Εθελοντισμός

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Το καλοκαίρι έφτασε, το σχολείο όπου να 'ναι τελειώνει μια για πάντα.. Άρχισα, λοιπόν να κάνω σχέδια για τις καλοκαιρινές διακοπές.. Φέτος τις θέλω διαφορετικές από αυτές των προηγούμενων χρόνων. Θέλω να κάνω κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο, κάτι που θα με γεμίσει εσωτερικά, θα με κάνει να αισθανθώ χρήσιμη.. Αποφάσισα, λοιπόν( μάλλον δεν έφτασα ακόμα στην τελική αποφαση, ακόμη το επεξεργάζομαι) να δηλώσω συμμετοχή σε κάποιο καλοκαιρινό εθελοντικό πρόγραμμα.. Σίγουρα θα έχετε ακουστά τα προγράμματα της " έλιξ"- όλη την ώρα τα διαφημίζουν στην τηλεόραση κι όχι μόνο. Δεν ξέρω ακριβώς πώς και γιατί φέτος με κατέλαβε αυτό το πνεύμα κοινωνικής προσφοράς.. Ίσως φταίει το γεγονός ότι είναι ευρωπαϊκό έτος εθελοντισμού και παρασύρθηκα από το γενικότερο κλίμα.. Ίσως απλά το αποφάσισα φέτος λόγω των αντικειμενικών συνθηκών, βλέπετε φέτος ενηλικιώνομαι.. Ίσως είναι μια προσπάθεια να αποδείξω στον ίδιο μου τον εαυτό ότι μπορώ να ξεπεράσω τον εγωισμό μου, να αφοσιωθώ σε κάτι που ωφελεί το σύνολο..( Γιατί στην πραγματικότητα είμαι πολύ εγωίστρια ακόμη κι αν δεν το παραδέχομαι πάντοτε)
Τέλος πάντων, στην απόφασή μου αυτή εναντιώνονται, όχι άμεσα, οι γονείς μου.. Πού θα πας, με ποιους θα πας, θα χαλάσεις τις διακοπές σου, πού θα μένεις, τι θα τρως, είναι μερικές από τις επιφυλάξεις τους.. Κατά κάποιον τρόπο με αποτρέπουν.. Δεν έχω εγκαταλείψει την ιδέα ακόμη.. Πρέπει να αποφασίσω σύντομα αν θέλω να βρω θέση σε κάποιο από αυτά τα προγράμματα, ωστόσο.
Έχετε συμμετάσχει ποτέ σε τέτοιου είδους προγράμματα κι αν ναι ποια είναι η εμπειρία σας ( αρνητική ή θετική) ; Ποια είναι η γενικότερη άποψή σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διώνη

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Κι εμένα δε με αφήνει ασυγκίνητη η ιδέα της εθελοντικής προσφοράς. Προσωπικά, επειδή είμαι ανάμεσα σε πολλές επιλογές : οργανωμένο ή ελεύθερο κάμπινγκ με την αδερφή μου, ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση, εθελοντισμός, σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να συνδυάσω τα δύο τελευταία και να βοηθήσω εθελοντικά σε κάποια κατασκήνωση για ορφανά παιδιά. Τώρα τελευταία μου ήρθε η ιδέα, μιας και αγαπώ πολύ τα παιδιά, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω τίποτα εκτός από κατασκηνώσεις χριστιανικών ιδρυμάτων που είναι πολύ αυστηρές και δε νομίζω να δέχονται άτομα εκτός της εκκλησίας και του ιδρύματος.
Δυστυχώς εγώ δεν είμαι η κατάλληλη να σε διαφωτίσω, εσύ όμως θα μπορούσες να με βοηθήσεις πολύ:P Μιας και φαίνεται να έχεις ασχοληθεί με το θέμα αν δε σου είναι δύσκολο θα ήθελα να μου προτείνεις κάποια προγράμματα εθελοντικής προσφοράς, γιατί ψάχνω στο διαδίκτυο, αλλά χάνομαι μέσα στον όγκο των πληροφοριών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Λοιπόν.. Εφόσον ενδιαφέρεσαι για τα εθελοντικά προγράμματα της "έλιξ" μπορείς να δεις ποια είναι διαθέσιμα στο παρακάτω link:
https://www.e-vet.org/fo/se/index.cf...g&cfid=2735947&add_type=&add_wrk=&add_age=age
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpida T.

Νεοφερμένος

Η Elpida T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γειά σας παιδία...
Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω για τα προγράμματα εθελοντισμού...Δηλαδή αν κάποιος γνωρίζει πως ενας ανθρωπος μπορεί να βοηθήσει ως εθελοντής π.χ στην Αφρικη ...
Γίνεται να ταξιδέψει ως εκεί ο οποιοσδήποτε που θα το επιθυμούσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γειά σας παιδία...
Με ενδιαφέρει πολυ να μάθω για τα προγράμματα εθελοντισμού...Δηλαδή αν κάποιος γνωρίζει πως ενας ανθρωπος μπορεί να βοηθήσει ως εθελοντής π.χ στην Αφρικη ...
Γίνεται να ταξιδέψει ως εκεί ο οποιοσδήποτε που θα το επιθυμούσε?

Από μία πολύ πρόχειρη έρευνα (τι σου είναι η τεχνολογία!:P ) νομίζω ότι αυτή η σελίδα θα σε βοηθήσει για αρχή!
Click

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki987654321

Νεοφερμένος

Η maraki987654321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
για εμάς που δεν έχουμε τελειώσει ακόμα το λύκειο, δεν μπορούμε να συμμετάσχουμε σε κανα εθελοντικό πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...πρέπει να μας απασχολεί όλους.Όλοι πρέπει να κινητοποιηθούμε,όπως μπορούμε;):clapup::clapup::clapup:
Σκέφτομαι εθελοντική προσφορά στο Χαμόγελο του Παιδιού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί όλους το πως θα καλύψουμε τις τρύπες του απάνθρωπου και άδικου αυτού συστήματος (και γιατί έχει όνομα, καπιταλιστικό και ιμπεριαλιστικό είναι), αλλά το πως θα ανατραπεί. Νομίζω,ότι ως νεολαία που έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας, πρέπει να μας απασχολεί το ζήτημα: τι ζωή θέλουμε. Θέλουμε μια ζωή που θα υπάρχει αδικία και εκμετάλλευση και θα περπατάμε στους δρόμους της πόλης και θα βλέπουμε ανθρώπους να ζητάν ελεημοσύνη(αν δεν είμαστε εμείς αυτοί) ή μια ζωή σε μία κοινωνία που δεν θα έχει κανένας την ανάγκη για ελεημοσύνη; Το να δώσω 5ευρώ σε μια Μ(?).Κ.Ο για παράδειγμα (που ανάθεμα άμα πάει το 1 ευρώ για φιλανθρωπικό σκοπό) το μόνο που θα καταφέρω είναι να βοηθήσω ώστε να παρατείνω (?) τη ζωή ενός εξαθλιωμένου ώστε να συνεχίσει να γίνεται τις περισσότερες φορές "γρανάζι" στις μηχανές του καπιταλιστικού συστήματος. Μπορεί να ακούγεται λίγο σκληρό και κάποιοι να αντιδράσουν,(κάποιοι καλοπροαίρετα και κάποιο κακοπροαίρετα, χύνοντας κροκοδείλια δάκρυα ) αλλά τι να κάνουμε, θέλει περισσότερες θυσίες, αν θέλουμε πραγματικά να μην υπάρχουν άποροι και εξαθλιωμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...καλά κάνεις και αντιδράς όπως αντιδράς...Αλλά το κατά πόσο θα προσφέρεις εθελοντική βοήθεια είναι εντελώς διαφορετικό θέμα από αυτό που αναφέρεις παραπάνω.Ασφαλώς και υπάρχει ένα άθλιο κράτος που σπρώχνει ολοένα και μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων στην οικονομική ή άλλου είδους εξαθλίωση...Εμείς όμως τι κάνουμε?

Μην μένουμε θεατές παιδιά...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μας απασχολεί όλους το πως θα καλύψουμε τις τρύπες του απάνθρωπου και άδικου αυτού συστήματος (και γιατί έχει όνομα, καπιταλιστικό και ιμπεριαλιστικό είναι), αλλά το πως θα ανατραπεί. Νομίζω,ότι ως νεολαία που έχουμε όλη τη ζωή μπροστά μας, πρέπει να μας απασχολεί το ζήτημα: τι ζωή θέλουμε. Θέλουμε μια ζωή που θα υπάρχει αδικία και εκμετάλλευση και θα περπατάμε στους δρόμους της πόλης και θα βλέπουμε ανθρώπους να ζητάν ελεημοσύνη(αν δεν είμαστε εμείς αυτοί) ή μια ζωή σε μία κοινωνία που δεν θα έχει κανένας την ανάγκη για ελεημοσύνη; Το να δώσω 5ευρώ σε μια Μ(?).Κ.Ο για παράδειγμα (που ανάθεμα άμα πάει το 1 ευρώ για φιλανθρωπικό σκοπό) το μόνο που θα καταφέρω είναι να βοηθήσω ώστε να παρατείνω (?) τη ζωή ενός εξαθλιωμένου ώστε να συνεχίσει να γίνεται τις περισσότερες φορές "γρανάζι" στις μηχανές του καπιταλιστικού συστήματος. Μπορεί να ακούγεται λίγο σκληρό και κάποιοι να αντιδράσουν,(κάποιοι καλοπροαίρετα και κάποιο κακοπροαίρετα, χύνοντας κροκοδείλια δάκρυα ) αλλά τι να κάνουμε, θέλει περισσότερες θυσίες, αν θέλουμε πραγματικά να μην υπάρχουν άποροι και εξαθλιωμένοι.



Παντως, οι επωνυμιες καλο ειναι να αποφευγονται, ενω απο την αλλη υπαρχουν παααρα πολλες μικες εθελοντικες ομαδες που κανουν διαφορα χρησιμα. Στα Εξαρχεια, απεναντι απο το πολυτεχνιο στην Στουρναρα, υπαρχει ενα μικρο διοροφο φροντηστηριο, το οποιο διδασκει αλλοδαπους Ελληνικα. Εκει αξιζει να προσφερεις, στο Χαμογελο δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
...καλά κάνεις και αντιδράς όπως αντιδράς...Αλλά το κατά πόσο θα προσφέρεις εθελοντική βοήθεια είναι εντελώς διαφορετικό θέμα από αυτό που αναφέρεις παραπάνω.Ασφαλώς και υπάρχει ένα άθλιο κράτος που σπρώχνει ολοένα και μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων στην οικονομική ή άλλου είδους εξαθλίωση...Εμείς όμως τι κάνουμε?

Μην μένουμε θεατές παιδιά...:clapup:

εντάξει ,άμα παράλληλα βοηθάς και στην ανατροπή του ίδιου του συστήματος, που απο τη φύση του είναι εκμεταλλευτικό, αλλά σε πιάνει και μια τέτοια ευαισθησία, ίσως να μπορείς να τα συνδυάσεις, άλλα ρε παιδιά δεν είναι και τυχαίο ότι ο εθελοντισμός προωθείται τόσο έντονα από τη "συστημική" μπάντα. Ο ΣΚΑΙ έχει βαλθεί να μας κάνει όλους εθελοντές, που ξέρουμε όλοι πόσο καθεστωτικό μμε είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...πλάκα έχεις αλλά καμία σχέση...τελικά το Χαμόγελο σε πείραξε?

ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...στις ταμπέλες κολλάς?Μπράβο ασφαλώς και σ αυτήν την κίνηση που αναφέρεις και σε χιλιάδες άλλες.

Εθελοντής είναι αυτός που ανιδιοτελώς προσφέρει προσωπική βοήθεια ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ..

Απεχθάνομαι να ασχολούμαι με οτιδήποτε έχει πολιτικό χρώμα και να κάθομαι να τσακώνομαι για μ...
Εγώ μιλάω για ανθρωπιά πέρα από τηλεόραση, κόμματα και άλλα κουραφέξαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Απεχθάνομαι να ασχολούμαι με οτιδήποτε έχει πολιτικό χρώμα και να κάθομαι να τσακώνομαι για μ...
Εγώ μιλάω για ανθρωπιά πέρα από τηλεόραση, κόμματα και άλλα κουραφέξαλα...

το να ενισχύσεις οικονομικά το χαμόγελο του παιδιού που είπες, ή το να κάνεις μάθημα σε αλλοδαπούς δεν είναι μια "απολίτική" πράξη. Θέλοντας ή μη παίρνεις θέση, σε ότι και να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν με πειραξε, απλα ειναι φυσει, εντελως φυσει αδυνατον να στησεις οτιδηποτε μεγαλο στο παρον πολιτικο,κοινωνικο,ιδεολογικο κτλπ κτλπ συστημα, χωρις να το χρησιμοποιεις. Το Χαμογελο δεν εχει λογιστες ? η ειναι και αυτοι εθελοντες ? δεν εχει δικηγορους και νομικους ? ποιος το διαχειριζεται ολες τις καμπανιες, και ολη την οργανωση, την ροη της διοικησης, του προγραμματος,τα site, τις δημοσιες σχεσεις και ολα τα υπολοιπα. Μιλαμε για μια μεγαλη οργανωση, στην οποια δουλευει πολυς κοσμος, εθελοντικα, και μη...και οπου μαζευονται πολλα κοκκορια, αργει να ξημερωσει.
Δεν λεω οτι το Χαμογελο ειναι καλπικο, μονο οτι υπαρχουν πολλες αλλες οργανωσεις μικρες, στην οποια η συνεισφορα εχει αμεσοτατη δραση...

Βεβαια, εγω δεν ειμαι τις αποψης οτι το συστημα εχει αναγκη απο αμεση, δυναμικη και βιαια ανατροπη (βιαια με την ευρεια εννοια της λεξης). Υπαρχουν πολλες μικρες καθημερικες κατακτησεις, ικανες να συνθεσουν με τον καιρο ενα διαφορετικο μοντελο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Γιατί κολλήσατε στο Χαμόγελο βρε παιδιά?
Γιατί κάθε ανθρωπιστική ενέργεια πρέπει και καλά να έχει πολιτικό χρώμα..
Προσωπικά Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ μπορεί να μεταφράζετε με άλλες πράξεις...

Ας κάνετε μαθήματα, ας μαγειρέψετε σε ένα γηροκομείο, ας πάτε έναν ηλικιωμένο μέχρι το Ικα..ας ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩΩΩ..ελεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TeronGorefied

Νεοφερμένος

Ο TeronGorefied αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αυτο θα μπορουσε να ισχυει, αλλα γενικα ειμαι λιγο της αποψης οτι αυτο ειναι λιγο πολυ αδυνατον να συμβει στην σημερινη Ελλαδα. Βρισκομαστε ολοι ανεξαιρετως, αλλοι περισσοτερο, αλλοι λιγοτερο σε πολυ μεγαλη κριση πολιτικης ιδεολογιας, κατι που επηρεαζει λιγο πολυ τα παντα, αφου μια κοινωνια ειναι συγκροτημενη με βασει το πολιτευμα και ολα τα σχετικα αυτου. Τωρα, το αν ειναι πολιτικη πραξη η οχι, ο εθελοντισμος, η η παροχη οποιασδηποτε υπηρεσια, η οποιασδηποτε κινησης μεσα στην κοινωνια, αυτο ειναι βαθυ, παει προς την φιλοσοφιαν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top