Βία και σχολεία

Πιστεύετε ότι οι σημερινοί νέοι παρουσιάζουν αποκλίνουσα συμπεριφορά?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Ναι

    Ψήφοι: 26 92.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 2 7.1%

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Tα πραγματα απ εμενα υποθηκαν με το ονομα τους μην εισαι βιαστικος στις σκεψεις σου και σκονταφτεις

omg!

To θέμα είναι πολύ σοβαρό... Και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές οι καθηγητές όχι μόνο αδιαφορούν αλλά γίνονται και συμμέτοχοι σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
omg!

To θέμα είναι πολύ σοβαρό... Και το χειρότερο είναι ότι πολλές φορές οι καθηγητές όχι μόνο αδιαφορούν αλλά γίνονται και συμμέτοχοι σε αυτό...
Είμαι διγλωσσος και σπανια κανω κατι τερατωδη ορθογραφικα λαθη μη πεφτεις στα γονατα παρακαλωντας σημαδια θειας παρεμβασης δεν ειναι δα τοσο ασχημα.Οσο για το δευτερο μερος συμφωνω και επικροτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
εγω εχω παρατηρησει οτι η ενδοσκολικη βια σταματαει οταν μπαινουμε στο λυκειο τουλαχιστον στο δικο μου..
παντος ειναι γνωστο οτι η φυση του ανθρωπου ειναι επιθετικη και πιο αγρια απο καθε αλλο ειδος του πλανητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιο άγρια δεν είναι, αλλά ενώ τα υπόλοιπα όντα είναι εξ'ανάγκης άγρια (δηλαδή εξασφαλίζουν έτσι ζωτικό χώρο διαβίωσης), ο άνθρωπος ως επί το πλείστον το κάνει επειδή τη βρίσκει.
Τη φράση "αποκλίνουσα συμπεριφορά" θα έπρεπε κανονικά, δεδομένης της συγκυρίας, να μη τη σχολιάσω. Από την άλλη ναι, εντάξει, αποκλίνουσα συμπεριφορά. Αποκλίνουσα από ποιο δρόμο; Από τον πεπατημένο; Από αυτό στον οποίο βρίσκονται οι πολλοί; Σίγουρα το να αποκλίνεις του συνηθισμένου είναι σχολιαστέο, αλλά όχι αναγκαία κατακριτέο και ούτε απαραίτητα κακό. Πολλές φορές αποδεικνύει ότι εσύ απλώς δεν κοιμάσαι στο κλουβί σου, όπως οι πολλοί.
Και πραγματικά εμένα θα με ανησυχούσε πολύ περισσότερο αν οι νέοι παρουσίαζαν συγκλίνουσα, ως προς την πεπατημένη των ενηλίκων, συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
"Και πραγματικά εμένα θα με ανησυχούσε πολύ περισσότερο αν οι νέοι παρουσίαζαν συγκλίνουσα, ως προς την πεπατημένη των ενηλίκων, συμπεριφορά."

ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ένα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει στο σχολείο μου. Μια ευθύνη την έχουν οι γονείς τους, την περισσότερη ίσως. Εκνευρίζομαι από την συμπεριφορά, αυτών των ανώριμων παιδιών που δεν σέβονται τίποτα, αλλά τους νοιάζει πως θα πειράξουν τον άλλο. Επιπλέον, οι καθηγητές είναι αναίσθητοι, οπότε τίποτα δεν τους σταματάει, να κάνουν αυτό που θέλουν. Λογικό άλλωστε να υπάρχουν πολλά τέτοια φαινόμενα ενδοσχολικής παραβατικότητας, καθώς ζούμε σε μια χώρα που δεν υπάρχει δικαιοσύνη και σεβασμός και τους νόμους τους έχουν για..... χαρτί τουαλέτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά συγκεκριμένα για τη σχολική παραβατικότητα (και όχι μόνο) και οι υπόλοιπες χώρες χειρότερο πορνείο είναι. Πολύ χειρότερο, για την ακρίβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairy2008

Νεοφερμένος

Η fairy2008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Στο σχολείο μου έχουμε ελάχιστα τέτοια φαινόμενα (δημόσιο σχολείο). Υπάρχουν 2-3 που μαλώνουν με το παραμικρό αλλά σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι ήρεμα. Αλλά νομίζω ότι σε όλες τις εποχές οι νέοι ήταν πιο οξύθυμοι από τους μεγαλύτερους, το περίεργο θα ήταν να πλακώνονται οι 60άρηδες:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Στην Γαλλια υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα βίας στα σχολεία.
Οχι μεταξύ μαθητών αλλά μεταξύ μαθητών και καθηγητών. Οι μαθητες επιτιθονται στους καθηγητες τους ειτε για πλάκα ειτε για να τους ληστέψουν.
Οπότε καλά είμαστε εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, τα γεγονότα στυλ Columbine και Tuusula με κάνουν να λέω απλά "Δόξα τω Θεώ".:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καλά, τα γεγονότα στυλ Columbine και Tuusula με κάνουν να λέω απλά "Δόξα τω Θεώ".:D
Με το να μην γινεται έκρηξη οργης μπορει να σωζονται ζωες αλλα δεν βγαινει στην επιφανεια το προβλημα ,αλλα θα μου πεις και με το που βγαινει ολοι τρεχουνε να κατηγορησουνε τους προσωπικους τους δαιμονες αντι τους υπαιτιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, η συμπεριφορά ενός παιδιού εξαρτάται απο το πως είναι μαθημένο απο το σπίτι και την οικογένειά του και απο το πως αντιμετωπίστηκε απο τους ίδιους του τους γονείς.
Αν δέχτηκε βία, τότε το βρίσκω λογικό να αντιμετωπίζει κι εκείνο με τη σειρα του βιαια τους υπόλοιπους.
Επίσης, άτομα με ανασφάλειες, που δεν γνωρίζουν πως ακριβώς θα "προβάλλουν" τον εαυτό τους, καταφεύγουν σε τέτοιου είδους συμπεριφορές, με αποτέλεσμα να δείχνονται, αλλά όχι με το σωστό τρόπο.
Πιστεύουν πως έτσι θα υιοθετήσουν ένα μεγαλοπρεπές όνομα κι ο καθένας μας θα "τρέμει" στο άκουσμά του. Πφφ. Μπαγιάτικα κάστανα :P.
Κάποιος πρέπει να τους μάθει πως αυτό το στυλάκι τους παραμορφώνει.
Έχουν ένα μηχανηματάκι που κάνει "search" και εντοπίζει τα πιο αγνά και καλά άτομα, που δεν θα πείραζαν ποτέ κανέναν, ούτε για αστείο.
Συνήθως, σ' αυτά κάνουν επίθεση.
Δόξα τω Θεώ, το είχα εμφυτό να χτυπάω τέτοια άτομα εκεί που πονάνε, οπότε εγκαταλείπανε κάθε προσπάθεια. Καταβάθως ήξερα πιο είναι το ευαίσθητο σημείο του καθενός και τη ψυχολογία κουβαλάει μαζί του και έριχνα. Με λίγα λόγια, αν ξέρεις να θωρακίζεσαι, αντιμετωπίζεις με ευκολία κάθε "νταη" που τολμάει να σε πειράξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ενδοσχολική βία πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Οι καθηγητές πάντως δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το εξής: Ήμουν β γυμνασίου και σε γενικές γραμμές πολύ ήσυχο παιδί. Συχνά με πείραζε ένας από πίσω και δεν είχαμε καλές σχέσεις με αυτόν. Στο διάλειμμα μια μέρα με στριμώχνει σε μία γωνία και μου έριξε μία δύο φάπες (ελαφριές ευτυχώς:D) και τυχαίνει να περνάει ένας καθηγητής. Και του λέω να τον σταματίσει και γυρνάει και μου λέει: Δείρε τον και συ... :jumpy: απλά έμεινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δείρε τον και συ... :jumpy: απλά έμεινα.

:whatever::whatever::whatever:

Εκεί χωρίς δεύτερη σκέψη τις χώνεις στον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Ενδοσχολική βία πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει. Οι καθηγητές πάντως δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το εξής: Ήμουν β γυμνασίου και σε γενικές γραμμές πολύ ήσυχο παιδί. Συχνά με πείραζε ένας από πίσω και δεν είχαμε καλές σχέσεις με αυτόν. Στο διάλειμμα μια μέρα με στριμώχνει σε μία γωνία και μου έριξε μία δύο φάπες (ελαφριές ευτυχώς:D) και τυχαίνει να περνάει ένας καθηγητής. Και του λέω να τον σταματίσει και γυρνάει και μου λέει: Δείρε τον και συ... :jumpy: απλά έμεινα.
Καθηγητής να σου τύχει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Κάνω revive αυτό το thread μιας και έχω αρκετή εμπειρία από "Ενδοσχολική Βία" (ευτυχώς όχι προσωπική αλλά από φίλους που τράβαγαν γολγοθά)

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Ο μόνος λόγος που κάποια παιδιά βιοπραγούν σωματικά ψυχολογικά έναντι άλλων συμμαθητών τους είναι να σπάσουν πλάκα! . και -

Το οικογενειακό περιβάλλον δεν παίζει κανένα ρόλο! Έκανα κάποτε παρέα με δύο παιδιά που αποδείχθηκαν πολύ "νταήδες" και οι γονείς τους ήταν μια χαρά. Ειδικά όταν πήγαινα σπίτι τους αμέσως να μας βοηθήσουν αν θέλουμε κάτι, να φτιάξουν το σαλόνι για να παίξουμε ή να δούμε τηλεόραση...

Αυτά τα άτομα έχουν παντελώς γραμμένο το σχολείο περνάνε την τάξη όπως όπως (και εδώ για εμένα φταίει το σύστημα που αφήνει το κάθε Ασχετο με Α κεφαλαίο να μπαίνει στο λύκειο) και μπαίνουν στην τάξη για να μην πάρουν απουσία και για να γελάσουνε εις βάρος κάποιου.

Στόχος τους είναι, όπως σωστά ακούστηκε, τα σωματικά αδύναμα άτομα. Στα οποία, μάλιστα, πάνε συνήθως τρεις-τρεις.

Η ευθήνη των καθηγητών είναι μεγάλη αφού, στο σχολείο μου τουλάχιστον, έχουν γίνει ουκ ολίγες καταγγελίες για συγκεκριμένα άτομα και φυσικά δεν κάνανε τίποτα. Μια φορά ένα παιδί που το σπάσανε στο ξύλο άνευ λόγου πήγε και ζήτησε αλλαγή τμήματος ώστε να είναι σε τμήμα με λιγότερους μπελάδες. Και από ότι έμαθα αυτό που απάντησε η διευθήντρια είναι "έλα μωρέ τώρα μπήξε λίγο τις φωνές και δεν θα σε ξανακουμπήσουνε". Και σε αυτήν την περίπτωση, κατά την γνώμη μου, η διευθήντρια δεν είναι αδιάφορη. Είναι κάτι πιο αηδιαστικό και ντροπιαστικό για εκείνη. Είναι πονηρή. Γιατί λέει "άμα αλλάξω αυτόν θα βρούνε τρόπο και όλο και περισσότεροι μαθητές θα μου ζητάνε να αλλάξουν τμήμα για να πάνε με τα φιλαράκια τους".

Ακόμα και μέσα στο μάθημα όταν οι καθηγητές γυρνάνε στο πίνακα πέφτει σύνεφο η φάπα (πάντα οι νταήδες κάθοντε πίσω πίσω και μπροστά τους τα θύματα). Οι καθηγητές γνωρίζουν αλλά επειδή ζούμε σε μία εποχή που η αυθάδεια μετατρέπεται σε δικαίωμα (και οι νταήδες έχουν πολυυυυυυ μεγάλη γλώσσα και θράσος) ο καθηγητής δεν μπαίνει στο κόπο να πετάξει έξω τους ταραξίες. Κάνει υπομονή, το μάθημα του και έξω από την πόρτα και ας έχει βλαστημίσει κάτα την διάρκεια του μαθήματος ένα παιδί την ώρα και την στιγμή που πάτησε στο σχολείο.

Επέμβαση γονέα δεν συμφέρει. Μια φορά έγινε στο γυμνάσιο (τα προηγούμενα που λέω έγιναν στο λύκειο) και το συγκεκριμένο παιδί έτρωγε ακόμα περισσότερο ξύλο και του είχε βγει στο σχολείο το όνομα του μαμόθρεφτου.

Λύσεις υπάρχουν δύο. Η μία είναι παθητική και η άλλη ενεργητική. Η παθητική είναι να υπάρχει κάποιος άλλος πιο αδύναμος από εσένα. Έτσι και σε βάλουνε στο μάτι την έχει γ...... Η ενεργητική να πάρεις το απουσιολόγιο. Είναι λίγο δύσκολο (ανάλογα το τμήμα) αλλά αν τα καταφέρεις τους κρατάς από τα α......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Ψήφισα όχι αλλά θα ήθελα να υπήρχε επιλογή "μερικές φορές" ή κάτο τέτοιο. Σε γενικές γραμμές δε νομίζω ότι οι νέοι δεν παρουσιάζουν αποκλίνουσα συμπεριφορά, ωστόσο υπάρχουν αρκετοί που κάνουν "bullism" (έτσι δε γράφετε?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εμενα μου κανουν πλακα καμια φορα.
Αλλα λιγες φορες κ δεν χρειαζεται να νευριαζεις. Να γελασουνε θελουν τα παιδια, γελα κι εσυ μαζι τους. Αφου ξερεις πως κατα βαθος δεν τα ενοουνε. Και ξερω πως οι νταηδες φοβουνται το ξυλο γιατι αλλιος θα πηγαιναν σε καποιους στο μεγεθος τους. Ολοι πανε στους υσηχους. Δλδ χεστες ειναι κατα βαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Εγω πιστεύω πως όλα ξεκινούν απο το σπίτι.
Οι bullies στόχο τους εχουν τα πιο αδυναμα άτομα. Είτε λόγω κάποιου σωματικού-νοητικου προβλήματος είτε λογω εμφάνισης είτε πολλές φορες λογω χαρακτήρα (επιτίθεντε σε ήσυχα άτομα).

Πχ αν περναει κάποιος και γυρνάει ο πατέρας και κάνει ά κοιτα πώς ειναι αυτός και κοροιδεύει το παιδί δεν θα μάθει ποτε να σεβεται τους γύρω του και αυτο μπορεινα εχει ως επακολουθο τη χρήση βια λεκτικης κ σωματικης απλα για να γελασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εμείς έχουμε κάτι ψευτονταήδες θρασύδειλους που πλακώνουν και την μπαίνουν σε όποιον βρουν μπροστά τους. Όμως ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πλακώνουν κάποιον μεμονωμένα. Πάντα θα είναι πάνω από τρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top