Απαιτούμενος χρόνος προετοιμασίας για Β2 στα Γερμανικά

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω :

Πήρα το Β1 ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ τώρα τον Ιανουάριο του 2013 στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. Είχα δώσει και τον Οκτώβριο 2012 για το Goethe B1 και δεν το πήρα για 9 μονάδες.
(Η προετοιμασία μου για το Goethe Β1 ήταν ένας μήνας μόνο. Αν εξαρέσεις ότι από τον ΑΠΡΙΛΙΟ 2012 έως μετά τον 15 Αύγουστο διαβαζα μόνος μου την γραμματική για το Β1 επίπεδο. Μετά τον 15 Αύγουστο ξεκίνησα φροντηστήριο. Έκανα όλο τον Σεπτέμβριο 2012 και στα μέσα Οκτώβρη ήταν οι εξετάσεις για το Goethe B1)

Ήδη από τον Ιανουάριο 2013 έχω ξεκινήσει να διαβάζω επανάληψη την γραμματική του Β1 (αυτλη τη στιγμή κοντεύω να την τελειώσω) και γενικά το λεξιλογιό του. ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ Goethe αυτή τη φορά.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι :

Πιστεύετε ότι μπορώ να δώσω στις 14 ιουνίου 2013 το Goethe Β2 ????

Πιστεύετε ότι έχω ελπίδες ????????

Σημέιωση : Διαβάζω μόνος μου τώρα γιατί είναι δύσκολα η οικοομική κατάσταση.

Περιμένω τις γνώμες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Για να καταλάβω, επειδή με μπέρδεψες λίγο, εσύ πόσο καιρό έχεις κάνει προετοιμασία για το Β1 του Goethe;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Loreley,

ΓΙα το Goethe B1 είχα κάνει μόνο ένα μήνα προετοιμασία (Σεπτέμβριος 2012 - μέσα Οκτώβρη 2012 που ήταν οι εξετάσεις). Έκανα μόνο ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ. Τα υπόλοιπα τα διάβαζα μόνος μου (ΚΕΙΜΕΝΑ - ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ - ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ - ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ )

Αλλα πιο πριν (ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2012 - ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2012) διάβαζα μόνος μου την Γραμματική για Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Από τον Οκτώβρη μέχρι τώρα, έχεις κάνει κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καταρχάς:Τα θερμά μου συγχαρητήρια!! Το να πάρεις μόλις με ΕΝΑ μήνα διάβασμα το Β1 είναι ακατόρθωτο για πολλά άτομα της ηλικίας μας!!
Κατά δεύτερον: Η γνώμη μου σχετικά με το Β2 είναι να σκεφτείς πολύ καλά το επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, να κοιτάξεις τα προτεινόμενα θέματα στο σάιτ του Ινστιτούτου Γκαίτε , και να δεις πόσες είναι οι πιθανότητες να το περάσεις, γιατί το Β2 είναι αρκετά πιο απαιτητικό, όχι ως ύλη, αλλά ως βαθμολόγηση. Π.χ. ενώ στο Β1 είχαν, ξέρω και εγώ,300 πόντους το μέγιστο, στο Β2 έχουν 100, και μάλιστα κάθε πόντος αντιστοιχεί σε ΜΙΑ απάντηση!

Οπότε σου συστήνω, αν δεν επείγει, να το δώσεις τον Σεπτέμβριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εγώ πάντως συμφωνώ με τον από πάνω, μην πας Ιούνιο για Β2. Πήγαινε Σεπτέμβριο, μη σου πω Δεκέμβρη.
Και εγώ έλεγα να δώσω το Β2 τον Ιούνιο, αλλά λόγω χρόνου και σχολικών εξετάσεων, θα πάω Σεπτέμβρη. Καλύτερα, θα είμαι εντελώς σίγουρη για τις δυνατότητες μου. Απλά επειδή δεν έχεις δάσκαλο για μία καθοδήγηση παραπάνω, γνώμη μου είναι να μην βιάζεσαι τόσο πολύ.

Επίσης, έχω ακούσει από πολλούς, ότι αν δεν πάρεις το Β1 που είναι η βάση, δεν γίνεται να προχωρήσεις. Αλλά στην περίπτωση σου, αφού το έχασες για τόσο λίγο, δεν νομίζω να ισχύει.
Βέβαια μια φίλη μου, με μεγάλη προετοιμασία, δώσαμε μαζί Β1 και κόπηκε 5 μονάδες, ξαναδίνει 2η φορά και ξανακόβεται, για περισσότερες μονάδες αυτήν την φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κατάλαβα τι λέτε.

Να πώ κάτι που δεν είπα : ΄Ότι αυτή τη στιγμή δεν κάνω κάτι στη ζωή μου. Ότι έχω χρόνο.
Αν εξαιρέσεις ότι έχω να γυμνάζω κάθε μέρα το γονατό μου γιατί έπαθα ένα ατύχημα. Και πρέπει για να επανέλθει να το γυμνάζω κάθε μέρα και κάθε ώρα.

Κατά τα άλλα έχω χρόνο για διάασμα. Και θέλω πάρα πολύ να ξανά δώσω.

Τώρα τι έχετε να πείτε ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Από Οκτώβρη μέχρι Δκέμβρη δεν έχω κάνει τίποτα.

Από Ιανουαριο 2013 μέχρι τώρα έχω ξεκινήσει πάλι διάβασμα. 2 κεφάλαια μου μένουν ακόμα για να τελειώαω τη γραμματική για Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Λοιπόν......αλλάξανε τα δεδομένα!!!

Με την κατάλληλη όρεξη και διάβασμα, ίσως να μπορείς να το πετύχεις. Όμως αυτό σημαίνει επίσης όχι απλά πολύ, αρά ΠΑΡΑ πολύ κόπο. Οπότε δώσε πρώτα πάλι το Β1, μετά αγόρασε ένα βιβλίο για Β2. Δεν έχει τόση πολλή γραμματική να μάθεις, κυρίως λεξιλόγιο, και να αναπτύξεις τον λόγο, την ικανότητα κατανόησης και έκφρασης στα Γερμανικά.

Μήπως έχεις ήδη κάποιο βιβλίο για Β2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Daft Punk,

Γενικώς ψάχνομαι αβέρτα. Δεν αφήνω τίποτα έτσι. Οπότε έλεγα για το Β2 για ΙΟΥΝΙΟ 2013 :

------- ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ : Uben auf B Niveau (DARF Verlag)

------- ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ : Από την DW την κατηγορία για Β2 Επίπεδο "Video Thema" . Ακούς βιντεάκια και έχει μετά ερωτήσεις καταννόησης και λεξιλογίου.


Ποια είναι η γνώμη σου ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Daft Punk,

Γενικώς ψάχνομαι αβέρτα. Δεν αφήνω τίποτα έτσι. Οπότε έλεγα για το Β2 για ΙΟΥΝΙΟ 2013 :

------- ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ : Uben auf B Niveau (DARF Verlag)

------- ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ : Από την DW την κατηγορία για Β2 Επίπεδο "Video Thema" . Ακούς βιντεάκια και έχει μετά ερωτήσεις καταννόησης και λεξιλογίου.


Ποια είναι η γνώμη σου ?????

Πολύ καλές επιλογές , όταν θα μπεις λίγο παραμέσα στο Β2 καλό θα ήταν να ψάξεις και για ένα βιβλίο με τεστ. Αλλά αυτό για αργότερα.
Είπες επίσης πως είχες κάποια βοήθεια για έκθεση - προφορικά. Θα συνεχίσεις να έχεις ή σκέφτεσαι κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Λοιπόν, συμφωνα με τα νέα δεδομένα, αν ήμουν στην θέση σου ή θα έδινα Β1 τον Ιούνιο, ή Β2 τον Σεπτέμβριο/Δεκέμβριο.
Για γραμματική, πολύ καλά βιβλία έχει η Μαίρη Κουναλάκη. :)
Και κάνε εκθέσεις, πολλές εκθέσεις. (και τεστ βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Θέλω να πάρω Β1 για το εξωτερικό. Για εδώ για την Ελλάδα ετσι και αλλιώς το συγκεκριμένο επίπεδο δεν μετραέι.
Με νοιαζει να έχω μια απόδειξη της μέτριας γνώσεις (Β1) για την Γερμανία.
Μια απόδειξη : ότι ξέρω γερμανικά. Και ότι μπορώ να συνενοηθώ στη γλώσσα αυτή.

Πιο πολύ για να βρω εργασία θέλω να αποκτήσω το Goethe. Είτε είναι το Β1 είτε το Β2. Γιατί έχω το ΚΡΑΤΙΚΟ Β1 αλλα στο εξωτερικό δεν μετράει.

Daft Punk,

Λέω για το Β1 να πάω μετά το Πάσχα για λίγα Προφορικά σε φροντηστήριο. Αλλά μπορεί να μην πάω και καθόλου. Γιατί όλο το υλικό το έχω.
Και για εκθέσεις θα γράφω μόνος μου. Έχω κρατήσει όλες όσες έγραψα το Σεπτέμβριο 2012 . Οπότε έχω παρατηρήσεις και σχόλια που μπορώ να χρησιμοποιήσω.

Για το Β1 έχω :

------> ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ : Meine Grammatik του ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΥ

-------> ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ GrundWortschatz Deutsch PRAXIS

--------> ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΤΕΣΤ : Zertifikat Neu του ΚΑΡΑΜΠΑΤΟΥ και So geht's nch besser zum ZD της KLETT

Τι γνώμη έχεις για τα βιβλία του Β1 ????

Loreley,

Άδικο δεν έχεις. Η Β1 τον Ιούνιο η Β2 τον Σεπτέμβριο.

Τι γνώμη έχεις για τα βιβλία που έχω για το Β1 ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
venividivici43946,

Είναι καλή η γραμματική του Κουκίδη ???? Πιστεύω ότι η γραμματική του Καραμπάτου Meine Grammatik είναι παρα πολύ καλή. ΤΟ βιβλίο ασκήσεων έχει 401 ασκήσεις.

Και για λεξιλ΄γιο έχεις κάτι συγκεκριμένο ????

Και για έκθεση επειδή τώρα δεν πάω φροντηστήριο λέω να πάρω το "Schreibtraining" του Καραμπάτου.

Τι γνώμη έχετε ??? Το έχει πάρει κανένας ??? Πώς είναι ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1. Είναι καλή η γραμματική του Κουκίδη ????

2. Και για λεξιλόγιο έχεις κάτι συγκεκριμένο ????

3. Και για έκθεση επειδή τώρα δεν πάω φροντηστήριο λέω να πάρω το "Schreibtraining" του Καραμπάτου.

1. Η καλύτερη.
2. Grundstufe wortschatz Deutsch Hueber, Καραμπάτος.
3. Συμπαθητικό βιβλίο: Zertifikat Deutsch neu, schuelerheft, Καραμπάτος. Καλύπτει έκθεση, προφορικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
venividivici43946,

Το Grundstufe wortschatz Deutsch του Καραμπάτου υπάρχει σήμερα ?????? Γιατί μέσα στο site του Internet δεν υπάρχει. Για αυτο σε ρωτάω.

Εγώ έχω βέβαια το Grundstufewortschatz Deutsch εκδόσεις PRAXIS . Είναι ένα κίτρινο βιβλίο. Το ξέρεις μήπως ???? Αν ναι, είναι καλό ????

Και φυσικά έχω το Zertifikat Deutsch neu μαζί με το schuelerheft του Καραμπάτου.
Δεν έχω μόνο το CD για το ακουστικό εδώ (Horvestehen). Ξέρεις που μπορώ να το βρώ ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα του i-school.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει :

1. Που μπορώ να βρω το CD για το ακουστικό από το βιβλίο "Zertifikat Deutsch neu του Καραμπάτου" ????????

2. Έχω τα δείγματα από Goethe. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα ακουστικά (CD) από τα δείγματα θεμάτων (Übungssatz 01, Übungssatz 02, Übungssatz 03, Übungssatz 04) απο το Goethe B1 του Goethe ???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
venividivici43946,

Αυτό είναι το βιβλίο που μου έλεγες ????

https://www.hueber.de/huebershop/det...-19-057493-3&selected_elka_id=546187&p=546187

Στα βιβλιωπολεία υπάρχει εδώ ???? Ή πρέπει να το παραγγείλω ηλεκτρονικά από την Hueber ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα του i-school.

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει :

1. Που μπορώ να βρω το CD για το ακουστικό από το βιβλίο "Zertifikat Deutsch neu του Καραμπάτου" ????????

2. Έχω τα δείγματα από Goethe. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα ακουστικά (CD) από τα δείγματα θεμάτων (Übungssatz 01, Übungssatz 02, Übungssatz 03, Übungssatz 04) απο το Goethe B1 του Goethe ???????

Επικοινωνησε με το goethe. Ο καθηγητης μου παντως νομιζω πως ετσι κανει και του στελνουν τα cd, τα βιβλια με τις λυσεις κλπ.
Ισως γινει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daft Punk

Νεοφερμένος

Ο Daft Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
2. Έχω τα δείγματα από Goethe. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα ακουστικά (CD) από τα δείγματα θεμάτων (Übungssatz 01, Übungssatz 02, Übungssatz 03, Übungssatz 04) απο το Goethe B1 του Goethe ???????

Τα ακουστικά μπορείς να τα βρεις στο σάιτ του Γκαίτε, με λίγο ψάξιμο. Όταν θα τα βρω θα στα παραθέσω.

Επίσης τα βιβλία που έχεις είναι εξίσου καλά με τα του Β1, και μήπως έχεις σκεφτεί πιο βιβλίο με θέματα θα πάρεις για το Β2;;; Κυκλοφορούν κάποια πολύ καλά στο εμπόριο, κυρίως ξενόγλωσσα, αλλά και του Κουκίδη είναι πολύ καλά.

Υ.Γ. Βρήκα ένα ακουστικό στο https://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/gzd/mat/deindex.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top