Τμήμα Βιοτεχνολογίας Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ένας βιολόγος πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό για να γίνει βιοτεχνολόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μάλιστα... Με τα νέα δεδομένα, σκέφτομαι πως ίσως αξίζει να δηλώσω και αυτό το τμήμα...

Όμως τι προοπτικές έχει ένας Βιοτεχνολόγος?
Μοιράζεται, λίγο-πολύ, τις μεταπτυχιακές επιλογές με έναν -απλό- βιολόγο?



Δε μιλάμε καν για γεωπόνους, το'χεις πάρει χαμπάρι? :P

O βιοτεχνολογίας απο γπα δεν βγαινει με επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου :eek: ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Alexi πόσα μόρια έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι, το συγκεκριμένο τμήμα πραγματεύται έναν κλάδο της βιολογίας, το λες κι εσύ, κάνουν βιολογία φυτικού κυττάρου, γενική βοτανική, φυσιολογία φυτών κλπ, αλλά από κυτταρική βιολογία, μοριακή, γενετική, θαλάσσια βιολογία, βιοχημεία, βιοφυσική, βιοπληροφορική έχουν μαύρα μεσανυχτα. Κι εγώ στην σχολή μου είχα 8 μαθήματα χημείας(ανόργανη, αναλυτικη, οργανική, βιοχημείες, κλινική χημεία, φυσικοχημείες κλπ) αλλά δεν είμαι χημικός.

Δεν ξέρω που διαφωνούμε ή διαφωνείς με άλλους που ενδεχομένως να είχες (προσωπικές) συζητήσεις. Όταν λες "το συγκεκριμένο τμήμα" ποιο εννοείς? Αν σκέφτεσαι το Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας ΓΠΑ (το μέχρι σήμερα Τμήμα δηλαδή στα μηχανογραφικά) δεν ισχυρίστηκε κανένας σε αυτό το νήμα ότι είναι Βιολόγοι. Άλλωστε δεν ανήκουν καν στους ΠΕ-Βιολόγους, αλλά στους ΠΕ-Γεωπόνους ΓΒ! Ούτε ασχολούνται γενικά με τη Βιολογία (και για αυτό δεν λέγεται το Τμήμα Βιολογίας ΓΠΑ).

Αν σκέφτεσαι με το "συγκεκριμένο Τμήμα" το Βιοτεχνολογίας ΓΠΑ, εδώ πιθανολογώ, όπως προανέφερα, ότι θα ανήκουν στο ΠΕ-Βιολόγους. Δεν ξέρω αν αυτό δεν σου άρεσε. Από το ΠΠΣ της διαβούλευσης φαίνεται, ότι θα έχει μεγάλες διαφορές με το υφιστάμενο ΠΠΣ. Αυτό το συμπεραίνω, γιατί το αυτό έγινε και για τα άλλα νέα τμήματα βιοτεχνολογίας, μοριακής βιολογίας, βιολογικών εφαρμογών στην Ελλάδα.

Τώρα από κυτταρική βιολογία, μοριακή, γενετική, βιοπληροφορική που λες μάλλον δεν έχεις δει και το υφιστάμενο ΠΠΣ της Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας (γιατί κάνουν). Τώρα το πόσο κάνουν εκεί και πόσο σε Τμήμα Βιολογίας, δεν ξέρω (τους τίτλους έχω δει). Και λογικό μού ακούγεται, γιατί στόχος ΔΕΝ ήταν να γίνουν (γενικά) Βιολόγοι.

Εν πάσει περιπτώσει, μην ξεφύγουμε (πάλι) από το θέμα του νήματος με τις "ιδιαιτερότητές" μας. Άλλο ρωτήθηκε...

υ.γ. Από τις χημείες που ανέφερες, τις έκανα και εγώ στο ΕΦΠ ΓΠΑ όλες αυτές εκτός φυσικοχημείας (και ούτε λέω ότι είμαι Χημικός). Η Γεωπονία με τις Δέσμες είχε μάθημα βαρύτητας τη Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
οχιιιι...τι λέμε τοση ώρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ουσιαστικά επομένως δημιουργείται τμήμα αντίστοιχο της Λάρισας και στην Αθήνα, απλά κατά την άποψή μου σε τέτοιου τύπου τμήματα όπως το ΜΒΓ στην Αλέξανδρούπολη και το ΒΒ της Λάρισας εξειδικεύεσαι πολύ νωρίς και δεν έχεις εκ των πραγμάτων την δυνατότητα να ερθεις σε επαφή με όλους τους κλάδους της βιολογίας, αλλά σε όποιον δεν φτάνουν τα μόρια για καθαρό βιολογικό και γουστάρει πραγματικά αυτήν την επιστήμη, τα προαναφερθέντα τμήματα αποτελούν πολύ καλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεωπόνος ειναι ο ιατρός των φυτών

Αν και η ειδικότητά μου είναι "Φυτοπροστασίας & Περιβάλλοντος" (δηλαδή αυτό που λες fockos) αυτό είναι ένα μικρό κομμάτι της γεωπονίας. Δεν είναι μόνο αυτό ο γεωπόνος. Μην το κάνουμε όμως επαγγελματικό προσανατολισμό της γεωπονίας το νήμα... υπάρχουν άλλα για αυτά στο i-school.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Alexi πόσα μόρια έχεις?

Σίγουρα όχι αρκετά για βιολογικό :P

Αλλά και για τη Βιοτεχνολογία απλώς ελπίζω να πέσουν αρκετά για να περάσω.

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να πέσει απ'τη μια χρονιά στην άλλη μια σχολή, αλλά δεδομένης της αύξησης των εισακτέων σε ΑΕΙ και της δυσκολίας των φετινών θεμάτων, ίσως και να γίνει, ποτέ δεν ξέρεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_utopia

Νεοφερμένος

Η maria_utopia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλή τύχη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Ας τα πούμε και στη σχολή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλή επιτυχιά και από εμένα φίλε, να σού πάνε όλα κατ'ευχήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ουσιαστικά επομένως δημιουργείται τμήμα αντίστοιχο της Λάρισας και στην Αθήνα, απλά κατά την άποψή μου σε τέτοιου τύπου τμήματα, όπως το ΒΕΤ στα Ιωάννινα, το ΜΒΓ στην Αλέξανδρούπολη και το ΒΒ της Λάρισας εξειδικεύεσαι πολύ νωρίς και δεν έχεις εκ των πραγμάτων την δυνατότητα να ερθεις σε επαφή με όλους τους κλάδους της βιολογίας, αλλά σε όποιον δεν φτάνουν τα μόρια για καθαρό βιολογικό και γουστάρει πραγματικά αυτήν την επιστήμη, τα προαναφερθέντα τμήματα αποτελούν πολύ καλές επιλογές.

Dr No αυτό τώρα είναι ένα άλλο πράγμα που λες και σε αυτό συμφωνώ (δες απόψεις μου και στα σχετικά νήματα του i-school και ειδικά στο ΜΒ&Γ). Αυτής της άποψης είμαι για όλες τις επιστήμες, όχι μόνο της βιολογίας. Από εκεί και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

υ.γ.1 Έχω αναφέρει μάλιστα, για να ασχοληθείς ουσιαστικά με μοριακή βιολογία, βιοτεχνολογία, γενετική κ.λ.π. στον εργασιακό βίο, επειδή ουσιαστικά πρόκειται για ερευνητικά αντικείμενα, πρέπει να έχεις ΚΑΙ Διδακτορικό!

υ.γ.2. Ειδικά για την πραγματικότητα της Ελλάδας, αυτά θα έπρεπε να ξεκινούν από ΜΔΕ και πάνω...

υ.γ.3 Η Βιοτεχνολογία (μιλώντας με γλώσσα επαγγέλματος) δεν έχει "υπόσταση", γιατί ουσιαστικά είναι ΤΕΧΝΙΚΕΣ-ΜΕΘΟΔΟΙ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ της βιολογίας, που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο κάθε κλάδος που σχετίζεται (ιατρική, οδοντιατρική, γεωπονία, βιολογία, φαρμακευτική κλπ κλπ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
υ.γ.3 Η Βιοτεχνολογία (μιλώντας με γλώσσα επαγγέλματος) δεν έχει "υπόσταση", γιατί ουσιαστικά είναι ΤΕΧΝΙΚΕΣ-ΜΕΘΟΔΟΙ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ της βιολογίας, που μπορεί να τα χρησιμοποιήσει ο κάθε κλάδος που σχετίζεται (ιατρική, οδοντιατρική, γεωπονία, βιολογία, φαρμακευτική κλπ κλπ)...

Μπορείς να το πεις λίγο πιο απλά/ξεκάθαρα αυτό, για'μας που δεν είμαστε ακόμα επιστήμονες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ένας βιολόγος πρέπει να κάνει μεταπτυχιακό για να γίνει βιοτεχνολόγος!

Ούτε αυτό είναι σωστό. Με κατάλληλες επιλογές μαθημάτων στο ΠΠΣ βιολογίας, το καλύπτει. Άλλωστε σε προπτυχιακό επίπεδο, η βιοτεχνολογία δεν είναι πάνω από περίπου 10 μαθήματα... Στο αναλύω και με τα μαθήματα του ΓΠΑ αν θες...

@AlexiPerkele όταν έχεις πτυχίο uni/TEI ό,τι μεταπτυχιακό θες μπορείς να κάνεις (ήτοι, και οι βιοτεχνολόγοι-βιολόγοι "κυνηγούν" τα ίδια μεταπτυχιακά)...

Μπορείς να το πεις λίγο πιο απλά/ξεκάθαρα αυτό, για'μας που δεν είμαστε ακόμα επιστήμονες?

Θα προσπαθήσω να δώσω ένα απλοϊκό παράδειγμα (όπως το βλέπω από τη δική μου οπτική μεριά με δεδομένο να μπορείς εσύ -και όχι άλλοι- να ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙΣ/ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ το αποτέλεσμα μιας βιοτεχνολογικής μεθόδου θα πρέπει να έχεις δεδομένο υπόβαθρο μιας επιστήμης): προσπαθείς να δεις τα αποτελέσματα μιας νέας θεραπείας. αν είναι μόνο βιοτεχνολόγος δεν μπορείς να τα συνδέσεις με τα δεδομένα της ιατρικής (εκτός αν είσαι ιατρός πρώτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Α, μάλιστα. Περίπου όπως είναι η σχέση Μικροβιολόγου/Τεχνολόγου Ιατρικών Εργαστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Από την βιοτεχνολογία γπα βγαίνεις γεωπόνος βιοτεχνολόγος δε ξέρω αν έχουν πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα βιολόγων οι απόφοιτο αυτής της σχολής.

φιλε μου αν σε ενδιαφέρει κοιτα και το τμήμα βιολογικών εφαρμογών στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Οι μέχρι σήμερα φοιτητές του τμήματος βιοτεχνολογίας , βγαίνουν Γεωπόνοι .
Πιθανότατα όπως είπαν και οι άλλοι τα 3 τμήματα βιοτεχνολογίας , τροφίμων και οικονομίας , θα γίνουν τετραετή από πενταετή που είναι τώρα και έτσι δεν θα είναι γεωπόνοι που ουσιαστικά μειώνονται κατά 35 % οι θέσεις τους .

Γιά το τμήμα των τροφίμων που θα είναι τετραετές , ίσως υπάρχει σύγχυση με τα αντίστοιχα τμήματα των τει , αν και προστέθηκε στον τίτλο και το "Διατροφής του Ανθρώπου" , αλλά δεν μπήκε και στο 3ο πεδίο , όπως τα αντίστοιχα τμήματα .

Δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και τα παιδιά θα υποβάλλουν μηχανογραφικό μαντεύοντας .

Τα άλλα τρία τμήματα φυτικής , ζωικής και αξιοποίησης φυσικών πόρων και γεωργικής μηχανικής , παραμένουν γεωπονικά , με το τελευταίο να έχει και περιβαλλοντικές οπτικές , μαζί τα κατασκευαστικά και μηχανολογικά και τις ΑΠΕ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και τα παιδιά θα υποβάλλουν μηχανογραφικό μαντεύοντας . .

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημά μας, όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Υπαρχει περιπτωση να μπεις γεωπονικο απο το 3ο πεδιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν και ποιοι σύνδεσμοι επιτρέπονται, οπότε ας είναι επιεικείς οι διαχειρισταί. :P

Δες εδώ ποιες σχολές είναι φέτος στο μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top