Ψυχολογία Παντείου vs Ψυχολογία ΕΚΠΑ

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ποιο απο τα δυο τμηματα ειναι πιο ευκολο να βγει?Εχουν εργαστηρια ή υποχρεωτικες παρακολουθησεις?
Απο μια ματια που εριξα στον οδηγο σπουδων ειδα οτι το προγραμμα ψυχολογιας εκπα εχει πολλα φιλοσοφικα μαθηματα,ισχυει?

Υπαρχει κανενα φορουμ φοιτητων απο τις δυο σχολες,γιατι δεν βρισκω τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Της φιλοσοφικής έχει ένα προσανατολισμό στα παιδοψυχολογικά μαθήματα περισσότερο απο όσο έχω καταλάβει.Της Παντείου θεωρώ είναι καλύτερο το τμήμα και αρκετά απαιτητικό απο όσο ξέρω με εργαστήρια κτλ.Για το πρόγραμμα θα βρείς πληροφορίες στο filosofiki.eu που είναι και το φόρουμ όλων των τμημάτων της σχολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Καλημέρα! Πέρυσι ήμουν ακριβώς στο ίδιο δίλλημα και, τελικά, επέλεξα και πέρασα στο Πάντειο.
Το θέμα το έχω ψάξει πολύ και σου συνιστώ Πάντειο ό,τι κι αν ακούς. Λέγεται πως το ΕΚΠΑ, επειδή έχει περισσότερα μαθήματα κλινικής σε προετοιμάζει καλύτερα για τον κλινικό τομέα. Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Ακόμη κι αν το πάντειο επικεντρώνεται αρκετά στην κοινωνική ψυχολογία, το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ πιο εμπεριστατωμένο συγκριτικά με το ΕΚΠΑ που είναι αρκετά μονόπλευρο και εδώ που τα λέμε είναι και λίγο θύμα του ότι φέρει τον τίτλο ΦΠΨ, οπότε φορτώνεται με ήσσονος σημασίας μαθήματα. Όσο για τους καθηγητές, Πάντειο all the way, δε το συζητώ.
Οι περισσότεροι έχουν κορυφαία βιογραφικά[π.χ. Καζή(αναπτυξιακή)-μεταδιδακτορικό στο Yale, η Τσαλίκογλου είχε καθηγητή τον Piaget στη Γαλλία(πρόσωπο κεφαλαιώδους σημασίας στη γνωστική ανάπτυξη των βρεφών και νηπίων), όσο για τον Ποταμιάνο, ο άνθρωπος είναι απίστευτος κτλ]. Στο ΕΚΠΑ νομίζω παίρνεις πτυχίο με 26 υποχρεωτικά, ενώ στο Πάντειο με 32(που σημαίνει πως στο ΕΚΠΑ έχεις ευκαιρία για επιλογή περισσότερων μη-υποχρεωτικών μαθημάτων). Βέβαια, το βάρος στα επιλογής μετατοπίζεται πολύ στην παιδαγωγική, στη σχολική ψυχολογία κτλ Δηλαδή, υπάρχει επιλογής "Ψυχολογία ανάγνωσης και γραφής" και ρωτώ Γιατί?
Γενικά, μη θαμπώνεσαι από ένα πρόγραμμα σπουδών που είναι λογικό να σου φαίνεται ενδιαφέρον, επειδή δεν έχεις ακόμη σχέση με το αντικείμενο. Το θέμα είναι η γνώση να είναι πολυδιάστατη και εις βάθος, όχι στρωμένη με ροδοπέταλα.
Πιο εύκολο ακούω πως είναι το ΕΚΠΑ, αλλά δε ξέρω πραγματικά να σου απαντήσω. Εργαστήρια δεν υπάρχουν, μόνο στο τελευταίο έτος υπάρχει κάτι άν δεν απατώμαι, στο Πάντειο τουλάχιστον. Ελπίζω, επίσης, να μη μπερδεύεις το ΦΠΨ κατεύθυνση ψυχολογίας(από όπου ΔΕΝ παίρνεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και ΔΕΝ είσαι ψυχολόγος, αλλά φιλόλογος) με το ΦΠΨ Πρόγραμμα Ψυχολογίας, το οποίο σου προσφέρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κανονικά και έχει ξεχωριστή βάση και γι'αυτό σου μίλησα παραπάνω.

Ωστόσο, το κακό του Παντείου είναι η οργάνωση! Αργεί το πρόγραμμα, η διόρθωση και γενικά θα σου κάνουν λίγο τη ζωή δύσκολη. Αυτό, όμως, δεν έχει σχέση με την ποιότητα των σπουδών σε καμία περίπτωση.
Η επιλογή είναι δική σου! Καλή σταδιοδρομία σε ό,τι κι αν επιλέξεις τελικά! :-)

Υ.Γ. Για το πάντειο μπορείς να βρεις στο facebook ένα γκρούπ "Ψυχολογία Παντείου" που είναι ενεργό και θα σου απαντήσουν σε ό,τι κι αν ρωτήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!Δηλαδη στη παντειο δεν εχετε υποχρεωτικες παρακολουθησεις με απουσιες κτλ??
Επισης η σχολη βγαινει με παραλληλα δουλεια?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στην κοινωνική ψυχολογία έχει μεταπτυχιακό η Πάντειος;Ενδιαφέρον κλάδος και μεγάλη σχέση με το προπτυχιακό μου αντικείμενο(Ιστορία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Κοίτα, είμαι πρώτο έτος, αλλά πιστεύω πως η σχολή βγαίνει αν το αγαπάς και σε ενδιαφέρουν τα μαθήματα! Είναι απαιτητική, αλλά αν είσαι διατεθημένος να παρακολουθείς, βγαίνει ;) Παρακολουθήσεις με απουσίες δεν έχει, εκτός από το τελευταίο έτος στην πρακτική που... λογικό μου ακούγεται! :p Δες εδώ πιο αναλυτικά το πρόγραμμα σπουδών : https://www.pyr.gr/sxoles/yixologias.htm
Στην κοινωνική ψυχολογία έχει μεταπτυχιακό η Πάντειος;Ενδιαφέρον κλάδος και μεγάλη σχέση με το προπτυχιακό μου αντικείμενο(Ιστορία).
Μεταπτυχιακές Σπουδές
Στο Τμήμα Ψυχολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου λειτουργούν τρία Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών:
α) Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Οργανωτική και Οικονομική Ψυχολογία» σε συνεργασία με τον Τομέα Ψυχολογίας του Τμήματος Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικών και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών,
β) Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ψυχολογία και Μ.Μ.Ε.»
γ) Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Δυνητικές Κοινότητες: Κοινωνιο-Ψυχολογικές προσεγγίσεις και τεχνικές εφαρμογές».


Ωστόσο, δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι. Μπορείς να στείλεις mail στη γραμματεία psych@panteion.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλησπερα!!! Θα παω 3η λυκειου και σκεφτομαι να δηλωσω ως 1η επιλογη την ψυχολογια Αθηνας (το ΦΠΨ)!! Βγαζω αρκετα καλους βαθμους και πιστευω οτι μπορω να πιασω τα μορια!!Αυτο που ηθελα να ζητησω ειναι: θα μπορουσε καποιους να μου πει ποια ειναι τα μαθηματα στο ΦΠΨ και ποια στο Παντειο? γιατι σε καθε σελιδα που ψαχνω βρισκω διαφορετικα μαθηματα για το Καποδιστριακο..... Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Αλλο το ΦΠΨ και άλλο το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ. Από το ΦΠΨ βγαίνεις φιλόλογος, από το Πρόγραμμα, ψυχολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanmartean

Νεοφερμένος

Ο sanmartean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα και καλως σας βρηκα στο φορουμ. σκεφτομαι να δώσω κατατακτήριες για το προγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ.Υπαρχει κάποιος που να ξέρει που μπορώ να βρω παλια θέματα εξετάσεων ή προσφατες σημειώσεις απο τα αντιστοιχα μαθήματα. Τα μαθήματα είναι εξελικτικη ψυχολογία,ψυχολογια προσωπικοτητας και μεθοδολογια επιστημονικής ερευνας-Στατιστικη.Υπαρχει ίσως καποιο βιβλιοπωλειο που θα μπορούσα να βρω ή αλλος τροπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Γεια σου sanmartean! Δεν σπουδάζω στο συγκεκριμένο τμήμα για να σου δώσω πληροφορίες,άλλα επειδή είμαι στη φιλοσοφική έχω πάρει ως επιλογής την εξελικτική ψυχολογία, που δεν το θεωρώ δύσκολο μάθημα και ούτε είναι αναγκαίες οι σημειώσεις(προσωπική άποψη πάντα). τα συγγράμματα που πρέπει να διαβάσεις θα είναι σίγουρα στο σπουδαστήριο της ψυχολογίας...Αν θέλεις μπες καλύτερα στο forum της filosofikis https://www.filosofiki.eu/viewtopic.php?f=50&t=2606&start=240
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraksenos

Νεοφερμένος

Ο paraksenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

relia23

Νεοφερμένος

Η relia23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γεια σας, εχω τελειωσει νομικη αλλα ενδιαφερομαι να μαθω καποια πραγματα για συγκεκριμενους επιμερους τομεις της ψυχολογιας, πχ κλινικη ψυχολογια και γι αυτο σκεφτομαι να παρακολουθω τακτικα τα συγκεκριμενα μαθηματα στο παντειο ή το καποδιστριακο. Το θεμα ειναι οτι δε θελω να δωσω κατατακτηριες γιατι δε με ενδιαφερει ενα πτυχιο σ αυτη την ειδικοτητα θελω απλα να παταω στα μαθηματα που θελω χωρις δηλαδη να ειμαι φοιτητρια του τμηματος. Ειναι ελευθερες οι παρακολουθησεις για οποιον ενδιαφερεται οπως σε πολλες σχολες ή εχετε ολιγομελη τμηματα και ο καθηγητης δεν αφηνει εξωσχολικους να παρακολουθησουν οπως πχ στην Αγγλικη Φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Μηπως γνωριζει καποιος το ονομα των συγγραμματων που πρεπει κανεις να παρει για να δωσει κατατακτηριες στη ψυχολογια της παντειου η στη ψυχολογια του εκπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σε ποιο ετος μπαινω αν δωσω κατατακτήριες στη ψυχολογια παντείου η στη ψυχολογια εκπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ρε παιδιά, όσους έχω ρωτήσει μέχρι τώρα μου έχουν δώσει και διαφορετικές απαντήσεις. Άλλοι μου λένε ότι το πρόγραμμα στην ψυχολογία του παντείου και στην ψυχολογία στο ΕΚΠΑ παρουσιάζουν πολύ μικρές διαφορές μεταξύ τους, άρα δεν θα έχει και κάποια ουσιαστική διαφορά σε όποιο από τα 2 και να περάσω και "να δηλώσω τη σχολή που είναι πιο κοντά στο σπίτι μου" (lol). Άλλοι μου λένε ότι μπορεί από το πρόγραμμα ψυχολογίας του ΕΚΠΑ να έχεις δικαιώμα να εργαστείς ως ψυχολόγος, αλλά το "βάρος" των μαθημάτων πέφτει περισσότερο στην σχολική ψυχολογία και στην παιδοψυχολογία, επομένως καλύτερα να προτιμήσω το Πάντειο. Άλλοι πάλι μου λένε ότι το Πάντειο έχει πολύ κακή οργάνωση, ότι οι ίδιοι είναι απογοητευμένοι από το Πάντειο και ότι το πρόγραμμα σπουδών δίνει πολύ μεγάλη βάση στην κοινωνική ψυχολογία, οπότε καλύτερα να περάσω ΕΚΠΑ. (Υπάρχουν και άλλοι που μου λένε να προτιμήσω Ψυχολογία Ρεθύμνου, αλλά λόγω οικονομικών δεν μπορώ να φύγω από την Αθήνα). Κάποια πιο εμπεριστατωμένη άποψη; Κάποιος που να είναι φοιτητής σε κάποιο από τα 2 τμήματα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου σχετικά με τα δύο τμήματα, αλλά το "να είναι η σχολή κοντά στο σπίτι σου" μόνο lol δεν είναι. Θα το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι αν επί 4 χρόνια χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 ή 3 διαφορετικά μέσα για να φτάσεις στο πανεπιστήμιο και σπαταλάς περίπου δύο ώρες τη μέρα στα μμμ. Ειλικρινά αν θες να παρακολουθείς σε καθημερινή βάση και δεν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να είσαι οπλισμένος με υπομονή, οι μισοί απλώς παρατάνε τις παρακολουθήσεις. :P

Τα παραπάνω ισχύουν αν όντως καταλήξεις πως τα δύο τμήματα είναι τόσο παρόμοια που δεν έχει μεγάλη σημασία πού θα περάσεις τελικά, μην παρεξηγηθούμε (επίσης δεν ισχύουν αν οδηγείς). Καλά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γεια σου φιλαράκι Joe!:P
Είμαι πρωτοετής στην Ψυχολογία Παντείου και έχω παρακολουθήσει κι ένα μήνα μαθήματα στο αντίστοιχο τμήμα του ΕΚΠΑ.
Για να μη σε κουράζω προσωπικά σου προτείνω να έρθεις Παντειάρα.Μια χαρά είναι το πρόγραμμα σπουδών.Τα μαθήματα είναι μοιρασμένα έτσι που καλύπτουν πολλούς κλάδους της Ψυχολογίας και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία κλίση του τμήματος προς την κοινωνική.(Που και να υπήρχε κλαιν...εμένα η Κοινωνική είναι η αδυναμία μου:D)
Όσο για την όργανωση,ναι οκ δεν είναι και η καλύτερη ΑΛΛΑ
1 Λόγω των παρατάξεων και της γενικότερης ατμόσφαιρας στο Πάντειο δεν υπάρχουν τα προβλήματα του ΕΚΠΑ με τις πολυήμερες καταλήψεις.(Βέβαια θα πρέπει να έχεις υπομονή με τους ''συνάδελφους' ΔΑΠιτες οι οποίοι είναι παντού...:/:
2 Επειδή είναι πιο μικρό σαν Πανεπιστήμιο νιώθεις πιο ..οικεία να το πω; σαν ''οικογένεια'' να το πώ; Δεν ξέρω πάντως you get the point.
3 Έχει μία πολύ όμορφη και οργανωμένη Βιβλιοθήκη όπου μπορείς άνετα να διαβάσεις επειδή επικρατεί η απαραίτητη ησυχία
4 Έχουμε γκαζόν και συντριβάνι :P

Σοβαρά πιστεύω ότι αν σε ενδιαφέρει η Επιστήμη αυτή σε όποιο τμήμα και να πάς θα σου αρέσει.Εμένα προσωπικά το Πάντειο με κέρδισε γιατί όντας μικρότερο και πιο ''μαζεμένο'' ρε παιδί μου από την Φιλοσοφική με έκανε να νιώσω ότι μπήκα σε μία κοινότητα και όχι σε ζούγκλα.( οκ,δεκτές οι διαφωνίες) Ότι και να διαλέξεις καλή συνέχεια σου εύχομαι και αν έχεις άλλες απορίες εδώ είμαστε,μη διστάσεις να ρωτήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθόλου σχετικά με τα δύο τμήματα, αλλά το "να είναι η σχολή κοντά στο σπίτι σου" μόνο lol δεν είναι. Θα το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι αν επί 4 χρόνια χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 ή 3 διαφορετικά μέσα για να φτάσεις στο πανεπιστήμιο και σπαταλάς περίπου δύο ώρες τη μέρα στα μμμ. Ειλικρινά αν θες να παρακολουθείς σε καθημερινή βάση και δεν έχεις αυτοκίνητο πρέπει να είσαι οπλισμένος με υπομονή, οι μισοί απλώς παρατάνε τις παρακολουθήσεις. :P

Τα παραπάνω ισχύουν αν όντως καταλήξεις πως τα δύο τμήματα είναι τόσο παρόμοια που δεν έχει μεγάλη σημασία πού θα περάσεις τελικά, μην παρεξηγηθούμε (επίσης δεν ισχύουν αν οδηγείς). Καλά αποτελέσματα!

Οκ, σ'ευχαριστώ πολύ για την ευχή και την απάντησή σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σου φιλαράκι Joe!:P
Είμαι πρωτοετής στην Ψυχολογία Παντείου και έχω παρακολουθήσει κι ένα μήνα μαθήματα στο αντίστοιχο τμήμα του ΕΚΠΑ.
Για να μη σε κουράζω προσωπικά σου προτείνω να έρθεις Παντειάρα.Μια χαρά είναι το πρόγραμμα σπουδών.Τα μαθήματα είναι μοιρασμένα έτσι που καλύπτουν πολλούς κλάδους της Ψυχολογίας και τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία κλίση του τμήματος προς την κοινωνική.(Που και να υπήρχε κλαιν...εμένα η Κοινωνική είναι η αδυναμία μου:D)
Όσο για την όργανωση,ναι οκ δεν είναι και η καλύτερη ΑΛΛΑ
1 Λόγω των παρατάξεων και της γενικότερης ατμόσφαιρας στο Πάντειο δεν υπάρχουν τα προβλήματα του ΕΚΠΑ με τις πολυήμερες καταλήψεις.(Βέβαια θα πρέπει να έχεις υπομονή με τους ''συνάδελφους' ΔΑΠιτες οι οποίοι είναι παντού...:/:
2 Επειδή είναι πιο μικρό σαν Πανεπιστήμιο νιώθεις πιο ..οικεία να το πω; σαν ''οικογένεια'' να το πώ; Δεν ξέρω πάντως you get the point.
3 Έχει μία πολύ όμορφη και οργανωμένη Βιβλιοθήκη όπου μπορείς άνετα να διαβάσεις επειδή επικρατεί η απαραίτητη ησυχία
4 Έχουμε γκαζόν και συντριβάνι :P

Σοβαρά πιστεύω ότι αν σε ενδιαφέρει η Επιστήμη αυτή σε όποιο τμήμα και να πάς θα σου αρέσει.Εμένα προσωπικά το Πάντειο με κέρδισε γιατί όντας μικρότερο και πιο ''μαζεμένο'' ρε παιδί μου από την Φιλοσοφική με έκανε να νιώσω ότι μπήκα σε μία κοινότητα και όχι σε ζούγκλα.( οκ,δεκτές οι διαφωνίες) Ότι και να διαλέξεις καλή συνέχεια σου εύχομαι και αν έχεις άλλες απορίες εδώ είμαστε,μη διστάσεις να ρωτήσεις! :)

Και εγω θα ξεκινησω τις σπουδες μου στη ψυχολογια φετος και μπορω να πω οτι με δελεαζει αρκετα το γκαζον και το συντριβανι::D , αλλα μαλλον θα επιλεξω τη Ψυχολογια στο Ρεθυμνο(Κρητη) μιας και εχω την τυχη να μενω εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_dad

Νεοφερμένος

Η valia_dad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια μηπως γνωριζει καποιος,σε ποιο πανεπιστημιο το τμημα ψυχολογιας ειναι καλυτερο- Καποδιστριακο η Παντειο?
Και γενικα σαν πανεπιστημια πιο θεωρειται πιο καλο,πιο οργανωμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top