Άναψαν μαγκάλι για να ζεσταθούν

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Oxι (θα ειναι εντελως διαφορετικη η ισοτιμια) αλλα μηπως καποιοι δεν επρεπε να μας βαλουν στην περιπετεια
του ευρω;

Αυτό το συζητάμε...
Και προσωπικά αν θες τη γνώμη μου πολύ κακώς προχωρήσαμε σ'αυτή την κίνηση!
Έλα όμως που τώρα μπήκαμε στο λούκι,είναι πια αργά και είμαστε μπρος γκρεμός και πίσω Ρέμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για τον καταναλωτή/επενδυτή που έχει τα χρήματά του στο εσωτερικό το ευρώ είναι καλύτερο από τη δραχμή. Το ευρώ έχει ασφάλεια και αξιοπιστία. Με τη δραχμή θα μας κάνουν ότι έγινε στη Βενεζουέλα πριν 1 μήνα περίπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Λαλαούνη τα έχουμε χιλιοσυζητήσει σε άλλα νήματα!
Η Αργεντινή είναι Αργεντινή,η Ισλανδία Ισλανδία και η Ελλάδα Ελλάδα!
Δεν έχουν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους ούτε γεωπολιτικά,ούτε περιουσιακά/παραγωγικά ούτε καν στο χρονικό σημείο στο οποίο αντιμετώπισαν το πρόβλημα αυτό!

Το μόνο στο οποίο μπορούμε να σταθούμε μετά βεβαιότητος είναι πως αν επί δραχμής τα αυτοκίνητα,το πετρέλαιο και κάθε λογής εισαγόμενο προϊόν μας φαινόταν δυσπρόσιτο,μετά από μια τέτοια εξέλιξη όλα αυτά δυστυχώς θα τα βλέπουμε με το κιάλι...
Επαναλαμβάνω μη συγκρίνεις τις "τότε" εποχές με τις "τώρα"!Άλλο ήταν το κλίμα στην Ε.Ε. τότε,αλλιώς σε αντιμετώπιζαν οι αγορές,οι τοκογλύφοι,οι εισαγωγικές εταιρίες κ.λπ. και αλλίως σήμερα!
Tζακ συμφωνω ειναι αλλα κρατη πχ η Ισλανδια εχει 300.000 προτεσταντες κατοικους με οτι σημαινει αυτο σε θεματα
ταξης και ευνομιας.
Συγκρινω εποχες που εζησα με δραχμη και την σημερινη ξεφτιλα που μια κυβερνηση φορολογει οτι υπαρχει
με αναλγητο τροπο γιατι λεει ''πανω απ ολα το ευρω''
Τζακ το ευρω εξυπηρετει τους πολιτικους με τα οχτω χιλιαρικα μισθο και τις επιτροπες με τους αστρονομικους μισθους
τους τοκογλυφους τους ενεχυροδανειστες και καθε λογης παρασιτο που θελει ''σκληρο'' νομισμα να εξαγει εξω
και να πλουτισει εις βαρος των συνανθρωπων του.
Εμ πως θα παει η κυρατσα που δουλευει στη Βουλη στο Μιλανο να ψωνισει , με δραχμες ; Οχι βεβαια!
Μια βασικη αρχη που την μαθαινουν σε ολες τις οικονομικες σχολες απο Κολεγιο μεχρι Χαρβαρντ ειναι οτι
το νομισμα αποτελει μεσον ασκησης οικονομικης πολιτικης πρεπει να το ελεγχει η κυβερνηση και αποτελει
πανω απ ολα μεσον συναλλαγης και οχι τον Θεο .
Με το ευρω ανατρεπονται ολες οι βασικες αρχες, απλα οι πολιτικοι βολευονται (γιατι κονομανε με παχυλους μισθους)
και περιμενουν απο χωρες οπως η Ιταλια να αποχωρησουν πρωτες απο το ζουρλομανδια του αποτυχημενου ευρω.
Η Γερμανια απο την αλλη τρεμει τη διαλυση του ευρω γιατι αποτελει αποθεματικο νομισμα και μια αποχωρηση της Ιταλιας
θα εκανε τους επενδυτες να στραφουν στα σιγουρα: δολαριο ΗΠΑ και χρυσος( μ....ες ειναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Περιμένω κανάν χυδαίο να πει οτί τουλάχιστον τα παιδιά στη Λάρισα είχαν λεφτά για μπριζόλες και κρασί....Αυτό έμεινε να πούμε και να το τερματήσουμε :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μια βασικη αρχη που την μαθαινουν σε ολες τις οικονομικες σχολες απο Κολεγιο μεχρι Χαρβαρντ ειναι οτι
το νομισμα αποτελει μεσον ασκησης οικονομικης πολιτικης πρεπει να το ελεγχει η κυβερνηση και αποτελει
πανω απ ολα μεσον συναλλαγης και οχι τον Θεο .
Με το ευρω ανατρεπονται ολες οι βασικες αρχες, απλα οι πολιτικοι βολευονται (γιατι κονομανε με παχυλους μισθους)
και περιμενουν απο χωρες οπως η Ιταλια να αποχωρησουν πρωτες απο το ζουρλομανδια του αποτυχημενου ευρω.
Η Γερμανια απο την αλλη τρεμει τη διαλυση του ευρω γιατι αποτελει αποθεματικο νομισμα και μια αποχωρηση της Ιταλιας
θα εκανε τους επενδυτες να στραφουν στα σιγουρα: δολαριο ΗΠΑ και χρυσος( μ....ες ειναι;)
Αν θες να μιλήσουμε για το "τι είναι νόμισμα ή χρήμα γενικά" η απάντηση είναι απλή,μια ΥΠΟΣΧΕΤΙΚΗ είναι και τίποτε περισσότερο!Θα σου πω ένα παράδειγμα που συνέλαβα χθες όπως συζητούσα μ'ένα φίλο μου...

Έστω ένας γιάπης νεοενήλικας που ανεβαίνει σ'ένα ορεινό χωριό με την porsche και τη γκόμενά του και πάει στο ξενοδοχείο του χωριού...πάει στον ιδιοκτήτη στη reception και του λέει δώσε μου το καλύτερο δωμάτιο που έχετε,του λέει ο άλλος κοστίζει 100€,του δίνει ο πιτσιρικάς τα λεφτά και ανεβαίνει με τη γκόμενα στο δωμάτιο...αμέσως μετά ο ξενοδοχειάς πάει στο μπακάλη και του λέει "ορίστε τα 100€ που σου χρωστούσα για τις προμήθειες του μήνα"...μετά ο μπακάλης πάει στην ιερόδουλη που πήδηξε βερεσέ το προηγούμενο βράδυ και της δίνει τα 100€...μετά η ιερόδουλη πάει στον ξενοδοχειά και του λέει "πάρε τα 100€ που σου χρωστούσα απ'τα νοίκια"...κι αμέσως μετά κατεβαίνει ο γιάπης,πηγαίνει στον ξενοδοχειά και του λέει "δε μου αρέσει το δωμάτιο,δε θα το πάρω τελικά" οπότε παίρνει πίσω τα 100€ και φεύγει!

Οπότε σ'αυτή την περίπτωση,όλοι ξεχρέωσαν χωρίς κανένας να χάσει τα λεφτά του!:D
Απλούστατα διότι ο νεαρός γιάπης (όπου στη δική μας περίπτωση βάλε τοκογλύφοι,δανειστές,τράπεζες ή όποιος τελοσπάντων κατέχει την "υποσχετική") κυκλοφόρησε το ρευστό στην αγορά αντί να το σεντουκιάσει ή να το κάνει χρυσό σε θυρίδα Ελβετικής τράπεζας!
Όταν κάποια στιγμή η πείνα φτάσει να θερίζει το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού των ανεπτυγμένων κρατών,τότε ΙΣΩΣ οι έχοντες την τύχη του χρήματος αλλάξουν τακτική κι αποφασίσουν να το κυκλοφορήσουν πάλι...
Μέχρι τότε είμαστε όλοι έρμαια της βούλησής τους!

Όσο για το €,φυσικά και απέτυχε παταγωδώς!Δε νομίζω όμως ότι καμία χώρα από μόνη της θα τολμήσει να το εγκαταλείψει,οι βραχυπρόθεσμες συνέπειες θα είναι αντικειμενικά δυσβάσταχτες και κανένας πολιτικός παγκοσμίως δε θα έβαζε την υπογραφή του σε μια τέτοια απόφαση...
Κι από τη στιγμή που ολόκληρη Ιταλία (με παραγωγικό ιστό,με πετρέλαια με εργοστάσια με με με) "κοτεύει",δε περιμένω σε καμία περίπτωση κάτι διαφορετικό από τη δική μας χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Yπαρχει ενα ακρως ενδιαφερον αρθρο το καθηγητη Φωτοπουλου που ζει στη Βρετανια γραφτηκε το 2001 με αφορμη την καταρρευση της Αργεντινης
και την εισοδο της Ελλαδας στο ευρω . Ο ανθρωπος εκανε εκκληση στην τοτε κυβερνηση να ακυρωθει η εισοδος στο ευρω προβλεποντας οτι το 2010
η χωρα θα καταρευσει και ο λαος θα πεινασει.( Ψαξτε το αρθρο στο διαδικτυο αξιζει)
Θεωρητικος της Αριστερας ο Φωτοπουλος μεν αριστος επιστημονας που σχεδον οτι γραφει πεφει κατα σατανικο τροπο μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Στη θεωρία όλοι καλά τα λένε φίλε...
Σκέψου όμως να ήσουν ο Σημίτης και να έβγαινες να έλεγες "παιδιά δε πρόκειται να επιτρέψω την είσοδο της χώρας στο € γιατί θα πεινάσουμε μακροπρόθεσμα" πόσα μπινελίκια θα άκουγες απ'τον απλό Έλληνα πολίτη!
Τότε ο μέσος Έλλην δεν έβλεπε την ώρα να μπει στο € να πάρουν αξία τα χωράφια του και να μπορέσει να αυξήσει 150% τις τιμές στο μπουγατσατζίδικο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αν θες να μιλήσουμε για το "τι είναι νόμισμα ή χρήμα γενικά" η απάντηση είναι απλή,μια ΥΠΟΣΧΕΤΙΚΗ είναι και τίποτε περισσότερο!Θα σου πω ένα παράδειγμα που συνέλαβα χθες όπως συζητούσα μ'ένα φίλο μου...

Έστω ένας γιάπης νεοενήλικας που ανεβαίνει σ'ένα ορεινό χωριό με την porsche και τη γκόμενά του και πάει στο ξενοδοχείο του χωριού...πάει στον ιδιοκτήτη στη reception και του λέει δώσε μου το καλύτερο δωμάτιο που έχετε,του λέει ο άλλος κοστίζει 100€,του δίνει ο πιτσιρικάς τα λεφτά και ανεβαίνει με τη γκόμενα στο δωμάτιο...αμέσως μετά ο ξενοδοχειάς πάει στο μπακάλη και του λέει "ορίστε τα 100€ που σου χρωστούσα για τις προμήθειες του μήνα"...μετά ο μπακάλης πάει στην ιερόδουλη που πήδηξε βερεσέ το προηγούμενο βράδυ και της δίνει τα 100€...μετά η ιερόδουλη πάει στον ξενοδοχειά και του λέει "πάρε τα 100€ που σου χρωστούσα απ'τα νοίκια"...κι αμέσως μετά κατεβαίνει ο γιάπης,πηγαίνει στον ξενοδοχειά και του λέει "δε μου αρέσει το δωμάτιο,δε θα το πάρω τελικά" οπότε παίρνει πίσω τα 100€ και φεύγει!

Οπότε σ'αυτή την περίπτωση,όλοι ξεχρέωσαν χωρίς κανένας να χάσει τα λεφτά του!:D
Απλούστατα διότι ο νεαρός γιάπης (όπου στη δική μας περίπτωση βάλε τοκογλύφοι,δανειστές,τράπεζες ή όποιος τελοσπάντων κατέχει την "υποσχετική") κυκλοφόρησε το ρευστό στην αγορά αντί να το σεντουκιάσει ή να το κάνει χρυσό σε θυρίδα Ελβετικής τράπεζας!
Όταν κάποια στιγμή η πείνα φτάσει να θερίζει το μεγαλύτερο ποσοστό του πληθυσμού των ανεπτυγμένων κρατών,τότε ΙΣΩΣ οι έχοντες την τύχη του χρήματος αλλάξουν τακτική κι αποφασίσουν να το κυκλοφορήσουν πάλι...
Μέχρι τότε είμαστε όλοι έρμαια της βούλησής τους!

Όσο για το €,φυσικά και απέτυχε παταγωδώς!Δε νομίζω όμως ότι καμία χώρα από μόνη της θα τολμήσει να το εγκαταλείψει,οι βραχυπρόθεσμες συνέπειες θα είναι αντικειμενικά δυσβάσταχτες και κανένας πολιτικός παγκοσμίως δε θα έβαζε την υπογραφή του σε μια τέτοια απόφαση...
Κι από τη στιγμή που ολόκληρη Ιταλία (με παραγωγικό ιστό,με πετρέλαια με εργοστάσια με με με) "κοτεύει",δε περιμένω σε καμία περίπτωση κάτι διαφορετικό από τη δική μας χώρα...
Τζακ ειπες τι ακρβως ειναι το νομισμα ΥΠΟΣΧΕΤΙΚΗ και τιποτε παραπανω . Κατα τη γνωμη μου πρεπει να το ελεγχει
η κυβερνηση γιατι ως τωρα αποδειχθηκε καλυτερη λυση.
Το ευρω απετυχε παταγωδως γιατι πολυ απλα η ΕΕ δεν ειναι κρατος οπως οι ΗΠΑ δεν υπαρχει κεντρικη κυβερνηση
η Γερμανια κοιτα μονο τη παρτι της πια προεξοφλωντας την καταρρευση της ευρωζωνης αφου πρωτα εχει καταστρεψει
ολες τις αλλες οικονομιες και προφανως αυτο αντιληφθηκαν οι Ιταλοι που δεν ειναι ανθρωπακια οπως πολλοι Ελληνες
που τα καναν επανω τους μην χασουν το ευρω.
Το να αλλαξουν τακτικη οι Γερμανοι και οι συνεργατες τους απλα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΕ γιατι δεν τους συμφερει οποτε
θα ξεζουμισουν οτι μπορουν και καποια χωρα θα τραβηξει τη σκανδαλη και πιθανως να ειναι η Ιταλια που μαλλον
παει σε νεες εκλογες.
Οχι με τις ΗΠΑ αλλα με μια καταρρεουσα καπιταλιστικη ΕΣΣΔ μοιαζει η ΕΕ .
Κι επειδη Τζακ ειμαι συλλεκτης νομισματων θα σου πω και εγω μια ιστορια :
Toν Αυγουστο του 1991 μετα το πραξικοπημα κατα του Γκορμπατσοφ η Ουκρανια αποφασισε ξαφνικα να αλλαξει νομισμα
κατηργησε το Σοβιετικο Ρουβλι και καθιερωσε ενα προσωρινο το ''Κουπονι'' ωστε να γινονται στοιχειωδης συναλλαγες
Τετοια εχω πολλα στη συλλογη μου που κυκλοφορησαν εκεινη την περιοδο. Οποτε ας μην τρομοκρατουμαστε
αχ πως θα γυρισουμε στη δραχμη και τετοια . Η ιστορια τελικα διδασκει και επαναλαμβανεται συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
«Επειδή ήταν χαζά και έψηναν και έπιναν μέσα στο σπίτι δεν θα ψηφίσω και καταδίκη» δήλωσε εκπρόσωπος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ στο Σπουδαστικό Σύλλογο του ΤΕΙ Τρικάλων:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
ειναι απαραδεκτο το συγκεκριμενο συμβαν, απο νωρις στο σχολειο, στη χημεια θα επρεπε να ειναι το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να συζητουν οι καθηγητες, σν δεν το ηξεραν οι γονεις..δεν ειναι δυνατον αυτο το πραγμα....πρεπει να ξερεις πως θα το χειριζεσαι...το μαγγαλι σε κλειστο χωρο που δεν μπαινει οξυγονο, σε σκοτωνει αργα....αρχικα μουδιαζει το σωμα κ μετα παθαινεις ασφυξια...κ γι αυτο κ να σκεφτεις οτι χρειαζεσαι οξυγονο δεν εχεις τη δυναμη να το κανεις,για να προφυλαχτεις πρεπει απλος να ξερεις.... ειναι σαν να μην εχεις επιλογη. Ειναι απαραδεκτο, κ απο το εκπαιδευτικο συστημα η ελλειψη των γνωσεων για τους βασικους κινδυνους καποιων στοιχειων.δηλαδη τι? εγω ειμαι τυχερη που ετυχε να μου το πουν στο γυμνασιο κ καποιοι αλλοι οχι? απαραδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ειναι απαραδεκτο το συγκεκριμενο συμβαν, απο νωρις στο σχολειο, στη χημεια θα επρεπε να ειναι το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να συζητουν οι καθηγητες, σν δεν το ηξεραν οι γονεις..δεν ειναι δυνατον αυτο το πραγμα....πρεπει να ξερεις πως θα το χειριζεσαι...το μαγγαλι σε κλειστο χωρο που δεν μπαινει οξυγονο, σε σκοτωνει αργα....αρχικα μουδιαζει το σωμα κ μετα παθαινεις ασφυξια...κ γι αυτο κ να σκεφτεις οτι χρειαζεσαι οξυγονο δεν εχεις τη δυναμη να το κανεις,για να προφυλαχτεις πρεπει απλος να ξερεις.... ειναι σαν να μην εχεις επιλογη. Ειναι απαραδεκτο, κ απο το εκπαιδευτικο συστημα η ελλειψη των γνωσεων για τους βασικους κινδυνους καποιων στοιχειων.δηλαδη τι? εγω ειμαι τυχερη που ετυχε να μου το πουν στο γυμνασιο κ καποιοι αλλοι οχι? απαραδεκτο.
Εμ, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά σε όλους μας το έχουν πει;)
Τώρα αν κάποιος δεν πρόσεχε, είναι δικό του θέμα και ιδού τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εμ, δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά σε όλους μας το έχουν πει;)
Τώρα αν κάποιος δεν πρόσεχε, είναι δικό του θέμα και ιδού τα αποτελέσματα.
δε νομιζω πως μπορεις να μιλας απολυτα απο τη στιγμη που υπαρχουν καθηγητες ασχετοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top