Σκονάκια: τα πιο ευφάνταστα,τα πιο αστεία

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εδώ έχουμε δύο διαφορετικά θέματα:

1) Τα "σκονάκια" του σχολείου
Ναι, στο δημοτικό, στο γυμνάσιο, στο λύκειο κάποτε όλοι με τον έναν ή το άλλο τρόπο, αντιγράψαμε σε εξετάσεις. Είμασταν παιδιά, είμαστυαν ανεύθυνοι, η υπόθεση είχε την πλάκα της, οι συνέπειες ήταν ασήμαντες. Πολλά τα ελαφρυντικά και κανείς δεν θα κατηγορήσει ένα 14χρονο ότι υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό παράπτωμα.

2) Τα σκονάκια στο πανεπιστήμιο
Εδώ είμαστε απλά τραγικοί. Έχουμε αναγάγει την αντιγραφή και τη σκονακολογία σε τέχνες και επιστήμες. Έχουμε αποθηκεύσει μηνύματα όπως "χωρίς σκονάκι δεν παίρνεις πτυχίο" και "αφού η αντιγραφή είναι εύκολη υπόθεση, γιατί να διαβάσω?". Το χειρότερο είναι ότι αυτό το καθεστώς της αντιγραφής στα πανεπιστήμια οι καθηγητές το γνωρίζουν, το ανέχονται και συχνά κάνουν τα "στραβά μάτια". Έτσι βγαίνουμε "πτυχιούχοι" ανώτατων σχολών. Για μια ακόμα φορά, μπράβο μας και ζήτω το αθάνατο Ελλαδιστάν...



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
:fool:

Δηλαδη για να καταλαβω, κουβαλησες ΛΕΞΙΚΟ σε εξετασεις?? Και τι εκανες, το εβγαλες και εψαχνες??? :book: Ποιο ακριβως ηταν το σχεδιο?? Σου χρησιμευσε τελικα??

Εἶχε φάση τὴ συγκεκριμένη φορά. Μόλις εἴχαμε περάσει στὴ σχολή, ἤμασταν πρῶτο ἑξάμηνο καὶ πολὺ ψαρωμένοι. Στὰ Λατινικὰ οἱ περισσότεροι εἴχαμε πρόβλημα γιατὶ ἀφ' ἑνὸς δὲν τὰ ξέραμε καὶ πολὺ καλὰ καὶ ἀφ' ἑτέρου ὁ καθηγητὴς στὸν τομέα μεταδοτικότητα ἔπιανε μηδέν. Στὶς ἐξετάσεις λοιπὸν ὁ καθένας ἔφερνε ὅ,τι νόμιζε μήπως καὶ σώσῃ τὴν κατάσταση. Ἐγὼ εἶχα φέρει τὸ Λεξικό καὶ, μὴ νομίζῃς, ἔφαγα καὶ τότε ἀρκετὴ καζοῦρα.:P Τελικὰ ὁ καθηγητὴς ἔκανε σχεδὸν τελείως τὰ στραβὰ μάτια καὶ ἔγινε ὁ χαμὸς στὴν ἀντιγραφή. Καὶ πράγματι, ποῦ καὶ ποῦ ἄνοιγα καὶ τὸ λεξικὸ(!) καὶ κοίταζα καμμία λέξη μήηηηηηπως καὶ βγάλω μετάφραση. Οἱ περισσότεροι περάσαμε ὁριακὰ μὲ 5 καὶ 6. Θυμᾶμαι καὶ τὴν ἀτάκα ποὺ εἶπε ὁ καθηγητὴς μόλις μπῆκε στὸ ἀμφιθέατρο· «Χαλαρῶστε καὶ ἀπολαῦστε το». Αὐτὴν τὴν ἐξέταση δὲ θὰ τὴν ξεχάσω ποτὲ στὴ ζωή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εἶχε φάση τὴ συγκεκριμένη φορά. Μόλις εἴχαμε περάσει στὴ σχολή, ἤμασταν πρῶτο ἑξάμηνο καὶ πολὺ ψαρωμένοι. Στὰ Λατινικὰ οἱ περισσότεροι εἴχαμε πρόβλημα γιατὶ ἀφ' ἑνὸς δὲν τὰ ξέραμε καὶ πολὺ καλὰ καὶ ἀφ' ἑτέρου ὁ καθηγητὴς στὸν τομέα μεταδοτικότητα ἔπιανε μηδέν. Στὶς ἐξετάσεις λοιπὸν ὁ καθένας ἔφερνε ὅ,τι νόμιζε μήπως καὶ σώσῃ τὴν κατάσταση. Ἐγὼ εἶχα φέρει τὸ Λεξικό καὶ, μὴ νομίζῃς, ἔφαγα καὶ τότε ἀρκετὴ καζοῦρα.:P Τελικὰ ὁ καθηγητὴς ἔκανε σχεδὸν τελείως τὰ στραβὰ μάτια καὶ ἔγινε ὁ χαμὸς στὴν ἀντιγραφή. Καὶ πράγματι, ποῦ καὶ ποῦ ἄνοιγα καὶ τὸ λεξικὸ(!) καὶ κοίταζα καμμία λέξη μήηηηηηπως καὶ βγάλω μετάφραση. Οἱ περισσότεροι περάσαμε ὁριακὰ μὲ 5 καὶ 6. Θυμᾶμαι καὶ τὴν ἀτάκα ποὺ εἶπε ὁ καθηγητὴς μόλις μπῆκε στὸ ἀμφιθέατρο· «Χαλαρῶστε καὶ ἀπολαῦστε το». Αὐτὴν τὴν ἐξέταση δὲ θὰ τὴν ξεχάσω ποτὲ στὴ ζωή μου...

χαχαχαχαχ τι να πω... Από το τίποτα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nastazia88

Νεοφερμένος

Η Nastazia88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν ξερω αν θεωρειται σκονακι αλλα εγω οταν δεν θυμαμαι με τιποτα κατι πηγαινω στην τουαλετα και μπαινω απ το κινητο στο ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν ξερω αν θεωρειται σκονακι αλλα εγω οταν δεν θυμαμαι με τιποτα κατι πηγαινω στην τουαλετα και μπαινω απ το κινητο στο ιντερνετ

wikipedia?? χαχαχαχ εγω κρυβω βιβλίο στην τουαλέτα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ στέλνω κάνα SMS στους καθηγητές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IwannaLoveCat

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα ΝταΦακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
εγώ πάλι κοιτάω από τη διπλανή μου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
συνολικα στη ζωη μου εχω κανει περιπου 25 σκονακια και καμια 10 φορες αντιγραφες.
βασικα τις αντιγραφες δεν τις θεωρω και πολυ ακλες γιατι ουτε ο αλλος μπορει να μην ξερει ενω με τα σκονακια ξερεις οτι γραφεις τα σωστα.
να φανταστειτε πως εχω κανει τοσα πολλα σκονακια που αν σε καθε μαθημα στις ενδοσχολικες δεν εχω μαζι μου κανα σκονακι φοβαμαι πως δεν θα γραψω σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πάντως για πείτε καμιά ιδέα τώρα, για τον γελοίο θεσμό των ενδοσχολικών της Γ Λυκείου...
Πάντως για χαρτάκι ή το πατάς με τα πόδια ή κάθεσαι πάνω του. Για μένα αυτά είναι τα κλασικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αύριο πάντως που γράφω αρχαία έκανα τα κλασικά σκονάκια με μικρά γράμματα σε χαρτί. Μια χαρά είναι και αυτά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
πέρα από τα κλασσικά σκονάκια σε θρανία, τοίχους, κόλλες κουλουπου τα πιο επιτυχημένα που έχω κάνει είναι στα παπούτσια (!) απλά γράφω στο κάτω μέρος του παπουτσιού (εκεί που αρχίζει η σόλα ντε) το σκονάκι που θέλω και την ώρα του διαγωνίσματος βάζω το ένα πόδι πάνω στο άλλο και κοιτάζω διακριτικά. μόνη προϋπόθεση να είναι άσπρη η σόλα για να φένονται τα γράμματα (σε converse βολεύει πολύ και μέτα σβήνεις με μπλάνκο :hehe:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Οι ημερομηνιες της ιστοριας σε... μαθηματικες σχεσεις....
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
πέρα από τα κλασσικά σκονάκια σε θρανία, τοίχους, κόλλες κουλουπου τα πιο επιτυχημένα που έχω κάνει είναι στα παπούτσια (!) απλά γράφω στο κάτω μέρος του παπουτσιού (εκεί που αρχίζει η σόλα ντε) το σκονάκι που θέλω και την ώρα του διαγωνίσματος βάζω το ένα πόδι πάνω στο άλλο και κοιτάζω διακριτικά. μόνη προϋπόθεση να είναι άσπρη η σόλα για να φένονται τα γράμματα (σε converse βολεύει πολύ και μέτα σβήνεις με μπλάνκο :hehe:)


Ναι, αληθεύει. Στα παπούτσια δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα. Επίσης, αν έχεις βραχιόλια στο χέρι σου μπορείς να γράψεις μια ημερομηνία ξέρωγω και αν έχεις πολύ ζωγραφισμένο θρανίο να γράψεις με μολύβι ανάμεσα στα κενά. Δοκιμασμένα και τα δύο.:P

Πάντως προχτες, έβλεπα csi, και είχαν τις λύσεις εκτυπωμένες σε μπουκαλάκι απο νερό. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά αν είναι αρκετά ζωγραφισμένο το θρανίο κάνεις όλο το βιβλίο σκονάκι που λέει ο λόγος :P Γράφεις ότι θες και δεν παίρνει κανείς χαμπάρι :D Σιγά μη κάτσει να δει ο καθηγητής τι λέει στο θρανίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις πανελλήνιες στο τελευταίο μάθημα που ήταν λατινικά νομίζω έγιναν κάπιιες απόπειρες να πουν κανα δυο απαντήσεις αλλά οι επιτηρηταί δε μάσησαν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoannaK

Νεοφερμένος

Η JoannaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν τα μπορώ τα σκονάκια...Καρφώνομαι. Στο Λύκειο κάτι γινόταν, μπορούσα τουλάχιστον να αντιγράψω από τη διπλανή μου αν δεν ήξερα κάποιο θέμα. Στο Πανεπιστήμιο όμως μία φορά προσπάθησα να κάνω σκονάκι (Ανόργανη Χημεία) με κατάλαβαν και με μηδένισαν :hehe: Από τότε δεν μου περνάει καν από το μυαλό η ιδέα του να κάνω σκονάκι. Είναι λες και αναβοσβήνει κάποιο βελάκι πάνω από το κεφάλι μου.
Καλύτερα να διαβάσω ένα μάθημα και να κοπώ παρά να με μηδενίσουν μπροστά σε ένα αμφιθέατρο 200 ατόμων. Ντροπήηηη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Στα παπούτσια και κάτω από τη φούστα. I mean στα μπούτια.:sly:
Επίσης θυμάμαι στο θρανίο γράφαμε τα μαθήματα με γκρικλις, οπότε φαίνονταν σαν τραγούδια, δε το καταλάβαινε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ωραια σκονακια είναι αυτα που τα γράφεις στα αγγλικά (η ακομα καλυτερα στην δεύτερη ξένη σου γλωσσα).. Ειδικα σε μαθηματα με πολυ θεωρια η μαθηματα παπαγαλιας (ιστορια, βιολογια, θρησκευτικά κλπ κλπ), βολεύει πολυ.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμείς είχαμε κάνει την αλφάβητο με σύμβολα τα μάθαμε και γράφαμε ολόκληρα κείμενα με αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlackSwan...

Δραστήριο μέλος

Η ~Ιωάννα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.
οσοι καπνιζετε και δινετε πανελληνιες σε μερικες σχολες αφηνουν να εχετε τα τσιγαρα πανω στο θρανειο να εχετε ετοιμα τα σκονακια σε καθε τσεπη και στα τσιγαρα να γραφεις σε ποιο σημειο του σωματος σου εχεις το σκονακι για να μην τα βρισκεις λαθος:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top