Proficiency Michigan & Michigan State Uni.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλιστα! Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μου είπες! Ομολογώ πως έχεις δίκιο! Ωστόσο, είχα την ιδέα πως η Ofqual ( Office Qualification ) είναι κάτι σαν τον ΑΣΕΠ! Επιπλέον το PTE General δεν έχει Grades A,B or C. Έχει κάτι Pass with Merit κ.ο.κ :worry: . Τι γίνεται εδώ; νόμιζα πως σε αυτά τα general certificates, τα grades δεν ισχύουν! :hmm: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βαθμολογία δεν έχει; Συνήθως σε αυτά τα τεστ ζητάνε τη βαθμολογία (π.χ. PTE Academic από 60 και πάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα για το PTE Academic ! :worry: .Τουλάχιστον, στο PTE General δεν έχει! Η ‘‘ βαθμολογία’’ επακριβώς π.χ 45/100, φαίνεται ΜΟΝΟ αν κοπείς! Αν περάσεις και πάρεις το πιστοποιητικό ξέρεις μόνο αν το έχεις πάρει με Merit ή με distinction ή με απλό Pass. :rtfm: . Εκτός αυτού, εσύ με τι ακριβώς ασχολείσαι και τα γνωρίζεις όλα αυτά. I suppose you're an english teacher, aren't you? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Λογικά το PTE Academic δεν πρέπει να ζητάνε τα πανεπιστήμια; Όπως και με το IELTS ζητάνε το Academic :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα για το PTE Academic ! :worry: .Τουλάχιστον, στο PTE General δεν έχει! Η ‘‘ βαθμολογία’’ επακριβώς π.χ 45/100, φαίνεται ΜΟΝΟ αν κοπείς! Αν περάσεις και πάρεις το πιστοποιητικό ξέρεις μόνο αν το έχεις πάρει με Merit ή με distinction ή με απλό Pass. :rtfm: . Εκτός αυτού, εσύ με τι ακριβώς ασχολείσαι και τα γνωρίζεις όλα αυτά. I suppose you're an english teacher, aren't you? :hmm:
You suppose right ;)

Τα πανεπιστήμια ζητάνε το PTE Academic https://pearsonpte.com/TestMe/Pages/TestMe.aspx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλιστα!! Γενικά δεν σκοπεύω να πάω στο εξωτερικό! Απλώς θέλω να δω τι γίνεται με τα πιστοποιητικά! Subsequently, as I suppose right as you once said, It'd be really salutary for me, if you could tell me, what's the difference among General and Academic? :hmm: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To General είναι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
I totally respect your point of view, but I have to say that this is not valid! :confused: Δηλαδή, αν μιλούσα με τον ίδιο τον οργανισμό θα μου έλεγε ότι είναι πιο εύκολο? :worry: περίεργα μου τα λες!!! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Φυσικά αυτό θα σου έλεγε. Τα πτυχία που έχουν δύο μορφές εξέτασης (General και Academic) δεν τις έχουν για πλάκα. Τις έχουν επειδή οι Academic έχουν μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και γι' αυτό είναι αυτές που ζητάνε τα πανεπιστήμια. Λογικά να το δεις, άλλες οι γλωσσικές ικανότητες που χρειάζεσαι για να συνεννοηθείς στην καθημερινότητά σου και άλλες οι γλωσσικές ικανότητες που χρειάζονται για να σπουδάσεις, και αυτό ισχύει σε όλες τις γλώσσες. Ακόμα και η θεματολογία είναι διαφορετική αφού οι μορφές Academic απευθύνονται σε μεγαλύτερο ηλικιακά κοινό.

PTE General is a suite of six tests that test ability in English in practical skills for real-life situations.
PTE Academic is a leading computer-based academic English language test for international study.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Surely, it goes without saying, but In case I've Obtained a General Certificate Proficiency such as Cambridge CPE, Michigan ECPE, Michigan CELP, Pearson κλπ κλπ κλπ ( όπως και άλλοι πολλοί ) δεν θα μπορούσα να πάρω επάρκεια να διδάξω; Αν και General? Γιατί όλα τα παραπάνω General είναι!! :whistle:

*** Το ξέρω σε λίγο καιρό την επάρκεια την καταργούν, όποτε είναι άτοπο αυτό που λέω αλλά πολύ ουσιώδες για το θέμα αυτό! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
General είναι μόνο τα πτυχία που έχουν αντίστοιχη μορφή Academic. Πτυχία που δεν έχουν δύο μορφές εξέτασης, δεν είναι ούτε General, ούτε Academic, οπότε η σύγκριση είναι άτοπη.

Το αν παίρνεις επάρκεια ή όχι δεν αποδεικνύει ότι το πτυχίο σου έχει αξία, καθότι επάρκεια παίρνεις και με το UCLAN. Από αυτό και μόνο μπορείς να καταλάβεις... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γενικά όλα τα υπάρχοντα πιστοποιητικά δεν είναι τυχαία! Αγγλικά πρέπει να ξέρεις για να τα πάρεις! Κανένας οργανισμός δεν θα έδινε σε καποιο lower ή proficiency αν δεν το αξίζει!Δεν θα διακινδύνευαν τη φήμη τους! Δεν παίζει με τίποτα αυτό! Άλλο τώρα που μερικά πιστοποιητικά στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται κάπως! :worry: . Όσον αφορά το Michigan CELP ( που είναι το κεντρικό θέμα ) ξέρω πώς στην Ελλάδα ήρθε σχετικά πρόσφατα! :P Στην ευρώπη όμως τι γίνεται? σε ποιες άλλες χώρες διεξάγεται? :confused: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μην τα παραλέμε... Τι φήμη έχει ας πούμε το TIE που φοβάται να την διακινδυνεύσει; Ή το UCLAN;

Το Michigan CELP δεν ξέρω σε πόσες χώρες είναι γνωστό, θα έλεγα από Ευρώπη σε ελάχιστες, όπως και το άλλο Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hero87

Νεοφερμένος

Ο Hero87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
:D Χαχαχαχα, το TIE και του Lancashire αναρωτιέμαι γιατί υπάρχουν ακόμα! :lol: Εντάξει,εγώ μιλάω για πιστοποιητικά με ισχύ όπως Pearson Test of English, IELTS, TOEIC, City and Guilds. Στη κατηγορία των αχρήστων βάλε και το ESB. Η χαζομάρα είναι πως σπουδαία πιστοιητικά όπως Cambridge,Michigan Ann Arbor, Michigan State, Pearson ( University of London - edexcel ), City and Guilds, IETLS ( Cambridge ) επισκιάζονται από κάτι TIE κλπ κλπ :/: :hypno: :mpliaks:


*** Όσον αφορά το Michigan CELP είμαι σίγουρος πως θα κάνει θραύση! Αφού φαντάσου ήρθε το 2008 στην Ελλάδα και έχει γίνει πολύ γνωστό! Σκέψου, όταν είχε πρωτοέρθει το Michigan ECPE στην Eλλάδα ( περίπου 1950 ) το αντιμετώπιζαν σαν μη αναγνωρισμένο κλπ κλπ. Φαντάσου το MSU CELP αφού μέσα σε 5 χρόνια έκανε θραύση, τι θα γίνει σε 10 χρόνια, σε 20 και σε 50. Ομοίως και για το PTE General!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι και εγώ για το MSU -Celp ! Βασικά έχω πάρει το Ielts με 7.5 αλλά επειδή η συγκεκριμένη πιστοποίηση έχει ισχύ μόνο για 2 χρόνια σκεφτόμουν να δώσω και το MSU - Celp για να είμαι καλυμμένος στο θέμα του ΑΣΕΠ. Το θέμα μου είναι πως θέλω να διαβάσω μόνος μου, χωρίς την βοήθεια καθηγητή ( Πέρα από το κομμάτι του writing & speaking όπου θα ζητήσω βοήθεια από καθηγητή) αλλά δεν ξέρω τα βιβλία που θα χρειαστώ.. Από όσο έψαξα τα βιβλία αποκλειστικά για το MSU είναι λίγα και θέλω να τα αφήσω για τον τελευταίο μήνα πριν τις εξετάσεις.. Οπότε, ποια βιβλία θα μου προτείνατε για να διαβάσω μόνος μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει το IELTS μόνιμα, δεν έχει υπάρχει περιορισμός ισχύος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SelfControl

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει το IELTS μόνιμα, δεν έχει υπάρχει περιορισμός ισχύος.

Είσαι σίγουρη για αυτό? Γιατί εγώ είχα επικοινωνήσει μαζί τους και μου είπαν πως σε κάθε φορέα (Έτσι και στον ΑΣΕΠ) το Ielts ισχύει για 2 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το είπαν σε μια παρουσίαση του Βρετανικού Συμβουλίου και επίσης στο σάιτ του ΑΣΕΠ δεν λέει τίποτα για περιορισμό ισχύος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
καλησπέρα,
θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καποια περιπτωση που να ειναι μην ειναι αποδεκτο το msu και να ειναι αποδεκτο το ecpe. ιδιαιτερα στις περιπτωσεις που καποιο απο αυτα τα πτυχια αποτελει language requirement για την εισαγωγη σε καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα.
και μιας που εθιξα το θεμα να ρωτησω αν για καποιον που ενδιαφερεται για μεταπτυχιακο στο ηνωμενο βασιλειο, του ειναι παντελως αρηστα τα ecpe/msu και πρεπει αναγκαστικα να κατευθυνθει για ielts. νομιζω βασικα πως αναγκαστικα πρεπει να κατευθυνθει αλλα ως συμπληρωματικα εχουν καποια αξια τα προαναφερθεντα πτυχια?

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο εξωτερικό είναι λίγο δύσκολο να ξέρεις τι αξία μπορεί να έχουν, εκτός αν πας στην Αμερική και ιδιαίτερα στη Λατινική Αμερική όπου το ECPE είναι ευρέως γνωστό. Πάντως αυτό πιστεύω πως θα αλλάξει για το ECPE, γιατί γίνονται κινήσεις προς αυτή την κατεύθυνση μέσα από τη συνεργασία με το Cambridge (CaMLA). Ήδη όταν μπαίνεις στο σάιτ της Ελληνοαμερικανικής για να ενημερωθείς για το ECPE έχει επιλογές χωρών στις οποίες συμπεριλαμβάνεται η Κύπρος, η Γερμανία, η Γαλλία και η Αγγλία που σημαίνει πως το ECPE είναι ενεργό στις χώρες αυτές. Ξέρω και δύο περιπτώσεις ατόμων που έχουν χρησιμοποιήσει το ECCE με καλό βαθμό (ούτε καν το ECPE) ως αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας για σπουδές στην Αγγλία. Για το MSU δεν έχω ακούσει κάτι. Γενικά εμπιστεύομαι το ECPE πολύ περισσότερο. Αντικειμενικά, το καλύτερο χαρτί για σπουδές στην Αγγλία είναι το IELTS με βαθμό 7+ και ο καλύτερος τρόπος να πάρεις το IELTS με 7+ είναι να έχεις κάνει την προετοιμασία για το ECPE η οποία σε υπερκαλύπτει για το IELTS. Και αν έχεις κάνει την προετοιμασία, γιατί να μη δώσεις και για το πιστοποιητικό. Το MSU δεν θα το ακουμπούσα, είναι ο φτωχός συγγενής του ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top