DIY έπιπλα και κατασκευές

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά έχει φτιάξει κανεις μόνος του οτιδήποτε απο τα πράγματα του φοιτητικού του σπιτιού;(πχ. Κρεβάτι,τραπέζι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παιδιά έχει φτιάξει κανεις μόνος του οτιδήποτε απο τα πράγματα του φοιτητικού του σπιτιού;(πχ. Κρεβάτι,τραπέζι)

Ψάξε για DIY κατασκευές με παλετες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχω φτιάξει τραπεζάκι σαλονιού με περισσευούμενες παλέτες! Βίδωμα μαζί, καλό γυαλόχαρτο, μπογιά. Πάντα τα ξύλινα να τα περνάτε ένα χέρι με αστάρι για ξύλο για να μην φουσκώνουν πχ αν ρίξετε νερό κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά έχει φτιάξει κανεις μόνος του οτιδήποτε απο τα πράγματα του φοιτητικού του σπιτιού;(πχ. Κρεβάτι,τραπέζι)

Τόσο μεγάλες κατασκευές δεν έχω κάνει, δεν με βασίζομαι. Κάτι πιο απλά όμως, ναι. Λαμπάκια σε μπουκάλι μπύρας, ζωγραφιές (που τις τύπωσε το μαγαζί που φτιάχνει προσκλητήρια/φυλλάδια απέναντι, και τις έκανε κούκλα για πόστερς), 3D πεταλούδες και άλλα μικροτέτοια. Τα χέρια μου μέχρι εκεί "πιάνουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ένα φοιτητικο σπίτι μπορει να φτιαχτεί έτσι;και αν ναι ποσο εύκολο είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ένα φοιτητικο σπίτι μπορει να φτιαχτεί έτσι;και αν ναι ποσο εύκολο είναι;

Όχι όλο. Πράγματα όμως που είναι εύκολα και που τα χτυπάνε σε τιμή στα καταστήματα ναι, όπως πχ τραπεζάκια, κομοδίνα, γραφεία.

Κρεβάτι πχ είναι πολύ δύσκολο, βασικά θέλει να έχεις εμπειρία. Υπάρχουν πολλές οικονομικές λύσεις για να γεμίσεις το φοιτητικό σπίτι. Να φανταστείς πια ακόμα και στο ΙΚΕΑ στα γραφεία, πουλάνε ξεχωριστά τις τάβλες και τα πόδια. Φτιάχνεις μόνος σου το γραφείο σου στο 1/3 της τιμής ενός έτοιμου γραφείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όχι όλο. Πράγματα όμως που είναι εύκολα και που τα χτυπάνε σε τιμή στα καταστήματα ναι, όπως πχ τραπεζάκια, κομοδίνα, γραφεία.

Κρεβάτι πχ είναι πολύ δύσκολο, βασικά θέλει να έχεις εμπειρία. Υπάρχουν πολλές οικονομικές λύσεις για να γεμίσεις το φοιτητικό σπίτι. Να φανταστείς πια ακόμα και στο ΙΚΕΑ στα γραφεία, πουλάνε ξεχωριστά τις τάβλες και τα πόδια. Φτιάχνεις μόνος σου το γραφείο σου στο 1/3 της τιμής ενός έτοιμου γραφείου.

Με δυο παλετες δε φτιάχνεται πολυ εύκολα ένα κρεβάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όχι φοιτητικό μόνο, αλλά και κανονικό σπίτι για ολόκληρη οικογένεια...
Εύκολο δεν είναι καθόλου, θέλει μεράκι, σχετικές γνώσεις και πρακτικά να έχεις το χώρο που θα μπορείς να δουλέψεις τις κατασκευές σου, να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και υλικά...

Βέβαια, από το να φτιάξεις ένα τραπεζάκι πχ από το 0, μπορείς απλά ένα παλιό τραπεζάκι σου, να του δώσεις άλλο αέρα, να του αλλάξεις χρώμα, σχήμα κτλ...
Ιδέες οικονομικές και πρακτικές υπάρχουν ένα κλικ πιο κει, εγώ στο ίντερνετ βρήκα απίστευτες χρήσιμες οδηγίες για διάφορες κατασκευές (για έπιπλα) αλλά δεν έχω το χώρο για να τα δουλέψω οπότε μένω στο να ασχολούμαι με απλές κατασκευές, αλλαγές στα υπάρχοντα έπιπλα και κατασκευές διακόσμησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δες εδώ,για διάφορες κατασκευές με παλέτες.Απο κρεβάτι μέχρι γραφείο.
Και κάπου στην ιδια κατηγορία άρθρων πρέπει να έχει DIY με καφάσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όχι φοιτητικό μόνο, αλλά και κανονικό σπίτι για ολόκληρη οικογένεια...
Εύκολο δεν είναι καθόλου, θέλει μεράκι, σχετικές γνώσεις και πρακτικά να έχεις το χώρο που θα μπορείς να δουλέψεις τις κατασκευές σου, να έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και υλικά...

Βέβαια, από το να φτιάξεις ένα τραπεζάκι πχ από το 0, μπορείς απλά ένα παλιό τραπεζάκι σου, να του δώσεις άλλο αέρα, να του αλλάξεις χρώμα, σχήμα κτλ...
Ιδέες οικονομικές και πρακτικές υπάρχουν ένα κλικ πιο κει, εγώ στο ίντερνετ βρήκα απίστευτες χρήσιμες οδηγίες για διάφορες κατασκευές (για έπιπλα) αλλά δεν έχω το χώρο για να τα δουλέψω οπότε μένω στο να ασχολούμαι με απλές κατασκευές, αλλαγές στα υπάρχοντα έπιπλα και κατασκευές διακόσμησης...

Οπότε το ίδιο ισχύει και για έναν φοιτητή που φεύγει απο το σπίτι του και παει σε άλλη πόλη σωστά;δεν έχει κάποιο χώρο να φτιάξει μεγάλες κατασκευές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οπότε το ίδιο ισχύει και για έναν φοιτητή που φεύγει απο το σπίτι του και παει σε άλλη πόλη σωστά;δεν έχει κάποιο χώρο να φτιάξει μεγάλες κατασκευές

Κοίτα..
Το κρεβάτι-παλέτα,δεν έχει ιδιαίτερη ξυλουργική εργασία.
Τις απλώνεις κάτω,βάζεις το στρώμα και τέλος.
Βέβαια...πρίν το κάνεις αυτό,πρέπει πρώτα να επεξεργαστείς την παλέτα...Να την τρίψεις με γυαλόχαρτο,και να την βάψεις,δηλαδή αστάρι και βερνίκι.
Αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο...το κάνεις και μέσα στο σπίτι που νοικιάζεις...
Επίσης...μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις τον ακάλυπτο(ή την ταράτσα),για όποια εργασία θέλεις να πραγματοποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ πολλές φορές που έχει καλό καιρό (καλοκαίρι - άνοιξη) απλώνομαι στο μπαλκόνι, με βολεύει μια χαρά..
Αλλά με περιορίζει αυτό γιατί μπορώ μόνο σε καλές μέρες να ασχοληθώ,
και μέσα στο σπίτι μπορώ βέβαια, αλλά ποιος κάθεται να το καθαρίσει στο τέλος...
ενώ στο μπαλκόνι, το περνάω μια με το λάστιχο και έτοιμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Με δυο παλετες δε φτιάχνεται πολυ εύκολα ένα κρεβάτι;

Μία συμφοιτήτριά μου έφτιαξε έτσι το διπλό της κρεβάτι και τον καναπέ στην κουζίνα. Έχει βάλει κάλυμμα και ούτε που μπορεί κανείς να το φανταστεί ότι είναι παλέτες. Αν υπάρχει δημιουργικότητα, σίγουρα μπορείς να κάνεις πολλά. Και, βέβαια, το τραπέζι του σαλονιού!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Μία συμφοιτήτριά μου έφτιαξε έτσι το διπλό της κρεβάτι και τον καναπέ στην κουζίνα. Έχει βάλει κάλυμμα και ούτε που μπορεί κανείς να το φανταστεί ότι είναι παλέτες. Αν υπάρχει δημιουργικότητα, σίγουρα μπορείς να κάνεις πολλά. Και, βέβαια, το τραπέζι του σαλονιού!:)

Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν? :P

Οι περισσότερες παλλέτες χρησιμοποιούνται στην μεταφορά εμπορευμάτων(κυρίως τούβλα).
Λές κάτι που αντέχει τόνους!,να μήν μπορέσει να αντέξει τα "παιχνίδια" σου στο κρεβάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Kι εγώ το προηγούμενο καλοκαίρι είχα φτιάξει ένα ξύλινο τραπέζι για το εξωχικό....βέβαια για να λέω την όλη αλήθεια ο μπαμπάς μου έκανε τη μεγαλύτερη δουλειά, αλλά εγώ το έβαψα ολομόναχη! Βέβαια το τραπέζι είναι τέλειο,χωράει καμιά 12ριά άτομα και μέχρι στιγμής δεν έχει χαλάσει....Και το πιο τέλειο; λέω σε όλους ότι το φτιαξα εγώ και με κοιτάν μ ανοιχτό το στόμα:whistle::whistle::whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παντως η ιδεα να κοιματε κανεις σε παλετα μου φαινεται καπως αβολη να το πω? καλυτερα να βαλεις ενα στρωμα στο πατωμα σκετο παρα να παιδευεσαι με τις παλετες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
'Η καλυτερα βαζεις 1 υπνοσακο και τελειωνει εκει η υποθεση:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
'Η καλυτερα βαζεις 1 υπνοσακο και τελειωνει εκει η υποθεση:whistle:
βεβαιως.. υπαρχει και αυτη η επιλογη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top