Κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δε ξερω για εσας και τι πιστευετε αλλα εγω στρατο δεν παω,,,ετσι απλα.
Δεν ειμαι στρατιωτακι.

I might as well leave this country
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πέταξαν με γιγαντοτεράστια μαεστρία μία μπομπίτσα, θα ασχολείται ο κοσμάκης με τα περί στρατιωτικής θητείας (όλες οι αγορομανάδες της Ελλάδας τώρα θα κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα) και δε θα ασχολείται κανείς με την επικείμενη κυριολεκτική σφαγή.

So easy. Άμε για ύπνο τώρα.

Agreed. Εδραιωμένη τακτική.

Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι έχουν έρθει και βγάζουν τη χολή τους ολόκληρη στο παρόν θέμα τα εθνοστρατοφασιστοπατριδόλαγνα στοιχεία του ιστοτόπου.

Gn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
οπως λεει και η φιλη πιο πανω δεν προκειται να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια στη χωρα μας...οποτε συμβιβαστειτε και απολαυστε το.....απορω μονο γιατι κανετε ετσι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
οπως λεει και η φιλη πιο πανω δεν προκειται να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια στη χωρα μας...οποτε συμβιβαστειτε και απολαυστε το.....απορω μονο γιατι κανετε ετσι!!
Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
οπως λεει και η φιλη πιο πανω δεν προκειται να καταργηθει η υποχρεωτικη στρατιωτικη θητεια στη χωρα μας...οποτε συμβιβαστειτε και απολαυστε το.....απορω μονο γιατι κανετε ετσι!!

Και να μην καταργηθει,υπαρχουν 1002 τροποι για να αποφυγει καποιος την στρατευση,ελλαδα ζεις :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει.

μα οπως ειπα και πιο πανω,αν υπηρχε στρατιωτικη θητεια για τις γυναικες,θα πηγαινα πολυ ευχαριστως!δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα!!

Και να μην καταργηθει,υπαρχουν 1002 τροποι για να αποφυγει καποιος την στρατευση,ελλαδα ζεις :(:(

σιγουρα υπαρχουν αλλα για η πλειοψηφια κανει κανονικα τη θητεια!αλλα γιατι καποιος να ψαξει να βρει εναν τροπο να το αποφυγει???γεννιομαστε και με υποχρεωσεις εκτος απο δικαιωματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
μα οπως ειπα και πιο πανω,αν υπηρχε στρατιωτικη θητεια για τις γυναικες,θα πηγαινα πολυ ευχαριστως!δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα!!

αν δεν κανω λαθος μπορουν να παν και οι γυναικες και οχι μονο σαν επαγγελματιες...


το λεω με πασα επιφυλαξη! αν γινεται... μπορεις να παρεις την θεση μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
σιγουρα υπαρχουν αλλα για η πλειοψηφια κανει κανονικα τη θητεια!αλλα γιατι καποιος να ψαξει να βρει εναν τροπο να το αποφυγει???γεννιομαστε και με υποχρεωσεις εκτος απο δικαιωματα..

Γιατί, αν διαβάσεις τις προηγούμενες 16 σελίδες, και σκεφτείς, θα καταλάβεις (υποθέτω).

Άλλοι γεννιόμαστε με υποχρεώσεις να υπηρετούμε την ανθρωπιά και άλλοι την πατρίδα και (άλλοι) τα φασιστικά ιδεώδη. Το τελευταίο δε σημαίνει ότι αναγκαστικά είναι επακόλουθο του προτελευταίου, αλλά επιπρόσθετο στοιχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η συμφιλίωση έχει παρεισφρήσει στο μυαλό «μας» προ πολλού. Το θέμα είναι ότι υπάρχει αντίλογος - και, Δημοκρατία είναι να κατοχυρώνεις στην μειοψηφία το δικαίωμά της να εκφράζει την άποψή της, ώστε να έχει εξίσου πιθανότητες να την κατοχυρώσει, συναδέλφισσα.;)

Τα Υπουργεία - μαζί και οι Πρωθυπουργοί, κατά καιρούς, δήλωναν ότι τα εκάστοτε μέτρα θα ήταν τα τελευταία και σωτήρια, όπως δήλωναν ότι δε θα έρθουν άλλα οικονομικά χαρακώματα και ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Επαληθεύθηκε κάτι από τα ανωτέρω;

Σωστα.Παρ´ολα αυτα δε βρισκω και τοσο δημοκρατικο να προσπαθεις να μειωσεις το συνομιλητη σου με χαρακτηρισμους οπως φασιστης,εθνικιστης,στρατολαγνος κτλ.Τελοσπαντων,το αντιπαρερχομαι.
Πες μου ,λοιπον,εφοσον οι εννοιες πατριδα,ιστορια κτλ δε σου λενε κατι,πιστευεις οτι αν η Μακεδονια,η Θρακη ή η Ηπειρος προσαρτηστουν στις γειτονικες χωρες ,ή γινουν ανεξαρτητα κρατιδια,θα φτανει μονο η Κρητη να συντηρει την Αθηνα;Μακεδονια,Θρακη.Οι πιο πλουσιες περιοχες.Πετρελαιο,ουρανιο,γεωργικη παραγωγη.Ναι ή οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
μα οπως ειπα και πιο πανω,αν υπηρχε στρατιωτικη θητεια για τις γυναικες,θα πηγαινα πολυ ευχαριστως!δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα!!

Αφού το θες τόσο μπορείς να μπεις και ΕΠΟΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Και να μην καταργηθει,υπαρχουν 1002 τροποι για να αποφυγει καποιος την στρατευση,ελλαδα ζεις :(:(

Φυσικά και είναι εύκολο ν'αποφύγεις το Στρατό.Πας στο Ναυτικό ή στην Αεροπορία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
μα οπως ειπα και πιο πανω,αν υπηρχε στρατιωτικη θητεια για τις γυναικες,θα πηγαινα πολυ ευχαριστως!δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα!!

Το ιδιο και εγω.
Πρεπει να καταλαβετε οτι δεν τρομοκρατουμαστε ολοι στην ιδεα του στρατου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σωστα.Παρ´ολα αυτα δε βρισκω και τοσο δημοκρατικο να προσπαθεις να μειωσεις το συνομιλητη σου με χαρακτηρισμους οπως φασιστης,εθνικιστης,στρατολαγνος κτλ.Τελοσπαντων,το αντιπαρερχομαι.
Πες μου ,λοιπον,εφοσον οι εννοιες πατριδα,ιστορια κτλ δε σου λενε κατι,πιστευεις οτι αν η Μακεδονια,η Θρακη ή η Ηπειρος προσαρτηστουν στις γειτονικες χωρες ,ή γινουν ανεξαρτητα κρατιδια,θα φτανει μονο η Κρητη να συντηρει την Αθηνα;Μακεδονια,Θρακη.Οι πιο πλουσιες περιοχες.Πετρελαιο,ουρανιο,γεωργικη παραγωγη.Ναι ή οχι;

Οι έννοιες αυτές, και ιδίως η δεύτερη, μού λένε πολλά. Εσύ τις έχεις αντιληφθεί ολοκληρωτικά διαστρεβλωμένες.

Πήγαινε εσύ φανταρίνα να μας σώσεις. Μην κάθεσαι εδώ και χάνεις χρόνο. Τράβα στα σύνορα και κάνε πράξη τα λεγόμενά σου.

Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό, έχει ξεκινήσει και προσεγγίζεται από εντελώς διαφορετική βάση, και αρνούμαι να συμμετάσχω στη «συζήτηση».

Χαίρετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Το ιδιο και εγω.
Πρεπει να καταλαβετε οτι δεν τρομοκρατουμαστε ολοι στην ιδεα του στρατου.

Άντε βρε καλή αρχή!Να υπηρετήσετε και τη μαμά πατρίδα.Δεν πιστεύω να αλλάξατε κιόλας γνώμη?
https://www.army.gr/default.php?pname=EPOP&la=1

Ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι οι τροποι δε λες;
Γιατι τι απαιτησεις μπορει να εχει κανεις απο τις κοτες;:(
Και ναι,εδω μπορειτε να με κραξετε οσο θελετε.:D

Έχεις σχηματίσει μια ιδανική ιδέα του στρατού στο μυαλό σου.Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.Δυστυχώς όμως πρέπει να τα δεις εκ των έσω για να το καταλάβεις. Όταν λοιπόν πας στα 23 σου και τελειώσεις τη σχολή σου, αντί να κάνεις την άσκηση σου ως απόφοιτος νομικής,αντί να προσπαθήσεις να ορθοποδήσεις, να κάνεις μεταπτυχιακό ή ό,τι άλλο έχεις στόχο πήγαινε να υπηρετήσεις στο στρατό. να σώσεις και τη Θράκη και τη Μακεδονία γιατί εμείς οι υπόλοιποι είμαστε υπερβολικοί και κότες.Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Οι έννοιες αυτές, και ιδίως η δεύτερη, μού λένε πολλά. Εσύ τις έχεις αντιληφθεί ολοκληρωτικά διαστρεβλωμένες.

Πήγαινε εσύ φανταρίνα να μας σώσεις. Μην κάθεσαι εδώ και χάνεις χρόνο. Τράβα στα σύνορα και κάνε πράξη τα λεγόμενά σου.

Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό, έχει ξεκινήσει και προσεγγίζεται από εντελώς διαφορετική βάση, και αρνούμαι να συμμετάσχω στη «συζήτηση».

Χαίρετε!
Νομιζα οτι ο στρατος και η Αμυνα σχετιζεται αμεσα με την εδαφικη ακεραιοτητα μιας χωρας.
Αλλα μαλλον ειμαι βαθια νυχτωμενη:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Η φιλτάτη ανηψιά πήρε πολλά σώβρακα απόψε. Άξια. Οι υπόλοιποι βγάζουν κάτι άναρθρες κραυγές, δεν ακούγονται καν. Κατά τα λοιπά, ορθή η επισήμανση του fireflower, χάσιμο χρόνου ο στρατός με την παρούσα δομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι γελοίο να επικαλούμαστε οικονομικά θέματα υπέρ της υποχρεωτικής στράτευσης. Αν η ζήτηση για εργατικό δυναμικό είναι πια τόσο μεγάλη ώστε να απαιτεί τέτοια μέτρα κάπου μπάζει το θέμα δε νομίζετε; Μήπως, λέω μήπως να κοιτάζαμε πρώτα τι σπατάλη πέφτει εκει μέσα; έπεσαν κάποιες προτάσεις μερικες σελίδες πριν. Δε το θεωρώ παράλογο να εξισωθούν τα όρια συνταξιοδότησης και οι μισθοί των στρατιωτικών με αυτά ενός μέσου δημοσίου υπαλλήλου. Ούτε να υπήρχε η πρέπουσα πολιτική βούληση ώστε να μην ήμασταν υποχρεωμένοι να αγοράζουμε ότι σαβούρα μας πουλάνε οι Ευρωπαίοι για να μην έχουμε "θέματα". Αυτά τα πράγματα είναι αστεία.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει ένα άτομο από όσους πήγαν στρατό να λέει ότι εκπαιδεύτηκε να μπορεί να ανταπεξέλθει σε συνθήκες πολέμου. Και κακά τα ψέματα για αυτό δε χρειάζεσαι καν 9 μήνες. 3 μήνες part time να τον βάλεις κάτω τον άλλο και να του αλλάξεις τα πετρέλαια είναι αρκετοί για να εκπαιδευτεί. Άντε και μια βδομάδα βολές κάθε 2-3 χρόνια.

Εγώ δε θα θελα να ήμουν υποχρεωμένος να πατήσω το πόδι μου εκεί μέσα ακόμη κι αν είναι η τέλεια εμπειρία ή όπως τα περιγράφει ο CIvilara τέλος πάντων. Είναι γνωστό ότι στη ζωή του κάποιος πρόκειται να γνωρίσει και κομπλεξικούς εξουσιομανείς δεν είναι ανάγκη να είναι υποχρεωμένος να το βιώσει στα 18-25 του. Στις υπόλοιπες ανεπτυγμένες χώρες που οι πολίτες κατα την πλειονότητα δεν βιώνουν κάτι τέτοιο είναι πιο χαζοί; έχασαν κάτι; Δε ξέρω τι λέτε εσείς προσωπικά θα προτιμούσα την "εμπειρία" που θα μου προσέφερε μια δουλειά μετά τις σπουδές μου όταν ακόμα θα βρίσκω πόρτες ανοιχτές και δε θα έχω ξεχάσει τα μισά κι ας βγω και λιγότερο "σκληραγωγημένος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Έχεις σχηματίσει μια ιδανική ιδέα του στρατού στο μυαλό σου.Τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.Δυστυχώς όμως πρέπει να τα δεις εκ των έσω για να το καταλάβεις. Όταν λοιπόν πας στα 23 σου και τελειώσεις τη σχολή σου, αντί να κάνεις την άσκηση σου ως απόφοιτος νομικής,αντί να προσπαθήσεις να ορθοποδήσεις, να κάνεις μεταπτυχιακό ή ό,τι άλλο έχεις στόχο πήγαινε να υπηρετήσεις στο στρατό. να σώσεις και τη Θράκη και τη Μακεδονία γιατί εμείς οι υπόλοιποι είμαστε υπερβολικοί και κότες.Καληνύχτα.
Καθολου ιδανικη ιδεα δεν εχω σχηματισει για το στρατο,αλλα το γεγονος οτι υπαρχουν δυσλειτουργιες δε συνιστα επιχειρημα για την καταργηση της στρατιωτικης θητειας.
Προφανως και καποιοι πρεπει να υπηρετουν στο στρατο,για να μην αποχωριστουν καποιοι αλλοι για 9 μηνες τη μαμακα τους.
Φιλε,αν νομιζεις οτι μονο η Θρακη και η Μακεδονια διατρεχουν κινδυνο εισαι γελασμενος.Δες τις προσφατες δηλωσεις Μπερισα περι...αλβανικης Πρεβεζας και μεγαλης Αλβανιας.Μετα σειρα θα εχουν τα νησια μας.Μετα η Κρητη,ηδη μερικοι κανουν λογο για ανεξαρτησια της.Και μετα ποιος ξερει τι αλλο.Τωρα αν εσενα ολα αυτα δε σε αγγιζουν,τοτε πασο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μιας και χτες το αγνόησα,μια παρένθεση.
Σήμερα στα ιταλικά συζητούσαμε για το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης και η καθηγήτριά μας,είπε πως ο αδερφός της (ο οποίος είναι στην αστυνομία),όταν έγινε μη υποχρεωτική η στράτευση,όταν του ήρθε χαρτί αντί να απαλλαχθεί,ζήτησε να μπει δόκιμος στην αστυνομία.
Πέρασε 2 χρόνια στρατιωτική σχολή και μετά μπήκε κανονικά.
Επίσης μας είπε για κάτι άλλο που θα συμφωνήσω,δλ.
Ότι ο στρατός είναι καλό να καταργηθεί γιατί τα αγόρια (καθώς άντρες θεωρούνται μετά την ενηλικίωση) δεν είναι έτοιμα απο τα 18 τους για επιστράτευση.Όσοι θέλουν μπορούν να πάνε (γυναίκες-άντρες) μέσω δήλωσης και να πληρώνονται κανονικά,επίσης να το ασκούν και ως επάγγελμα.
Αυτό μάλιστα,ας γίνει και εδώ.

αυτά.άντε γιατί πολλές φωτιές άναψα με το Off χτες.

Δηλαδή το να σε προετοιμάζουν για τις δυσκολίες που θα υπομείνεις στη ζωή σου και το να σου μάθουν να υπακους αν θέλεις τη ζωή σου,είναι πλύση εγκεφάλου.Το να σου μάθουν να χειριστείς ένα όπλο και να ξέρεις πως να είσαι σε ετοιμότητα σε περίπτωση πολέμου,και αυτό πλύση εγκεφάλου.
Το δεύτερο απλώς ασχολίαστο,άμα κατάλαβες τι εννοώ :sly:

και για να μη βγώ άλλο οφ,αυτά.
Πάνω που είπα μπράβο έβαλε μυαλό πας και μου το χαλάς.
Χωρες οπως η Ελλαδα δεν δυνανται να καθιερωσουν τη μη υποχρεωτικη θητεια.

Δεν ξέρω εάν ρίξατε μία ματία στον χάρτη που παρέθεσα αλλά αν προσέξετε όλες οι γειτονικές μας χώρες, πλην Τουρκίας, δεν έχουν υποχρεωτική στράτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Δυστυχως οσο υπαρχει κοσμος ο οποιος σκεφτεται την επεκτατικη πολιτικη της πατριδας του(Ελληνας, Αλβανος, Τουρκος, Αμερικανος και παει λεγοντας) ο σταρτος θα ειναι απαραιτητος, αν και τωρα τελευταια βλεπουμε πως ειναι πεπερασμενος, αφου υπαρχουν καλυτεροι πολεμοι, οπως ο οικονομικος ή ο πολιτιστικος. Μηδενικεσ σχεδον απωλειες, μεγιστη αποδοση.
Σιγουρα θα ηταν το ιδανικο να μην υπηρχε υποχρεωτικη στρατευση αλλα δυστυχως δν γινεται στο Ελλαντα.
Και ακομα καλυτερα θα ηταν να μην υπηρχαν καθολου στρατοι αλλα το θεμα ξεφευγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top