Οικονομικά : Προοπτικές απασχόλησης εν καιρώ κρίσης;

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Είδαμε τη δουλειά που κάνουν και οι οικονομολόγοι και έχουμε πλέον έχουμε φτάσει σε τέτοια τραγική κατάσταση. :worry:
Δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι βέβαια... αλλά μην υπερβάλλουμε κιόλας.

Αν είσαι καλός σε κάτι πάντα έχεις προοπτικές.
Δεν περιμένεις η επιστήμη σου να σου ανοίξει την πόρτα, μόνο σου την ανοίγεις.

Σημείωση συντονιστή
Το θέμα προήλθε από το : Οικονομολόγοι (φοιτητές και απόφοιτοι): επαγγελματικός προσανατολισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τα οικονομικα ναι , ειναι φουσκα. Δε τα θεωρω καλες σχολες , στην καλυτερη να ανοιξεις λογιστικο γραφειο
και απο τετοια εχει μπολικα.
Ο λογος που πολλοι τα επελεγαν παλια ηταν οτι στοχευαν σε διορισμο στο δημοσιο πχ σε ΔΟΥ , Νομαρχιες ,Δημους
Πλεον το δημοσιο οχι απλα εκλεισε για οικονομολογους -λογιστες αλλα αρχισαν να τους απολυουν κιολας ξεκινωντας
απο την κατηγορια ΔΕ δοιηκητικων που συνηθως ηταν αποφοιτοι ΙΕΚ. Σιγουρα θα προχωρησει κι αλλο το πραγμα...

Με το κλεισιμο του δημοσιου ηρθε το χαος για το χωρο στην Ελλαδα. Ελαχιστες προσληψεις σε τραπεζες, κακοπληρωμενες
θεσεις για πωλητες σε εταιρειες, ανεργια κλπ
Σιγουρα και αλλες σπουδες βρισκονται στα ιδια , αλλα σε καμια περιπτωση δε θεωρω τα οικονομικα καλη επιλογη
εκτος αν εχεις ετοιμο λογιστικο γραφειο και παλι υπαρχουν δυσκολιες.
Το να σπουδαζω δοιηκ επιχειρησεων χωρις να εχω δικη μου επιχειρηση ετοιμη ειναι σιγουρο οτι με περιμενει μακροχρονια
ανεργια.
Τα οικονομικα ειναι καλυτερη επιλογη σε σχεση με αλλες κακες επιλογες οχι σε σχεση με καλες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Τι σχέσει έχει ακριβώς η δουλειά που κάνουν οι οικονομολόγοι με τους κλέφτες-πολιτικούς που έφεραν την ελλάδα σε τέτοια κατάσταση;

Λαλαούνης:
Το ότι πιστεύεις ότι το μόνο που μπορεί να κάνει ένας τελειώνοντας μια σχολή οικονομικών,είναι να ανοίξει λογιστικό γραφείο,είναι γελοίο.Πόσο μάλλον όταν υπάρχου τόσοι τομείς πχ μαρκετινγκ,χρηματοοικονομικά κλπ.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Όσο υπάρχει οικονομία,επιχειρήσεις οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών θα είναι χρήσιμοι.
Από που ακριβώς προκύπτει ότι η οικονομία είναι μία φουσκα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τι σχέσει έχει ακριβώς η δουλειά που κάνουν οι οικονομολόγοι με τους κλέφτες-πολιτικούς που έφεραν την ελλάδα σε τέτοια κατάσταση;

Η οικονομική κρίση,που επικρατεί και στην Ελλάδα, είναι αντίκτυπο της αποτυχίας του οικονομικού μοντέλου και των κρίσεων των οικονομολόγων. Αν δεν μπορείς να το δεις αυτό, τότε τι να πω.Οι οικονομολόγοι κατά την γνώμη μου, έχουν αποτύχει πλήρως και είναι ένα επάγγελμα που πρέπει να θέσει ξανά από την αρχή τους στόχους και τους προσανατολισμούς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Η οικονομική κρίση,που επικρατεί και στην Ελλάδα, είναι αντίκτυπο της αποτυχίας του οικονομικού μοντέλου και των κρίσεων των οικονομολόγων. Αν δεν μπορείς να το δεις αυτό, τότε τι να πω.Οι οικονομολόγοι κατά την γνώμη μου, έχουν αποτύχει πλήρως και είναι ένα επάγγελμα που πρέπει να θέσει ξανά από την αρχή τους στόχους και τους προσανατολισμούς του.

Ποιο οικονομικό μοντέλο επικρατούσε τόσα χρόνια στην ελλάδα?Εγώ το μόνο μοντέλο που έβλεπα ήταν αυτό των ρουσφετιών,το να βολέψουμε τα δικά μας παιδιά(πράσινα,μπλε,τιρκουάζ) στο δημόσιο για να μην χάσουμε και τους ψήφους και των υποβρυχίων.
Πολλοί οικονομολόγοι έβλεπαν εδώ και χρόνια τι πήγαινε να γίνει,το έδειχναν και διάφορες στατιστικές και στοιχεία άλλωστε,αλλά αφού τα κανάλια έλεγαν ότι όλα πάνε μια χαρά,κάναμε και ολυμπιακούς αγώνες,πήραμε και το euro,ε,τότε όλα πήγαιναν ρολόι στο κράτος.
Αν φτάσαμε σε αυτή την κατάσταση και βλέπετε ότι φταίνε για τα χάλια μας οι κακοί οικονομολόγοι,οι κακοί γιατροί με τα φακελάκια κπλ,ε τότε το πρόβλημα είναι μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η οικονομική κρίση,που επικρατεί και στην Ελλάδα, είναι αντίκτυπο της αποτυχίας του οικονομικού μοντέλου και των κρίσεων των οικονομολόγων. Αν δεν μπορείς να το δεις αυτό, τότε τι να πω.Οι οικονομολόγοι κατά την γνώμη μου, έχουν αποτύχει πλήρως και είναι ένα επάγγελμα που πρέπει να θέσει ξανά από την αρχή τους στόχους και τους προσανατολισμούς του.

Κάτι μάλλον δέν έχει γίνει κατανοητό. Στην Ελλάδα διοικούν οι οικονομολόγοι με την Διοικητική Επαγγελματική Αρχή τους που είναι το Ο.Ε.Ε. ή οι πολιτικοί οι οποίοι στην πλειοψηφία τους δέν έχουν κλείσει ούτε ένα ένσημο πραγματικής εργασίας(πέρα της βουλευτικής τους ιδιότητας)?
Εδώ υπήρξαν φορές που Υπουργός Οικονομικών δέν είχε σπουδάσει κάν Οικονομικά αλλά Νομική ή απλά Πολιτικές Επιστήμες.
Δώσανε ποτέ τον λόγο στους επαγγελματικούς συλλόγους τον οικονομολόγων βλέπε Σύλλογος Οικονομολόγων Λογιστών Αθήνας κ.τ.λ. ώστε να έχουν λόγο μέσα στον εκάστοτε Φορολογικό Νόμο?
Σε λίγες μέρες βγαίνει το νέο Φορολογικό νομοσχέδιο, απο ποιούς θα κατατεθεί, συμμετείχαν σε αυτό Οικονομολόγοι απο ενώσεςι επαγγελματιών ή από τα πανεπιστήμια καθηγητές? ΟΧΙ
Στην Τουρκία το 2001 επειδή η πολιτική εξουσία απέτυχε και έβαλε την χώρα στην κρίση, καλέσαν τον Κεμάλ Ντερβίς και κοιτάξτε τώρα που έφτασε. όποιος ενδιαφέρεται να δεί το έργο ενός πραγματικού οικονομολόγου στον οποίο του δόθηκε η ευκαιρία να εφαρμόσει αυτό που σπούδασε άς διαβάσει το παράδειγμα της Τουρκίας:
https://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=43018
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ποιο οικονομικό μοντέλο επικρατούσε τόσα χρόνια στην ελλάδα?Εγώ το μόνο μοντέλο που έβλεπα ήταν αυτό των ρουσφετιών,το να βολέψουμε τα δικά μας παιδιά(πράσινα,μπλε,τιρκουάζ) στο δημόσιο για να μην χάσουμε και τους ψήφους και των υποβρυχίων.
Πολλοί οικονομολόγοι έβλεπαν εδώ και χρόνια τι πήγαινε να γίνει,το έδειχναν και διάφορες στατιστικές και στοιχεία άλλωστε,αλλά αφού τα κανάλια έλεγαν ότι όλα πάνε μια χαρά,κάναμε και ολυμπιακούς αγώνες,πήραμε και το euro,ε,τότε όλα πήγαιναν ρολόι στο κράτος.
Αν φτάσαμε σε αυτή την κατάσταση και βλέπετε ότι φταίνε για τα χάλια μας οι κακοί οικονομολόγοι,οι κακοί γιατροί με τα φακελάκια κπλ,ε τότε το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.Η οικονομική κρίση ξέσπασε παγκόσμια και η Ελλάδα έπεσε σε μεγαλύτερη ύφεση και σε δυσχερέστερη θέση λόγω των όσων είπες.Το ότι όμως οι οικονομολόγοι έπεσαν τραγικά έξω και το ότι δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το χρήμα σαν μέσο συναλλαγής και μόνο, αυτό δεν αλλάζει.Και οι πολιτικοί, και ολόκληρη η κοινωνία αν το θες έτσι, κινείται πάνω στο οικονομικό μοντέλο και αν αυτοί είναι λαμόγια είναι επειδή το μοντέλο αυτό τους δίνει την δυνατότητα να είναι.Αν τώρα αρνείσαι να το δείς σφαιρικά και εμμένεις στο ότι οι πολιτικοί και οι πολίτες έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, τότε μου επιβεβαιώνεις το προηγούμενο μήνυμα ότι η επιστήμη σας έχει χάσει τους προσανατολισμούς και στόχους της.

Κάτι μάλλον δέν έχει γίνει κατανοητό. Στην Ελλάδα διοικούν οι οικονομολόγοι με την Διοικητική Επαγγελματική Αρχή τους που είναι το Ο.Ε.Ε. ή οι πολιτικοί οι οποίοι στην πλειοψηφία τους δέν έχουν κλείσει ούτε ένα ένσημο πραγματικής εργασίας(πέρα της βουλευτικής τους ιδιότητας)?
Εδώ υπήρξαν φορές που Υπουργός Οικονομικών δέν είχε σπουδάσει κάν Οικονομικά αλλά Νομική ή απλά Πολιτικές Επιστήμες.
Δώσανε ποτέ τον λόγο στους επαγγελματικούς συλλόγους τον οικονομολόγων βλέπε Σύλλογος Οικονομολόγων Λογιστών Αθήνας κ.τ.λ. ώστε να έχουν λόγο μέσα στον εκάστοτε Φορολογικό Νόμο?
Σε λίγες μέρες βγαίνει το νέο Φορολογικό νομοσχέδιο, απο ποιούς θα κατατεθεί, συμμετείχαν σε αυτό Οικονομολόγοι απο ενώσεςι επαγγελματιών ή από τα πανεπιστήμια καθηγητές? ΟΧΙ
Στην Τουρκία το 2001 επειδή η πολιτική εξουσία απέτυχε και έβαλε την χώρα στην κρίση, καλέσαν τον Κεμάλ Ντερβίς και κοιτάξτε τώρα που έφτασε. όποιος ενδιαφέρεται να δεί το έργο ενός πραγματικού οικονομολόγου στον οποίο του δόθηκε η ευκαιρία να εφαρμόσει αυτό που σπούδασε άς διαβάσει το παράδειγμα της Τουρκίας:
https://www.newstime.gr/?i=nt.el.article&id=43018

Και σου απαντάω αυτό που απάντησα στη προηγούμενη κοπέλα.Η οικονομική κρίση είναι παγκόσμιο φαινόμενο το οποίο μεγενθύνθηκε ,συμφωνώ ,στη χώρα μας, λόγω λάθος πολιτικών και νοοτροπιών που επιζούσαν και επιζούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τι σχέσει έχει ακριβώς η δουλειά που κάνουν οι οικονομολόγοι με τους κλέφτες-πολιτικούς που έφεραν την ελλάδα σε τέτοια κατάσταση;

Λαλαούνης:
Το ότι πιστεύεις ότι το μόνο που μπορεί να κάνει ένας τελειώνοντας μια σχολή οικονομικών,είναι να ανοίξει λογιστικό γραφείο,είναι γελοίο.Πόσο μάλλον όταν υπάρχου τόσοι τομείς πχ μαρκετινγκ,χρηματοοικονομικά κλπ.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Όσο υπάρχει οικονομία,επιχειρήσεις οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών θα είναι χρήσιμοι.
Από που ακριβώς προκύπτει ότι η οικονομία είναι μία φουσκα?
Ειμαι καποιας ηλικιας οποτε τα πραγματα τα βλεπω απο αποσταση. Πριν απο μια 10ετια η κατασταση για αποφοιτους
οικονομικων ηταν καλυτερη. Βαλε δημοσιο, περισσοτερες αναγκες σε εταιρειες , η τεχνολογια δεν ειχε εξελιχθει τοσο
το ιντερνετ κλπ
Πλεον το μονο που μπορεις ρεαλιστικα να κανεις στην Ελλαδα απο οικονομικα ειναι λογιστικο γραφειο.
Οχι σαν υπαλληλος προς Θεου!
Τωρα για το μαρκετιγκ , απο προσωπικη επαγγελματικη εμπειρια σε διαφημιστικες περνα απο τρομερη κριση στη χωρα
και δεν υπαρχουν πλεον κανονικες δουλειες στο χωρο , διαφημιστικες κλεινουν πολλοι αεριτζιδες κλπ
Δεν ισοπεδωνω τα οικονομικα απλα τα βαζω στη σωστη τους θεση , στην Ελλαδα ειναι σχολες της σειρας.
Θα μου πεις και ποιες ειναι καλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ειμαι καποιας ηλικιας οποτε τα πραγματα τα βλεπω απο αποσταση. Πριν απο μια 10ετια η κατασταση για αποφοιτους
οικονομικων ηταν καλυτερη. Βαλε δημοσιο, περισσοτερες αναγκες σε εταιρειες , η τεχνολογια δεν ειχε εξελιχθει τοσο
το ιντερνετ κλπ
Πλεον το μονο που μπορεις ρεαλιστικα να κανεις στην Ελλαδα απο οικονομικα ειναι λογιστικο γραφειο.
Οχι σαν υπαλληλος προς Θεου!
Τωρα για το μαρκετιγκ , απο προσωπικη επαγγελματικη εμπειρια σε διαφημιστικες περνα απο τρομερη κριση στη χωρα
και δεν υπαρχουν πλεον κανονικες δουλειες στο χωρο , διαφημιστικες κλεινουν πολλοι αεριτζιδες κλπ
Δεν ισοπεδωνω τα οικονομικα απλα τα βαζω στη σωστη τους θεση , στην Ελλαδα ειναι σχολες της σειρας.
Θα μου πεις και ποιες ειναι καλες...

Λαλαούνης μήπως τα πτυχία σου και οι δεξιότητές σου σε περιορίσαν απλά στο να μπορείς να απασχοληθείς εσύ ώς υπάλληλος λογιστικού γραφείου?(Βλέπε πτυχίο Ι.Ε.Κ. Λογιστικων Εφαρμογών)?
Γιατί εγώ βλέπω πολλά άλλα πράγματα στα οποία με βοηθάνε οι γνώσεις μου και το επίπεδο των σπουδών μου. Λογιστικό γραφείο έχω έτοιμο απο τον πατέρα μου, φυσικά είναι μιά λύση αλλά δέν είναι η πρώτη μου επιλογή.
Μήπως είσαι και εσύ απ'αυτούς που βλέπαν το δημόσιο και μόνο ώς επαγγελματική λύση γιατί ήθελες να πιαστείς από κάτι σίγουρο και δέν πίστευες στις δυνάμεις σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Η σχέση αυτών που λές με το αντικείμενο του θέματος ποιά είναι?
Είσαι απόφοιτος Οικονομικών Πανεπιστημίων? Άν ναι τότε πές μας την εμπειρία σου απο τις σπουδές σου και τα λοιπά.
Άν πάλι όχι τί σε κάνει να πιστεύεις πώς το θέμα που μας ενδιαφέρει είναι να βρούμε τις αιτίες της κρίσης. Άν θέλετε μάγκες ανοίξτε την εκπομπή της Τσαπανίδου να ενημερωθείτε για την πολιτική αποτυχία.

Ακολούθα τα μηνύματα απάντησα σε κάτι συγκεκριμένο, σε μία ερώτηση αφελή ας τη χαρακτηρίσω.Ζητάω συγγνώμη που μπλέχτηκα στο θέμα των οικονομολόγων απλά είχα την περιέργεια να δω πως σκέφτονται τα μεγάλα μυαλά της οικονομίας.

τί σε κάνει να πιστεύεις πώς το θέμα που μας ενδιαφέρει είναι να βρούμε τις αιτίες της κρίσης.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Νομίζω πάντως ότι κάθε φοιτητής ή απόφοιτος όταν ενδιαφέρεται για τον επαγγελματικό του προσανατολισμό θα έπρεπε να ενδιαφέρεται για την κρίση, αφού πρόκειται να κάνει βουτιά σε αυτή.Αλλά εσείς είπαμε αναρωτιέστε ακόμα,πώς άραγε οι πολιτικοί διαφθείρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εντάξει venividivici43946 εσύ είσαι ο έξυπνος εδώ μέσα.Πούλα λίγο πνεύμα ακόμη αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα.
Έθιξα το θέμα του λόγου που έχουν οι οικονομολόγοι στην Ελλάδα γιατί πιστεύω ότι αν μπορούσαν να εκφέρουν άποψη η κατάσταση θα ήταν αρκετά καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Λαλαούνης μήπως τα πτυχία σου και οι δεξιότητές σου σε περιορίσαν απλά στο να μπορείς να απασχοληθείς εσύ ώς υπάλληλος λογιστικού γραφείου?(Βλέπε πτυχίο Ι.Ε.Κ. Λογιστικων Εφαρμογών)?
Γιατί εγώ βλέπω πολλά άλλα πράγματα στα οποία με βοηθάνε οι γνώσεις μου και το επίπεδο των σπουδών μου. Λογιστικό γραφείο έχω έτοιμο απο τον πατέρα μου, φυσικά είναι μιά λύση αλλά δέν είναι η πρώτη μου επιλογή.
Μήπως είσαι και εσύ απ'αυτούς που βλέπαν το δημόσιο και μόνο ώς επαγγελματική λύση γιατί ήθελες να πιαστείς από κάτι σίγουρο και δέν πίστευες στις δυνάμεις σου?
Πρωτα πρωτα οτι εχεις λογιστικο γραφειο ετοιμο ειναι μαλλον θειο δωρο. Εχεις μια καλη βαση να ξεκινησεις αν και το χωρο πρεπει να τον ''πηγαινεις''.
Δε στραφηκα εναντιων τον οικονομικων σπουδων , απλα τις θεωρω υπερτιμημενες . Το ιεκ που ειχα τελειωσει απλα με εφερε σε επαφη με το χωρο και γνωρισα κοσμο. Ολος μου ο περιγυρος τελειωσε οικονομικα ειτε κολεγια ειτε Παμακ
ειτε Αγγλια και ειναι ανεργοι ,σουβλατζηδες κλπ Παρ ολα αυτα καποιοι ελαχιστοι δουλευουν σε κατι συναφες πχ τιμολογηση.
Τελειωσα και μαρκετιγκ οπου εργαστηκα στο χωρο , πριν απο λιγα χρονια ειδικα στην Αθηνα μπορουσες να βγαλεις
σαν στελεχος διαφημιστικης κανα διχιλιαρο αν ησουν καλος. Τωρα ο χωρος εγινε συντριμια λογο κρισης.
Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα οταν βλεπω αποφοιτους του Παμακ 35αρηδες εξαθλιωμενους και να τυλιγουν πιτογυρο
τι να γραψω , ποσο καλο ειναι το αντικειμενο;
Οσο για το δημοσιο μην κοροιδευομαστε το 90% εκει κοιτουσε μην κανουμε τις μωρες Παρθενες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Τα οικονομικα ειναι ο καλυτερος κλαδος σε ενα καπιταλιστικο συστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οι οικονομικές σχολές κατ'εμέ ειναι για να περάσεις πολύ ωραία φοιτητικά χρόνια.
Χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα περνάς εύκολα τα μαθήμα και με αρκετά καλό βαθμό,στα τμήματα υπάρχουν 50-50 αγόρια και κορίτσια οπότε μπορεί να παιχτεί "παιχνίδι" εύκολα χωρίς να ψάχνεσαι απο άλλα τμήματα όπως γίνεται στα τμήματα μηχανικών.
Τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα και εύχαριστα επι το πλείστον.
Τώρα μετά την αποφοίτηση ισχύουν αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες,δηλαδή το χάος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τα οικονομικα ειναι ο καλυτερος κλαδος σε ενα καπιταλιστικο συστημα
:confused:
Σε μία κεντρικά ελεγχόμενη οικονομία λοιπόν, ποιός κλάδος θα'ναι ο καλύτερος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπερίζω με τη σειρά μου όλους τους φίλους του φόρουμ. Παρακολουθώ με ιδιαίτερη προσοχή όλα όσα γράφονται εδώ και η αλήθεια δίσταζα να γράψω και τη δική μου άποψη. Καταρχάς δε ξέρω αν πρέπει να ευχαριστήσω ή όχι τον Techno-economic που πήρε την πρωτοβουλία να ανοίξει μία τέτοια συζήτηση, αν και είμαι σίγουρος ότι ήλπιζε σε μία ουσιαστική κουβέντα. Δε θα συμφωνήσω με ακραίες απόψεις που ισοπεδώνουν πρόσωπα και καταστάσεις
για όλα φταίνε οι οικονομολόγοι
ή
τα μαθήματα στις σχολές είναι εύκολα και περνάς ωραία
κ.α. Ίσως θα συμφωνούσα ότι θα έπρεπε να δοθεί βήμα και δύναμη σε κάποιους συναδέλφους που ίσως θα μπορούσαν να αλλάξουν τη ροή των γεγονότων όπως π.χ. ο Βαρουφάκης, αλλά και πάλι είμαι διστατκτικός. Οι πολιτικοί, ανεξαρτήτως επαγγέλματος, είναι εκείνοι που καθορίζουν τις τύχες μας. Κανείς δε ξέρει όταν μπαίνει στην πολιτική τι κινδύνους μπορεί να αντιμετωπίσει και πόσο μπορεί να διαβρωθεί η προσωπικότητά σου και τα πιστεύω σου.Θα σας πω χαρακτηριστικά ότι γνώρισα στο πανεπιστήμιο τον κ. Στουρνάρα και την κ. Κατσέλη οι οποίοι αμφότεροι δίδασκαν Μακροοικονομία. Στα διδακτικά τους καθήκοντα ήταν άψογοι. Τώρα στην πολιτική σκηνή διατυπώνουν τελείως διαφορετικές μεταξύ τους απόψεις. Τι συνέβη; Ξέχασαν αυτά που ήξεραν; Αναθεώρησαν όλα όσα δίδασκαν; Δε θα απαντήσω. Το ερώτημα είναι μάλλον ρητορικό.Αυτό που ήθελα να πω, είναι καλοί οι προβληματισμοί και οι απόψεις που δικαίως διατυπώνετε αλλά αναρωτηθείτε μήπως υπάρχουν πολλά που δε γνωρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ ένα απλά θα πω. Όλα τα επαγγέλματα παιρνούν κρίση στην Ελλάδα αυτή την εποχή. Κάποτε στη μόδα ήταν τα παιδαγωγικά, κάποτε οι πολιτικοί μηχανικοί.

Το ότι φταίνε οι οικονομολόγοι για την κρίση, απλά το προσπερνώ γελώντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εγώ ένα απλά θα πω. Όλα τα επαγγέλματα παιρνούν κρίση στην Ελλάδα αυτή την εποχή. Κάποτε στη μόδα ήταν τα παιδαγωγικά, κάποτε οι πολιτικοί μηχανικοί.

Το ότι φταίνε οι οικονομολόγοι για την κρίση, απλά το προσπερνώ γελώντας.
Ναι εχεις δικιο , καποτε πχ οι κατασκευες ηταν στο φορτε τους κ ολοι στρεφονταν σε κατασκευαστικα επαγγελματα
κυριως οι αντρες πχ μηχανικοι, αρχιτεκτονες , τεχνιτες .
Τωρα οι κατασκευες απλα κατερρευσαν.
Πρεπει επισης να κανουμε ενα διαχωρισμο μεταξυ της σχολης και των προοπτικων που εχει μια σχολη.
Η φοιτηση εχει τις χαρες της , τις παρεες κλπ
Οι προοπτικες ειναι ενα αλλο κεφαλαιο.
Τωρα για τα οικονομικα -δοιηκηση - λογιστικα-μαρκετιγκ ολα ανοικουν σε μια μεγαλη οικογενεια η κριση ειναι πολυ μεγαλη , καθως ενα πολυ μεγαλο τμημα μη πω το μεγαλυτερο δεν εχει αντικειμενο εντος Ελλαδος.
Οι λογοι ειναι πολλοι , ο βασικοτερος οτι το δημοσιο εκλεισε και ειναι πολυ δυσκολο να ιδρυσεις δικη σου δουλεια
λογο απιστευτης γραφειοκρατιας ,φορων κλπ
Επιχειρησεις φευγουν , η οικονομικη ζωη εξαφανιζεται κ χωρις καπιταλιστικη οικονομια μαλλον δε χρειαζονται
και αποφοιτοι σχετικων σχολων.
Οχι δε φταινε οι οικονομολογοι για την Ελληνικη κριση , οι βασικες αιτιες ειναι η διεφθορα ,η ατιμωρισια
και γενικα η αφρικανικου τυπου δομες που δεν ευνοουν την αναπτυξη υγιους επιχειρηματικοτητας .
Φυσικα σε συνδυασμο με την ελειψη φτηνων δανεικων απο την παγκοσμια αγορα.
Ημουν για λιγο επιχειρηματιας και γνωρισα στο πετσι μου το Ελληνικο κρατος.
Και για να γυρισω στο θεμα που ειναι πολυ ενδιαφερον , οι οικονομικες σπουδες δε δινουν εργασια ευκολα και με το καλημερα αν αυτο ψαχει κανεις καλυτερα να κανει κατι αλλο.
Δεν ειναι δηλ εξασφαλιση με την κλασσικη εννοια ειδικα τωρα που δεν υπαρχουν προσληψεις στο δημοσιο.
Και εγω και αλλοι αυτο γραψαμε πιο πανω και καποιοι παρεξηγηθηκαν ,οτι επικρατει στο χωρο ολιγον χαος
Προσωπικα βιωματα γραψαμε ειτε απο επαγγελματικες εμπειριες ειτε απο συγγενεις.
Παντως δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι συμφωνουν οτι ο χωρος τρωει το πιο χοντρο ισως λουκι μαζι με τις κατασκευες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Τεσπά, μια επιστήμη δε γίνεται να είναι φούσκα. Μία αγορά- και τα επαγγέλματα που συνδέονται στενά μ'αυτή, γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
δεν γινεται να εχετε γνωμη αν δεν εχετε γνωση ...οποτε οι ασχετοι ας φυγουν απο εδω η να μ αφησουν κ εμενα να σχολιαζω περι φυσικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top