Νέο σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
'Εχουμε τις θεωρητικές/εφαρμοσμένες επιστήμες (Θ/Ε) και τις θεσμικές/θετικές (ΘΕΣ/ΘΕΤ) συνδυαστικά.

Ενδεικτικά:


Μαθηματικά Θ/ΘΕΤ

Χημεία Ε/ΘΕΤ

Φιλοσοφία Θ/ΘΕΣ

Νομική Ε/ΘΕΣ​

Για κάθε τμήμα προκύπτει ένας θεματικός συντελεστής. Έστω για τα μαθηματικά Θ=8 και ΘΕΤ=10.

Κατά συνέπεια, το 80% των μαθημάτων που θα επιλέξω θα είναι θεωρητικά και το 100% θετικά.

Εφόσον επιλέξω πολλαπλά τμημάτα, θα πρέπει να υπολογίσω τον θεματικό μέσο όρο και ν'αποφασίσω ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DerZornGottes

Νεοφερμένος

Ο DerZornGottes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, είχα περάσει πριν απο 6 χρόνια στου Η/Μ ΕΜΠ με μεταγραφή απο το ομόνυμο τμήμα Ξάνθης. Τη σχολή την έχω ψιλοπαρατήσει, καθώς ούτε με ενδιαφέρει το αντικείμενο και τη βρίσκω αρκετά δύσκολη. Σκέφτομαι να ξαναδώσω του χρόνου στα 24. Μπορεί να μου πει κάποιος με ποιο σύστημα θα δώσω; Τότε είχα δώσει Μαθηματικά Γεν, Μαθηματικα Κατ, Φυσική, Έκθεση, ΑΟΔΕ και Πληροφορική. Μπορώ να επιλέξω να δώσω αυτά τα μαθήματα ή υποχρεωτικά με το καινούριο σύστημα που θα εφαρμοσθεί από του χρόνου; Θα ήθελα και την αποψή σας ποιο σύστημα με συμφέρει από άποψη δυσκολίας (αν εχουμε καμία πληροφορία για το καινουριο σύστημα πάντα). Η ύλη των μαθημάτων είναι ίδια με αυτή του 2009;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ste21

Νεοφερμένος

Ο ste21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ξέρετε τι ισχύει μετά τις αλλαγές στο σύστημα για αυτούς που φέτος είναι 3η λυκείου και θέλουν να ξαναδώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου ,ωστόσο αντιλαμβάνομαι ότι στραγγαλίζεσται από άγχος και πίεση αυτές τις μέρες.Σας συμβουλεύω να μετριάσετε το άγχος σας και να έχετε αυτοπεποίθηση.Και φυσικά σας εύχομαι καλή επιτυχία.Θα ήθελα να να εκφράσω την άποψη μου επί του θέματος του νέου εξεταστικού συστήματος που θα ισχύσει μεταβατικά για το 2015-2016.Θεωρώ πως ένας μαθητής , ο οποίος επιθυμεί να εισαχθεί μονάχα στις Σχολές της σκληροπυρηνικής-θα έλεγα-θεωρητικής κατεύθυνσης, έχει άμεσο όφελος από το νέο σύστημα , καθώς θα εξεταστεί μόνο στην Έκθεση,στα Αρχαία,στην Ιστορία και στα Λατινικά.Όσοι δε , δεν έχουν κατασταλάξει , προφανώς, αντιμετωπίζουν πρόβλημα , καθότι δεν δύνανται να αποφασίσουν αν θα πρέπει να εξεταστούν στο περιβόητο 5ο μάθημα "μπαλαντέρ".Μολαταύτα , οι αντικειμενικές δυσκολίες που θα ανέκυπταν από την εφαρμογή του καθεστώτος συστήματος των 6 μαθημάτων (επί παραδείγματι το διδακτικό κενό στα Λατινικά Β' Λυκείου ) καθιστούσαν επιτακτική την ανεύρεση μιας επωφελούς -για τους μαθητές- μεταβατικής λύσης, η οποία τελικά και ευρέθη. Επιλογικά , θα έλεγα πως το Νέο Σύστημα είναι ειλικρινά η βέλτιστη δυνατή λύση και θεωρώ πως ,όσοι είναι πολέμιοι του, δεν μπορούν να κατανοήσουν την μαθητική πραγματικότητα. ἴτε ὦ παῖδες , ἵνα τῶν ὑμετέροων στόχων ἐπιτυγχάνητε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδιά έχω φάει τρελό μπέρδεμα!!! Βοηθήστε με!!

Θα υπάρχει το 10%? αν ναι, στην υπάρχουσα μορφή του?

Δεν καταλαβαινω τι εχει συμβει οτι και αν διαβασω.. πφφ :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οποιος επιθυμει να ξανα δωσει, τελικα με ποιο συστημα θα ναι; Και η υλη για την θεωρητικη κατ ποια ειναι; (αν εχει αλλαξει κατι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Οποιος επιθυμει να ξανα δωσει, τελικα με ποιο συστημα θα ναι; Και η υλη για την θεωρητικη κατ ποια ειναι; (αν εχει αλλαξει κατι..)

αν θες να ξαναδώσεις σίγουρα μπορείς να δώσεις με το παλιό σύστημα και την επόμενη βδομάδα θα ψηφιστεί αν θα μπορούν οι απόφοιτοι να δώσουν με το καινούριο σύστημα (ίσως να μην μετράνε οι προφορικοί με το νέο σύστημα ).
η ύλη εδώ : https://www.alfavita.gr/arthron/η-εξ...-πανελλαδικά-εξεταζόμενων-μαθημάτων-της-γ-γελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
επιλέγει με ποιο από τα δύο συστήματα θέλει να δώσει!Όποιος θέλει να δώσει καλύτερο με το παλιό γιατί στα Λατινικά θα έχει ύλη και από Β' και από Γ' Λυκείου..Τ'άλλα πάνω κάτω τα ίδια είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Με όποιο σύστημα και αν δώσεις η ύλη θα είναι ίδια και για τα δυο, έτσι; Για να καταλάβω. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Ναι ίδια θα είναι φαγωθηκες:P.Ξεκουρασου τώρα και από Σεπτέμβρη ξαναρχιζεις τα διαβάσματα Θα σου πρότεινα να ξαναδώσεις ειναι πιο εύκολα τα πράγματα.Μιλάω απο δικη μου εμπειρία γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Και εσύ μας τα έχεις πρήξει αλλά δεν λέμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisPsyx

Νεοφερμένος

Ο GiannisPsyx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Με όποιο σύστημα και αν δώσεις η ύλη θα είναι ίδια και για τα δυο, έτσι; Για να καταλάβω. :hehe:

Ναι αλλά στα λατινικά θα προστεθούν κεφάλαια και από την ύλη της Β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ναι αλλά στα λατινικά θα προστεθούν κεφάλαια και από την ύλη της Β'

Ωραία η ύλη παραμένει η ίδια μόνο που στα λατινικά μεγαλώνει λίγο η ύλη. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Εφόσον δώσεις με το παλιό σύστημα η ύλη ειναι αυτή που εξεταστηεκες φέτος.Εκτός και θες να δώσεις με το καινούργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά εγώ που θέλω να ξαναδώσω και με το νέο σύστημα ισχύουν οι προφορικοί ή οοχι?? ξέρει κανείς τί θα γίνει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά εγώ που θέλω να ξαναδώσω και με το νέο σύστημα ισχύουν οι προφορικοί ή οοχι?? ξέρει κανείς τί θα γίνει??
Ακόμα δεν έχει γενικά ανακοινωθεί αν με το νέο σύστημα θα μετράνε οι προφορικοί βαθμοί. Όμως, για απόφοιτο που θα επιλέξει να εξεταστεί με το νέο σύστημα, δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό να μετράνε τα προφορικά, καθώς αυτά θα αναφέρονται σε άλλη ύλη ή και σε διαφορετικά μαθήματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά εγώ που θέλω να ξαναδώσω και με το νέο σύστημα ισχύουν οι προφορικοί ή οοχι?? ξέρει κανείς τί θα γίνει??

Δεν ισχυουν η προφορικη βαθμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ακόμα δεν έχει γενικά ανακοινωθεί αν με το νέο σύστημα θα μετράνε οι προφορικοί βαθμοί. Όμως, για απόφοιτο που θα επιλέξει να εξεταστεί με το νέο σύστημα, δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό να μετράνε τα προφορικά, καθώς αυτά θα αναφέρονται σε άλλη ύλη ή και σε διαφορετικά μαθήματα.


Μα έτσι δεν θα έχουν μειονέκτημα όσοι ξαναδίνουν με το νέο σύστημα? Οι προφορικοί σε ανεβάζουν κάποια μόρια, όχι πολλά βέβαια, αλλά δεν νομίζω να τα στερήσουν από τα παιδιά που ξαναδίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μα έτσι δεν θα έχουν μειονέκτημα όσοι ξαναδίνουν με το νέο σύστημα? Οι προφορικοί σε ανεβάζουν κάποια μόρια, όχι πολλά βέβαια, αλλά δεν νομίζω να τα στερήσουν από τα παιδιά που ξαναδίνουν.

το λογικό ειναι όμως να μην μετράνε επειδή τα μαθήματα ειναι σε διαφορετική ύλη..λογικά οι απόφοιτοι θα πάνε με το παλιό σύστημα όπου θα μετράνε οι προφορικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top