Ψυχολογία Παντείου vs Ψυχολογία ΕΚΠΑ

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και ολες :) Προσωπικά, σκέφτομαι το 2020 να δώσω πανελλήνιες για το τμημα Ψυχολογίας. Ενδιαφέρομαι για σπουδές στη ψυχολογία σε προπτυχιακό επίπεδο και μετέπειτα σε μεταπτυχιακό επίπεδο να ασχοληθω με την παιδαγωγική / σχολική ψυχολογία.
Αποκτώ σε λίγους μήνες το πτυχίο της Φιλολογίας αλλά δε θέλω να κάνω μόνο μεταπτυχιακό στη παιδαγωγική / σχολική ψυχολογία. Αντίθετα, θέλω να εξειδικευτω στη ψυχολογία γενικά και ειδικά στη ψυχολογία παιδιού & εφήβου. Ελπίζω στο μέλλον να καταφέρω να περάσω σε ένα από τα δύο τμήματα Ψυχολογίας της Αθήνας. Πολύ χρήσιμο αυτό το θέμα :) θα το μελετησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

July32

Νεοφερμένος

Η July32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.... :)
Θα ηθελα κι εγω αν μπορεις να με βοηθησεις.Θελω να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια κ δε ξερω απο που να ξεκινησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας ! Ανάμεσα στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ και αυτό της Παντείου ποιο θεωρείται/αναγνωριζεται ως καλύτερο? Ποιο προσφέρει ένα πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών?
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
H Πάντειος έχει πολλά μαθήματα κοινωνικής ψυχολογίας, το ΕΚΠΑ ασχολείται περισσότερο με κλινική. Κατά τ' άλλα δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών.

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια, γενικότερα η Πάντειος είναι ψιλομπάχαλο από άποψη οργάνωσης, και δεν έχει και την αναγνώριση που έχει το ΕΚΠΑ στο εξωτερικό. Αλλά αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις, το τελευταίο δεν πρέπει να σε πολυνοιάζει.
 

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
H Πάντειος έχει πολλά μαθήματα κοινωνικής ψυχολογίας, το ΕΚΠΑ ασχολείται περισσότερο με κλινική. Κατά τ' άλλα δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στο πρόγραμμα σπουδών.

Όσον αφορά τα πανεπιστήμια, γενικότερα η Πάντειος είναι ψιλομπάχαλο από άποψη οργάνωσης, και δεν έχει και την αναγνώριση που έχει το ΕΚΠΑ στο εξωτερικό. Αλλά αν δεν έχεις σκοπό να φύγεις, το τελευταίο δεν πρέπει να σε πολυνοιάζει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Έχω και εγώ ακούσει για την εμβάθυνση στην κλινική ψυχολογία όσον αφορά το τμήμα στο ΕΚΠΑ, σε αντίθεση με την κοινωνική του Παντείου. Στο εξωτερικό δηλαδή το τμήμα του ΕΚΠΑ αντιμετωπίζεται με μεγαλύτερη σοβαρότητα ε;
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Το ότι έχει μεγαλύτερη αναγνώριση γενικά σημαίνει πως θα είναι πιο εύκολο να μπεις σε κάποιο κορυφαίο μεταπτυχιακό του εξωτερικού, ή να πάρουν ως υποψήφιο διδάκτορα. Το ΕΚΠΑ είναι μέσα στα 500 "καλύτερα" πανεπιστήμια του κόσμου, το Πάντειο δεν είναι καν στη χιλιάδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Γεια σας ! Ανάμεσα στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ και αυτό της Παντείου ποιο θεωρείται/αναγνωριζεται ως καλύτερο? Ποιο προσφέρει ένα πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών?
Ευχαριστώ!


Αν δεν θέλεις κλινική τότε Παντειο,αν θέλεις λίγο περισσότερη αναγνώριση τότε Εκπα.Παντως και με τα 2 βγαίνεις στο εξωτερικό ειδικά αν κανείς μεταπτυχιακό δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας ! Ανάμεσα στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ και αυτό της Παντείου ποιο θεωρείται/αναγνωριζεται ως καλύτερο? Ποιο προσφέρει ένα πληρέστερο πρόγραμμα σπουδών?
Ευχαριστώ!

Δεν μπορούμε να διαψεύσουμε ότι και τα δύο είναι πολύ καλά και ουσιαστικά το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετικό. Το Πάντειο επικεντρώνεται στην κοινωνική ψυχολογία όπως σου είπαν και γενικότερα νομίζω έχει περισσότερη στατιστική και κοινωνικού τύπου μαθήματα. Το ΕΚΠΑ δεν γνώριζα ότι έχει μια τάση στην κλινική (όπως και της Κρήτης) αλλά θεωρώ ότι έχει ένα πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών.

Και επίσης ισχύει ότι το Πάντειο δεν έχει οργάνωση, ούτε και την ίδια αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό, δεν έχει μπει στην χιλιάδα όπως προανέφεραν.. (βέβαια έχει καλές πολιτικές επιστήμες).

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα και τα δύο στο μελλοντικό μηχανογραφικό. Πρώτα το ΕΚΠΑ, μετά ΑΠΘ και μετά Πάντειο..
 

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να διαψεύσουμε ότι και τα δύο είναι πολύ καλά και ουσιαστικά το πρόγραμμα σπουδών δεν μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετικό. Το Πάντειο επικεντρώνεται στην κοινωνική ψυχολογία όπως σου είπαν και γενικότερα νομίζω έχει περισσότερη στατιστική και κοινωνικού τύπου μαθήματα. Το ΕΚΠΑ δεν γνώριζα ότι έχει μια τάση στην κλινική (όπως και της Κρήτης) αλλά θεωρώ ότι έχει ένα πιο ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών.

Και επίσης ισχύει ότι το Πάντειο δεν έχει οργάνωση, ούτε και την ίδια αναγνωρισιμότητα στο εξωτερικό, δεν έχει μπει στην χιλιάδα όπως προανέφεραν.. (βέβαια έχει καλές πολιτικές επιστήμες).

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα και τα δύο στο μελλοντικό μηχανογραφικό. Πρώτα το ΕΚΠΑ, μετά ΑΠΘ και μετά Πάντειο..

Σε ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση!
Και εγώ σε γενικές γραμμές ακούω καλύτερα λόγια για το τμήμα του ΕΚΠΑ -αποδεικνύεται και από την υψηλότερη βάση του- (με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και η κλινική ψυχολογία) απλα το γεγονός ότι είναι 2 τμήματα στην ίδια πόλη σε βάζει σε σκέψεις..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση!
Και εγώ σε γενικές γραμμές ακούω καλύτερα λόγια για το τμήμα του ΕΚΠΑ -αποδεικνύεται και από την υψηλότερη βάση του- (με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και η κλινική ψυχολογία) απλα το γεγονός ότι είναι 2 τμήματα στην ίδια πόλη σε βάζει σε σκέψεις..


Και τα 2 είναι καλά!Βαζεις και τα 2 και που περάσεις.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα κριτήριο να έχεις στο μυαλό σου: Αν είναι να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, δες τα μεταπτυχιακά των δύο τμημάτων και αν μπορείς να διαλέξεις από τώρα τι σε ενδιαφέρει πήγαινε στο πανεπιστήμιο που έχει αυτό το μεταπτυχιακό. Είναι πολύ πιο εύκολο να εισαχθείς σε ένα μεταπτυχιακό του τμήματος που τελείωσες.
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι σπουδάζω στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσω ταυτόχρονα και ένα μάθημα στο τμήμα ψυχολογίας του Παντειου και αυτό το μάθημα να αναγνωριστεί στο πτυχίο μου σαν επιπρόσθετο;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι σπουδάζω στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσω ταυτόχρονα και ένα μάθημα στο τμήμα ψυχολογίας του Παντειου και αυτό το μάθημα να αναγνωριστεί στο πτυχίο μου σαν επιπρόσθετο;


Δεν νομίζω γιατί κάθε σχολή έχει δικό του κωδικό και τα λοιπά, εκτός και αν το τμήμα σου με το τμήμα της Παντείου έχουν κοινά μαθήματα
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν νομίζω γιατί κάθε σχολή έχει δικό του κωδικό και τα λοιπά, εκτός και αν το τμήμα σου με το τμήμα της Παντείου έχουν κοινά μαθήματα
Από Παντειο με ενδιαφέρει το Εγκληματολογικη Ψυχολογία: Σύγχρονα θέματα Ψυχοϊατροδικαστικης. Στο ΕΚΠΑ υπαρχει η Δικαστική Ψυχολογία. Πως μπορώ να μάθω αν ειναι το ιδιο μάθημα;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από Παντειο με ενδιαφέρει το Εγκληματολογικη Ψυχολογία: Σύγχρονα θέματα Ψυχοϊατροδικαστικης. Στο ΕΚΠΑ υπαρχει η Δικαστική Ψυχολογία. Πως μπορώ να μάθω αν ειναι το ιδιο μάθημα;


Από το προγραμμα σπουδών αλλά δε το ξέρω.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα στο Οικονομικό του ΕΚΠΑ έχουμε κάποια μαθήματα από το Μαθηματικό του ΕΚΠΑ όπως αριθμητκή ανάλυση.

Δηλαδή πάμε κάνουμε μάθημα εκεί στο Μαθηματικό του ΕΚΠΑ και το δίνουμε εκεί επειδή είναι στο πρόγραμμα σπουδών σαν Μαθήματα άλλων Τμημάτων

Βεβαια επειδή μιλάμε για ΕΚΠΑ και Πάντειο μου φαίνεται λίγο δύσκολο
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Από το προγραμμα σπουδών αλλά δε το ξέρω.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα στο Οικονομικό του ΕΚΠΑ έχουμε κάποια μαθήματα από το Μαθηματικό του ΕΚΠΑ όπως αριθμητκή ανάλυση.

Δηλαδή πάμε κάνουμε μάθημα εκεί στο Μαθηματικό του ΕΚΠΑ και το δίνουμε εκεί επειδή είναι στο πρόγραμμα σπουδών σαν Μαθήματα άλλων Τμημάτων

Βεβαια επειδή μιλάμε για ΕΚΠΑ και Πάντειο μου φαίνεται λίγο δύσκολο


Κατάλαβα. Οπότε θα πρέπει να πάω στη γραμματεία του ΕΚΠΑ να ρωτήσω πως μπορώ να μάθω αν τα δύο μαθήματα προσφέρουν παρόμοιες γνώσεις με την ελπίδα ότι δε θα με πάρουν με τις πέτρες.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας υποθέσουμε ότι σπουδάζω στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσω ταυτόχρονα και ένα μάθημα στο τμήμα ψυχολογίας του Παντειου και αυτό το μάθημα να αναγνωριστεί στο πτυχίο μου σαν επιπρόσθετο;

Από Παντειο με ενδιαφέρει το Εγκληματολογικη Ψυχολογία: Σύγχρονα θέματα Ψυχοϊατροδικαστικης. Στο ΕΚΠΑ υπαρχει η Δικαστική Ψυχολογία. Πως μπορώ να μάθω αν ειναι το ιδιο μάθημα;


Μπορείς να παρακολουθήσεις το μάθημα ως ακροάτρια απλά και μόνο επειδή σε ενδιαφέρει χωρίς βέβαια να μπορεί να αναγνωριστεί από τη σχολή σου ή να φανεί κάπου ότι το έχεις παρακολουθήσει.

https://drive.google.com/file/d/1VoVETLhixgA1ZOOsmimKTA-ruhpDZM6w/view
6051- «Εγκληματολογική Ψυχολογία: Σύγχρονα θέματα Ψυχοϊατροδικαστικής» - “Criminal
Psychology”
Υποχρεωτικό ΣΤ ́ εξαμήνου
Διδάσκοντες: Αθανάσιος Δουζένης, Καθηγητής Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ / Αμαλία Ατσαλάκη,

Μεταδιδάκτορας / Τζεφεράκος Γιώργος, Επιστημονικός Συνεργάτης / Ψαρρά Μαρία-
Λουΐζα, Επιστημονικός Συνεργάτης.

Προτεινόμενο διδακτικό σύγγραμμα:
1. Βιβλίο [13256510]: Ψυχιατροδικαστική, Δουζένης Αθανάσιος,Λύκουρας Λευτέρης Λεπτομέρειες
Περιγραφή μαθήματος:
Κεντρική στην Εγκληματολογική Ψυχολογία είναι η σχέση ψυχικής διαταραχής και
εγκληματικότητας. Στο συγκεκριμένο μάθημα θα πραγματευθούμε αυτήν την σχέση σε τρεις
άξονες:
- Πρώτον, τη σχέση ψυχιατρικής και δικαίου, την ηθική και δεοντολογία της ψυχιατροδικαστικής,
την αποσαφήνιση του επαγγελματικού ρόλου του ψυχολόγου με ειδίκευση στην
εγκληματολογική ψυχολογία, καθώς και τα πλαίσια εργασίας του εντός διεπιστημονικής
ομάδας
- Δεύτερον, τη σύνδεση διαφόρων ψυχιατρικών και ψυχοπαθολογικών εκδηλώσεων (μείζων
ψυχοπαθολογία, διαταραχές προσωπικότητας, αλκοολισμός, εξαρτήσεις από παράνομες
ψυχοδραστικές ουσίες) με την τέλεση εγκληματικών πράξεων, καθώς και την εκτίμηση της
δυνητικής επικινδυνότητας των δραστών για εκδήλωση βίαιης συμπεριφοράς
- Τρίτον, τον ρόλο του πρώιμου τραύματος και της αποστέρησης στην ψυχική υγεία των ανηλίκων
όπως αποτυπώνεται στις περιπτώσεις παιδικής κακοποίησης, παραμέλησης και έκθεσης σε
ενδοοικογενειακή βία, τη διαδικασία ανίχνευσης, αξιολόγησης και αντιμετώπισης των
παραπάνω φαινομένων βάσει καλών πρακτικών και πρωτοκόλλων, καθώς και τη συσχέτισή τους
με τη νεανική παραβατικότητα και τη θεσμική διαχείρισή της.

https://www.psych.uoa.gr/fileadmin/psych.uoa.gr/uploads/curriculum/EKPA_Psych_StudyGuide.pdf
https://el.wikipedia.org/wiki/Δικαστική_Ψυχολογία
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι σπουδάζω στο τμήμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσω ταυτόχρονα και ένα μάθημα στο τμήμα ψυχολογίας του Παντειου και αυτό το μάθημα να αναγνωριστεί στο πτυχίο μου σαν επιπρόσθετο;


Να παρακολουθήσεις ναι θα σε αφήσουν ,να αναγνωριστεί όχι όμως.... ειναι δισφορερικα πανεπιστήμια ...

Ενδιαφέρον κλάδος η εγκληματολογία αλλα σε περιορίζει πολυ .... και ειναι και αρκετά δυςκολο να το ασκήσεις
 

Student90s

Νεοφερμένος

Ο Student90s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορείς να παρακολουθήσεις το μάθημα ως ακροάτρια απλά και μόνο επειδή σε ενδιαφέρει χωρίς βέβαια να μπορεί να αναγνωριστεί από τη σχολή σου ή να φανεί κάπου ότι το έχεις παρακολουθήσει.

Όταν βρεθώ σε αυτή τη θέση μάλλον αυτό θα κάνω, αν η Δικαστική Ψυχολογία του ΕΚΠΑ δεν είναι αντίστοιχη.

Δεν είμαι ακόμα εντελώς σίγουρη για το αν θα διαλέξω το ΕΚΠΑ και όταν είδα την Εγκληματολογικη Ψυχολογία στο Παντειο προβληματιστηκα. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μάθω αν ειναι ισάξια μαθήματα.

Να παρακολουθήσεις ναι θα σε αφήσουν ,να αναγνωριστεί όχι όμως.... ειναι δισφορερικα πανεπιστήμια ...

Ενδιαφέρον κλάδος η εγκληματολογία αλλα σε περιορίζει πολυ .... και ειναι και αρκετά δυςκολο να το ασκήσεις


Προς το παρόν δε με ενδιαφέρει να ακολουθήσω τον κλάδο, απλά προσπαθώ να διαλέξω ανάμεσα σε ΕΚΠΑ και Πάντειο και κοιτάω τις λεπτομέρειες. Ακούγεται ενδιαφέρον μάθημα και θέλω να σιγουρευτώ ότι η Δικαστική Ψυχολογία θα είναι αν όχι το ίδιο μάθημα, τουλάχιστον παρόμοια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν βρεθώ σε αυτή τη θέση μάλλον αυτό θα κάνω, αν η Δικαστική Ψυχολογία του ΕΚΠΑ δεν είναι αντίστοιχη.

Δεν είμαι ακόμα εντελώς σίγουρη για το αν θα διαλέξω το ΕΚΠΑ και όταν είδα την Εγκληματολογικη Ψυχολογία στο Παντειο προβληματιστηκα. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μάθω αν ειναι ισάξια μαθήματα.


Διεθνώς η δικαστική ψυχολογία αποτελείται από δύο γνωστικά αντικείμενα: την εγκληματολογική ψυχολογία και τη νομική ψυχολογία. https://www.ucy.ac.cy/pek/documents/ebooks/deigmaebooks/psychologiaDikaio.pdf
΄Οπως και να έχει δεν καταλήγουμε στην επιλογή μιας σχολής εξαιτίας ενός και μόνου μαθήματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top