Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πάντως, ναι, OK, καλά όλα, συμφωνούν όλοι παντού, πέφτουν και οι θετικές για αυτοεπιβεβαίωση και γίνεται η φάση elena vs the world.

Γαμάτα.

Πατριαρχικές μαλακίες όμως όπως τούτου δω δεν ενοχλούν?

Για να κοιτάμε λίγο και το δάσος λέω.

Μπράβο στην ξαδέρφη σου που κάνει χορό, αλλά χέστηκα. Από πότε πρέπει όλες οι 14χρονες να γίνουν ξαδέρφες σου?

Έρχεται καθένας πετάει τη στερεοτυπική παπαριά του και γύρω χτυπάμε παλαμάκια.

Shadow, είμαι σίγουρη πως απάντησες στον Θεμιστοπόλο έτσι απλά για να πεις ότι απάντησες :P
Εσύ αν είχες μια 14χρονη αδερφή, ανώριμη πνευματικά και σωματικά και σου έλεγε "Έκανα μόλις σεξ". Εσύ πώς θα αντιδρούσες;
Θα της έλεγες μπράβο κορίτσι μου έγινες γυναίκα στα 14 και τώρα θα μπορείς να κάνεις σεξ με όσους θες, όποτε θες;
Θα ήσουν επίσης σίγουρος ότι έχει όλες τις γνώσεις που απαιτούνται για να μην κολλήσει std ή μείνει έγκυος;

Με 40.000 εκτρώσεις το χρόνο από κορίτσια κάτω των 18. Οκ είναι θέμα κόμπλεξ και θέμα πατριαρχικής μαλακίας. Δεν είναι θέμα ότι πλέον η υπερβολική ελευθερία (μην προκαλέσουμε ψυχολογικά στον έφηβο) έχει καταντήσει αηδία.

Kαι να προσθέσω κάτι ακόμα, το οποίο απορρέει μεν από τα προηγούμενα, ότι με το που αρχίζεις να είσαι σεξουαλικά ενεργός σημαίνει ότι έχεις και την δυνατότητα να αντεπεξέλθεις στις συνέπειες (θετικές ή αρνητικές) που ακολουθούν.
Και για να μην ζητάς πηγές

Σημείωση από την ΟΔ: Τα μηνύματα 1-49 προήλθαν από το θέμα Σεξ: η πρώτη φορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Shadow, είμαι σίγουρη πως απάντησες στον Θεμιστοπόλο έτσι απλά για να πεις ότι απάντησες :P

Ε ναι, δε με βλέπεις συνέχεια? Απλά ν' απαντήσω δεν περνάω από δω, κάθε φορά θα τα λέμε? :P

Εσύ αν είχες μια 14χρονη αδερφή, ανώριμη πνευματικά και σωματικά [...]

Stop. Δε διαβάζω παρακάτω, γιατί διάβασα πριν και μ' άρεσε που 'πες ότι έφερες και πηγή.

Στήριξε αυτό πρώτα, που απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι και το κόλλημα που έχετε πολλοί μ' αυτά που λέει, και μετά συζητάμε. Και το είχα πει και χθες αυτό, αλλά ήταν off κι έφυγε κάδο:

Ή χωμένοι όλη τη μέρα σε βιβλία αναπτυξιακής και νευροβιολογίας/ψυχολογίας είστε όλοι, ή απλά αυτοσχεδιάζετε.

Και εντάξει, ναι, χέσε το "σωματικά" που είπες, πες το τρώω κάπως τώρα, δεν είναι εκεί το θέμα τόσο. Την ψυχολογική ωριμότητα πώς σκατά τη μετράτε όλοι και την πετάτε από δω κι από κει με τόση σιγουριά?

Ή πώς σκατά αλλάζει, καλύτερο απ' το ωριμάζει νομίζω, τελικά κάποιος αν όχι μέσα από εμπειρίες κι άπειρες μαλακίες?

Τέλος πάντων, μου λες και βλέπουμε.

Για τα STDs που λες, είσαι αστεία. Γιατί μεσολάβησε κάτι παραπάνω θες να μου πεις απ' τα 14 στα 18 και τα 'μαθες όλα, ε? Φοιτητές βιολόγους να ρωτήσεις δε θα ξέρουν την τύφλα τους να σου πουν, όχι μαθητές. Ναι, OK, εν ολίγοις απλά ανοίγεις ένα θέμα τώρα για να τ' ανοίξεις επειδή ανοίγει πάντα όταν οι σοφοί κι ώριμοι πάνε να προβληματιστούν για το sex των μικρών. Εντελώς διαφορετικό πλαίσιο συζήτησης κι άλλες οι αιτίες ενός προβλήματος που ΔΕΝ εξετάζω τώρα.

Τέλος, δεν υπάρχει υπερβολική ελευθερία, παράδοξο ειν' αυτό. Υπάρχει μόνο ηλιθιότητα να τη διαχειριστείς όταν δεν την έχεις συνηθίσει καν (=την ελευθερία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εσύ αν είχες μια 14χρονη αδερφή, ανώριμη πνευματικά και σωματικά και σου έλεγε "Έκανα μόλις σεξ". Εσύ πώς θα αντιδρούσες;
Θα της έλεγες μπράβο κορίτσι μου έγινες γυναίκα στα 14 και τώρα θα μπορείς να κάνεις σεξ με όσους θες, όποτε θες;

Γιατί νομίζεις γίνονται όλες αυτές οι εκτρώσεις;
Επειδή αν έρθει το 14χρονο αδερφάκι σου να σου πει ότι έκανε σεξ θα σε πιάσει πανικός, θα το "μαλώσεις", θα του πεις ότι δεν έπρεπε, θα του πεις ότι είναι μικρό ακόμα για να κάνει σεξ, ότι έπρεπε να παίζει ακόμα με τις κούκλες, ότι πρέπει να χαρεί την παιδική του αθωότητα και ένα σωρό άλλες μαλακίες για να το κάνουμε να νιώσει άσχημα και τύψεις, για κάτι που είναι απολύτως φυσιολογικό.


Θα ήσουν επίσης σίγουρος ότι έχει όλες τις γνώσεις που απαιτούνται για να μην κολλήσει std ή μείνει έγκυος;
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το είχε ενημερώσει ο ίδιος, ή κάποιος άλλος και του πει για τις προφυλάξεις, για τα νοσήματα, για το σεξ και για τα πάντα.
Αν εσύ αντιμετωπίζεις το σεξ ως κάτι κακό και θεωρείς ότι το 14χρονο είναι μικρό ανώριμο και δε πρέπει να ξέρει περί σεξ και θα πρέπει να περιμένει ως τα 40 του, τότε δε πρόκειται να μάθουν ποτέ οι έφηβοι να προσέχουν.
Αυτή η αντιμετώπιση έχει οδηγήσει σε τόσες εκτρώσεις.

Και ούτε καν 14, ήδη από το δημοτικό θα' πρεπε να ξέρει το παιδί για το σεξ, πώς να προφυλάσσεται, αλλά τι λέμε, το σεξ είναι ακόμα ταμπού, δε πρέπει να μας απασχολεί πριν τα 18, αφού έχουμε διαβάσματα, φροντιστήρια, παιχνίδια.

Στη ουσία θέλουμε έναν 18χρονο που δε ξέρει τη τύφλα του, παρά ένα 14χρονο που είναι απολύτως ενημερωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γιατί νομίζεις γίνονται όλες αυτές οι εκτρώσεις;
Επειδή αν έρθει το 14χρονο αδερφάκι σου να σου πει ότι έκανε σεξ θα σε πιάσει πανικός, θα το "μαλώσεις", θα του πεις ότι δεν έπρεπε, θα του πεις ότι είναι μικρό ακόμα για να κάνει σεξ, ότι έπρεπε να παίζει ακόμα με τις κούκλες, ότι πρέπει να χαρεί την παιδική του αθωότητα και ένα σωρό άλλες μαλακίες για να το κάνουμε να νιώσει άσχημα και τύψεις, για κάτι που είναι απολύτως φυσιολογικό.

Καλά με δουλεύεις έτσι????
Θα πάει να μείνει έγκυος επειδή το μαλώνουν τα αδέρφια της/γονείς της???

Και καλά..σε άλλες εποχές να το πω...ΑΛΛΑ τα παιδια τωρα εχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (μεσω του Ιντερνετ). ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ??? ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ???

Μου φαίνεται ότι δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα!


ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το είχε ενημερώσει ο ίδιος, ή κάποιος άλλος και του πει για τις προφυλάξεις, για τα νοσήματα, για το σεξ και για τα πάντα.
Αν εσύ αντιμετωπίζεις το σεξ ως κάτι κακό και θεωρείς ότι το 14χρονο είναι μικρό ανώριμο και δε πρέπει να ξέρει περί σεξ και θα πρέπει να περιμένει ως τα 40 του, τότε δε πρόκειται να μάθουν ποτέ οι έφηβοι να προσέχουν.
Αυτή η αντιμετώπιση έχει οδηγήσει σε τόσες εκτρώσεις.

Και ούτε καν 14, ήδη από το δημοτικό θα' πρεπε να ξέρει το παιδί για το σεξ, πώς να προφυλάσσεται, αλλά τι λέμε, το σεξ είναι ακόμα ταμπού, δε πρέπει να μας απασχολεί πριν τα 18, αφού έχουμε διαβάσματα, φροντιστήρια, παιχνίδια.

Στη ουσία θέλουμε έναν 18χρονο που δε ξέρει τη τύφλα του, παρά ένα 14χρονο που είναι απολύτως ενημερωμένος.

Σαφώς και θα πρέπει να υπάρχει ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ σεξουαλική διαπαιδαγώγιση! Σιγα μην μαθαίνουν τα νιάνιαρα στο δημοτικό που δεν ξέρουν καν το σώμα τους, τις προφυλαξεις που πρεπει να παιρνουν στο σεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καλά με δουλεύεις έτσι????
Θα πάει να μείνει έγκυος επειδή το μαλώνουν τα αδέρφια της/γονείς της???

Θα μείνει έγκυος, επειδή αντί να του λες μεθόδους αντισύλληψης θα κάθεσαι και θα το κράζεις, κρεμώντας του ταμπέλες.
Και καλά..σε άλλες εποχές να το πω...ΑΛΛΑ τα παιδια τωρα εχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ (μεσω του Ιντερνετ). ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΝΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ??? ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΗ ΛΕΞΗ???
Οπότε πού καταλήγουμε; Ότι είτε 14, είτε 24 να' ναι κάποιος, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.

Σαφώς και θα πρέπει να υπάρχει ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ σεξουαλική διαπαιδαγώγιση! Σιγα μην μαθαίνουν τα νιάνιαρα στο δημοτικό που δεν ξέρουν καν το σώμα τους, τις προφυλαξεις που πρεπει να παιρνουν στο σεξ!
Λύκειο κιόλας; Είναι αστείο.
Πρόληψη ξες τι σημαίνει;
Τι να το κάνω εγώ το μάθημα αν έχω ήδη κάνει σεξ και έχω κάνει 4 εκτρώσεις;
Το θέμα είναι να ενημερώνεις το παιδί ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, να έχει βασικές γνώσεις.
Γουέικ απ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ανάλογα τι ορίζει ο κάθε ένας "κατάλληλο" άνθρωπο.
Και δεν ξέρω κατα πόσο τον βρίσκεις τόσο νωρίς.

Θα μείνει έγκυος, επειδή αντί να του λες μεθόδους αντισύλληψης θα κάθεσαι και θα το κράζεις, κρεμώντας του ταμπέλες.

Μα, ΑΥΤΟ σου εξηγώ.
Τα παιδιά σήμερα έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ κιομως ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ και ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ.
Μη γενικεύουμε!

Οπότε πού καταλήγουμε; Ότι είτε 14, είτε 24 να' ναι κάποιος, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ.


Λύκειο κιόλας; Είναι αστείο.
Πρόληψη ξες τι σημαίνει;
Τι να το κάνω εγώ το μάθημα αν έχω ήδη κάνει σεξ και έχω κάνει 4 εκτρώσεις;
Το θέμα είναι να ενημερώνεις το παιδί ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, να έχει βασικές γνώσεις.
Γουέικ απ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΣ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΛΑ.
WAKE UP!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο εξωτερικό (στις χώρες που το έχουν εντάξει) ξεκινά στη νηπιακή ηλικία. Εκτός από το πως να πηδιούνται (πολύ άρρωστο ακούγεται) τους μαθαίνουν ότι αν κάποιος πάει και τους αγγίξει στα "πουλάκια" τους πρέπει κατευθείαν να το αναφέρουν. Κάτι φυσικά που στην Ελλάδα δεν το μαθαίνουν ποτέ τα παιδιά και γι'αυτό υπάρχουν τόσα θύματα που το αναφέρουν μετά από 20 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Λύκειο κιόλας; Είναι αστείο.
Πρόληψη ξες τι σημαίνει;
Τι να το κάνω εγώ το μάθημα αν έχω ήδη κάνει σεξ και έχω κάνει 4 εκτρώσεις;
Το θέμα είναι να ενημερώνεις το παιδί ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ, να έχει βασικές γνώσεις.
Γουέικ απ.

εγώ πάλι θα έλεγα από το γυμνάσιο...

στο δημοτικό τώρα δε ξέρω αν θα γινόντουσαν πλήρως κατανοητά...



DONT MIND με κάλυψε η από πάνω...δεν το είχα σκεφτεί έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ανάλογα τι ορίζει ο κάθε ένας "κατάλληλο" άνθρωπο.
Και δεν ξέρω κατα πόσο τον βρίσκεις τόσο νωρίς.



Μα, ΑΥΤΟ σου εξηγώ.
Τα παιδιά σήμερα έχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ κιομως ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ και ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ.
Μη γενικεύουμε!



ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΣ.
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΛΑ.
WAKE UP!

Έχεις το χρέος να τα πεις και να τα ξαναπείς όσο και να σε γράψουν, αλλιώς είσαι απλά συνένοχος σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στο εξωτερικό (στις χώρες που το έχουν εντάξει) ξεκινά στη νηπιακή ηλικία. Εκτός από το πως να πηδιούνται (πολύ άρρωστο ακούγεται) τους μαθαίνουν ότι αν κάποιος πάει και τους αγγίξει στα "πουλάκια" τους πρέπει κατευθείαν να το αναφέρουν. Κάτι φυσικά που στην Ελλάδα δεν το μαθαίνουν ποτέ τα παιδιά και γι'αυτό υπάρχουν τόσα θύματα που το αναφέρουν μετά από 20 χρόνια.

Ναι, welcome to greece χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
Και αν είχε η γιαγιά μου ρόδες θα ήτανε πατίνι.

Με την ίδια νοοτροπία μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό και το ίδιο στην Ελλάδα?
Έλεος!

Έχεις το χρέος να τα πεις και να τα ξαναπείς όσο και να σε γράψουν, αλλιώς είσαι απλά συνένοχος σ' αυτό.

Δεν είναι έτσι.
Με την ίδια λογική πρέπει τα παιδιά στο δημοτικό να μαθαίνουν advanced mathematics και γλωσσολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Λύκειο κιόλας; Είναι αστείο.

μπα, δυστυχώς καλά τα λέει...

θα ήθελα κι εγώ πολύ τα Ελληνικά δεδομένα να ήταν αλλιώς όμως είμαστε πλειοψηφικά απαιδαγώγητοι γενικά...

θυμάμαι στο γυμνάσιο που στην βιολογία κάθε φορά που η καθηγήτρια έλεγε την λέξη γαμέτες έσκαγε όλη η τάξη στα γελια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, welcome to greece χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
Και αν είχε η γιαγιά μου ρόδες θα ήτανε πατίνι.

Με την ίδια νοοτροπία μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό και το ίδιο στην Ελλάδα?
Έλεος!

χαχαχ είσαι αστείος αλήθεια.

Δηλαδή επειδή η Ελλάδα είναι gtp, θα πρέπει εμείς να συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε αυτή τη νοοτροπία και να γίνονται και τα παιδιά έτσι; Πάνε σετάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ναι, welcome to greece χαίρω πολύ χαιρόπουλος.
Και αν είχε η γιαγιά μου ρόδες θα ήτανε πατίνι.

Με την ίδια νοοτροπία μεγαλώνει ένα παιδί στο εξωτερικό και το ίδιο στην Ελλάδα?
Έλεος!

Καλά πλάκα κάνεις;;; Τι σχέση έχει αυτό; Έχεις ένα παιδί 3 χρονών που ζει στην Ελλάδα και ένα άλλο που ζει στην Αμερική πχ, πόσες διαφορές έχουν;;; Είναι και τα 2 άγραφα βιβλία.

Btw, δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά στην Ελλάδα την σεξουαλική αγωγή δεν την επιτρέπει η εκκλησία μας.

θυμάμαι στο γυμνάσιο που στην βιολογία κάθε φορά που η καθηγήτρια έλεγε την λέξη γαμέτες έσκαγε όλη η τάξη στα γελια:/:
Ναι οκ. Ακόμη και 50 χρονών άνθρωποι αν ακούσουν τη λέξη "γαμέτες" θα αντιδράσουν κάπως και το μυαλό τους θα πάει αλλού. Διότι "μάθαμε" από μικρά το σεξ να είναι ταμπού και να μην μιλάμε ποτέ για τέτοιου είδους πράγματα. Ωστόσο, αν υπήρχε διαπαιδαγώγηση από πιο νεαρή ηλικία δεν νομίζω να υπήρχαν τέτοιου είδους συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
χαχαχ είσαι αστείος αλήθεια.

Δηλαδή επειδή η Ελλάδα είναι gtp, θα πρέπει εμείς να συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε αυτή τη νοοτροπία και να γίνονται και τα παιδιά έτσι; Πάνε σετάκι;

σου τα λέμε, σου τα ξαναλέμε
όλα έχουν τον τόπο και το χρόνο τους! ΟΛΑ!

αν σου αρέσει να ζεις στον κόσμο σου, συνέχισε.
Ίσως να είναι ωραία κει πάνω, απλά πρόσεχε μην πέσεις απότομα...:|


στην Ελλάδα την σεξουαλική αγωγή δεν την επιτρέπει η εκκλησία μας.
ποιος; που; ποτε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μπα, δυστυχώς καλά τα λέει...

θα ήθελα κι εγώ πολύ τα Ελληνικά δεδομένα να ήταν αλλιώς όμως είμαστε πλειοψηφικά απαιδαγώγητοι γενικά...

θυμάμαι στο γυμνάσιο που στην βιολογία κάθε φορά που η καθηγήτρια έλεγε την λέξη γαμέτες έσκαγε όλη η τάξη στα γελια:/:
καλα αυτο δεν ειναι τιποτα. Εδω προσφατα ετυχε να εχουμε φιλοξενουμενη στο σπιτι μας μια γυναικα με την κορη της (4 χρονων) και το σκυλι μου πηγαινε και εκανε αυτη τη χαρακτηριστικη κινηση που κανουν τα σκυλια για να σε γα***ουν. Ε κι εγω πηγα στη μανα της και της λεω "Της εχετε πει για μελισσουλες και λουλουδακια;" και μου λεει "Όχι" και της λεω "Κακώς". Και πηγα στη μικρη και της εξηγησα ολο το κεφαλαιο της αναπαραγωγης.
Κατι ειδα που λεγατε πανω οτι η σεξουαλικη αγωγη θα πρεπει να διδασκεται στο λυκειο κλπ. Για μενα τα παιδια ήδη απο μικρα θα πρεπει να γνωριζουν τα πραγματα οπως ειναι και να ξερουν τυχον προφυλαξεις. Γιατι οταν το παιδι δεν ξερει θα κανει ο,τι του πουν οι αλλοι χωρις να ξερει το ιδιο αν κανει το σωστο ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
χαχαχ είσαι αστείος αλήθεια.

Δηλαδή επειδή η Ελλάδα είναι gtp, θα πρέπει εμείς να συνεχίζουμε να υποστηρίζουμε αυτή τη νοοτροπία και να γίνονται και τα παιδιά έτσι; Πάνε σετάκι;

Δε σου είπε κανείς ότι πρέπει να συνεχίζουμε αυτή τη νοοτροπία.
Αλλά το να βάλεις σεξουαλική διαπαιδαγώγιση στο δημοτικό, όχι μόνο θετικα θα φέρει αλλα αρνητικά γιατί το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ δεν είναι ευνοικό και το έδαφος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προετοιμασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
καλα αυτο δεν ειναι τιποτα. Εδω προσφατα ετυχε να εχουμε φιλοξενουμενη στο σπιτι μας μια γυναικα με την κορη της (4 χρονων) και το σκυλι μου πηγαινε και εκανε αυτη τη χαρακτηριστικη κινηση που κανουν τα σκυλια για να σε γα***ουν. Ε κι εγω πηγα στη μανα της και της λεω "Της εχετε πει για μελισσουλες και λουλουδακια;" και μου λεει "Όχι" και της λεω "Κακώς". Και πηγα στη μικρη και της εξηγησα ολο το κεφαλαιο της αναπαραγωγης.
Κατι ειδα που λεγατε πανω οτι η σεξουαλικη αγωγη θα πρεπει να διδασκεται στο λυκειο κλπ. Για μενα τα παιδια ήδη απο μικρα θα πρεπει να γνωριζουν τα πραγματα οπως ειναι και να ξερουν τυχον προφυλαξεις. Γιατι οταν το παιδι δεν ξερει θα κανει ο,τι του πουν οι αλλοι χωρις να ξερει το ιδιο αν κανει το σωστο ή οχι.

μωρε ναι, ΑΛΛΑ εκ των πραγματων δεν το επιτρεπει το περιβάλλον
άλλο 4 χρονών και άλλο 14

Δε σου είπε κανείς ότι πρέπει να συνεχίζουμε αυτή τη νοοτροπία.
Αλλά το να βάλεις σεξουαλική διαπαιδαγώγιση στο δημοτικό, όχι μόνο θετικα θα φέρει αλλα αρνητικά γιατί το ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ δεν είναι ευνοικό και το έδαφος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προετοιμασμένο.

ακριβώς! οι γενιές δεν αλλάζουν από την μια ημέρα στην άλλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια αλλο το ενα αλλο το αλλο...
αν η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση εμπαινε νωριτερα ή μαλλον γενικα εισαγοταν νωρις στα σχολεια τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι και οι ιδιοι οι νεοι δε θα επελεγαν να εχουν σεξουαλικη δραστηριοτητα απο το γυμνασιο! και παλι δεν μεταβαλλεται το οτι δεν ειναι φυσιολογικο να εχεις σεξουαλικες επαφες απο τα 15 , απλως απο τοτε ενημερωνεσαι για το σεξ και τους κινδύνους που τυχόν επιφυλάσσει ώστε κάποια στιγμή στο μελλον , όταν ερθεί εκείνη η ωρα , η συνείδησή σου να ειναι συνυφασμένη με την πρόληψη και να δράσεις σωστα.
ειδαλλως αν γινοταν να εξαιρεσουμε το θεμα της σεξουαλικης παρενοχλησης ανηλικων , που δυστυχως δε γινεται , η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινα απο το δημοτικο! δε χρειαζεται απο τοτε , ούτε στο γυμνασιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μωρε ναι, ΑΛΛΑ εκ των πραγματων δεν το επιτρεπει το περιβάλλον
άλλο 4 χρονών και άλλο 14
Ναι. Γιατι αν τα μαθει στα 14 του θα θελει να τα δοκιμασει ολα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Btw, δεν ξέρω αν το γνωρίζετε, αλλά στην Ελλάδα την σεξουαλική αγωγή δεν την επιτρέπει η εκκλησία μας.


ωχχ...ΜΗ τις πετάτε έτσι χωρίς προειδοποίηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top