TOEIC

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι έγινε τελικά; Έβγαλες άκρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Σκέφτομαι να δώσω για toeic. Εχετε να μου προτείνετε κανένα καλό βιβλίο;

Επίοης: Είχα ακούσει οτι το toeic δεν είναι σαν τα άλλα πτυχία και «λήγει» μετά απο 1 χρόνο. Ισχύει ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν λήγει σε 1 χρόνο. Η ισχύς του είναι αορίστου χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδια παω για TOEIC τον Μαιο... Εσεις που εχετε δωσει το συγκεκριμενο ποια η γνωμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Την έχω ξαναπεί τη γνώμη μου πιο πάνω. Σαν πτυχίο είναι μια χαρά. Εξαρτάται τι σκορ προσπαθείς να πιάσεις και για ποιο σκοπό το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Την έχω ξαναπεί τη γνώμη μου πιο πάνω. Σαν πτυχίο είναι μια χαρά. Εξαρτάται τι σκορ προσπαθείς να πιάσεις και για ποιο σκοπό το θέλεις.

Αν ειναι μια χαρα μου κανει:P γιατι εχω ακουσει και τον χαρακτηρισμο ''αχρηστο'' σαν πτυχιο και φοβηθηκα. Θελω να πιασω ενα αρκετα καλο σκορ Β2-C1 τωρα που κανω τα τεστακια για πρακτις στο φροντ πιανω σκορ που περνω Β2. Μεχρι τον Μαϊο ελπιζω να βελτιωθω και να καταφερω ακομα και το C1 βεβαια και το Β2 δεν με χαλαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Αν ειναι μια χαρα μου κανει:P γιατι εχω ακουσει και τον χαρακτηρισμο ''αχρηστο'' σαν πτυχιο και φοβηθηκα. Θελω να πιασω ενα αρκετα καλο σκορ Β2-C1 τωρα που κανω τα τεστακια για πρακτις στο φροντ πιανω σκορ που περνω Β2. Μεχρι τον Μαϊο ελπιζω να βελτιωθω και να καταφερω ακομα και το C1 βεβαια και το Β2 δεν με χαλαει.
Για ποιο λόγο το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;
Seriously.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κοίτα να δεις. Άχρηστο μπορείς να το θεωρήσεις από την άποψη ότι δεν το δέχονται / ζητάνε όλοι οι εργοδότες (ο ΑΣΕΠ βέβαια το αναγνωρίζει). Άχρηστο μπορεί επίσης να θεωρηθεί επειδή δεν εξετάζεσαι σε έκθεση και προφορικά οπότε μπορεί κάποιος να θεωρήσει ότι έχεις επιλέξει την εύκολη λύση. Από εκεί και πέρα, εγώ από την εμπειρία μου ως καθηγήτρια θεωρώ ότι είναι μια εξέταση αρκετά απαιτητική που είναι συμφέρουσα κυρίως για τους δημόσιους υπάλληλους επειδή ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει το TOEIC με ευνοϊκούς όρους (π.χ. μπορείς αντικειμενικά να έχεις πάρει B2 και ο ΑΣΕΠ στο αναγνωρίζει σαν C1). Επίσης είναι καλό για όσους θέλουν ένα χαρτί γρήγορα και σχετικά εύκολα, π.χ. για να καταθέσουν χαρτιά για κάποια δουλειά και προφανώς για όσους δεν είναι καλοί στα προφορικά και στην έκθεση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγώ δεν το θεωρώ άχρηστο, αυτό είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας και συνήθειας που έχουμε. Το TOEIC μπορεί να βοηθήσει κάποιον "διαβασμένο" ο οποίος θα δώσει για Michigan/Cambridge και θα κοπεί για λίγους πόντους το πολύ -8% από την βάση από μεριά λαθάκια και δεν θα τα πάρει, εκείνος μπορεί να δώσει για TOEIC με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας. Οι υπόλοιποι που δεν είναι διαβασμένοι και νομίζουν οτι θα ξεγελάσουν το σύστημα και θα την γλιτώσουν είναι γελασμένοι. Πρόσφατα έκανα κάτι simulation test για toeic και bulats, και τα 2 με έβγαλαν ίδιο επίπεδο και πάνω κάτω σχεδόν το ίδιο score.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το εχω ακουσει αυτο Νινα. Και ο μονος λογος που παω γι αυτο ειναι γιατι η καθηγητρια μου θεωρει οτι ειναι καλυτερο. Στο προφορικο λογο δεν εχω προβλημα ( αν εξαιρεσεις την προφορα μου που στα αγγλικα δεν ειναι και η καλυτερη) με την εκθεση επισης δεν εχω σημαντικο θεμα. Πιανω αρκετα καλα ποσοστα παντως, και εχω ακομα λιγους μηνες για να τα καταφερω ακομα καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ δεν το θεωρώ άχρηστο, αυτό είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας και συνήθειας που έχουμε. Το TOEIC μπορεί να βοηθήσει κάποιον "διαβασμένο" ο οποίος θα δώσει για Michigan/Cambridge και θα κοπεί για λίγους πόντους το πολύ -8% από την βάση από μεριά λαθάκια και δεν θα τα πάρει, εκείνος μπορεί να δώσει για TOEIC με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας. Οι υπόλοιποι που δεν είναι διαβασμένοι και νομίζουν οτι θα ξεγελάσουν το σύστημα και θα την γλιτώσουν είναι γελασμένοι. Πρόσφατα έκανα κάτι simulation test για toeic και bulats, και τα 2 με έβγαλαν ίδιο επίπεδο και πάνω κάτω σχεδόν το ίδιο score.
Ναι απλώς εξακολουθεί να έχει άλλη βαρύτητα κάτι στυλ Proficiency (για το Γ2) από το TOEIC και το βλέπω καθημερινά.:P
Γενικά,εγώ θα ξανάδινα το ίδιο πτυχίο και δε θα πήγαινα σε κάτι άλλο.
Ο λόγος που το θεωρεί καλύτερο είναι,Μαρία;
Επίσης,στα προφορικά δεν περιμένουν να μιλάς σαν Αμερικάνο υπάρχουν άλλα πράγματα που εξετάζονται και όχι η προφορά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι απλώς εξακολουθεί να έχει άλλη βαρύτητα κάτι στυλ Proficiency (για το Γ2) από το TOEIC και το βλέπω καθημερινά.:P
Σαφώς έχει άλλη βαρύτητα το Proficiency, αφού είναι εξέταση επιπέδου C2 ενώ το TOEIC φτάνει μέχρι C1 το πολύ. Είναι σαν να συγκρίνεις Advanced με Proficiency και να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι δεν είναι ίσα. Ε ναι, δεν είναι.

Εγώ δεν το θεωρώ άχρηστο, αυτό είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας και συνήθειας που έχουμε. Το TOEIC μπορεί να βοηθήσει κάποιον "διαβασμένο" ο οποίος θα δώσει για Michigan/Cambridge και θα κοπεί για λίγους πόντους το πολύ -8% από την βάση από μεριά λαθάκια και δεν θα τα πάρει, εκείνος μπορεί να δώσει για TOEIC με μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας.
Αυτός που θα κοπεί στο τσακ στο Proficiency λογικά θα μπορεί να περάσει οποιαδήποτε άλλη εξέταση επιπέδου C1 (ALCE, CAE κλπ) δεν χρειάζεται να δώσει TOEIC. Αν πηγαίνεις για Proficiency και δεν είσαι σίγουρος για την επιτυχία, μπορείς να δώσεις ταυτόχρονα ECPE και ALCE με μικρή οικονομική επιβάρυνση ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις τουλάχιστον πιστοποιητικό για C1. Δεν χρειάζεται να δώσεις για TOEIC.

Πάντως σαν εξέταση είναι πολύ αξιόπιστη, με την έννοια ότι σε βγάζει εκεί ακριβώς που είσαι, ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Φερι: δεν ξερω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γιατί δεν τη ρωτάς; Εγώ έδωσα το TOEIC στα μισά της προετοιμασίας για Proficiency, ώστε αν δεν πάρω το ECPE (φτου φτου φτου) να έχω την πιστοποίηση για το C1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Το μονο που μας εχει πει ειναι οτι εχει 3 μορια παραπανω απο το κρατικο και οτι ειναι ευκαιρια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Με κριτήριο τη μοριοδότηση του ΑΣΕΠ επιλέξατε εξέταση; Άλλο πάλι και τούτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Με κριτήριο τη μοριοδότηση του ΑΣΕΠ επιλέξατε εξέταση; Άλλο πάλι και τούτο....
Εγώ γιατί κάτι μου μυρίζει στο να επιλέξει TOEIC.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Όποιος πάει να δώσει TOEIC με την λογική του ότι είναι εύκολο,δεν θα πιάσει ούτε το 405...Για να πετύχει κάποιος θέλει καλή προετοιμασία...Δυστυχώς η μέτρια γνώση για ΑΣΕΠ αναγνωρίζεται μόνο στα χαρτιά,καθώς στις μέρες μας ακόμα και η καλή το λεγόμενο Lower σε κάποιες προκηρύξεις δεν το ζητάνε..πολλοί θέλουνε πολύ καλή γνώση τουλάχιστον και άριστη.

Δεν με νοιάζει τι ισχύει με τα διεθνή δεδομένα,εγώ με το 500 σκορ στάθηκα αρκετά άτυχος και θα ξαναδώσω αφού μελετήσω καλύτερα,και θα διεκδικήσω και το επίπεδο που αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ ως πολύ καλή γνώση,αν και δεν είναι καθόλου εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top