως σε ένα υγιές κράτος, όποια επιστήμη και να επιλέξεις, είτε φυσική, είτε γεωλογία, είτε μαθηματικά, είτε βιολογία, είτε ψυχολογία, είτε κοινωνιολογία,..κ.α., θα συναντήσεις ένα ενδιαφέρον υποσύνολο σύγχρονων επιστημονικών εξειδικεύσεων. Πλέον στην εποχή του διαδικτύου, μπορείς να έρθεις σε άμεση επαφή με την πηγή της νέας επιστημονικής γνώσης μακρυά από τα μικροχώραφα των συντεχνιών Ελληνικού τύπου. Εξάλλου υπάρχει και η άλλη Ελλάδα μακρυά από την "βιτρίνα" και τις μίζες, η οποία εργάζεται με τίμιο τρόπο και προσπαθεί να διαμορφώσει μια σύγχρονη έρευνα μέσω διεθνών συνεδρίων, θερινών σχολείων, προσέλκυση διεθνών κορυφαίων επιστημόνων στον κλάδο τους,..Πλέον, όσοι θεωρείτε ότι ορισμένες επιστήμες είναι αυτό που μπορεί να βλέπετε με τον έναν ή άλλον τρόπο στην καθημερινότητά σας, γελιέστε. Άλλο πράγμα η επιστήμη και άλλο πράγμα η αγορά εργασίας. Σε καμία περίπτωση δεν θα αφήσεις ανθρώπους με νοοτροπίες περασμένων δεκαετιών και άγνοια για το σύγχρονο επιστημονικό γίγνεσθαι να σε επηρεάσουν. Ψάξε στο google, διάβασε άρθρα εφημερίδων στα αγγλικά και πάρε μια ιδέα για το τι συμβαίνει τώρα σε κάθε επιστήμη. Δεν υπάρχουν κορεσμένες επιστήμες αλλά ανεπάρκεια δυνατοτήτων που μπορεί να σχετίζονται με το προφίλ του πτυχιούχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Eiσαι στο πιο επικυνδινο σημειο.Δεν εχεις βρει το επαγγελμα της ζωης σου και δεν σε ενδιαφερει κατι τρομερα πολυ.Εισαι σε ολα αρκετα καλος και δεν ξερεις τι να αποφασισεις.Για μενα οι γονεις δεν πρεπει να επαιμβαινουν στην επιλογη του επαγγελματος του παιδιου τους.Και μπορει να επαιμβουν χωρις να το παρεις χαμπαρι.Ακομα και υποσυνειδητα μπορει να θες να επιλεξεις κατι που ξερεις οτι θα αρεσει στους δικους σου για να τους κανεις περηφανους.Σου εχουν προτεινει να πας νομικη?δεν λεω οτι το κανουν κακοπροαορετα ολοι οι γονεις εχουν αγχος οπως και οι δικοι μου το ιδιο εκαναν.Κατα την γνωμη μου πρεπει συλλεγοντας πληροφοριες απο τριτους να επιλεξεις μονος σου το επαγγελμα σου.Γιατι κοιτας τα επαγγελματα που εχουν κυρος?ισως για να δικαιολογισεις τον τιτλο του καλου μαθητη?ισως για να κανεις περηφανους τους γυρω σου?ισως για την ασφαλεια του γνωστου?Μηπως δεν χρεαζεσαι το κυρος?Γιατι να κοιτας μονο τα κλασσικα επαγγελματα γιατρος,δικιγορος,μηχανικος.Θα σου ελεγα να ψαξεις ολες τις σχολες.Να δεις τι πραγματικα θα σου αρεσε να σπουδασεις 4+ χρονια και με τι θα ηθελες να δουλεψεις αλλα 40 χρονια.Επελεξε τα κριτηρια που πρεπει να εχει ενα επαγγελμα για να σε ικανοποιει και ζυγισε τις επιλογες σου.
Κλασικά πράγματα... Παίρνεις στο λύκειο 19,20; Τότε είναι αποτυχία αν δεν περάσεις Νομική,Ιατρική ή Ημμυ/ΜΜ(παλιά ήταν ο Πολιτκός) ακόμα κι αν σ'αρέσει κάτι άλλο.
Ελλάντα η χώρα με τα πιο κολλημένα μυαλά έβερ.
Το κύρος πάει πέθανε εκτός κι αν νομίζεις ότι τό όποιο "κύρος" θα σε ταϊζει.
Παλιά πάρα πολλές σχολές είχαν αίγλη επειδή τότε έμπαιναν στο πανεπιστήμιο λίγα άτομα και άτομα με πολλά κιλά μυαλό σε αντίθεση με σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς που περιγράφεται στα τελευταία σχόλια είναι κομπλεξισμός.
Όλοι εσείς που κράζετε τις top σχολές, μήπως δεν είχατε ούτε τα μισά μόρια από τις βάσεις τους;

Σταματήστε να σκυλιάζετε με τους φοιτητές Νομικής/Ιατρικής/ΗΜΜΥ κι ασχοληθείτε με την παρτάρα σας και τη σχολή σας.
Έτσι ίσως κάνετε κάτι πιο εποικοδομητικό στις ζωές σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς που περιγράφεται στα τελευταία σχόλια είναι κομπλεξισμός.
Όλοι εσείς που κράζετε τις top σχολές, μήπως δεν είχατε ούτε τα μισά μόρια από τις βάσεις τους;

Σταματήστε να σκυλιάζετε με τους φοιτητές Νομικής/Ιατρικής/ΗΜΜΥ κι ασχοληθείτε με την παρτάρα σας και τη σχολή σας.
Έτσι ίσως κάνετε κάτι πιο εποικοδομητικό στις ζωές σας.


Προσωπικα δεν ειπα κατι κακο γι αυτες τις σχολες.Μονο οτι δεν ειναι γι ολους.Πως γινεται ολοι οι αριστουχοι να επιλεγουν καθε χρονο τις ιδιες σχολες?Μπορει ολοι να εχουν το ιδιο DNA και να ενδιαφερονται για τα ιδια πραγματα τι να πω.Πιστευω οτι γι αυτο ευθυνεται η μη πληροφορηση,η παραπληροφορηση και η προπαγανδα μμε φροντηστηριων.Α και κυριως το εκπαιδευτικο συστημα.Και εχουμε φτασει στο σημειο τα τοπ επαγγελματα οπως τα λες να εχουν τρελη ανεργια.Και οχι μονο αυτα.Σε ολες τις σχολες οι μισοι δεν εχουν καταλαβει πως και γιατι μπηκαν.
Aν το βλεπεις κομπλεξισμο δικαιωμα σου.Μηπως παρερμηνειες τα λεγομενα?Εγω μιλαω εκ προσωπικης πειρας.Ημουν και εγω αριστουχος και κατεληξα να θελω να μπω σε μια σχολη που δεν με ενδιεφερε.Μου ελεγαν οι γονεις για καλη επαγγελματικη αποκατασταση,μου ελεγαν στο φροντηστηριο για μια σχολη που την ζηλευουν ολοι,ηταν σχολη γνωστη και ειχε κυρος.Και τοτε ρωταω τον εαυτο μου.Σου αρεσει αυτο το αντικειμενο?Εισαι γεννημενος για να κανεις αυτο το επαγγελμα?Οχι.Και ψαχνοντας ψαχνοντας βρηκα σχολες που μου ταιριαζουν πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγώ κόμπλεξ θα έλεγα να αγαπάς κάτι άλλο, αλλά λόγω μορίων να βρεθείς αλλού επειδή ενστερνίζεσαι το κόμπλεξ της κοινωνίας και τα στερεότυπα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ κόμπλεξ θα έλεγα να αγαπάς κάτι άλλο, αλλά λόγω μορίων να βρεθείς αλλού επειδή ενστερνίζεσαι το κόμπλεξ της κοινωνίας και τα στερεότυπα της.
Προς το παρόν, όμως, επειδή, έστω και δυνητικά, ΔΕ σού δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάσεις κάτι άλλο και να καταπιαστείς με αυτό, μπορείς να παραμείνεις στις υποθέσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Προς το παρόν, όμως, επειδή, έστω και δυνητικά, ΔΕ σού δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάσεις κάτι άλλο, μπορείς να παραμείνεις στις υποθέσεις.:)
Μάλλον έπιασα λαβράκι σ'αυτό το ποστ...
Και μάλλον μου δόθηκε μπατ χου κερς;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ κόμπλεξ θα έλεγα να αγαπάς κάτι άλλο, αλλά λόγω μορίων να βρεθείς αλλού επειδή ενστερνίζεσαι το κόμπλεξ της κοινωνίας και τα στερεότυπα της.
ή επίτηδες το κάνεις ή όντως ξέρεις ότι θίγεις προσωπικό ζήτημα του συνομιλητή σου:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ή επίτηδες το κάνεις ή όντως ξέρεις ότι θίγεις προσωπικό ζήτημα του συνομιλητή σου:whistle:
Δηλαδη;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Προς το παρόν, όμως, επειδή, έστω και δυνητικά, ΔΕ σού δόθηκε η δυνατότητα να σπουδάσεις κάτι άλλο και να καταπιαστείς με αυτό, μπορείς να παραμείνεις στις υποθέσεις.:)

Κι εσυ που το ξέρεις; Πως γνωρίζεις οτι δεν είχε τη δυνατότητα να σπουδάσει ότι θέλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κι εσυ που το ξέρεις; Πως γνωρίζεις οτι δεν είχε τη δυνατότητα να σπουδάσει ότι θέλει;
Η ικανότητα μέντιουμ είναι ένα ακόμη από τα χαρίσματά μου.:bounce:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να διευκρηνίσω: Πρώτα απ'όλα δεν θέλω να σπουδάσω νομική για το κύρος δηλαδή δεν πέφτω στην παγίδα που λέτε των 3 σχολών. Ούτε οι γονείς μου με πιέζουν για Νομική την θεωρούν πεθαμένη σχολή όπως και όλοι οι υπόλοιποι που τους ανακοινώνω την πρόθεσή μου. Με εχουν αφήσει να επιλέξω ελεύθερα. Εγώ σκέφτομαι σοβαρά την Νομική γιατί από μικρό παιδί με ελκύει σαν επιστήμη και θέλω να πάω κόντρα στους καιρούς. Πίστεύω αν κοπιάσω θα τα καταφέρω, το θέμα είναι να το αποφασίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Χαζοαπορια δικιά μου....
Τι εννοείς σε εκλύει η νομική επιστήμη από μικρό παιδί?
Να μου πεις έχω τρέλα με την επιστήμη των μαθηματικών οκ παει στο δι@ολο από το δημοτικό έχουμε μαθηματικά και μπορεί να σ άρεσαν. Να μου πεις φυσικο/πληροφορική/βιολογία/ιστορία οκ, τα έχεις διδαχτει από δημοτικο και κάποια στο γυμνάσιο.
Σε ποια τάξη διδάχτηκες από μικρός την νομική επιστήμη?
Στο λύκειο πιο λογικό είναι ν ψαχτηκες για την νομική επιστήμη και να σ άρεσε... Αλλά δεν είναι λίγο περίεργο το "απο μικρό παιδί"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον chaos την ιατρική μπορείς να την αγαπήσεις από μικρό παιδί αλλά την νομική δε νομίζω εκτός φυσικά αν έχεις συγγενείς που ασκούν το επάγγελμα αν και αυτό να συμβαίνει δε νομίζω κανένα παιδί να την βρίκσει με τη νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Και εγώ βρίσκομαι σε παρόμοιο δίλημμα,μόνο σε χειρότερη θέση επειδή είμαι Β Λυκείου και δεν έχω αποφασίσει ακόμα.Πάντως η Νομική έχει πολλές προοπτικές και στο εξωτερικό και σε διάφορες παραλλαγές που ίσως δεν είναι τόσο γνωστές. :hmm:
Το χειρότερο με τη Νομική είναι η αναξιοκρατία που υπάρχει στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ δίνω πανελλήνιες σε 1 μήνα και δεν έχω αποφασίσει.

Χαλαρά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ δίνω πανελλήνιες σε 1 μήνα και δεν έχω αποφασίσει.

Χαλαρά! :)
καλά κάνεις ειδικά αν έχεις υψηλούς στόχους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top