Οικονομικά : Προοπτικές απασχόλησης εν καιρώ κρίσης;

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα. Ισχυει οτι μεσα στην οικονομικη κριση οι προοπτικες απασχολησης ειναι τραγικες για τους οικονομολογους. Παρ'ολα αυτα και τα υπολοιπα επαγγελματα συμβαδιζουν. Η κατασταση ειναι τραγικη και για αλλους κλαδους πχ μηχανικων, κοινωνιολογων, μαθηματικων κτλ. Ο μονος κλαδος που επιβιωνει κατα την γνωμη μου καπως στην κριση ειναι αυτος της πληροφορικης. Βεβαια ενω υπαρχει πιθανοτητα να βρεις πιο ευκολα δουλεια σαν προγραμματιστης ο μισθος σου θα ειναι πολυ χαμηλος και γενικα θα σε λιωνουν στην δουλεια. Πιστευω πως ολα τα επαγγελματα και οι προοπτικες απασχολησης τους αλληλοσυνδεονται μεταξυ τους. Αν δεν υπαρχει χρημα στην αγορα τα παντα ειναι νεκρα.
Το καλο με τα οικονομικα ειναι οτι ειναι μεγαλος κλαδος και αρκετα ευελικτος. Μπορεις για παραδειγμα να συνδιασεις το προπτυχιακο σου (πχ οικονομικη επιστημη) με ενα μεταπτυχιακο το οποιο θα ειναι ιδιαιτερο, αρκετα εξειδικευμενο και οχι απαραιτητα σε αμεση συναφεια με το προπτυχιακο σου αλλα ο συνδιασμος τους να ειναι αρκετα δυνατος και να σε βοηθησει στην αγορα εργασιας.
Οσο αφορα την δυσκολια των οικονομικων τμηματων θα ελεγα οτι στην ΕΛΛΑΔΑ και μονον δεν ειναι δυσκολη.Βεβαια αυτο αλλαζει απο σχολη σε σχολη και απο το επιπεδο φοιτητων της καθε σχολης..Οσο αφορα ομως την δυσκολια των οικονομικων και business τμηματων στο εξωτερικο,και γενικοτερα της οικονομικης και επιχειρησιακης επιστημης ειδικα σε top πανεπιστημια μπορω να πω οτι η κατασταση ειναι τελειως διαφορετικη. Τα αντιστοιχα προπτυχιακα τμηματα του εξωτερικου ειναι πολυ πιο δυσκολα και απαιτητικα καθως δεν σου μαθαινουν να παπαγαλιζεις αλλα σε τεσταρουν συνεχως στην κριτικη σκεψη και πολλα αλλα. Γι'αυτο οι αντιστοιχοι φοιτητες των οικονομικων επιστημων του εξωτερικου (παντα καλων πανεπιστημιων) ειναι κλασεις πιο πανω απ τους αντιστοιχους Ελληνες φοιτητες.

Κατ' εμενα πρεπει επισης να κλεισουν πολλα τμηματα ΤΕΙ και ισως καποια ΑΕΙ πανω στην οικονομικη επιστημη και στην διοικηση των επιχειρησεων. Πολλα απ αυτα δεν εχουν καν νοημα υπαρξης...
Επισης πρεπει να σταματησει πλεον η εισοδος φοιτητων θεωρητικης κατευθυνσης σε οικονομικες σχολες.Το θεωρω το ΛΙΓΟΤΕΡΟ τραγικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Υπάρχει μία σχετική έρευνα στο https://www.economics.edu.gr/oikonomika-epagelmata.html . Αν έχετε χρόνο, διαβάστε τα αποτελέσματά της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Κυριε geokam δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με το αρθρο που στειλατε. Παρ' ολα αυτα η Ελλαδα θ'αργησει πολυ ακομα να ''ωριμασει''. Το μονο που χρειαζεται αυτη την στιγμη απ' ολους τους νεους ειναι η υπομονη η τουλαχιστον καποια απασχοληση στο εξωτερικο. Θελω να ελπιζω και ειμαι αισιοδοξος πως τα παιδια μας θα ζησουν σε μια Ευρωπαικη Ελλαδα που δεν θα μοιαζει καθολου με την διεφθαρμενη Ελλαδα του παρελθοντος. Ειτε ετσι ειτε αλλιως οι βορειοι θα μας κυβερνουν.Η γενια οπως η δικια μου ειναι η πιο ατυχη μπορω να πω, γιατι ψαχνει μια σταθερη δουλεια σε ασταθεις εποχες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Τα οικονομικα ναι , ειναι φουσκα.

Τίποτα δεν είναι "φούσκα",είναι ντροπή να χρησιμοποιούνται τέτοιες εκφράσεις όταν μιλάμε για τον κόπο του αλλουνού!Όλες οι σχολές είναι χρήσιμες και εξυπηρετούν κάποιο σκοπό!
Το ότι μπορεί να είναι πιο "εύκολη" σαν επιστήμη σε σχέση με άλλες,ότι μπορεί οι φοιτητές τους να παίρνουν πτυχίο ευκολότερα και γρηγορότερα από άλλους χωρίς να πατάνε και πολύ ΑΝ θέλουν,ότι μπορεί να μην έχουν πολλές εφαρμοσμένες/πρακτικές γνώσεις κ.α. είναι άλλη ιστορία...

Προοπτικές όχι μόνο στον οικονομικό κλάδο αλλά σε όλους στην Ελλάδα πλέον έχουν μόνο οι έχοντες πολλές και καλές γνωριμίες,υγιή οικογενειακή επιχείρηση ή και τα δύο!
Π.χ. ένας φίλος μου έχει πατέρα μεγαλοστέλεχος στα κεντρικά γνωστής τράπεζας...ε αυτός προφανώς θα πάει να σπουδάσει οικονομικά!Και καλά θα κάνει,γιατί και μια καλή δουλίτσα θα βρει και θα ξεμπερδέψει ευκολότερα απ'ότι σε μια σχολή 2ου ή 4ου πεδίου...
Όσο για το Εξωτερικό,ζήτηση υπάρχει περισσότερο για θετικούς επιστήμονες (θα μου πείτε όλοι λίγο πολύ το ξέρουν αυτό αλλά δε βαριέσαι,επανάληψη μήτηρ μαθήσεως)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Το αν ειναι ευκολη επιστημη η οχι εχει να κανει καθαρα με την σχολη και το επιπεδο των φοιτητων. Τα οικονομικα μπορει να γινουν απο πολυ ευκολα εως πολυ δυσκολα πραγμα που εξαρταται απο το πως γινεται το μαθημα και σε τι επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Πουλελέ το τοποθέτησα λάθος,πολύ σωστή διόρθωση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Ξερουμε ολοι πολυ καλα τι παιζει στα Ελληνικα ΑΕΙ και ΤΕΙ...περα απ'αυτο τα οικονομικα σαν επιστημη και σοβαρη ειναι και δυσκολη αν την παρει καποιος στα σοβαρα και σε βαθος. Ας μην ακουμε αλλο πια απαιδευτους ανθρωπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Καλά εντάξει εδώ μέσα ο κάθε άσχετος και ανίδεος με τον κλάδο μπαίνει και γράφει ότι και όπως θέλει. Το ότι μια σχολή δέν εξαρτάται σε δυσκολία από αυτό που πράττουν οι φοιτητές της κατά την διάρκεια των σπουδών τους, μάλλον ελάχιστοι το καταλαβαίνουν. Δηλαδή άν μιά μέρα το Παιδαγωγικό εφαρμόσει 3 προόδους σε κάθε μάθημα και βάση το 60% με πολλές προσωπικές εργασίες, τότε θα πούμε πώς τα παιδαγωγικά σαν επιστήμη είναι δύσκολα ή η εφαρμοσμένη διαδικασία του τμήματος είναι δύσκολη?
Θέλετε μήπως να πάμε στα του εξωτερικού που τα Οικονομικά είναι αποδεδειγμένα απο τις πιό δύσκολες εφαρμοσμένες επιστήμες? Ή θέλετε να μιλάμε για τα Ελληνικά δεδομένα που σε όλες τις σχολές υπάρχουν πολλοί φοιτητές που βγάζουν την σχολή ώς τουρίστες?
Επίσης δέν υπάρχει ομοιογένεια ώς προς τις σχολές με βάση τα πεδία του μηχανογραφικού. Δέν μπορείς να λές π.χ. πώς το 5ο πεδίο είναι πιό εύκολο απ το 2ο ή το 4ο. Καθώς άν συγκρίνεις π.χ. Οικονομικά στο Α.Π.Θ. ή το Καποδιστριακό που ο πρώτος της σχολής κάθε χρόνο σχεδόν δέν ξεπερνάει το 8 κατά πολύ και κάποια Τ.Ε.Ι. ή Πανεπιστήμια του 2ου ή 4ου που είναι με σημειώσεις και διαφάνειες, τότε τί να συνγκρίνεις.
Άν νομίζουν μερικοί πώς τα Οικονομικά είναι εύκολα σάν επιστήμη και όχι ώς διαδικασία μέσα στα Πανεπιστήμια, άς προσπαθήσουν να μπούν στην Ε.Σ.Δ.Δ. ή άς προσπαθήσουν να βγάλουν MsC στο εξωτερικό πάνω στα Οικονομικά και μετά ξαναμιλάμε.
Το πόσο δύσκολη είναι μια επιστήμη εξαρτάται απο το πόσο σκληρή δουλειά κάνει ο καθένας με αυτήν. Άν απλά θέλω να πάρω ένα πτυχίο και να επαναπαυτώ με αυτό και μόνο περιμένοντας να με διορίσουν εξ'ουρανού κάπου, τότε ναι είναι πολύ εύκολα τα Οικονομικά. Και μετά θα είμαι απ'αυτούς που θα λένε ε τέλειωσα Οικονομικό και τελικά έχει πολύ ανεργία ο κλάδος. Πάρτε το χαμπάρι, τα Οικονομικά είναι απο τις καλύτερες επιλογές, αλλά γι αυτούς που ψάχνονται γενικώς στην ζωή και ξέρουν όχι να φέρνουν τον στόχο στα μέτρα τους, αλλά να διαμορφώνουν ανάλογα τον εαυτό τους με βάση κάποιον στόχο.

Και κάτι ακόμα για μισθούς, όποιος ασχολείται με τις παγκόσμιες τάσεις της αγοράς εργασίας θα δεί πώς οι πιό ακριβοπληρωμένες θέσεις είναι αυτές των Managerial Economics, οι οποίες όπως είναι λογικό καταλαμβάνονται απο Οικονομολόγους με Masters και MBAs πάνω στους τομείς το εκάστοτε κλάδου που δραστηριοποιείται η κάθε εταιρεία. Ακόμα και στα Ελληνικά δεδομένα τόσο του Δημοσίου ή του Ιδιωτικού τομέα οι μισθοί τείνουν να αυξάνουν όσο πηγαίνουμε προς το Υπουργείο Οικονομικών και Δικαιοσύνης. Οι υψηλότεροι μισθοί βρίσκονται στο Υπ. Οικονομικών με διαφορά και μετά στο Δικαιοσύνης. Στον ιδιωτικό τομέα και πάντα για Α.Ε. νομικής μορφής εταιρείες ο πιό "ακριβός" υπάλληλος είναι είτε ο "Οικονομικός Αναλυτής" άν έχει, είτε ο "Οικονομικός Διευθυντής" με πιστοποιήσεις "IFRS" κ.τ.λ.
Στο εξωτερικό τώρα και συγκεκριμένα σε Ευρώπη και Αμερική ειδικότητες όπως:
  • Αναλυτής Τραπεζών
  • Διαχειριστής Πιστωτικού Ρίσκου
  • Διευθυντής Μάρκετινγκ
  • Επιχειρηματικός Αναλυτής Δημοσίου Τομέα
  • Ανώτατοι Διοικητικοί Υπάλληλοι
  • Υπάλληλοι Ελεγκτικών Εταιρειών(των Big4) (Average salaries για νεοεισερχόμενο Auditor στις Big 4 : PwC - $53,214; KPMG - 51,833; Ernst & Young - $52,500; Deloitte - $52,750.)
Με αμοιβές από 75.000 - 300.000 ευρώ ετησίως. Βέβαια αυτές οι θέσεις είναι γι'αυτός που όχι απλά πήραν ένα πτυχίο στα Οικονομικά και νόμισαν πώς ανακάλυψαν την χαμένη Ατλαντίδα, αλλά για άτομα που αντιλήφθηκαν έγκαιρα το πεδίο εφαρμογής των γνώσεών τους, έψαξαν και βρήκαν τις κατάλληλες εξειδικεύσεις MsC's στον κατάλληλο τόπο και χρόνο και εντόπισαν πώς γύρω τους υπάρχουν ευκαιρίες που είναι μοναδικά φτιαγμένες για τα προσόντα τους.

Ο υψηλότερα αμειβόμενος υπάλληλος παγκοσμίως ήταν ο πρώην διευθύνων σύμβουλος του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Στρός Κάν με $420,000 ετησίως όσα δηλαδή παίρνει και ο Πρόεδρος των Η.Π.Α.

--------------------------------------------------
  • Είναι δυνατόν να πήγες για μεταπτυχιακό στο "Zurich Faculty of Economics" και να μήν πήρες πρέφα 1-2 χρόνια ότι στα 6 λεπτά από την σχολή σου βρίσκεται η "Bahnhofstraße"?
    [/IMG]
  • Να πήγες στο Λονδίνο για τον ίδιο λόγο και να μήν κατάλαβες ότι η "Ernst & Young" και η "PwC" έχουν τα γραφεία τους δίπλα σου?
Οι λέξεις "Key People" απο την άλλη, είναι άγνωστες για μας τους Έλληνες. Το ξέρεις εσύ παντογνώστη Έλληνάρα πώς συμβουλευτικές εταιρείες σταδιοδρομίας παρέχουν πληροφορίες για τους "ανθρώπους κλειδιά" μέσω των οποίον κάποιος μπορεί να ανέβει επαγγελματικά? Άν μάθεις πώς στο καφέ που πήγαινες τόσο καιρό ο φαλακρός ανθρωπάκος με το μουστάκι ήταν ο Barry Salzberg, τότε δέν θα έβλεπες το όλο θέμα με άλλη ματιά?
Ε μετά θα γυρίσεις στο Ελλαδιστάν και θα λές άσε τα Οικονομικά "μούφα"... Πήγα και εξωτερικό στα καλύτερα Πανεπιστήμια και πάλι τίποτα. Άτομα με τέτοια λογική και νοοτροπία είναι μονόδρομος η επιλογή τους. (Αστυφυλάκων & Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ. ή Σ.Σ.Ε., Σ.Σ.Α.Σ., Σ.Μ.Υ., Σ.Υ.Δ. κ.τ.λ.)
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Διαβασα ολους τους παραπανω , καποιοι παρεξηγηθηκαν που εγραψα εγω και αλλοι για ''φουσκα''.
Ειμαι 30+ ελ επαγγελματιας και εχω θελω δε θελω επαφη με την αγορα.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος τελειωνει οικονομικα σημερα στην Ελλαδα ειτε σε ενα τει ειτε σε κολεγιο.
Μπορει να κανει δικια του δουλεια;
OXI MONO ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΦΡΑΦΕΙΟ
Μπορει φυσικα να ανοιξει και κατι αλλο πχ μεσιτικα , ασφαλειες μιας και εχει την τεχνογνωσια μονο που εκει μπορει να απασχοληθει και ενας φιλολογος. Μονο που ο αποφοιτος οικονομικων δεν μπορει να γινει φιλολογος!
Απο εκει και περα το χαος.
Υπαρχουν λιγοστες οργανωμενες εταιρειες και αυτες βασικα στην Αττικη η μεγαλη πλειοψηφια αφορα αυτοαπασχολουμενους
οικογενειακες επιχειρησεις κλπ . Γραφετε για θεσεις μανατζεριαλ αγνοωντας την δομη της Ελληνικης αγορας κατι που στις αναλυσεις του καποιος οφειλει να το λαμβανει υποψιν για να ειναι εντος πραγματηκοτητας.
Ναι υπαρχουν και οι τραπεζες ,μονο που αυτες θα συγχωνευονται συνεχως και δε θα δημιουργουν πλεον πολλες θεσεις
εργασιας στην Ελλαδα , εξελιξη της τεχνολογιας πχ εξαφανιζονται σταδιακα οι ανθρωποι απο τα γκισε και καταλαμβανουν
χωρο τα μηχανηματα.
Μη βλεπετε το τωρα που ειστε πιτσιρικαδες 23 χρονω δειτε μετα απο μια δεκαετια την κατασταση και τι μπορει να ερθει!!
Παιρνωντας φυσικα υποψιν οτι δημοσιο για οικονομικα γιοκ περα απο ελαχιστες θεσεις .
Με λιγα λογια στο παιδι μου θα ελεγα καλυτερα να μη σπουδασει οικονομιακα ,να βρει αλλες ενναλακτικες για να βγαλει το ψωμι του.

Δεν υπαρχουν ''κακες'' σχολες , μια χαρα ειναι τα οικονομικα το μαρκετιγκ κλπ αλλο οι σχολες αλλο οι προοπτικες που
εχουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ειμαι 30+ ελ επαγγελματιας και εχω θελω δε θελω επαφη με την αγορα.
Η ηλικία σου δέν είναι πανάκεια, άν είσαι όντως 30 ετών αυτό δείχνει και το ενδιαφέρον της ζωής σου-δουλειάς σου, με το να ασχολείσαι ακόμα με φοιτητικά Φόρουμ. Επειδή έχω διαβάσει άπειρες φορές τα μηνύματά σου αυτά που λές δέν στηρίζονται σε τίποτα σοβαρό παρα μόνο στην δική σου προσωποσφαίρα.

Ας υποθεσουμε οτι καποιος τελειωνει οικονομικα σημερα στην Ελλαδα ειτε σε ενα τει ειτε σε κολεγιο.
Οικονομικά σε Τ.Ε.Ι.? :worry: Κάτι μπερδεύεις εδώ. Λογιστική σε Τ.Ε.Ι. μάλλον θές να πείς. Το θέμα μας δέν είναι Λογιστική αλλά Οικονομολόγοι.

Μπορει να κανει δικια του δουλεια; OXI MONO ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΦΡΑΦΕΙΟ
Για τον απόφοιτο Τ.Ε.Ι. έχει μια αλήθεια, άν και πάλι όχι ακριβώς έτσι.

Μπορει φυσικα να ανοιξει και κατι αλλο πχ μεσιτικα , ασφαλειες μιας και εχει την τεχνογνωσια μονο που εκει μπορει να απασχοληθει και ενας φιλολογος. Μονο που ο αποφοιτος οικονομικων δεν μπορει να γινει φιλολογος!
Εκτός πραγματικότητας πραγματικά. 1ον απο που και ως που ο Οικονομολόγος έχει την τεχνογνωσία για μεσιτικα, άντε για ασφάλειες κάτι γίνεται αλλα μεσιτικά?:worry:
Δεύερον άν εννοείς το εκπαιδευτικό κομμάτι του φιλόλογου γιατί μόνο εκείνο υπάρχει για φιλόλογους, τότε μπορώ να σου πώ πως και Οικονομολόγος απασχολείται κατα κόρον ώς εκπαιδευτικός. Δέν ξέρω γατί δεν το γνωρίζεις.

Απο εκει και περα το χαος.
Άν κρίνεις απο το χάος που βιώνεις εσύ με μοναδικό εφόδιο το πτυχίο απο το Ι.Ε.Κ. τότε οκ συμφωνώ.


Ναι υπαρχουν και οι τραπεζες ,μονο που αυτες θα συγχωνευονται συνεχως και δε θα δημιουργουν πλεον πολλες θεσεις
εργασιας στην Ελλαδα , εξελιξη της τεχνολογιας πχ εξαφανιζονται σταδιακα οι ανθρωποι απο τα γκισε και καταλαμβανουν
χωρο τα μηχανηματα.
Επειδή ποτέ απ'΄τι φαίνεται δέν έμαθες για τα Back-Stage και τα On-stage, σε πληροφορώ πώς σήμερα οι τράπεζες με 3 χρόνια κρίσης δέν έχουν κάνει καμία μείωση μισθών. Με προσωπική εμπειρία γνωρίζω γι αυτό που γράφω, εκτός απο τις κρατικές στις άλλες δέν έγινε καμία περικοπή μόνο σε μπόνους. Αυτό δείχνει την δυναμική του κλάδου και να είσαι σίγουρος πώς Τράπεζες ποτέ δέν θα πάψουν να υπάρχουν, είναι οι μοναδικές επιχειρήσεις που οι Κυβερνήσεις τους χρηματοδοτούν με ιδία χρήματα, κάτι που δέν συμβαίνει σε άλλον κλάδο. Το θέμα είναι ότι ενώ οι Οn-stage θέσεις έχουν παγώσει προσωρινά(λόγω κρίσης) οι Back-Stage θέσεις έχουν έναν αυξητικό ρυθμό ανάπτυξης. Ακόμα και σήμερα οι Τράπεζες "τραβούν" στελέχη από τον Ελεγκτικό κλάδο, που μπαίνουν σε "αναστολή" και μεταπηδούν στον Τραπεζικό κλάδο. Στα γραφόμενά σου βλέπω μια απίστευτη μετριότητα, που δείχνει πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Λαουλανης εισαι απολυτος και ισοπεδωτικος

εδω σας παραθετω ενα προσφατο αρθρο απο την εφημεριδα δημοκρατια: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/6219_424654890933962_1854256221_n.jpg
Αυτο δεν το κανω για να δειξω το ποσο καλη ειναι η ΑΣΟΕΕ η τιποτα αλλο καθως την προσωπικη μου αποψη την εχω πει και παραπανω,αλλα το κανω ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για τον Λαουλανη για να του δειξω οτι βλεπει μονο την μια πλευρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Η ηλικία σου δέν είναι πανάκεια, άν είσαι όντως 30 ετών αυτό δείχνει και το ενδιαφέρον της ζωής σου-δουλειάς σου, με το να ασχολείσαι ακόμα με φοιτητικά Φόρουμ. Επειδή έχω διαβάσει άπειρες φορές τα μηνύματά σου αυτά που λές δέν στηρίζονται σε τίποτα σοβαρό παρα μόνο στην δική σου προσωποσφαίρα.
Εκτός πραγματικότητας πραγματικά. 1ον απο που και ως που ο Οικονομολόγος έχει την τεχνογνωσία για μεσιτικα, άντε για ασφάλειες κάτι γίνεται αλλα μεσιτικά?:worry:
Άν κρίνεις απο το χάος που βιώνεις εσύ με μοναδικό εφόδιο το πτυχίο απο το Ι.Ε.Κ. τότε οκ συμφωνώ.

Το μόνο που διαβάζω εδώ και τόσα μηνύματα από εσένα και τον Πουλελέ είναι το πόσο δύσκολη και σπουδαία είναι η οικονομική επιστήμη,ωραία μέχρι εδώ...
Παρ'όλα αυτά δεν έχετε ακόμη δώσει σ'όλους εμάς που διαβάζουμε το θέμα μια σαφή εικόνα για το "τι μπορεί να κάνει" ένας οικονομολόγος σήμερα!Με ΑΠΛΑ Ελληνικά,κάνουν "το" και "το"!
Με άλλα λόγια,είστε εκτός θέματος...

Υ.Γ. Με το να την πέφτετε μ'αυτό τον ανάρμοστο τρόπο στο Λαλαούνη δεν βγαίνει κάτι...άκου "ασχολείσαι ακόμη με φοιτητικά forum"!Μπορεί να είναι παιδεραστής ο τύπος εσένα τι σε κόφτει;!
Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
@ GIORGOS PAMAK
Σε τι να προτοαπαντησω.
Το μονο που ''δικαιολογω'' ειναι τα 22 ετη ζωης που εχεις εχω φτασει αισιως τα 32 .Να μιλατε με επιχειρηματα εκει ειναι η μαγκια παιδια.Και οχι
κοροιδευοντας το συνομιλητη.
Παλληκαρι μου , γερος να εισαι δεν εισαι Θεος με το Παμακ εχει αμετρητους ανεργους οικονομολογους με μεταπτυχιακα.
Ναι τελειωσα ΙΕΚ δε το κρυβω Λογιστικης και μαρκετιγκ . Ειμαι επισης φοιτητης σε ΑΕΙ για την πλακα μου δε νομιζω να απαγορευεται φοιτητης στα 32 και ειμαι ελ επαγγελματιας για να εχω ενα πιατο φαι.(ακομα)
Εχω πισω μου επαγγελματικη εμπειρια και μπορω να σχηματισω μια αποψη για την αγορα.
Και για να ειμαστε μεσα στο θεμα γιατι μονο προσωπικες επιθεσεις βλεπω , εγραψα για τις επαγγελματικες προοπτικες απο τα οικονομικα.
Στις τραπεζες που αναφερεις ποιος θα προτομπει ;
Aντε παλια διοριζονταν παραπανισιοι στις κρατικες ,τωρα το χαος.
Στο χωρο μαρκετιγκ-πωλησεων κυριαρχουν τα ιεκ και τα κολεγια. Και παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο η προσωπικοτητα σου , το ποσο ''πουλας''.
Το επαναλαμβανω , αγνοεις την ελληνικη αγορα και τις δομες τις δηλ λαμογισια μικρομεσαια επιχειρηματικοτητα .
Τα οικονομικα ειναι ενδιαφερουσα επιστημη , πολυ υπερτημιμενη ομως και χωρις ιδιαιτερο αντικρυσμα εντος Ελλαδος.
Μιλαω για την πλειοψηφια και οχι για μια αφροκρεμα του 5%.
Παντα καποιοι ελαχιστοι ξεχωριζουν. Παντου.
Και για να μην το κουραζω αλλο :
- Ο ψυχολογος θα ανοιξει γραφειο
- Ο δικηγορος γραφειο
- Ο γιατρος ιατρειο
- Ο οικονομολογος τι; Τι ακριβως πουλαει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Λαουλανης βρες μου εσυ ενα επαγγελμα περα απο στρατιωτικες σχολες και παπαδες που να εχει δουλεια πλεον στην Ελλαδα και εγω θα σε παραδεχτω. Βλεπεις το δεντρο και δεν βλεπεις το δασος μου φαινεται. Αυτα τα περι ψυχολογων και περι δικηγορικων τα ακουω ψιλομπαρμ**τσαλα στ αυτια μου να σου πω την αληθεια.Εχω αδερφη δικηγορο και ξερω τι παιζει στον κλαδο της. Οσο αφορα το τι μπορει να κανει ενας οικονομολογος και τι εξειδικευσεις υπαρχουν κανε ενα google search στ αγγλικα και θα τα βρεις μονος σου (αν και πραγματικα μου κανει εντυπωση που εφοσον εχεις σπουδασει σε σχετικο κλαδο να μην τα ξερεις). Ειμαι σιγουρος πως αν ειχες παιδι θα το εστελνες στο εξωτερικο και οχι εδω για να κανει ενα απ τ επαγγελματα στα οποια πιστευεις οτι υπαρχουν προοπτικες.Σου μιλαω με απολυτο σεβασμο στο προσωπο σου. Jack of Spades προφανως δεν ξερεις τι παιζει στον κλαδο ουτε καταλαβαινεις τα μνματα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Τα λεγόμενα του Λαλαούνη είναι όλα με επιχειρήματα. Διάβασε τα λιγοστά μηνύματά μου που είναι με ζόρι 15(είναι δεν είναι) και δές και στο άλλο θέμα για του Οικονομολόγους που υπάρχει και δές άν έχω επιχειρήματα και άν μιλάω για καθαρές προοπτικές ή όχι των Οικονομικών σχολών. Το ότι ο Οικονομολόγος δέν μπορεί να ανοίξει γραφείο μόνο απο εσένα το ακούω.
Στο Ι.Ε.Κ. που πήγες δέν σου είπαν πως άδεια Α' Τάξης Λογιστικού Φορετεχνικού γραφείου μπορεί να ανοίξει κάτοχος πτυχίου Οικονομικών Επιστημών με 5 έτη προϋπηρεσία, Β' τάξης με 3 έτη και Γ' τάξης χωρίς προϋπηρεσία?
Το ότι Οικονομοτεχνικές μελέτες για αναπτυξιακούς νόμους μπορεί να υπογράψει μονάχα κάτοχος Πανεπιστημίου Οικονομικών της κατηγορίας 3 των μελετητικών αδειών? Άρα να έχει Μελετητικό γραφείο.
Θέλεις να σου πώ άλλα τουλάχιστον 10 είδη γραφείων? Μου είναι πολύ εύκολο.
Όσο για τον Τζάκ των Σπαθιών, δέν θα σχολιάσω τίποτα απολύτως γιατί και στον χώρο δέν ανήκει και γενικά δέν είναι δυνατόν να μου λέει με τί μπορει να ασχοληθεί ο οικονομολόγος όταν απο τα 15 μηνύματα μου τα 16 αναφέρονται σε αυτό.
Όσο για τις συμβουλές περί καριέρας μου δεν περιμένω τον κάθε απόφοιτο Ι.Ε.Κ. που δέν έχει δουλέψει ποτέ σε αξιόλογη θέση στον κλάδο να με συμβουλέψει, γιατί έχω έναν λογιστη με 28 χρόνια εμπειρία στο επάγγελμα κάτοχο Α' τάξης Οικονομολόγο που είναι ο πατέρας μου, έχω επίσης και έναν αδερφό απόφοιτο απο την Ε.Σ.Δ.Δ. απο τους οποίους μπορώ να δώ πολύ καλά το τί μπορώ να κάνω με τις σπουδές μου.
Εγώ γράφω σε αυτό το Φόρουμ για να μεταφέρω ότι ξέρω σχετικά με τον κλάδο που με αφορά. Ούτε μπαίνω σε θέματα Πολυτεχνείων να το παίξω ξερόλας ούτε στους Νομικούς.

Και για να μην το κουραζω αλλο :
- Ο ψυχολογος θα ανοιξει γραφειο - δηλ. απο τους 5000 αποφοίτους ετησίως Ψυχολογίας θα κάνουν γραφεία, πόσοι? οι υπόλοιποι?
- Ο δικηγορος γραφειο - δηλ. την άλλη μέρα μετά την Ορκομωσία τον περιμένει ένα ωραίο δερμάτινο γραφείο!
- Ο γιατρος ιατρειο - ε και αυτός κλασσικά μετά τις σπουδές θα πάρει το νυστέρι και θα χειρουργεί!
- Να προσθέσω και εγώ τους ΗΜΜΥ αμέσως μετά το πτυχίο θα πιάσουν όλοι διευθυντικές θέσεις στην Intracom, δηλαδή η Intracom θα προσλαμβάνει ώς Διευθυντικά στελέχη κάθε χρόνο 10.000 άτομα, οπότε σε 10 χρόνια θα έχει 100.000 διευθυντές. Ναί μωρε απλά πράγματα.:clapup:
- Ο οικονομολογος τι; Τι ακριβως πουλαει;
Μετά απο αυτό θέλεις να σε πάρω στα σοβαρά? Μπήκες σε ένα Ι.Ε.Κ. ειδικός μηχανογραφημένου λογιστηρίου και οι καθηγητές σου που ήταν απόφοιτοι Οικονομικού Α.Ε.Ι. δέν σου είπαν πώς λογιστικά γραφεία ανοίγουν κατά κύριο λόγο και με τον συντομότερο τρόπο Οικονομολόγοι? Ε πώς θές μετά να σε πάρω στα σοβαρά και θές να μου παρουσιάσεις αυτά τα λεγόμενά σου, ώς επιχειρήματα? Σε λίγο το μόνο που θα κάνω θα είναι να γελάω, γιατί θα μπείς και θα επαναλάβεις τα ίδια και τα ίδια με άλλη σειρά βασιζόμενος σε φίλους σου απο το Πα.Μακ. που κάνουν πιτόγυρα. Και καλά κάνουν βασικα γιατί ποίος τους είπε ότι τα Οικονομικά ή τα πολυτεχνεία ή οι Νομικές με το που θα πάρουν το πτυχίο θα τους περιμένει και μια θέση γι αυτούς. Και ποιός τους είπε πως το μεταπτυχιακό που κάναν ήταν το σωστό και συμβάδιζε με τις επαγγελματικές τάσεις κ.τ.λ.?
Τραγική κατάσταση...:whistle:

Υ.Γ.
Ειμαι επισης φοιτητης σε ΑΕΙ για την πλακα μου
Μόνο απ'αυτό βγάζω εγώ και πολλοί άλλοι αμέτρητα συμπεράσματα. Για την πλάκα μου δέν θα σπούδαζα για κανέναν λόγο πετώντας τόσο κόπο,χρόνο και χρήμα για μία "πλάκα". Θα μου πείς τώρα στα 32 σου και να πάρεις και πτυχίο τί να το κάνεις απο την στιγμή που μιάς και βλέπεις το δημόσιο σάν την μοναδική λύση(έλεος), ξέρεις πως ο ΑΣΕΠ αναφέρεται με όριο σχεδόν πάντα στην ηλικία των 29-31 ετών. Άν στα 18 σου(έτος 1998 ) είχες σκεφτεί σοβαρά και όχι για πλάκα όπως λές να μπείς σε κάποιο Οικονομικό Α.Ε.Ι., ούτε κρίση θα σε έπιανε το 2002-2003 μαζι με στρατιωτικό και θα μπορούσες να μπείς σε πολλούς διορισμούς τόσο ΑΣΕΠ(βλέπε 2008/Γ εφοριακών-τελωνειακών), θα μπορούσες να μπείς σε κάποια Τράπεζα την χρυσή εποχή 2004-2008 και τώρα να παίρνεις >1000 ευρώ σε κάποια Ιδιωτική γιατί στις κρατικές θα ήσουν κοντά στα 850 σήμερα. Άρα δέν δέχομαι απο εσένα και τον κάθε άσχετο με τον κλάδο, να ισοπεδώνουν τα πάντα όταν οι ίδιοι ή είναι εκτος κλάδου και πραγματικότητας ή όταν οι ίδιοι δέν αξιοποίησαν το μυαλό τους κατάλληλα όχι εν μέσω κρίσης αλλα εν μέσω των πιό χρυσών πραγματικά δεκαετιών που διήνυσε η χώρα(με ρυθμούς ανάπτυξης πάνω απο τον Μ.Ο. της Ευρώπης, όταν η Ελλάδα έτρχε το 2004 με 4,75% η Ευρώπη ήταν στο 2,3%). Ναί θα δεχτώ να μου πεί κάποιος το οτιδήποτε όταν ο ίδιος έκανε σωστές κινήσεις και τελικά δέν πέτυχε. Τότε ναί μπορώ να πώ φταίει το σύστημα, οι σπουδές κ.τ.λ. Τώρα δηλαδή που φωνάζει ο κλεμμένος φωνάζει και ο κλέφτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Jack of Spades προφανως δεν ξερεις τι παιζει στον κλαδο ουτε καταλαβαινεις τα μνματα μου.

Για να τελειώνουμε με το αστειάκι και των δυο σας...ναι δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει γιατί αφενός έχω τα δικά μου κιτάπια ν'ασχοληθώ,αφετέρου αν ήξερα θα ήμουν προφανώς του κλάδου οπότε και θα επέλεγα την ανάλογη επαγγελματική κατεύθυνση...
ΕΣΥ και ο άλλος ο ναμητονχαρακτηρίσωκαιλερώσωτοστόμαμου που τα ξέρετε απ'έξω κι ανακατωτά,κάντε μια πρόχειρη λίστα επαγγελματικών προοπτικών για τον οικονομολόγο,σε ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να καταλάβει και ο πλέον αδαής (όχι "Stage A ή B" προσλήψεις λες και μιλάμε για μεταστατικό καρκίνο)...

Έχω ζητήσει απ'το προηγούμενο μήνυμα κάτι αντίστοιχο κι εκτός του ότι με γράψατε και οι δύο έλαβα και το πιο πάνω μήνυμα...αυτό λέει πολλά και για το άτομό σας αλλά και για το πόσα συμπλέγματα έχετε απέναντι σε άλλους όταν σας υπενθυμίζουν ορισμένα πράγματα που δεν σας αρέσουν!

Δεν έχω να πω τίποτε άλλο,όταν σταματήσετε τις προσωπικές ύβρεις και επιθέσεις κι επικεντρωθείτε στο θέμα τα ξαναλέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Επίσης...;) η λίστα σου απο διπλανό θέμα:

  • Ευρύτερος δημόσιος τομέας (Υπουργεία, Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση)
  • Χρηματοπιστωτικός τομέας (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, χρηματιστηριακές εταιρείες, εταιρείες leasing κ.λ.π.),
  • Διεθνείς οικονομικοί οργανισμοί (Ευρωπαϊκή Ένωση, Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, Παγκόσμια Τράπεζα, Διπλωματικό Σώμα),
  • Τομείς, τμήματα και λειτουργίες επιχειρήσεων (οικονομική διεύθυνση, λογιστική, marketing, πωλήσεις, διοίκηση ανθρώπινων πόρων, διοίκηση παραγωγής, δημόσιες σχέσεις, διαφήμιση, προβολή-δημοσιότητα, κοστολόγηση, ελεγκτική, logistics κ.ά.),
  • Εταιρείες συμβούλων επιχειρήσεων και επενδύσεων,
  • Έρευνα (Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών, Ινστιτούτο Βιομηχανικών Ερευνών, Τράπεζα Ελλάδος, τμήματα μελετών τραπεζών),
  • Οικονομική δημοσιογραφία,
  • Εκπαίδευση (δευτεροβάθμια, τριτοβάθμια, Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κολέγια),
  • Ναυτιλία,
  • Τουρισμός, κ.λ.π.,
  • Ελεύθερο επάγγελμα (λογιστής, φοροτεχνικός, κοστολόγος, ελεγκτής κ.ά.
  • Εκπόνηση μελετών, ανάλυση οικονομικών δεικτών, ανάπτυξη οικονομικών μοντέλων.
  • Αυτόνομη επιχειρηματική δραστηριότητα σε όλους τους κλάδους της οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Επίσης...;) η λίστα σου απο διπλανό θέμα:

  • Ευρύτερος δημόσιος τομέας (Υπουργεία, Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση) Δημόσιος Τομέας ΤΕΛΟΣ...
  • Χρηματοπιστωτικός τομέας (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, χρηματιστηριακές εταιρείες, εταιρείες leasing κ.λ.π.), Εδώ μόνο βρίσκουν καταφύγιο οι διάφοροι οικονομολόγοι στην Ελλάδα του σήμερα...
  • Διεθνείς οικονομικοί οργανισμοί (Ευρωπαϊκή Ένωση, Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, Παγκόσμια Τράπεζα, Διπλωματικό Σώμα), Διπλωματικό Σώμα μπορώ να πάω ακόμη κι εγώ αν δώσω εξετάσεις,πλάκα μας κάνεις;Οι υπόλοιποι οργανισμοί είναι εκτός συνόρων,για Ελλάδα μιλάμε αν δεν κάνω λάθος...
  • Τομείς, τμήματα και λειτουργίες επιχειρήσεων (οικονομική διεύθυνση, λογιστική, marketing, πωλήσεις, διοίκηση ανθρώπινων πόρων, διοίκηση παραγωγής, δημόσιες σχέσεις, διαφήμιση, προβολή-δημοσιότητα, κοστολόγηση, ελεγκτική, logistics κ.ά.), Εδώ απλά γελάμε...πες μου πόσες επιχειρήσεις ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ (δε σου λέω φυσικά για μικρές,ούτε καν) έχουν στελέχη γι'αυτές τις δουλειές και ΠΟΣΑ στελέχη απασχολούν γι'αυτές τις εργασίες...δεν εξετάζουμε ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ να ΕΧΟΥΝ,προσοχή!Εξετάζουμε ΑΝ ΕΧΟΥΝ!
  • Εταιρείες συμβούλων επιχειρήσεων και επενδύσεων, Πράγματι,σε όσα γραφεία συμβούλων έχω περάσει συρρέουν τα πλήθη να τους εξυπηρετήσουν!:lol:Πεπαλαιωμένο και αναχρονιστικό επάγγελμα...
  • Έρευνα (Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών, Ινστιτούτο Βιομηχανικών Ερευνών, Τράπεζα Ελλάδος, τμήματα μελετών τραπεζών),
  • Οικονομική δημοσιογραφία, Αυτιάς style;
  • Εκπαίδευση (δευτεροβάθμια, τριτοβάθμια, Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κολέγια), Κι η Κουτσή Μαρία μπορεί να μπει στην Εκπαίδευση...
  • Ναυτιλία, Με τη ναυτιλία ασχολούνται μερικοί τυχεροί,μετρημένοι στα δάχτυλα οι οποίοι είναι συνήθως γιοί,ανήψια κ.α. εφοπλιστών!Δεν μπορείς να παραθέτεις σαν "επαγγελματική διέξοδο" κάτι που είναι "για λίγους και εκλεκτούς"!Κι εγώ μπορώ να βγω και να πω αντίστοιχα ότι "ο μηχανολόγος μηχανικός μπορεί να γίνει αστροναύτης" αυτό πάει να πει ότι όποιου του καπνίσει μπορεί αύριο να πάει στη ΝASA;;;!!!
  • Τουρισμός, κ.λ.π., Πιο συγκεκριμένα;
  • Ελεύθερο επάγγελμα (λογιστής, φοροτεχνικός, κοστολόγος, ελεγκτής κ.ά. Τα είπε ο Λαλαούνης αυτά...
  • Εκπόνηση μελετών, ανάλυση οικονομικών δεικτών, ανάπτυξη οικονομικών μοντέλων. Αυτό μπορείς να το κάνεις πιο συγκεκριμένο;
  • Αυτόνομη επιχειρηματική δραστηριότητα σε όλους τους κλάδους της οικονομίας. Άλλο ένα πράγμα που έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν όλοι...

Στην τελική σου ζήτησα να παραθέσεις ορισμένες επαγγελματικές διεξόδους από προσωπική σου πείρα και εμπειρία (αυτό εννοείται,δεν ήξερα ότι έπρεπε να το διευκρινίσω) κι εσύ μου ανέβασες κάνοντας copy/paste τη λίστα που αναπαράγει κάθε χρόνο ο έγκριτος αεριτζής Κατσικάς (έλεος) στα γελοία του συγγράμματα περί επαγγελματικού προσανατολισμού η οποία είναι γεμάτη απροσδιόριστες γενικούρες!
Απ'αυτά που γράφει,τα μισά μπορούν να τα κάνουν και απόφοιτοι άλλων ειδικοτήτων και τα άλλα μισά είτε γίνονται εκτός Ελλάδας είτε είναι πρακτικά απρόσιτα απ'τον απλό κοσμάκη!

Βγες ρε μάστορα και πες "ξέρετε ένας οικονομολόγος π.χ. μπορεί να πάει εκεί να κάνει αυτό που δεν μπορεί να κάνει ένας δικηγόρος,μηχανικός κ.λπ. γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο" ή "εγώ δουλεύω εκεί και κάνω αυτό που δεν μπορεί άλλος να το κάνει κ.λπ."!
Έτσι,όπως τα λέει κι ο Λαλαούνης που μιλάει για πράγματα που γίνονται στην εργασιακή πιάτσα,ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ πράγματα!

Αν δεν μπορείς να παραθέσεις δικά σου βιώματα λόγω απειρίας στον κλάδο,δεν είναι ντροπή να το παραδεχτείς,πιτσιρικάς είσαι ακόμη!Ντροπή είναι να βρίζεις ανθρώπους σαν το Λαλαούνη αντί να κάθεσαι και να τους ακούς προσεκτικά μια που σου ρίχνουν μια δεκαετία κι έχουν δει πράγματα που εσύ και ο άλλος δεν τα έχετε δει ακόμη όντες φοιτητές,άνεργοι κ.α.!

Υ.Γ. Υπάρχουν βέβαια και τομείς προς διευκρίνηση,αν δεν σου κάνει κόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Όταν θα υποστηρίξεις όλες αυτές τις γενικότητες που ανέφερες τότε θα μπορέσεις να ξαναμιλήσεις μαζί μου.
Σε όλα αυτά που είπες μπορώ να στα εξηγήσω με νόμους, στατιστικές και εμπειρίες, αλλά τί σε κάνει να νομίζεις πώς θα κάτσω να σε ταϊσω τροφή μέσα σε ένα ιντερνετικό σάϊτ? Θα κερδίσω κάτι? Θα αυτοπροβληθώ ώς κάτι? Όχι φυσικα, άρα και δέν έχω κανέναν λόγο να απαντήσω στις αερολογίες που έγγραψες σε κάθε τομέα απασχόλησης, ρίχνοντας τόσο πολύ το επίπεδο της συζήτησης. Θέλεις να ποστάρω από τελείως προσωπικό βίωμα την μισθοδοσία του αδερφού μου που είναι 26 ετών? Το εκκαθαριστικό του πατέρα μου που είναι 28 χρόνια Λογιστής? Θέλεις να σου βγάλω την μισθοδοσία απο Ιδιωτική Τράπεζα από άτομο 25 ετών? Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά στα επόμενα 15 λεπτά, αλλά νομίζεις πώς θα προσφέρω κάτι κάνοντας αυτό?

Άντε καλη Σαββατόβολτα φίλε μου, εγώ πάντως πάω για καφεδάκι παραλία, άν καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις για τον κλάδο μου, έλα απο το Ernest πιστεύω να ξέρεις που είναι. θα σε κεράσω καφεδάκι και ότι μα ότι θές θα σου απαντήσω. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Όταν θα υποστηρίξεις όλες αυτές τις γενικότητες που ανέφερες τότε θα μπορέσεις να ξαναμιλήσεις μαζί μου.
Σε όλα αυτά που είπες μπορώ να στα εξηγήσω με νόμους, στατιστικές και εμπειρίες, αλλά τί σε κάνει να νομίζεις πώς θα κάτσω να σε ταϊσω τροφή μέσα σε ένα ιντερνετικό σάϊτ? Θα κερδίσω κάτι? Θα αυτοπροβληθώ ώς κάτι? Όχι φυσικα, άρα και δέν έχω κανέναν λόγο να απαντήσω στις αερολογίες που έγγραψες σε κάθε τομέα απασχόλησης, ρίχνοντας τόσο πολύ το επίπεδο της συζήτησης. Θέλεις να ποστάρω από τελείως προσωπικό βίωμα την μισθοδοσία του αδερφού μου που είναι 26 ετών? Το εκκαθαριστικό του πατέρα μου που είναι 28 χρόνια Λογιστής? Θέλεις να σου βγάλω την μισθοδοσία απο Ιδιωτική Τράπεζα από άτομο 25 ετών? Μπορώ να τα κάνω όλα αυτά στα επόμενα 15 λεπτά, αλλά νομίζεις πώς θα προσφέρω κάτι κάνοντας αυτό?

Εσύ πρέπει να τα υποστηρίξεις αλλιώς γίνεσαι ρόμπα (όχι ότι δεν έχεις γίνει ήδη,σχήμα λόγου)...προφανώς και η εργασιακή σου πείρα είναι από αμελητέα έως ανύπαρκτη γι'αυτό και στηρίζεσαι σε οδηγούς σπουδών και λίστες του Κατσικά!
Όταν βγεις με το καλό στην αγορά εργασίας και δεις με τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ασχολείστε εκεί έξω,έλα να τα ξαναπούμε...

Από τη μια λες "γιατί να κάτσω να σου δώσω τροφή κ.λπ. μπούρδες" κι από την άλλη με αναζητάς σε άλλα άσχετα forums στο internet και μου στέλνεις απειλητικά p.m. απ'το πουθενά!Λίγο αντιφατικό δε νομίζεις;:whistle:
Έννοια σου και το p.m. σου δεσπόζει στο thread και μιλά από μόνο του για το "επίπεδο" σου!;)
Του πατέρα σου δε μας ενδιαφέρει μια που είναι μεγάλος και χωμένος στα πράγματα,τα υπόλοιπα θα ήταν ευπρόσδεκτα...
Αλλά σιγά μην ανεβάσεις τίποτα!:D

Υ.Γ.1 Δε μου φαίνεσαι και πολύ για "οικονομολόγος" εδώ που τα λέμε...μάλλον κάνα παπαγαλάκι του michanikos.gr θα'σαι!Ξέρεις,απ'αυτά τα πειναλέοντα όντα που γράφουν κατά ορισμένων για χαρτζιλικάκι...
Υ.Γ.2 Βλέπω στην τελευταία σου παράθεση γράφεις κάτι το οποίο δεν έγραψα ποτέ και μάλιστα δεν μπορώ να το σχολιάσω κιόλας!Χεχεχε...σε καταλάβαμε ρε γκεμπελίσκο,μη σκας!;)

Άντε καλη Σαββατόβολτα φίλε μου, εγώ πάντως πάω για καφεδάκι παραλία, άν καίγεσαι τόσο πολύ να μάθεις για τον κλάδο μου, έλα απο το Ernest πιστεύω να ξέρεις που είναι. θα σε κεράσω καφεδάκι και ότι μα ότι θές θα σου απαντήσω. :clapup:

Χαχαχα,έτσι πάνε παραλία με 2 βαθμούς και ομίχλη να αρρωστήσεις και να σε τρώμε στη μάπα περισσότερο!:D
Μιλάμε ρε παλικάρι ότι είσαι ο σημαιοφόρος του fail!Δεν έχω λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top