Γενικό -  Δυσκολίες/Βοήθεια στη μελέτη

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια εχω μεγαλο προβλημα ειμαι θετικη κατευθηνση και ακομα δεν ξερω να λυνω ασκησεις στη φυσικη
αν και ξερω τους τυπους και ολα τα σχετικα δε μπορω να λυσω τις ασκησεις.
Εχετε καμια ιδεα πως μπορω να μαθω να λυνω?


:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Που είστε κατ αρχας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
τωρα εχουμε φτασει στις ειδικες θερμοτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εντάξει ποιο είναι το πρόβλημα;Τύποι είναι όλα.Βέβαια τώρα θα αρχίσετε να χρησιμοποιήτε πάρα πολύ τους τύπους Q=nCpΔΤ και DU=nCvΔΤ αντί για το du=3/2nRΔT ξέρω γω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε ναι !
Μπήκαμε θερμικές μηχανές ! Γαμάτο μαθηματάκι .... Qhot , Qcold :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και εμείς αλλά προτιμώ τη φυσική γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απ'οσο θυμάμαι περισσότερο εφαρμογή τύπων είναι οπότε σε μια άσκηση θα προσέχεις,και αν θέλεις θα σημειώνεις τα δεδομένα σου σε μια στηλη,για να δεις ποιοι τύποι σε καλύπτουν..Μην αγχώνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
δε ξερω γιατι αλλα ακομα κι οταν ξερω τους τυπους δε μπορω να τις λυσω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
δε ξερω γιατι αλλα ακομα κι οταν ξερω τους τυπους δε μπορω να τις λυσω.....


και εγώ το παθαίνω αυτό....θέλει εξάσκηση...δεν αρκούν μόνο οι τύποι πρέπει να έχεις καταλάβει και τι κάνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
μηπως ξερετε που μπορω να βρω ευκολες ασκησεις για να κανω εξασκηση και αργοτερα να κανω και λιγο πιο δυσκολες τοτε?

αν και η αληθεια ειναι πως ξεχναω και τους τυπους γενικως στη φυσσικη απο περσυ που καναμε με εναν μ****α τελειως καθηγητη εχω χασει τελειως το μπουσουλα...ενω στο γυμνασιο επερνα 19 ρε π****η:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πρεπει να διαβασεις καλυτερα τη θεωρια, οχι μονο να μαθεις τους τυπους απ'εξω, ωστε να καταλαβαινεις που χρησιμοποιεις τι. Γνωμη μου ειναι να παρεις τη θεωρια απο την αρχη κομματι κομματι οπου κολλας και να λυσεις απλες ασκησεις κατανοησης ειτε απο το σχολικο ειτε απο ενα βοηθημα και μετα να πας σε πιο συνθετες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
πιστεύω ότι το πρώτο κεφάλαιο της φυσικής στην κατεύθυνσή μας είναι το πιο ωραίο... εφαρμογή τύπων είναι βασικά, όμως υπάρχουν τύποι που πηγάζουν απο τα θεωρήματα, που ίσως μαθαίνεις και αυτούς τους τύπους που αναφέρομαι με αποτέλεσμα να μπουχτίζεις και να μην είσαι αποτελεσματική... προσπάθησε να λύσεις τις ασκήσεις απο κάποιο βοήθημα γιατί οι ασκήσεις του σχολικού είναι λίγο δύσκολες και ...έχουν και σπαστικά νούμερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
προσπαθησε να λυσεις ασκήσεις βιβλίου και αν δεν βγαίνουν δες το λυσαριο της φυσ.κατ που μας εχουν δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steve

Νεοφερμένος

Ο Steve αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μηπως ξερετε που μπορω να βρω ευκολες ασκησεις για να κανω εξασκηση και αργοτερα να κανω και λιγο πιο δυσκολες τοτε?

αν και η αληθεια ειναι πως ξεχναω και τους τυπους γενικως στη φυσσικη απο περσυ που καναμε με εναν μ****α τελειως καθηγητη εχω χασει τελειως το μπουσουλα...ενω στο γυμνασιο επερνα 19 ρε π****η:(


ωραίο κριτήριο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
κοίτα, θεωρία και τύποι χωρίς εξασκηση δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα... φέτος κατάλαβα κι εγώ για τα καλά τι σημαίνει αυτό... πέρυσι στη φυσική ήμουν του 13 να φανταστείς, ενώ ήθελα θετική... κατ' αρχάς φροντηστήριο κάνεις? αν όχι, μέγα λάθος... μην προσπαθείς να μάθεις τέτοιου είδους μαθήματα σε ελληνικό σχολειο δίχως βοήθεια... προσπαθησα κι εγώ και κατέληξα να τρέχω για να μη με πιάσει ο Βέγγος... κοίταξε να πάρεις κάποιο βοήθημα αν δεν έχεις ήδη, ή ψάξε στη βιβλιοθήκη του φόρουμ, απ' ότι είδα κάτι έχει απο υλικό... μην ντρέπεσαι να συζητάς με τον καθηγητή σου ότι δεν καταλαβαίνεις και να του ζητάς να σου φέρει και παραπάνω υλικό αν χρειαστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω στο σχολείο έναν πολύ καλό φυσικό από πέρισι. Αυτός μας έχει δώσει να καταλάβουμε πολλά και θα σου πω μερικά. Η φυσική μας λέει δεν είναι οι τύποι. Πρέπει πρώτα να καταλάβεις το φαινόμενο και να μπεις στη λογική του. (Όταν του λέμε "θα πάρουμε τον τύπο" γελά και μας λέει "να τον πάρετε και να φύγετε", χα χα). Η φυσική μας λέει δεν είναι μαθηματικά, αλλά θέλει πρακτική σκέψη. Μας λέει συνέχεια να διαβάζουμε πολύ καλά τη θεωρία και στην παραμικρή λεπτομέρεια και όχι μόνο τύπους και μαύρα γράμματα. Δεν έχω πάει ποτέ φροντιστήριο αλλά ακολουθώντας όσα μας λέει γράφω συνέχεια 20. Ίσως φταίει ότι ο τύπος με έκανε να αγαπήσω τη φυσική ενώ στο γυμνάσιο μου ήταν αδιάφορη. Προσπάθησε και εσύ να την αγαπήσεις και λύνε ξανά ασκήσεις από το βιβλίο και κάποιο βοήθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γεία σας παιδια δεν ξέρω πως τα πάτε εσείς σ αυτό το μάθημα παντως εγώ όχι και τόσο καλά.Ο καθηγήτής π έχουμε στη κατεύθυνση (8ετική) μας έχει κατι σαν μικρούς Αινστάιν ένα πράγμα.Μας προχοράει πολύ γρήγορα κ πολλες φορές όταν παραδίδει δεν τον καταλαβαίνει κάνένας μας. Στο φροντ δεν έχουμε την πολυτέλεια του χρόνου και έτσι τρέχουμε και εμέις λίγο με αποτέλεσμα να μην τα έχω εμπεδώσει καλά. Το μεγα΄λήτερο πρόβλημα για μένα όμως είναι οι ασκήσεις πυ μας δίνει οι οποίες είναι δύσκολες και για τους ίδιους καθηγητές. Τεσπα επειδή σας κούρασα αυτό πυ έχω να πω είναι πολλές απ τις ασκήσεισ που μας δίνει δεν καταφέρνω να τις λήσω (δεν έχει υπάρξει μέρα π ολοι να χουμε λύσει ολλες τις ασκάσεισ του) και έτσι νιώθω πολύ άσχημα στη τάξη επειδή δεν συμμετέχω. Στην αρχή της χρονίας ο κα8ηγητης μ ειπε ασ τες μην τις κάνεις να τις κάνει αυτος αλλά όπως είπα νιώθω άσχημα π δεν τις έχω λυμένες. Τι να κάνω περισσότερες ώρες δεν μπορώ να κάνω φροντ και λόγω του οικονομικού αλλα κ λόγω του ότι ο καθηγητής μ είναι <<κλεισμένος>>. Σκέφτηκα να πάω ενυσχιτική αλλά δεν προλαβαίνω επειδη εχω συνηθως φροντ τα μεσημέρια κ ο καθηγητης της ενισχιτικής δεν είναι κ πολύ καλος.:(
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Άκου τον καθηγητή στο φροντιστήριο αν έχει έτσι η υπόθεση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ναι αυτό έκανε τόσο καιρό. Βεβαια θα ξέρει κάτι παραπάνω αφού ειναι στο ίδιο σχολείο αλλα δεν ξέρω αν το έχετε νιώσει αισθάνομαι σαν ψάρι έξω απ το νερό όταν έχουμε μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
κατά τη γνώμη μου αυτό που φταίει είναι το φροντιστήριο το μεσημέρι. Επρεπε να αρχίζετε μετά τις 5. Πιο νωρίς , απλά παρευρίσκεστε. Σκέψου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top