[2013] Διαγωνισμός Βιολογίας

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αλόχες και στα biology lovaz boyz and girlz. 9 Φεβρουαρίου έχουμε διαγωνισμό Βιολογίας σε όλη την Ελλάδα, ανεξαρτήτου τόπου, φύλου, χρώματος ή άλλων διακρίσεων. It's time to share your passion! Δηλώσατε συμμετοχή;

Πληροφορίες θα βρείτε εδώ: https://www.pdbio.gr/

Διαβασματακι αρχίσαμεεε;;; :P:P:P

Θέματα!!!
Α΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013
Β΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013
Γ΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013

Απαντήσεις!!!
Α΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013
Β΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013
Γ΄Λυκείου-Διαγωνισμός Βιολογίας 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δήλωσες συμμετοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι μέχρι σημερα ηταν η προθεσμια συμμετοχων, εχω δηλωσει εδω και καιρο :P Εσυ δηλωσες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Εγώ δήλωσα αλλά στο σχολείο έχουμε μείνει δύο κεφάλαια πίσω και δεν προλαβαίνω να τα βγάλω.Μόνο όποιος έχει ασχοληθεί περαιτέρω θα τα πάει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδια εγω τουλαχιστον ενα διαγωνισμο τον βλεπω απλα ως ενα τροπο αξιολογησης του εαυτου μου. Δε θα σκασω κι αν δε βγαλω ολη την υλη. Στο κατω κατω δε θα κερδισω ουτε 1,000,000€ ούτε 800 ακίνητα σε όλη την Ευρώπη είτε τα πάω καλά είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δήλωσα αν και εμείς στο σχολείο είμαστε στο 2ο κεφάλαιο ενώ εξετάζονται και τα 4. Δεν έχω και τίποτα να χάσω οπότε γιατί να μην πάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ είχα πάρει μέρος σ' αυτόν τον διαγωνισμό στην Β' Λυκείου (εκείνα τα παλιά χρόνια :P)...τώρα που έβαλαν Βιολογία και στην Α', ο διαγωνισμός περιλαμβάνει και την Α' λυκείου ε?

Καλύτερα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Eίχες προκριθεί στη δεύτερη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όχι γιατί στην δεύτερη φάση από την Β' Λυκείου θα προκρίνονταν πανελλαδικά 20 παιδιά.
Επίσης ήτανε πολλαπλής επιλογής όλα, και όταν έβγαλαν τις λύσεις εντόπισα 2-3 "λάθη" (ουσιαστικά έδιναν άλλη απάντηση επειδή η ερώτηση ήτανε ανακριβής). Τους έστειλα και μέιλ.

Αν σας βάλουνε πολλαπλής να τα προσέχετε, είναι πολύ πούστικα, με το συμπάθιο. Να ζητάτε παντού διευκρινίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Όχι γιατί στην δεύτερη φάση από την Β' Λυκείου θα προκρίνονταν πανελλαδικά 20 παιδιά.
Επίσης ήτανε πολλαπλής επιλογής όλα, και όταν έβγαλαν τις λύσεις εντόπισα 2-3 "λάθη" (ουσιαστικά έδιναν άλλη απάντηση επειδή η ερώτηση ήτανε ανακριβής). Τους έστειλα και μέιλ.

Αν σας βάλουνε πολλαπλής να τα προσέχετε, είναι πολύ πούστικα, με το συμπάθιο. Να ζητάτε παντού διευκρινίσεις.
Yes they r.. Καλά δεν σκάω.. Ότι γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δηλωσα συμμετοχη αλλα δε με βλεπω να πηγαινω....Επρεπε να διαβασω 2,5 κεφαλαια και δε προλαβαινα. Και εφοσον προκειται για μαθημα λιγο παπαγαλιας φοβαμαι οτι δεν αξιζει...Και ναι οκ πριν μιλησω με τη χημικο μας γι'αυτο ειχα τελειως διαφορετικη αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δηλωσα συμμετοχη αλλα δε με βλεπω να πηγαινω....Επρεπε να διαβασω 2,5 κεφαλαια και δε προλαβαινα. Και εφοσον προκειται για μαθημα λιγο παπαγαλιας φοβαμαι οτι δεν αξιζει...Και ναι οκ πριν μιλησω με τη χημικο μας γι'αυτο ειχα τελειως διαφορετικη αποψη

To 80% των ερωτήσεων είναι multiple choice. Αλλά όπως είπε και παραπάνω η Βαγγελίνα είναι πολύ ομοφυλόφιλα. Η χημικός σου είπε να μην πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δηλωσα συμμετοχη αλλα δε με βλεπω να πηγαινω....Επρεπε να διαβασω 2,5 κεφαλαια και δε προλαβαινα. Και εφοσον προκειται για μαθημα λιγο παπαγαλιας φοβαμαι οτι δεν αξιζει...Και ναι οκ πριν μιλησω με τη χημικο μας γι'αυτο ειχα τελειως διαφορετικη αποψη
Αν και δν έχω πάρει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό αλλά έχω συμμετάσχει μόνο σε διαγωνισμούς Μαθηματικών και Φυσικών έχω να σου πω ένα πραγμα: "Πήγαινε απλά και μόνο για την εμπειρία!!"
Αυτό έκανα και εγώ...πήγαινα χωρις να τρελαθω στο διαβασμα, χωρις αγχος και το εβλεπα ως μια δοκιμασια για τον ευατο μου..το έβλεπα ως προκληση για εμενα...έλεγα για να δω τι μπορω να λύσω και αν μπορω να ανταπεξέλθω σε δυσκολότερα θέματα απο αυτά που του σχολείου που συνηθως ειναι ευκολάκια....
Εγω το λέω σε ολους σας ειναι μια απο τις καλυτερες εμπειριες...να πγαινετε ανεπιφυλακτα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα να διαβασεις και πολλα, ετσι κι αλλιως ανακαλυφθηκε ο τετραπλος ελικας:D (και αλλα που θα ανακαλυφθουν στο μελλον). Οποτε οτι διαβασεις τωρα ισως να μην ειναι τοσο αξιοπιστο:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
To 80% των ερωτήσεων είναι multiple choice. Αλλά όπως είπε και παραπάνω η Βαγγελίνα είναι πολύ ομοφυλόφιλα. Η χημικός σου είπε να μην πας;
Χμμμ οχι ακριβως απλα με αποθαρρυνε λιγο...ειπε οτι χρειαζεται προετοιμασια και ισως απογοητευτεις. Εγω της απαντησα οτι παω απλα για την εμπειρια...
Αν και δν έχω πάρει μέρος σε αυτόν τον διαγωνισμό αλλά έχω συμμετάσχει μόνο σε διαγωνισμούς Μαθηματικών και Φυσικών έχω να σου πω ένα πραγμα: "Πήγαινε απλά και μόνο για την εμπειρία!!"
Αυτό έκανα και εγώ...πήγαινα χωρις να τρελαθω στο διαβασμα, χωρις αγχος και το εβλεπα ως μια δοκιμασια για τον ευατο μου..το έβλεπα ως προκληση για εμενα...έλεγα για να δω τι μπορω να λύσω και αν μπορω να ανταπεξέλθω σε δυσκολότερα θέματα απο αυτά που του σχολείου που συνηθως ειναι ευκολάκια....
Εγω το λέω σε ολους σας ειναι μια απο τις καλυτερες εμπειριες...να πγαινετε ανεπιφυλακτα!!:)
Εχεις δικιο Δημητρη...Κι εγω με αυτη την πεποιθηση πηγαινα...δε ξερω γιατι τα πηρα καπως "κατακαρδα" τα λογια της χημικου. Ισως επειδη περιμενα να με ενθαρρυνει και οχι το αντιθετο. Ωστοσο ο,τι ειπε το ειπε με πολυ ομορφο τροπο...δε τη κατηγορω.
Δεν παω για να περασω την πρωτη φαση , απλα να την εμπειρια.Και ισως τελικα να παω Δημητρη , και ο,τι γραψω...δεν εχω να χασω και τιποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα να διαβασεις και πολλα, ετσι κι αλλιως ανακαλυφθηκε ο τετραπλος ελικας:D (και αλλα που θα ανακαλυφθουν στο μελλον). Οποτε οτι διαβασεις τωρα ισως να μην ειναι τοσο αξιοπιστο:P:P

Aυτό σημαίνει ότι δήλωσες συμμετοχή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Eδώ θα βρείτε όσα εξεταστικά κέντρα έχουν οριστεί μέχρι τώρα. Αναμένετε ανανέωση.
Η Α φάση του ΠΔΒ πραγματοποιείται το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου και ώρα 9:30 στα εξεταστικά κέντρα που έχουν ορίσει οι ΔΔΕ και αναγράφονται στον παραπάνω πίνακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
πιστευω οτι δεν γινεται να βγουν εγω προσωπικα δεν θα παω καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν γίνεται να βγουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν εχει νοημα να διαβασεις και πολλα, ετσι κι αλλιως ανακαλυφθηκε ο τετραπλος ελικας:D (και αλλα που θα ανακαλυφθουν στο μελλον). Οποτε οτι διαβασεις τωρα ισως να μην ειναι τοσο αξιοπιστο:P:P

Μην λετε ό,τι να 'ναι, παρατηρήσεις είναι αυτές όχι καταρρίψεις...έτσι κι αλλιώς γνωρίζουμε ότι τα πάντα στη βιολογία δεν είναι δόγματα. (εξου και το ότι η ονομασία 'κεντρικό δόγμα' είναι αστεϊσμός, αφού έχει τροποποιηθεί πέντε φορές)


Θα πάω και γω στη Γ' Λυκείου απλά για να πάω, στη Β' φάση μπορώ να πάω απευθείας έτσι κι αλλιώς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top