Σε καραντίνα η μισή Ελλάδα για ελονοσία!

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σε καραντίνα η μισή Ελλάδα για ελονοσία!


Ποιες περιοχές βρίσκονται υπό επιτήρηση

Σε καραντίνα έχει τεθεί η Ελλάδα για τον φόβο ελονοσίας, ενώ έχει σημάνει συναγερμός στα τμήματα αιμοδοσίας των νοσοκομείων εξαιτίας κρουσμάτων. Γι’ αυτό το λόγο θα συνεχιστεί μέχρι τον Φεβρουάριο ο αποκλεισμός δέκα δήμων της Αττικής και αρκετών της περιφέρειας.

Όπως αναφέρει η Espresso, περιοχές υψηλού κινδύνου χαρακτηρίζονται επίσης οι δήμοι Ευρώτα Λακωνίας, Αβδήρων Ξάνθης, Σοφάδων Καρδίτσας, περιοχές στους νομούς Βοιωτίας και Έβρου.

Σύμφωνα με την επιδημιολογική έκθεση του ΚΕΕΛΠΝΟ από 01/01/2012 μέχρι και 22/10/2012 διαγνώστηκαν συνολικά στην Ελλάδα 75 κρούσματα ελονοσίας, εκ των οποίων τα 59 ήταν εισαγόμενα, δηλαδή αφορούσαν 53 μετανάστες από ενδημικές χώρες και έξι Έλληνες ταξιδιώτες.

Στο μεταξύ παραμένει σε ισχύ ο αποκλεισμός των αιμοδοτών για τον φόβο της ελονοσίας στους δήμους Κρωπίας, Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, Σαρωνικού, Μαρκόπουλου, Παιανίας, Λαυρεωτικής,Μαραθώνος, Σπάτων - Αρτέμιδας και Ραφήνας - Πικερμίου και Ωρωπού.

Η ελονοσία είναι λοιμώδης νόσος που μεταδίδεται κυρίως μέσω τσιμπήματος μολυσμένου κουνουπιού. Τα συμπτώματα της νόσου είναι έντονο ρίγος, υψηλός πυρετός, εφίδρωση, γενική αδιαθεσία, πονοκέφαλος και μυαλγίες.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Καλά, τι κουνούπια είναι αυτά που «δουλεύουν» Νοέμβρη μήνα; :P:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Καλά, τι κουνούπια είναι αυτά που «δουλεύουν» Νοέμβρη μήνα; :P:hehe:

Δεν νομίζω ότι μπήκαν σε καραντίνα ως περιοχές λόγω επικίνδυνων κουνουπιών,αλλά ως περιοχές που πολύ πιθανά έχουν φορείς του πλασμωδίου.Βέβαια μου φαίνεται μεγάλη περίοδος μέχρι το φεβρουάριο, αφού ο κύκλος ζωής του είναι πολύ μικρότερος:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hliass_1989

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hliass_1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σοβαρα, χθες ειχα σπιτι τρια τεραστια κουνουπια και μου κανε εντυπωση, αθηνα κεντρο.Εδω και ενα διημερο ειμαι με πονοκεφαλο , δεκατα πυρετο και αδιαθεσια.Παιζει να ειναι κατι διαφορετικο απο κρυολογημα/?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Σοβαρα, χθες ειχα σπιτι τρια τεραστια κουνουπια και μου κανε εντυπωση, αθηνα κεντρο.Εδω και ενα διημερο ειμαι με πονοκεφαλο , δεκατα πυρετο και αδιαθεσια.Παιζει να ειναι κατι διαφορετικο απο κρυολογημα/?

:hehe:
Ένα απλό κρυολόγημα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σοβαρα, χθες ειχα σπιτι τρια τεραστια κουνουπια και μου κανε εντυπωση, αθηνα κεντρο.Εδω και ενα διημερο ειμαι με πονοκεφαλο , δεκατα πυρετο και αδιαθεσια.Παιζει να ειναι κατι διαφορετικο απο κρυολογημα/?

Μια βδομάδα έτσι ήμουν. Και εγώ Αθήνα κέντρο.
Ακόμα ζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παντως ειναι γεγονος πως ακομα και τωρα , μες το χειμωνα - λεμε τωρα - , κυκλοφορουν κουνουπια που μας ταλανιζουν το βραδυ στον υπνακο μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top