Proficiency Michigan & Michigan State Uni.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας,τα φώτα σας,τις γνώσεις σας και ότι άλλο τέλος πάντων μπορείτε να μου δώσετε :) :P σχετικά με τα 2 αυτά πτυχία και κυρίως για το MSU που δεν είναι τόσο γνωστό όσο το άλλο.Γνωρίζω ότι το MSU,επίπεδο Γ2,αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ για επάρκεια διδασκαλίας αλλά είναι αρκετό για να το χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό?Μετράει ή είναι μια Φούσκα?Είναι δύσκολο σε σχέση με το Michigan?Ποια είναι η δομή του?Πως βαθμολογείται?Επίσης θέλω να ρωτήσω αν τα βιβλία ECPE HONORS stud. book/workbook/companion from Burlington είναι καλά βιβλία για Proficiency level.Κάτι τελευταίο..αν έχετε θέματα εκθέσεων περασμένων ετών και past papers να μου στείλετε θα με βοηθούσατε πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmys-96

Νεοφερμένος

Ο Jimmys-96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κοιτα τις διαφορες δυστηχως δεν τις ξερω.τωρα past papers το πανεπιστημιο του michigan δεν βγαζει επειδη καποια πραγματα τα ανακυκλωνουν και τα βαζουν σε καινουριες εξετασεις.αμα θες παντως εχω 2 practice tests να σου στειλω που ειναι προσομοιωση του ECPE και θα σε βοηθησει να μπεις στο πνευμα.αμα θες πες μου να σου στειλω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι σε παρακαλώ αν μπορείς.Ευχαριστώ πολύ !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας,τα φώτα σας,τις γνώσεις σας και ότι άλλο τέλος πάντων μπορείτε να μου δώσετε :) :P σχετικά με τα 2 αυτά πτυχία και κυρίως για το MSU που δεν είναι τόσο γνωστό όσο το άλλο.Γνωρίζω ότι το MSU,επίπεδο Γ2,αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ για επάρκεια διδασκαλίας αλλά είναι αρκετό για να το χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό?Μετράει ή είναι μια Φούσκα?Είναι δύσκολο σε σχέση με το Michigan?Ποια είναι η δομή του?Πως βαθμολογείται?Επίσης θέλω να ρωτήσω αν τα βιβλία ECPE HONORS stud. book/workbook/companion from Burlington είναι καλά βιβλία για Proficiency level.Κάτι τελευταίο..αν έχετε θέματα εκθέσεων περασμένων ετών και past papers να μου στείλετε θα με βοηθούσατε πολύ. :)

To MSU το δέχεται το Michigan State University αν το έχεις πάρει 2 το πολύ χρόνια πριν κάνεις αίτηση.
Ίδια δυσκολία με το ECPE έχει
Τα ecpe honors είναι καταπληκτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση..χμμ..μου είχαν πει ότι είναι αρκετά πιο εύκολο από το Ecpe για να πάρεις το Γ2 αλλά μάλλον δεν ισχύει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fleria

Νεοφερμένος

Η Fleria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλα πιο φιλικά C2. Eχεις δει το UCLAN ή του Πανεπιστημίου του Lancashire ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για του Lancashire!Βασικά θέλω να δώσω τον Μάιο που μας έρχεται το Ecpe κ διαβάζω μόνη μου κυρίως και όχι πολύ καιρό.Σαν 2 λύση έχω το Msu σε περίπτωση που δεν θα τα πάω καλά με το Ecpe.Θέλω να δώσω ένα πτυχίο που θα έχει την ίδια αναγνώριση με το Ecpe πάνω-κάτω κ σε περίπτωση που θα έχω γράψει για Γ2 να έχω επάρκεια διδασκαλίας από ΑΣΕΠ. Είναι πολύ σημαντικό να αναγνωρίζεται σε εταιρίες στο εξωτερικό αν στο ζητήσουν.Απλά ρωτάω για το Msu γιατί μου το πρότεινε μια φίλη μου καθηγήτρια αγγλικών και μου είπε ότι είναι αρκετά εύκολο σε σχέση με Ecpe και Cpe αλλά είναι από τους λίγους που το λέει αυτό και με προβληματίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...τα burlington μαζί με τα honors ecpe είναι καλά..επίσης πρέπει να πάρεις ένα βιβλίο για να φρεσκάρεις την γραμματική..σου προτείνω το ECPE GRAMMAR του Γρίβα...Απλά να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις και practice στο χρόνο που θα αφιερώνεις στο κάθε part γιατί στις εξετάσεις ο λίγος χρόνος +το άγχος δεν βοηθούν...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι αυτό το γνωρίζω!!Πόσα τεστ πρέπει να κάνω πάνω κάτω?Αυτό που βγάζει το Hellenic American Union είναι καλό? [με τα τεστ εννοώ] ..επίσης μου είπαν να πάρω και το Mastering Michigan Revised edition from Litera.Γνωρίζετε αν είναι καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ναι αυτό το γνωρίζω!!Πόσα τεστ πρέπει να κάνω πάνω κάτω?Αυτό που βγάζει το Hellenic American Union είναι καλό? [με τα τεστ εννοώ] ..επίσης μου είπαν να πάρω και το Mastering Michigan Revised edition from Litera.Γνωρίζετε αν είναι καλό?
...κοίτα όσα περισσότερα κάνεις υπερ σου θα είναι...ξεκίνα λεξιλόγιο και μια καλή επανάληψη της γραμματικής. Το βιβλίο του Γρίβα έχει grammar-testς με αρκετούς ιδιωματισμούς που κατα καιρούς "πέφτουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εχω ξεκινήσει λεξιλόγιο και έτσι όπως τα έχει προγραμματίσει το βγάζω μέχρι τον Μαιο. [ελπίζω δλδ]. Εχω πάρει κ ένα βιβλίο εκθέσεων από HAU [βιβλίο καθηγητή] κ διαβάζω κ για εκθέσεις παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmys-96

Νεοφερμένος

Ο Jimmys-96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πολυ καλο ειναι και το new generation ECPE του γριβα που το κανω και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος!αμα θες παντως να δωσεις μαιο θα ειναι καλυτερα να κανεις βιβλια που εχουν μονο practice tests.αν θες την γνωμη μου ισως ηταν καλυτερα να δωσεις δεκεμβρη για ναχεις περισσοτερο χρονο να προαιτημαστεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αν δεν το πάρω θα ξαναδώσω τον Δεκέμβρη αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω κ τον Μάιο.Θα το κοιτάξω και αυτό το βιβλίο.Σε ευχαριστώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Κατα την γνώμη η καλύτερη σειρά για proficiency είναι αυτή της New Editions και της Diane Flanel Piniaris.
First Steps
Skills Builder
Listening & Speaking
Final Countdown Practice Tests
Practice Tests
All Star Final Practice Test
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι ακόμα?Γνωρίζετε αν μπορώ να βρώ το cd [Listening] του Ecpe Honors από κάπου δωρεάν ή να το αγοράσω μεμονωμένα από κάπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmys-96

Νεοφερμένος

Ο Jimmys-96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι ακόμα?Γνωρίζετε αν μπορώ να βρώ το cd [Listening] του Ecpe Honors από κάπου δωρεάν ή να το αγοράσω μεμονωμένα από κάπου?

Μεμονωμενα μπορεις να το αγορασεις απο internet-βιβλιοπωλεια.εγω που ειχα κοιταξει στο ιντερνετ για να κατεβασω δωρεαν το cd για το δικο μου βιβλιο δυστηχως δεν το βρηκα.τωρα για το δικο σου δεν ξερω.γενικα ξερεις απο υπολογιστες; Αμα ξερεις προσπαθεισε να δεις αν υπαρχει σε torrent!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Λοιπόν, είχα δώσει και τα 2 πτυχία το '11 οπότε έχω προσωπική εμπειρία για να σου απαντήσω.
Αρχικά απο θέμα δυσκολίας είναι σχεδόν το ίδιο. Θεωρητικά επειδή το proficiency του msu δεν εξετάζει άμεσα το λεξιλόγιο όπως το ecpe με τα πολλαπλής το χαρακτηρίζουν πιο εύκολο.NOT. Και το MSU σε εξετάζει στο λεξιλόγιο αλλά έμμεσα μέσω των κειμένων κτλ.Απλά τουλάχιστον εμένα το προφορικό του msu μου φάνηκε εντελώς πιο εύκολο απο του ecpe .
Επίσης απότι μου είχαν πει (χωρίς να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά ) μετράει στο ελληνικό δημόσιο και γενικότερα στην ελλάδα ακριβώς όπως και το ecpe και σε ορισμένα πανεπιστήμια του εξωτερικού αναγνωρίζεται σε άλλα πάλι όχι.
Νομίζω επίσης πως δεν σου δίνει επάρκεια διδασκαλίας (ακόμη τουλάχιστον)

Απο βιβλία εγώ γραμματική είχα του γκρίβα (εγγύηση) καιι έκανα τεστ απο πολλα κ διαφορα βιβλία.

Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Yeah..I am LOOKING FOR IT BUT NOTHING !!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraglou

Νεοφερμένος

Η laraglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Thank you sooo much Silence !!Δίνει επάρκεια..το διάβασα στο ΑΣΕΠ μαζί με κάτι άλλα πτυχία ήταν κ αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι ακόμα?Γνωρίζετε αν μπορώ να βρώ το cd[Listening] του Ecpe Honors από κάπου δωρεάν ή να το αγοράσω μεμονωμένα από κάπου?


για κάνε μια προσπάθεια στο www.book-it.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top