Σπουδές στις ΗΠΑ

niann

Νεοφερμένος

Η niann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας.. πάω δεύτερα λυκείου σε επάλ... ο τομέας μου είναι υγείας & πρόνοιας. Θα ήθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό στις ΗΠΑ βασικά κατευθείαν αλλά τι θα μπορούσα να σπουδάσω; έχει μεγάλη σημασία που πάω επάλ; πρέπει να δώσω πανελλήνιες; μπορώ να σπουδάσω μόνο παραϊατρικά η ακόμη και ιατρική; ξέρω ότι θέλει εξετάσεις για να σε δεχτούν κυρίως στα αγγλικά αλλά ποια αλλά μαθήματα πρέπει να δώσω; έχω μπερδευτεί! στο ιντερνέτ γίνεται ένα χάος.. :( :/: να αναφέρω ότι τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο τέλεια! ας με διαφωτίσει κάποιοςς:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σας.. πάω δεύτερα λυκείου σε επάλ... ο τομέας μου είναι υγείας & πρόνοιας. Θα ήθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό στις ΗΠΑ βασικά κατευθείαν αλλά τι θα μπορούσα να σπουδάσω; έχει μεγάλη σημασία που πάω επάλ; πρέπει να δώσω πανελλήνιες; μπορώ να σπουδάσω μόνο παραϊατρικά η ακόμη και ιατρική; ξέρω ότι θέλει εξετάσεις για να σε δεχτούν κυρίως στα αγγλικά αλλά ποια αλλά μαθήματα πρέπει να δώσω; έχω μπερδευτεί! στο ιντερνέτ γίνεται ένα χάος.. :( :/: να αναφέρω ότι τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο τέλεια! ας με διαφωτίσει κάποιοςς:D

Για το οικονομικο κομματι υπαρχουν φοιτητικα δανεια αν δεν κανω λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Για το οικονομικο κομματι υπαρχουν φοιτητικα δανεια αν δεν κανω λαθος.
oxi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας.. πάω δεύτερα λυκείου σε επάλ... ο τομέας μου είναι υγείας & πρόνοιας. Θα ήθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό στις ΗΠΑ βασικά κατευθείαν αλλά τι θα μπορούσα να σπουδάσω; έχει μεγάλη σημασία που πάω επάλ; πρέπει να δώσω πανελλήνιες; μπορώ να σπουδάσω μόνο παραϊατρικά η ακόμη και ιατρική; ξέρω ότι θέλει εξετάσεις για να σε δεχτούν κυρίως στα αγγλικά αλλά ποια αλλά μαθήματα πρέπει να δώσω; έχω μπερδευτεί! στο ιντερνέτ γίνεται ένα χάος.. :( :/: να αναφέρω ότι τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο τέλεια! ας με διαφωτίσει κάποιοςς:D
Παραθέτω παλιότερο μήνυμά μου. Ελπίζω να βοηθήσει. Να αναφέρω ακόμα ότι η ιατρική είναι μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ. Να πω επίσης ότι η διαδικασία με τις σπουδές στις ΗΠΑ τελειώνει πριν ξεκινήσουν οι πανελλήνιες.
Το μήνυμα
1. Στα Αμερικάνικα πανεπιστήμια για προπτυχιακά γίνεσαι δεκτός στο πανεπιστήμιο και όχι σε κάποιο τμήμα.
2. Όλη η διαδικασία γίνεται μέσω CollegeBoard. Ο ίδιος οργανισμός οργανώνει και τις διεθνείς εξετάσεις SAT1 και SAT2.
3. Το SAT1 είναι μία πολύωρη εξέταση γλώσσας και στοιχειωδών μαθηματικών. Το SAT2 αποτελείται από μονόωρες εξετάσεις σε διάφορα πεδία.
4. Τα SAT απαιτούν καλή προετοιμασία. Η γλώσσα είναι υψηλότερου επιπέδου από proficiensy. Η εξέταση στη φυσική έχει 70-80 ερωτήσεις σε μία ώρα, λίγο λιγώτερες τα μαθηματικά.
5. Τα κορυφαία πανεπιστήμια θέλουν πολύ υψηλές βαθμολογίες στα SAT.
6. Δυστυχώς, τα κορυφαία πανεπιστήμια θέλουν και άριστους βαθμούς σχολείου, επιτυχίες σε εθνικούς ή ακόμα καλύτερα σε διεθνείς διαγωνισμούς, συμμετοχή σε διεθνή συνέδρια, συμμετοχή σε διάφορες εκδηλώσεις φιλανθρωπικές κ.λ.π. Θέλουν ένα βιογραφικό που ετοιμάζεται από το Γυμνάσιο, κυρίως σε ιδιωτικά σχολεία.
7. Δυστυχέστατα, ακόμα και αυτά που ανέφερα δε φθάνουν ίσως για τα κορυφαία πανεπιστήμια. Τα περισσότερα από αυτά έχουν πολύ μικρό προπτυχιακό τμήμα. Το Χάρβαρντ παίρνει περίπου 1.500 προπτυχιακούς φοιτητές το χρόνο. Ξένοι περίπου 110. Το Yale 1.400. Ξένοι περίπου 100. Το Caltech 300. Ξένοι περίπου 25. Ομοίως και τα άλλα.
8. Όλα αυτά δεν έχουν άμεση σχέση με τα οικονομικά. Αν σε θέλουν, θα σε πάρουν και με πλήρη υποτροφία.
9. Αυτά για τα κορυφαία. Από κει και πέρα υπάρχουν άλλες 3.000 πανεπιστήμια στην Αμερική. Από καλά έως άθλια. Τα καλά θα ζητήσουν σίγουρα καλούς βαθμούς SAT και πιθανόν και άλλα πράγματα. Τα μέτρια, μέτριους βαθμούς SAT. Τα από κει και πέρα, ίσως και τίποτα. Το ερώτημα είναι τι επίπεδο σπουδών θα έχεις, τι αντίκρισμα θα έχει το πτυχίο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niann

Νεοφερμένος

Η niann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σκούρα τα βλέπω τα πράγματαααα! έχω μαύρα μεσάνυχτα από φυσικηη... αλλά δεν είχα σκοπό να πάω και στα ανώτερα πανεπιστήμια! πφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θες να πας στην Αμερική είναι πολύ δύσκολο αντικειμενικά να πας για προπτυχιακές σπουδές. Ποιος είναι ο λόγος που θες να πας στην Αμερική είναι απλά μια πιθανή επιλογή ή το σκέφτεσαι σοβαρά ως μοναδική επιλογή. Η Ευρώπη είναι πολύ πιο εύκολη επιλογή αν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
σκούρα τα βλέπω τα πράγματαααα! έχω μαύρα μεσάνυχτα από φυσικηη... αλλά δεν είχα σκοπό να πάω και στα ανώτερα πανεπιστήμια! πφφφ

Βολεψου με Ευρώπη για προπτυχιακό και έχεις χρόνια μπροστά σου να πας Αμερική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Bασικά μπορείς να τον επιλέξει η Αμερική, αν έχει στο βιογραφικό του υποτροφίες είτε προπτυχιακά είτε μεταπτυχιακά. Ο συνδετικός κρίκος είναι ο καθηγητής πανεπιστημίου. Αυτός έχει τις στοχευμένες γνωριμίες. Κινήσεις στο ερήμην οδηγούν στο πουθενά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niann

Νεοφερμένος

Η niann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
απλά στην Αμερική έχω κάτι συγγενείς.. στην ευρώπη όμως ποια άλλη χωρά θα μου προτείνατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
απλά στην Αμερική έχω κάτι συγγενείς.. στην ευρώπη όμως ποια άλλη χωρά θα μου προτείνατε?
Παραθέτω και ένα παλιότερο σημείωμά μου για Βρετανία.
Θα πάρεις μια ιδέα για τη διαδικασία.

Για τη Βρετανία ισχύουν τα εξής σε γενικές γραμμές, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τις δικές τους εξετάσεις, τα A-level:
1. Έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε 5 το πολύ τμήματα πανεπιστημίων. Οι αιτήσεις γίνονται από πολύ νωρίς.
Αν επιλέξεις ένα τμήμα από Κέμπριτζ ή Οξφόρδη (Μόνο ένα επιτρέπεται) οι αιτήσεις και στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Οκτωβρίου. Αν δεν επιλέξεις κανένα από τα δύο οι αιτήσεις στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.
2. Στέλνεις μέσω ενός οργανισμού (UCAS) ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Απολυτήριο Γυμνασίου, βαθμοί 1ης και 2ας Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς π.χ. Μαθηματική Εταιρεία - εγώ έστειλα και τα SAT για τα Αμερικάνικα Πανεπιστήμια - και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις επιδόσεις σου σα μαθητή).
3. Σου απαντούν μέσω UCAS αν σε δέχονται ή όχι. Όποια σε δεχτούν, σου βάζουν προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν και με τους βαθμούς των πανελληνίων. Συνήθως τα 2 μαθήματα κατεύθυνσης και το απολυτήριο.
4. Ζητάνε οι βαθμοί στις εξετάσεις Γλώσσας (IELTS ή TOEFL συνήθως) να είναι πάνω από κάποιο όριο.
5. Άν σε κάνουν δεκτό περισσότερα από 2 τμήματα Πανεπιστημίων υποχρεούσαι να επιλέξεις 2 από αυτά, δίνοντας σε ένα προτεραιότητα.
6. Αν πετύχεις τις προϋποθέσεις του 1ου γίνεσαι δεκτός σ΄αυτό. Αν είσαι μακριά δεν γίνεσαι δεκτός. Αν έχεις πλησιάσει πολύ ίσως γίνεις δεκτός. Το 2ο Πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωμένο να σε πάρει, ακόμα και αν πιάσεις τις δικές του προϋποθέσεις διότι δίνει προτεραιότητα στις δικές του πρώτες επιλογές.
Όλα τα παραπάνω για τις προϋποθέσεις ισχύουν και για τους Βρετανούς, σε σχέση με τις δικές τους εξετάσεις.
7. Αν τελικά δε γίνεις δεκτός, υπάρχει και η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται κενές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, αλλά βεβαίως δεν μπορεί να περιμένει κάποιος ότι θα μπεί σε κάποιο κορυφαίο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DionisiaK

Νεοφερμένος

Η DionisiaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για ποιο λόγο θες να πας στην Αμερική είναι πολύ δύσκολο αντικειμενικά να πας για προπτυχιακές σπουδές. Ποιος είναι ο λόγος που θες να πας στην Αμερική είναι απλά μια πιθανή επιλογή ή το σκέφτεσαι σοβαρά ως μοναδική επιλογή. Η Ευρώπη είναι πολύ πιο εύκολη επιλογή αν θέλεις να σπουδάσεις στο εξωτερικό

φυσικα αυτο δεν ειναι ερωτηση.....η Αμερικη ειναι το παν...καλη ειναι η ευρωπη αλλα σαν την Αμερικη τιποτα αλλο,ειδικα το harvard
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top