Ποιοι σπουδάζουν Αγγλία και σε ποιον τομέα;

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας!! Εγώ ήμουν τεχνολογική κατεύθυνση και θέλω να σπουδάσω στην αγγλία Εργοθεραπεία. Όμως όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε βιολογία. Ξέρετε αν μετράει η Βιολογία γενικής παιδείας που έδωσα στις πανελληνιες??????????
Αυτο θα στο απαντησει το πανεπιστημιο που εχεις επιλεξει να σπουδασεις εργοθεραπεια. Στειλε ενα ε-μαιλ εξηγωντας οτι εχεις ηδη την βιολογια σαν μαθημα στο ενεργητικο σου, αλλα δεν ηταν μαθημα της κατευθυνσης σου. Γενικα παντα να στελνεις ε-μαιλ για παρομοιες αποριες γιατι μονο εκεινοι μπορουν να σου εξακριβωσουν τι αποδεχονται και τι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Γενικά η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη!! Έδωσα πανελλήνιες το 2012 και έγραψα αρκετά καλά.. Απολυτήριο έχω 19,1 από τεχνολογική... Πέρασα στην πρώτη μου επιλογή που είναι το Παιδαγωγικό Αθήνας και μέχρι στιγμής τα έχω περάσει όλα τα μαθήματα με το χαμηλότερο βαθμό μου να είναι το 8 με άριστα το 10.. Γενικά όλα πήγαιναν καλά.. Αλλά έτσι όπως εξελίχθησαν τα πράγματα το πιο πιθανό μόλις αποφοιτήσω να πάει όλος αυτός ο κόπος χαμένος και να μην έχω στο ήλιο μοίρα .. ..Αφού πλέον δεν διορίζονται εύκολα δάσκαλοι.. Τέσπα άρχισα να ψάχνω κάποια λύση για σπουδές εξωτερικό...σαν δασκάλα είναι δύσκολο να βρεις δουλειά στο εξωτερικό.. οπότε άρχισα να ψάχνω για σπουδές.. Αλλά για να δικαιούμαι το φοιτητικό δάνειο ΔΕΝ πρέπει να έχω άλλο πτυχίο.. Οπότε η μόνη λύση που έχω βρει είναι να φτάσω στο τέταρτο έτος εδώ να αφήσω δύο εύκολα μαθήματα , να παγώσω την σχολή και την επόμενη χρονιά να φύγω εξωτερικό... ΟΟΟΤΑΝ τελειώσω εκεί μετά από τρία χρόνια( ή και παραπάνω ανάλογα πόσο θα μου πάρει) να έρθω εδώ να ξεπαγώσω την σχολή να τα δώσω αυτά τα δύο μαθήματα και να πάρω και εδώ το πτυχίο.... Ξέρω είναι πολύ μπέρδεμα.. Αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη και στενοχωρημένη με όλη την κατάσταση .. Προσπαθώ για το καλύτερο άλλα όλο συναντάω αδιέξοδα.. Νιώθω πολύ ανασφάλεια να φύγω χωρίς να πάρω το πτυχίο μου εδώ.. Αλλά δεν έχω άλλη επιλογή αφού δεν έχω λεφτά να πληρώνω δίδακτρα.. Και χωρίς δίδακτρα θα τα καταφέρω με πολύ κόπο αφού ζω μόνο με την μητέρα μου...Αν κάποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση με εμένα ας μου πει μήπως έχει βρει καμία άκρη που να μπορώ να πάρω το πτυχίο εδώ πριν φύγω αλλά να δικαιούμαι δάνειο για τα δίδακτρα....Δεν νομίζω βέβαια να γίνεται απλά ρωτάω.. Σας ευχαριστώ πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Γενικά η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη!! Έδωσα πανελλήνιες το 2012 και έγραψα αρκετά καλά.. Απολυτήριο έχω 19,1 από τεχνολογική... Πέρασα στην πρώτη μου επιλογή που είναι το Παιδαγωγικό Αθήνας και μέχρι στιγμής τα έχω περάσει όλα τα μαθήματα με το χαμηλότερο βαθμό μου να είναι το 8 με άριστα το 10..
Καταρχας συγχαρητηρια! :)
Αλλά για να δικαιούμαι το φοιτητικό δάνειο ΔΕΝ πρέπει να έχω άλλο πτυχίο..Οπότε η μόνη λύση που έχω βρει είναι να φτάσω στο τέταρτο έτος εδώ να αφήσω δύο εύκολα μαθήματα , να παγώσω την σχολή και την επόμενη χρονιά να φύγω εξωτερικό... ΟΟΟΤΑΝ τελειώσω εκεί μετά από τρία χρόνια( ή και παραπάνω ανάλογα πόσο θα μου πάρει) να έρθω εδώ να ξεπαγώσω την σχολή να τα δώσω αυτά τα δύο μαθήματα και να πάρω και εδώ το πτυχίο.... Ξέρω είναι πολύ μπέρδεμα..
Γιατι δεν παγωνεις απο τωρα την σχολη? Γιατι πρεπει πρωτα να την τελειωσεις για να φυγεις? Εαν παγωσεις τωρα την σχολη σου, δικαιούσαι το φοιτητικό δάνειο, γιατί πολυ απλα δεν θα εχεις παρει κάποιο πτυχίο ακομη. Ομως δεν θα πρεπει να αναφερεις ότι ήδη σπουδαζεις Ελλαδα, ή τους βαθμους σου απο την φοιτηση σου μεχρι τωρα. Κανε την αιτηση σου, όπως θα την έκανες εαν τωρα τελειωνες το σχολειο και εφοσον έχεις ενα πολυ καλο βαθμο απολυτηριου με Πανελληνιες, δεν βλεπω τον λογο να μην γινεις δεκτη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γιατι δεν παγωνεις απο τωρα την σχολη? Γιατι πρεπει πρωτα να την τελειωσεις για να φυγεις? Εαν παγωσεις τωρα την σχολη σου, δικαιούσαι το φοιτητικό δάνειο, γιατί πολυ απλα δεν θα εχεις παρει κάποιο πτυχίο ακομη. Ομως δεν θα πρεπει να αναφερεις ότι ήδη σπουδαζεις Ελλαδα, ή τους βαθμους σου απο την φοιτηση σου μεχρι τωρα. Κανε την αιτηση σου, όπως θα την έκανες εαν τωρα τελειωνες το σχολειο και εφοσον έχεις ενα πολυ καλο βαθμο απολυτηριου με Πανελληνιες, δεν βλεπω τον λογο να μην γινεις δεκτη. :)



Αμα είναι να σπουδάσω Αγγλία έχω σκοπό μόλις αποφοιτήσω από εκεί να βρω δουλειά και να μείνω μόνιμα εκεί για ένα καλύτερο μέλλον... Αυτή την στιγμή είμαι στο δεύτερο έτος του Παιδαγωγικού και εφόσον δεν τα έχω ψάξει όλα τα πανεπιστήμια και δεν θέλω να πάρω βιαστικές αποφάσεις το πιο σύντομο είναι να δηλώσω του χρόνου για να πάω του αντίχρονου... Δηλαδή να φύγω όταν θα ξεκινώ εδώ το τέταρτο έτος..Με αυτό τον τρόπο όμως θα μου μείνουν τα μαθήματα του τέταρτου έτους ΜΑΖΙ με την πρακτική που απαιτεί να παρακολουθούμε σε σχολεία.. Οπότε φαντάσου να φύγω Αγγλία ,να σπουδάσω ,να προσαρμοστώ και ΜΕΤΑ από τρία χρόνια στην καλύτερη να πρέπει να γυρίσω εδώ να μείνω ολόκληρο εξάμηνο , να τελειώσω και μετά να ξαναφύγω Αγγλία. Και αυτό θα είναι ακόμα χειρότερο σε περίπτωση που μετά τις σπουδές μου στην Αγγλία μου προτείνουν δουλειά.. Θα πρέπει να τους το αρνηθώ για να γυρίσω εδώ.. Ενώ αν τελειώσω εδώ το τέταρτο έτος με τις πρακτικές και τα χοντρά μαθήματα και αφήσω δύο εύκολα θα μπορώ να πεταχτώ έναν Σεπτέμβριο να τα περάσω και να πάρω το πτυχίο.. Κατάλαβες?? Ελπίζω να μην σε ζάλισα … Πραγματικά όλη αυτή η υπόθεση είναι σαν να λύνω γρίφο χαχαχαχαχαχαχα :P Βέβαια θέλω να βεβαιωθώ μήπως υπάρχει κάποια εξαίρεση και να μπορώ να πάρω δάνειο και ας έχω από εδώ κάποιο πτυχίο…

εφοσον έχεις ενα πολυ καλο βαθμο απολυτηριου με Πανελληνιες, δεν βλεπω τον λογο να μην γινεις δεκτη. :)
Το πρόβλημα είναι ότι για σπουδές στην Αγγλία ενδιαφέρομαι για εργοθεραπεία επειδή μου αρέσει και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γενικά… Όμως εγώ ήμουν τεχνολογική οπότε να μαθήματα κατεύθυνσης ήταν Μαθηματικά, Φυσική, ΑΟΔΕ και Προγραμματισμός… Τα πανεπιστήμια για να σπουδάσεις εργοθεραπεία ζητάνε να έχεις Βιολογία… Το θέμα είναι ζητάνε ΜΟΝΟ την βιολογία κατεύθυνσης ή τους κάνει και η Βιολογία Γενικής που είχα δώσει εγώ.. Επίσης στο Παιδαγωγικό έχω περάσει και ένα μάθημα Βιολογίας που έχει ένα ,δύο κεφάλαια ίδια με την Βιολογία Κατεύθυνσης Γ λυκείου… Άμα τους δείξω αυτές τις δύο λες να τους κάνουν?? Ή ντε και καλά θέλουν Βιολογία Κατεύθυνσης?? :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αμα είναι να σπουδάσω Αγγλία έχω σκοπό μόλις αποφοιτήσω από εκεί να βρω δουλειά και να μείνω μόνιμα εκεί για ένα καλύτερο μέλλον...Οπότε φαντάσου να φύγω Αγγλία ,να σπουδάσω ,να προσαρμοστώ και ΜΕΤΑ από τρία χρόνια στην καλύτερη να πρέπει να γυρίσω εδώ να μείνω ολόκληρο εξάμηνο , να τελειώσω και μετά να ξαναφύγω Αγγλία. Και αυτό θα είναι ακόμα χειρότερο σε περίπτωση που μετά τις σπουδές μου στην Αγγλία μου προτείνουν δουλειά.. Θα πρέπει να τους το αρνηθώ για να γυρίσω εδώ..
Με εχεις μπερδεψει, εγω νόμιζα ότι ηθελες να κανεις ξανα ΠΡΩΤΟ πτυχιο στην Αγγλια, οχι μεταπτυχιακο, γιατι αναφερεσαι σε 3 χρονια! Τρια χρονια διαρκουν ΜΟΝΟ τα προπτυχιακα, τα οποια μπορεις να τα κανεις και σε 4 χρονια, αναλογα εαν θα επιλεξεις να δουλεψεις ενα χρονο ενδιαμεσα ή οχι.

Βέβαια θέλω να βεβαιωθώ μήπως υπάρχει κάποια εξαίρεση και να μπορώ να πάρω δάνειο και ας έχω από εδώ κάποιο πτυχίο…
Φοιτητικο δανειο δικαιουνται ΜΟΝΟ οσοι σπουδαζουν στο ΠΡΩΤΟ πτυχιο, το ιδιο ισχυει και για τους Αγγλους. Τα μεταπτυχιακα αναγκαστικα τα πληρωνεις. Το κρατος σε χρηματοδοτοτει μια φορα, εαν θελεις να κανεις ανωτερες σπουδες, εαν λοιπον εχεις ηδη ενα πτυχιο, ανεξαρτητα την χωρα που το πηρες, δεν μπορει να σε χρηματοδοτησει. Αυτα στα λεω γιατι είχα κανει ολοκληρη συζητηση με το Βρετανικο Συμβουλιο στην Αθηνα και μου τα εξηγουσαν, επειδη και εγω ειχα περασει σε μια σχολη στην Ελλαδα, αλλα μετα απο ενα χρονο δεν συνεχισα, επειδη επελεξα να ερθω Αγγλια.

Το πρόβλημα είναι ότι για σπουδές στην Αγγλία ενδιαφέρομαι για εργοθεραπεία επειδή μου αρέσει και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γενικά… Όμως εγώ ήμουν τεχνολογική οπότε να μαθήματα κατεύθυνσης ήταν Μαθηματικά, Φυσική, ΑΟΔΕ και Προγραμματισμός… Τα πανεπιστήμια για να σπουδάσεις εργοθεραπεία ζητάνε να έχεις Βιολογία… Το θέμα είναι ζητάνε ΜΟΝΟ την βιολογία κατεύθυνσης ή τους κάνει και η Βιολογία Γενικής που είχα δώσει εγώ.. Επίσης στο Παιδαγωγικό έχω περάσει και ένα μάθημα Βιολογίας που έχει ένα ,δύο κεφάλαια ίδια με την Βιολογία Κατεύθυνσης Γ λυκείου… Άμα τους δείξω αυτές τις δύο λες να τους κάνουν?? Ή ντε και καλά θέλουν Βιολογία Κατεύθυνσης?? :hmm::hmm::hmm:
Η πιο σιγουρη απαντηση θα σου δωθει απο το Πανεπιστημιο, πρεπει να ρωτησεις το ιδιο το ιδρυμα εαν το δεχεται ή οχι. Ενναλακτικά μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου με το Βρετανικο Συμβουλιο και να πας να ρωτησεις εκει. Και αυτοι το ιδιο θα κανουν, θα σε ρωτησουν πιο Πανεπιστημιο θες, για να μπορεσουν να απευθυνουν την απορια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ομως δεν θα πρεπει να αναφερεις ότι ήδη σπουδαζεις Ελλαδα, ή τους βαθμους σου απο την φοιτηση σου μεχρι τωρα. :)
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πρέπει να το πω?? Πίστευα ότι θα ήταν καλό να το πω γιατί έχω και καλούς βαθμούς και ίσως να έδειχνα πως σαν φοιτήτρια είμαι επιμελής.. Θα έπαιρνα και συστατικές επιστολές από καθηγητές του πανεπιστημίου μου.. Άμα εννοείς ότι θα τους κακοφανεί ότι δεν την τελείωσα θα τους πω ότι θα την τελειώσω παράλληλα.. Δεν νομίζω μετά να κάτσουν να νιαστούν αν την τελείωσα ή όχι.. Αλλά μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν πρέπει να το πω??

Με εχεις μπερδεψει, εγω νόμιζα ότι ηθελες να κανεις ξανα ΠΡΩΤΟ πτυχιο στην Αγγλια, οχι μεταπτυχιακο, γιατι αναφερεσαι σε 3 χρονια! Τρια χρονια διαρκουν ΜΟΝΟ τα προπτυχιακα, τα οποια μπορεις να τα κανεις και σε 4 χρονια, αναλογα εαν θα επιλεξεις να δουλεψεις ενα χρονο ενδιαμεσα ή οχι.
Το ξέρω είναι ολόκληρο μπέρδεμα και χρειάζεται πολύ δουλειά και συγχρονισμό όλο αυτό …Θέλω να φύγω εξωτερικό γιατί δεν αντέχω άλλο στην μαυρίλα που υπάρχει εδώ και έχω απογοητευτεί πλήρως διότι παρόλο που μου έχει βγει η πίστη να καταφέρω ότι έχω κάνει μέχρι στιγμής βλέπω ότι στο τέλος δεν θα πετύχω τίποτα με το να κάτσω εδώ… Ο λόγος που θέλω να κάνω άλλες σπουδές είναι γιατί σαν δασκάλα έχω πολύ λίγες διεξόδους στο εξωτερικό δυστυχώς .. Εντάξει μπορώ να πάω να κάνω το PGCE και να μπορώ να διδάξω σε Αγγλικό σχολείο σε Αγγλάκια σε Αγγλικό σύστημα κάτι που είναι δύσκολο να γίνει … Οπότε η μόνη λύση είναι να κάνω άλλες σπουδές.. Το έψαξα και το μόνο που μου άρεσε ήταν η εργοθεραπεία επειδή συνδυάζει επαφή με παιδιά που μου αρέσει, ψυχολογία , κοινωνιολογία και γενικότερα βοήθεια σε άτομα που την χρειάζονται .. Και από ότι έχω δει υπάρχει μεγάλη απορρόφηση ακόμα και στην Ελλάδα τέτοιες εποχές.. Αλλά από την άλλη δεν θέλω να μην τελειώσω την σχολή μου γιατί είμαι πολύ δεμένη με το συγκεκριμένο αντικείμενο και θέλω τουλάχιστον να νιώθω ότι έκανα ότι μπορούσα και επίσης έχω ρίξει πολύ προσπάθεια να βγάλω τόσο καλούς βαθμούς και είναι κρίμα ένα χρόνο πριν πάρω πτυχίο να την παρατήσω.. Δυστυχώς το πτυχίο θα πρέπει να το πάρω ΑΦΟΥ τελειώσω εκεί κάτι που με αγχώνει παααρα πολύ γιατί μέσα σε τέσσερα χρόνια πολλά μπορούνε να αλλάξουν στην νομοθεσία…

υτα στα λεω γιατι είχα κανει ολοκληρη συζητηση με το Βρετανικο Συμβουλιο στην Αθηνα και μου τα εξηγουσαν, επειδη και εγω ειχα περασει σε μια σχολη στην Ελλαδα, αλλα μετα απο ενα χρονο δεν συνεχισα, επειδη επελεξα να ερθω Αγγλια.
:) Εσύ τί σπουδάζεις ?? Σε ποιό μέρος της Αγγλίας είσαι ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Είμαι στο Plymouth για Ναυτιλιακά. Δεν έχω διαβάσει γενικά τι λέτε, όλα τα ποστς, αλλά αν κάποιος δεν το ζήσει από κοντά δεν μπορεί να καταλάβει πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα στο εξωτερικό. Από τη δική μου οπτική τουλάχιστον.
Βλέπεις ένα σταθερό πρόγραμμα βασικά. Καθηγητές που πραγματικά θέλουν να έχεις επικοινωνία μαζί τους, δηλαδή δεν πας σε 2 μαθήματα για το χ,ψ λόγο στέλνουν email να σε ρωτήσουν τι συμβαίνει και αν κάτι δεν πάει καλά και σε προτρέπουν να πας να το συζητήσεις μαζί τους, αυτό το συναντάω πρώτη φορά στα μαθητικά μου χρόνια. Δείχνουν ότι σε θέλουν εκεί που είσαι, και ότι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με το κάθε τι.

Plus, για μένα είναι πολύ σημαντικό που βλέπω τόσους πολιτισμούς μαζεμένους σε ένα μέρος και έχεις τη δυνατότητα να γνωριστείς και να μάθεις καινούρια πράγματα. Μαθαίνεις για τον κόσμο και είναι φανταστικό αυτό. Είμαστε τόσο μικροί γενικά, σαν Ελλάδα, και είναι απίστευτο το τι συναντάς έξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ειναι ιδιωτικο το ιδρυμα για το οποιο μας λες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ειναι ιδιωτικο το ιδρυμα για το οποιο μας λες ;

Τι εννοείς; Πανεπιστήμιο στην Αγγλία (University of Plymouth / Plymouth University) είναι που δίνεις και δίδακτρα, είτε με δάνειο που παίρνεις ο ίδιος είτε πληρώνεις, όπως και σε κάθε πανεπιστήμιο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Είμαι στο Plymouth για Ναυτιλιακά. Δεν έχω διαβάσει γενικά τι λέτε, όλα τα ποστς, αλλά αν κάποιος δεν το ζήσει από κοντά δεν μπορεί να καταλάβει πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα στο εξωτερικό. Από τη δική μου οπτική τουλάχιστον.
Βλέπεις ένα σταθερό πρόγραμμα βασικά. Καθηγητές που πραγματικά θέλουν να έχεις επικοινωνία μαζί τους, δηλαδή δεν πας σε 2 μαθήματα για το χ,ψ λόγο στέλνουν email να σε ρωτήσουν τι συμβαίνει και αν κάτι δεν πάει καλά και σε προτρέπουν να πας να το συζητήσεις μαζί τους, αυτό το συναντάω πρώτη φορά στα μαθητικά μου χρόνια. Δείχνουν ότι σε θέλουν εκεί που είσαι, και ότι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με το κάθε τι.

Plus, για μένα είναι πολύ σημαντικό που βλέπω τόσους πολιτισμούς μαζεμένους σε ένα μέρος και έχεις τη δυνατότητα να γνωριστείς και να μάθεις καινούρια πράγματα. Μαθαίνεις για τον κόσμο και είναι φανταστικό αυτό. Είμαστε τόσο μικροί γενικά, σαν Ελλάδα, και είναι απίστευτο το τι συναντάς έξω..

Αυτό συμβαίνει σε μεταπτυχιακό επίπεδο και στη χώρα μας. Προπτυχιακά είναι λίγο δύσκολο να συμβεί σε τόσο μεγάλο πληθυσμό φοιτητών. Υπάρχει βέβαια και ο θεσμός του συμβούλου καθηγητή, όπου κάθε μέλος ΔΕΠ του Τμήματος κλείνει ώρες συνάντησης με συγκεκριμένους φοιτητές στο γραφείο του.

Επειδή γνωρίζω για Ολλανδία ...που είναι στο ίδιο "level" με το ...εμπορικό κέντρο "Ην.Βασίλειο", και εκεί οι καθηγητές γνωρίζουν χοντρικά τους φοιτητές σε προπτυχιακό επίπεδο. Βέβαια σ' αυτό να σημειώσω ότι οι προπτυχιακοί φοιτητές είναι ασύγκριτα λιγότεροι, λογικό να υπάρχει καλύτερη επικοινωνία με τον διδάσκοντα. Είναι φοιτητές που θέλουν να μάθουν και δεν βρέθηκαν απλά να σπουδάζουν. Πράγματα τελείως ενάντια στη λογική μας, των Ελλήνων (αν δεν είσαι εσύ, είναι ο φίλος σου, ο γείτονάς σου που σκέφτεται έτσι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πρέπει να το πω?? Πίστευα ότι θα ήταν καλό να το πω γιατί έχω και καλούς βαθμούς και ίσως να έδειχνα πως σαν φοιτήτρια είμαι επιμελής.. Θα έπαιρνα και συστατικές επιστολές από καθηγητές του πανεπιστημίου μου.. Άμα εννοείς ότι θα τους κακοφανεί ότι δεν την τελείωσα θα τους πω ότι θα την τελειώσω παράλληλα.. Δεν νομίζω μετά να κάτσουν να νιαστούν αν την τελείωσα ή όχι.. Αλλά μήπως υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που δεν πρέπει να το πω??
Aυτο το είχα αναφερει νωριτερα γιατι νομιζα οτι θελεις ξανα ΠΡΩΤΟ πτυχιο, για να μπορουσες να κανεις αιτηση για το δανειο. Σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια γιατι και εγω αυτο εκανα οταν αλλαξα απο το Ελληνικο στο Αγγλικο Πανεπιστημιο. Δηλαδη εδωσα Πανελληνιες το 2012 και περασα στο Πανεπιστημιο Πειραιως. Εκανα τον πρωτο χρονο (Σεπτεμβρης 2012-Ιουλης 2013) και παραλληλα τις αιτησεις μου για Αγγλια. Επειδη δεν μου αρεσε το αντικειμενο σπουδων για να το συνεχισω, ηθελα να ασχοληθω με αλλο τομεα. Ετσι με συμβουλεψαν να μην αναφερω καθολου τον προηγουμενο χρονο, για να πληρω τα κριτηρια για την αιτηση δανειου. Μονο ετσι το δικαιουσαι. Και επειδη εκανα τις αιτησεις μου μεσω Βρετανικου Συμβουλιου, ο εκπαιδευτικος μου συμβουλος ανεφερε οτι παρακολουθουσα διαφορα σεμιναρια σε αυτο το διαστημα, για να μην φανει οτι πηρα gap year (δηλαδη κενη χρονια). Ετσι εγινα δεκτη και ξεκινησα στην Αγγλια το Σεπτεμβρη του 2013.

:) Εσύ τί σπουδάζεις ?? Σε ποιό μέρος της Αγγλίας είσαι ??
Σπουδαζω οικονομικα τωρα, το course μου λεγεται Business with Economics και βρισκομαι στο Brighton University. :)


Ειναι ιδιωτικο το ιδρυμα για το οποιο μας λες ;
Ολα τα Πανεπιστημια στην Αγγλια ειναι δημοσια, απλα χρεωνουν διδακτρα. Ιδιωτικα ειναι μονο τα κολλεγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Aυτο το είχα αναφερει νωριτερα γιατι νομιζα οτι θελεις ξανα ΠΡΩΤΟ πτυχιο, για να μπορουσες να κανεις αιτηση για το δανειο. Σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια γιατι και εγω αυτο εκανα οταν αλλαξα απο το Ελληνικο στο Αγγλικο Πανεπιστημιο. Δηλαδη εδωσα Πανελληνιες το 2012 και περασα στο Πανεπιστημιο Πειραιως. Εκανα τον πρωτο χρονο (Σεπτεμβρης 2012-Ιουλης 2013) και παραλληλα τις αιτησεις μου για Αγγλια. Επειδη δεν μου αρεσε το αντικειμενο σπουδων για να το συνεχισω, ηθελα να ασχοληθω με αλλο τομεα. Ετσι με συμβουλεψαν να μην αναφερω καθολου τον προηγουμενο χρονο, για να πληρω τα κριτηρια για την αιτηση δανειου. Μονο ετσι το δικαιουσαι. Και επειδη εκανα τις αιτησεις μου μεσω Βρετανικου Συμβουλιου, ο εκπαιδευτικος μου συμβουλος ανεφερε οτι παρακολουθουσα διαφορα σεμιναρια σε αυτο το διαστημα, για να μην φανει οτι πηρα gap year (δηλαδη κενη χρονια). Ετσι εγινα δεκτη και ξεκινησα στην Αγγλια το Σεπτεμβρη του 2013.
Μα θέλω να κάνω ξανά πρώτο πτυχίο... και για να μπορώ να πάρω δάνειο θα αφήσω εδώ δυο μαθήματα ώστε να μην φαίνομαι ως απόφοιτη.. Για παράδειγμα φαντάσου να είχες συνεχίσει την σχολή εδώ στο πειραιά και να έφτανες κανονικά μέχρι το τέταρτό σου έτος όπου τότε θα έκανες δήλωση στο εξωτερικό ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ για ΑΛΛΟ αντικείμενο... αν την τελείωνες όμως την σχολή σου δεν θα δικαιούσουν δάνειο, αν όμως άφηνες δυο τρία μαθήματα και έφευγες στην ουσία δεν θεωρείσαι πτυχιούχος άρα λογικά δικαιούσαι δάνειο... καταλαβες??Αν εσύ είχες παγώσει την σχολή σου εδώ και δεν είχες διαγραφεί δεν θα μπορούσες να πάρεις φοιτητικό δάνειο??Αφού δεν θα ήσουν κάτοχος κάποιου πτυχίου.. Και όταν τελείωνες εκεί να ερχόσουν να τελειώσεις και εδώ ας πούμε.. Κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνω και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Μα θέλω να κάνω ξανά πρώτο πτυχίο... και για να μπορώ να πάρω δάνειο θα αφήσω εδώ δυο μαθήματα ώστε να μην φαίνομαι ως απόφοιτη.. Για παράδειγμα φαντάσου να είχες συνεχίσει την σχολή εδώ στο πειραιά και να έφτανες κανονικά μέχρι το τέταρτό σου έτος όπου τότε θα έκανες δήλωση στο εξωτερικό ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ για ΑΛΛΟ αντικείμενο... αν την τελείωνες όμως την σχολή σου δεν θα δικαιούσουν δάνειο, αν όμως άφηνες δυο τρία μαθήματα και έφευγες στην ουσία δεν θεωρείσαι πτυχιούχος άρα λογικά δικαιούσαι δάνειο... καταλαβες??Αν εσύ είχες παγώσει την σχολή σου εδώ και δεν είχες διαγραφεί δεν θα μπορούσες να πάρεις φοιτητικό δάνειο??Αφού δεν θα ήσουν κάτοχος κάποιου πτυχίου.. Και όταν τελείωνες εκεί να ερχόσουν να τελειώσεις και εδώ ας πούμε.. Κάτι αντίστοιχο θέλω να κάνω και εγώ
Χωρίς να γνωρίζω τα συνήθη κριτήρια εισαγωγής στα πανεπιστήμια της Αγγλίας, απ΄ό,τι βλέπω, το gap year δεν το βλέπουν με πολύ καλό μάτι. Και άντε ένα χρόνο λες έκανες σεμινάρια. Τα 4 χρόνια πώς θα τα δικαιολογήσεις; Μήπως αυτό μπορεί να έχει κάποια αρνητική επίπτωση στην εισαγωγή σου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της Αγγλίας; Αυτά τα λέω με βάση το γεγονός ότι την Ariana_Era τη συμβούλευσαν να αποκρύψει τελείως το γεγονός ότι είχε παρακολουθήσει μαθήματα σε ελληνικό πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χωρίς να γνωρίζω τα συνήθη κριτήρια εισαγωγής στα πανεπιστήμια της Αγγλίας, απ΄ό,τι βλέπω, το gap year δεν το βλέπουν με πολύ καλό μάτι. Και άντε ένα χρόνο λες έκανες σεμινάρια. Τα 4 χρόνια πώς θα τα δικαιολογήσεις; Μήπως αυτό μπορεί να έχει κάποια αρνητική επίπτωση στην εισαγωγή σου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση της Αγγλίας; Αυτά τα λέω με βάση το γεγονός ότι την Ariana_Era τη συμβούλευσαν να αποκρύψει τελείως το γεγονός ότι είχε παρακολουθήσει μαθήματα σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

:confused: [FONT=&quot]Αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το ξέρω αν τους κακοφανεί… Μήπως είναι διαφορετικό να διαγράφεσαι εντελώς από την σχολή από το να την διακόπτεις για λίγο.. Εγώ πίστευα ότι θα θεωρήσουν θετικό να δουν ότι έχω μία εμπειρία σε σπουδές και αν έχω και καλούς βαθμούς να θεωρήσουν ότι σαν φοιτήτρια ήμουν επιμελής ξέρω γω.. Μακάρι να μην τους κακοφανεί διότι την σχολή μου εδώ δεν θέλω να την αφήσω με τίποτα ...:worry::([/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Η παύση σπουδών δεν έχει μέγιστο όριο 2 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Από τη μία ναι, καλό το ότι θα έχεις ήδη εμπειρία από πανεπιστημιακές σπουδές, αλλά από την άλλη μπορεί να τους κακοφανεί το γεγονός ότι 'παράτησες' τις σπουδές σου, ενώ σου είχαν μείνει μόνο μερικά μαθήματα. Εκτός κι αν σκοπεύεις να τους πεις στα ίσα, ότι ο λόγος που το έκανες είναι για να δικαιούσαι φοιτητικό δάνειο. :P Επίσης, έχει σημασία όσον αφορά το φοιτητικό δάνειο, αν είσαι γραμμένη και παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή στην Ελλάδα, αλλά δεν έχεις πάρει πτυχίο; Αυτά είναι θέματα που πρέπει να τα ψάξεις προκειμένου να κάνεις πραγματικά σχέδια για σπουδές στην Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mag94

Νεοφερμένος

Η Mag94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αλλά από την άλλη μπορεί να τους κακοφανεί το γεγονός ότι 'παράτησες' τις σπουδές σου, ενώ σου είχαν μείνει μόνο μερικά μαθήματα. Εκτός κι αν σκοπεύεις να τους πεις στα ίσα, ότι ο λόγος που το έκανες είναι για να δικαιούσαι φοιτητικό δάνειο. :P Επίσης, έχει σημασία όσον αφορά το φοιτητικό δάνειο, αν είσαι γραμμένη και παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή στην Ελλάδα, αλλά δεν έχεις πάρει πτυχίο; Αυτά είναι θέματα που πρέπει να τα ψάξεις προκειμένου να κάνεις πραγματικά σχέδια για σπουδές στην Αγγλία.
Ναι εννοείται ότι θα το ψάξω.. Απλά τώρα έχω εξεταστική και δεν έχω χρόνο .. Αλλά από την άλλη εβδομάδα που τελειώνω θα πάω στο Βρετανικό Συμβούλιο να ρωτήσω .. Και ο θεός βοηθός…

Επίσης, έχει σημασία όσον αφορά το φοιτητικό δάνειο, αν είσαι γραμμένη και παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή στην Ελλάδα, αλλά δεν έχεις πάρει πτυχίο;
Να σου πω την αλήθεια και εγώ αυτή την απορία είχα μετά το μήνυμα της Ariana_Era :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εξαρτάται το πανεπιστήμιο. Άλλα δέχονται και απολυτήριο με πανελλήνιες για εισαγωγή στο πρώτο έτος σπουδών. Υπάρχουν και κάποια που μάλλον αποτελούν εξεραίσεις που δε ζητούν, άλλα ο γενικός κανόνας είναι πως για εισαγωγή στο πρώτο έτος σπουδών χρειάζεσαι πανελλήνιες.
Υπάρχει και η διαδικασία με το foundation που είναι άλλη ιστορία.

Πχ το Manchester για πρώτο έτος δε δέχεται απολυτήριο μόνο, θέλει και 2 A - levels.
Εμένα με δέχτηκε όμως χωρίς πανελλήνιες για foundation το οποίο θα με οδηγήσει μετά από ένα χρόνο στο πρώτο έτος σπουδών που διαφορετικά για να μπω απευθείας θα χρειαζόταν να έχω απολυτήριο + 2 A - levels.

Απλα στο λεω πληροφοριακα το Manchester δεχεται απολυτηριο με πανελληνιες για εισαγωγη στο πρωτο ετος. Ενας φιλος μου πηρε offer για μαθηματικα προσφατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οh, ok.
Με βάση αυτό το είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! Ενδιαφερομαι κι εγω για σπουδες στην Αγγλια και η αληθεια ειναι οτι θελω να παω σε καποιο απο την ελιτ των πανεπιστημιων εκει. Διαβασα μερικα σχολια αλλα χρειαζομαι περισσοτερες λεπτομερειες. Θελω να σπουδασω οικονομικα εκει αλλα δινω φετος πανελληνιες και δεν εχω παρει αοθ. Ειναι απαραιτητο για να με δεχτουν? Αν ναι τι αλλο μπορω να κανω για να μπω? Περιπου ποσο δυσκολα ειναι τα πραγματα εκει και τι ισχυει ακριβως για το foundation year? Σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο λεπτομερως γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top