Εταιρείες κινητής τηλεφωνίας: Ποια συμφέρει περισσότερο;

Ποια εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έχει την καλύτερη κάλυψη;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Cosmote

  • Vodafone

  • Nova

  • Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Θεωρώ πως πλέον έχετε παρατηρήσει το ότι, οι εταιρείες κινητής μας τα κλέβουν από παντού, θέλει προσεκτική αναζήτηση για το ποια εταιρεία και ποιο πρόγραμμα σε συμφέρει περισσότερο.
Λοιπόν, μετά από σύγκριση των προγραμμάτων συμβολαίου κάθε εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, παρατήρησα ότι, η σειρά τους, από την φθηνότερη στην ακριβότερη είναι:
Wind > Vodafone > Cosmote​

Όμως, αυτό δεν φτάνει. Θέλω να πω, τι να το κάνεις το φτηνότερο πρόγραμμα, όταν δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις; Τι εννοώ; Την κάλυψη των εταιρειών!
Είναι ένα πολύπλοκο θέμα αυτό και, κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο στη σημερινή εποχή να είμαστε τόσο πίσω στην κάλυψη:confused:. Ναι μεν στις διαφημίσεις κοκορεύονται για 99.8% κάλυψη, για σήμα καμπάνα και γενικά για παπάδες, στην πράξη όμως έχω δει άλλα πράγματα.
Π.χ. εγώ, ήμουν 3 χρόνια συνδρομητής cosmote και σε λίγο θα κλείσω 3 χρόνια ως συνδρομητής vodafone.
Ήμουν αρκετά πιο ικανοποιημένη από το σήμα της vodafone, καθώς έπιανε όπου και αν πήγαινα (ακόμα και στο ασανσέρ!). Τα μόνα μέρη που μου έχει κοπεί το σήμα, είναι τα τούνελ της Πίνδου :P και ένα μικρό μικρό μέρος μέσα σε ένα δάσος στον τόπο μου, που εκεί δεν πιάνει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ εταιρεία.
Αντιθέτως, η cosmote χανόταν μέσα στο ίδιο μου το σπίτι, αναγκαζόμουν να βγαίνω στο μπαλκόνι να μιλήσω (ήμουν για όλη τη γειτονιά το κουτσομπολιό της ημέρας) και full σήμα είχα σε σπάνιες περιπτώσεις.
Πέρασαν χρόνια και θέλω να πιστεύω ότι πλέον είναι καλύτερη η κάλυψη δικτύου της cosmote από,τι παλιότερα... Αλλά οι φίλοι μου δεν μου δίνουν αυτή την εντύπωση. Έχω σήμα σε μέρη που αυτοί δεν έχουν.:hmm:
Για cosmote και vodafone ξέρω λίγα λοιπόν. Όσον αφορά όμως την wind, θα ήθελα να μάθω, από όσους ΕΧΟΥΝ (και όχι να έχουν ακούσει από τρίτους, γιατί θα γίνει σπασμένο τηλέφωνο) σύνδεση/καρτοκινητό wind, πώς είναι τα πράγματα από άποψη σήματος.

Και γενικότερα, ποια είναι η άποψή σας για την κάλυψη δικτύου κάθε εταιρείας και τα προγράμματα/προσφορές που παρέχουν; (Πείτε και για καρτοκινητά, όχι μόνο για συμβόλαια).


Σημείωση:Θα ήταν αρκετά εύκολο να προσδιορίσουμε την κάλυψη σήματος, αν οι εταιρείες παρέθεταν και χάρτες κάλυψης των δικτύων τους. Γιατί όμως αποφεύγουν κάτι τέτοιο;:hmm:
Έβαλα και ψηφοφορία, παρακαλώ όμως να δικαιολογείτε την επιλογή σας και όχι απλά να ψηφίζετε την εταιρεία που έχετε εσείς για να την διαφημίσετε!:P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πάντως,πέραν απο την κάλυψη σήματος που παρέχει η εκάστοτε εταιρία,μεγάλος παράγοντας είναι και το τί εταιρία έχει το συγγενικό/φιλικό σου περιβάλλον.
Αφού ώς γνωστόν,οι χρεώσεις για κλήσεις-μηνύματα σε "αντίπαλα" δίκτυα είναι απαγορευτικές για μακροχρόνια χρήση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ψήφισα Cosmote, διότι θεωρώ ότι όντως παρέχει την καλύτερη κάλυψη σήματος. Ελάχιστες φορές έχω βρεθεί χωρίς σήμα. Μπορώ να πω ότι ίσως και να μη θυμάμαι τις φορές αυτές. Ωστόσο, το σήμα για το internet πρέπει να βελτιωθεί. Υπάρχουν πάρα πολλά σημεία, όπου δεν έχω σύνδεση, ή η σύνδεση στο διαδίκτυο είναι πάρα πολύ αργή. Συγκριτικά με άλλα δίκτυα, όπως Wind, που χρησιμοποιούσα παλαιότερα, αλλά και χρησιμοποιούν πρόσωπα από το οικείο περιβάλλον μου, θεωρώ ότι υπερέχει η Cosmote.

Έχω Cosmote Καρτοσυμβόλαιο (ΚΣ) 35: 1500 λεπτά προς όλα τα Cosmote, 60 λεπτά προς τα λοιπά εθνικά δίκτυα, 9 ευρώ υπόλοιπο κάθε μήνα για να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω (κυρίως σε MB+SMS). Ποσό: 35 ευρώ/μήνα (υπό κανονικές συνθήκες - εγώ το έχω δωρεάν για όλη τη διάρκεια των σπουδών μου :P).

Γενικά, είμαι ευχαριστημένος, αν και θεωρώ ότι υπάρχουν και οικονομικότερα προγράμματα. Θα προτιμούσα κάποιο συμβόλαιο με περισσότερα λεπτά διαθέσιμα προς όλα τα δίκτυα, AN το πλήρωνα εγώ. Και πριν το ΚΣ, όμως, που είχα What's Up, πάλι μέσες άκρες ευχαριστημένος ήμουν, αν και γενικώς είναι απαράδεκτη η πολιτική των φόρων γενικά στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Πάντως,πέραν απο την κάλυψη σήματος που παρέχει η εκάστοτε εταιρία,μεγάλος παράγοντας είναι και το τί εταιρία έχει το συγγενικό/φιλικό σου περιβάλλον.
Αφού ώς γνωστόν,οι χρεώσεις για κλήσεις-μηνύματα σε "αντίπαλα" δίκτυα είναι απαγορευτικές για μακροχρόνια χρήση...
ναι. κυρίως για φοιτητές κλπ που επικοινωνούμε με τα κολλητάρια μας αυτό ισχύει.
είναι απαράδεκτα όμως τα προγράμματα της cosmote για λεπτά προς όλους...:mad: οι τιμές της είναι τριπλάσιες σε σύγκριση με τα αντίστοιχα της wind, ενώ η vodafone είναι η μέση λύση.
αλλά ναι, προσωπικά για εμένα θα επέλεγα 2 καρτοκινητά, ένα what's up και ένα cu (και αυτό είχα μέχρι πριν λίγο)
Ψήφισα Cosmote, διότι θεωρώ ότι όντως παρέχει την καλύτερη κάλυψη σήματος. Ελάχιστες φορές έχω βρεθεί χωρίς σήμα. Μπορώ να πω ότι ίσως και να μη θυμάμαι τις φορές αυτές. Ωστόσο, το σήμα για το internet πρέπει να βελτιωθεί. Υπάρχουν πάρα πολλά σημεία, όπου δεν έχω σύνδεση, ή η σύνδεση στο διαδίκτυο είναι πάρα πολύ αργή. Συγκριτικά με άλλα δίκτυα, όπως Wind, που χρησιμοποιούσα παλαιότερα, αλλά και χρησιμοποιούν πρόσωπα από το οικείο περιβάλλον μου, θεωρώ ότι υπερέχει η Cosmote.

Έχω Cosmote Καρτοσυμβόλαιο (ΚΣ) 35: 1500 λεπτά προς όλα τα Cosmote, 60 λεπτά προς τα λοιπά εθνικά δίκτυα, 9 ευρώ υπόλοιπο κάθε μήνα για να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω (κυρίως σε MB+SMS). Ποσό: 35 ευρώ/μήνα (υπό κανονικές συνθήκες - εγώ το έχω δωρεάν για όλη τη διάρκεια των σπουδών μου :P).

Γενικά, είμαι ευχαριστημένος, αν και θεωρώ ότι υπάρχουν και οικονομικότερα προγράμματα. Θα προτιμούσα κάποιο συμβόλαιο με περισσότερα λεπτά διαθέσιμα προς όλα τα δίκτυα, AN το πλήρωνα εγώ. Και πριν το ΚΣ, όμως, που είχα What's Up, πάλι μέσες άκρες ευχαριστημένος ήμουν, αν και γενικώς είναι απαράδεκτη η πολιτική των φόρων γενικά στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας.

έχω διαβάσει ότι είναι πολύπλοκο το θέμα με την κάλυψη γιατί κάθε εταιρεία πιάνει σε διαφορετικά μέρη... π.χ. σε ένα χωριό μπορεί να πιάνει vodafone και όχι cosmote, σε ένα άλλο το ανάποδο, ενώ σε ένα τρίτο να πιάνει μόνο wind. οπότε ίσως για τέτοιες περιπτώσεις να θες τη συμβουλή του γείτονα:P (αν πιάνει το κινητό του)

έχω και γω ένα παρόμοιο καρτοσυμβόλαιο μόνο που έχω περισσότερο υπόλοιπο... αλλά με εκνευρίζει η όλη φάση γιατί σε 12 μήνες λήγει και σου αλλάζουν το πρόγραμμα και τις τιμές χωρίς να σε ειδοποιήσουν :mad: (στέλνουν ένα απλό μήνυμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top