Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Μάιος 2013

Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω παλι δινω το Cambridge του Lower ..εχω αχωθει λιγο αλλα νταξει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βλακεία αγαπητέ μου είναι να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις.

Μίλησα πολύ συγκεκριμένα και εξήγησα ότι τα ποσοστά αυτά πρέπει να τα πιάσεις σε συγκεκριμένο υλικό (στα τεστ της Ελληνοαμερικανικής Ένωσης) και όχι π.χ. στα τεστ της Piniaris. Το ίδιο λέει και η πηγή που παρέθεσα (που σιγά μην τη διάβασες).
Να προσθέσω επίσης (επειδή μάλλον ούτε αυτό έγινε κατανοητό) ότι τα ποσοστά αυτά πρέπει να τα πιάσεις λίγο πριν πας να δώσεις, όχι 3 ή 6 μήνες πριν. Εννοείται ότι όταν ξεκινάς προετοιμασία δεν θα πιάνεις 75% στα practice tests. Αν το καταφέρεις αυτό, δεν χρειάζεσαι προετοιμασία, μπορείς να δώσεις άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γεια σας .. θα ήθελα να μάθω αν ένας υποψήφιος, που έχει είδη εγγραφεί στις εξετάσεις ecce έχει το δικαίωμα να να ακυρώσει την συμμέτοχη του και να του επιστραφούν τα εξέταστρα ...παρακαλώ απαντήστε όσο πιο γρήγορα γίνεται ..ΣΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Νομιζω οχι..και εγω θα το ηθελα για το ECPE. Το μετανιωσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Περνάω τα practice tests όλα με High Pass. Η καθηγήτρια μου υπολογίζει τους βαθμούς και ακριβώς, και βγάζω κατα μέσο όρο ένα 85% ξεχωριστά, στα Grammar, Vocabulary, Listening, Readings, κτλ... Φοβάμαι στο writing μόνο γαμώτο. Στο lower τα πήρα όλα High Pass εκτός απο το Writing. Φοβάμαι πολύ γιατί θα είναι κρίμα να πάνε τζάμπα τα λεφτά μόνο απ' την έκθεση. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Επίσης, να πω πως είμαι και δυσλεκτικός, αλλά μετά απο πολύ προσπάθεια, γράφω με άριστη ορθογραφία και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Αν τους το γράψω με footnote στην έκθεση λέτε να με λυπηθούν και να με περάσουν, ή θα με κόψουν πριν πω Brian Griffin? :P Helpppp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Σε ζηλεύω! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Περνάω τα practice tests όλα με High Pass. Η καθηγήτρια μου υπολογίζει τους βαθμούς και ακριβώς, και βγάζω κατα μέσο όρο ένα 85% ξεχωριστά, στα Grammar, Vocabulary, Listening, Readings, κτλ... Φοβάμαι στο writing μόνο γαμώτο. Στο lower τα πήρα όλα High Pass εκτός απο το Writing.
Στο Writing τι βγάζεις; Γράφεις τόσο χάλια ώστε να κοπείς; Στο Lower πώς έγραψες στο Writing?

Απίθανο μου φαίνεται να μην μπορέσεις να πάρεις έστω ένα Borderline Fail, άλλωστε στο Writing κόβονται ελάχιστοι, οι περισσότεροι κόβονται στο GCVR και στο Listening.

Αν έχεις πιστοποίηση για τη δυσλεξία, αξίζει να επικοινωνήσει το φροντιστήριό σου με την Ελληνοαμερικανική Ένωση και να ρωτήσουν αν ισχύει κάποια ειδική ρύθμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki d

Νεοφερμένος

Η Niki d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Περνάω τα practice tests όλα με High Pass. Η καθηγήτρια μου υπολογίζει τους βαθμούς και ακριβώς, και βγάζω κατα μέσο όρο ένα 85% ξεχωριστά, στα Grammar, Vocabulary, Listening, Readings, κτλ... Φοβάμαι στο writing μόνο γαμώτο. Στο lower τα πήρα όλα High Pass εκτός απο το Writing. Φοβάμαι πολύ γιατί θα είναι κρίμα να πάνε τζάμπα τα λεφτά μόνο απ' την έκθεση. Έχετε να μου προτείνετε κάτι; Επίσης, να πω πως είμαι και δυσλεκτικός, αλλά μετά απο πολύ προσπάθεια, γράφω με άριστη ορθογραφία και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά. Αν τους το γράψω με footnote στην έκθεση λέτε να με λυπηθούν και να με περάσουν, ή θα με κόψουν πριν πω Brian Griffin? :P Helpppp
δε χρειάζεται να αγχώνεσαι! απ οτι ξέρω έχεις περιθώρια να τα πας άσχημα σε ένα παρτ. Βάλε τα δυνατά σου στα άλλο και προσπάθησε να διαβάζεις αγγλικά περιοδικά και γενικότερα άρθρα! και πάνω απ όλα προσπάθησε να πας στις εξετάσεις με το κατάλληλο ηθικό! με 85% πάντως πιστεύω οτι θα τα πας πολύ καλά! είχα συμμαθητές που δεν ανοιξαν βιβλίο όλη τη χρονιά και ενώ έγραφαν συνεχώς κάτω απο τη βάση το πηραν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki d

Νεοφερμένος

Η Niki d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δίνει κανεις Μαιο εκτος απο εμενα τελικα?? δεν το παιρναω με τιποτα..εχω χαμηλα ποσοστα στο gcvr..
Η γραμματικη φταιει για ολα!

Εγω τελειωνω του griva (πρασινο) και εχω κανει γραμματικες απο το Final( παρα πολυ δυσκολο βιβλιο για εμενα) και σιγα σιγα θα αρχισω της Ελληνοαμερικανικης Ενωσης! Καποια βοηθεια για να βοηθηθω στη γραμματικη μου?? διαβαζω ολα τα φαινομενα.. ξερω στο επιλογης οτι πχ ειναι Inversion αλλα παντα επιλεγω το λαθος! Τι φταιει αραγε?? :/
1)Μετά από άπειρο διάβασμα και πολλά χρόνια κατάλαβα πως στο grammar (και όχι μόνο) πρέπει να έχεις εμπειρία! Η γραμματική δεν ήταν ποτέ η αδυναμία μου όμως κατάφερα να πιάσω αρκετά μεγάλα ποσοστά μετά απο πααααρα πααρα πολύ εξάσκηση ( 2-3 preliminary testς την εβδομάδα + τις καθιερωμένες ασκήσεις και να κανονικά practice tests). Θα είναι πολύ αποτελεσματικό αν έχεις ένα σημειωματάριο κι εκεί σημειώνεις ότι περίεργο δεις στη γραμματική! Αν το διάβάζεις κάθε εβδομάδα απο την αρχή θα δεις οτι σιγά σιγά θα σου βγαινουν αυθόρμητα οι απαντήσεις!
2) το βιβλίο της ελληνοαμερικανικής ένωσης το έχεις? το περιμένω εδω και πολύ καιρό αλλά τίποτα
κι εγώ το μάιο δίνω! καλή μας επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
1)Μετά από άπειρο διάβασμα και πολλά χρόνια κατάλαβα πως στο grammar (και όχι μόνο) πρέπει να έχεις εμπειρία! Η γραμματική δεν ήταν ποτέ η αδυναμία μου όμως κατάφερα να πιάσω αρκετά μεγάλα ποσοστά μετά απο πααααρα πααρα πολύ εξάσκηση ( 2-3 preliminary testς την εβδομάδα + τις καθιερωμένες ασκήσεις και να κανονικά practice tests). Θα είναι πολύ αποτελεσματικό αν έχεις ένα σημειωματάριο κι εκεί σημειώνεις ότι περίεργο δεις στη γραμματική! Αν το διάβάζεις κάθε εβδομάδα απο την αρχή θα δεις οτι σιγά σιγά θα σου βγαινουν αυθόρμητα οι απαντήσεις!
2) το βιβλίο της ελληνοαμερικανικής ένωσης το έχεις? το περιμένω εδω και πολύ καιρό αλλά τίποτα
κι εγώ το μάιο δίνω! καλή μας επιτυχία!

πραγματικα.. πρεπει να δεις το ντοσιε μου! γεμματο σημειωσεις μου ειναι...χαχα! δεν μπορεις να φνταστεις ποοοοσο γραμματικη διαβαζω! προσπαθω αλλα δεν!!!!! :(:( τωρα ξανακανω revision..

ναι τα εχω.. απο την καθηγητρια μου. το 1 ή το 2 λες? κ εσυ μαιο??? ουυυφ... καλη μας επιτυχια τι να πωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δες τα λάθη σου απλώς.
Αν προσέξεις επαναλαμβάνονται τα ίδια γραμματικά φαινόμενα, αν τα χεις διαβασμένα θα σταματήσεις να κάνεις λάθη στα ίδια πράγματα.
Με το λεξιλόγιο πως τα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δες τα λάθη σου απλώς.
Αν προσέξεις επαναλαμβάνονται τα ίδια γραμματικά φαινόμενα, αν τα χεις διαβασμένα θα σταματήσεις να κάνεις λάθη στα ίδια πράγματα.
Με το λεξιλόγιο πως τα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αντί να γεμίζεις τις σελίδες με σημειώσεις και να τις κάνεις επανάληψη όλες μαζί, προσπάθησε να απομονώσεις τα φαινόμενα που σε δυσκολεύουν και να τα εξετάσεις το καθένα χωριστά. Έκανες λάθος σε causative form? Πιάσε το βιβλίο της γραμματικής και ξαναδιάβασε causative form μόνο, κάνε τις ασκήσεις, δούλεψε το φαινόμενο μέχρι να νιώσεις ότι το ξέρεις καλά. Μετά πήγαινε πίσω στα practice tests και πιάσε το επόμενο φαινόμενο.

Τα practice tests μπορείς να τα φωτοτυπείς πριν τα λύσεις (ή να τα λύνεις με μολύβι και να τα σβήνεις) ώστε να μπορείς να τα ξανακάνεις 1-2 φορές ακόμα ή και περισσότερες, μέχρι να μην κάνεις καθόλου λάθη.

Η γραμματική είναι 50% μελέτη και 50% προαίσθημα. Για να πας καλά στο ECPE πρέπει να αρχίσεις να αποκτάς προαίσθημα για τη σωστή απάντηση, γιατί στην εξέταση δεν θα έχεις χρόνο να σκεφτείς και να αναλύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Νανα μου, βρισκομαι σε αυτο το σταδιο τωρα. Βλεπω το λαθος και κοιταω παραλληλα γραμματικη. Απλα θελει πολυ χρονο και δυστυχως δεν εχω πολυ!

Αμα ειναι 50-50 τότε την πάτησα! χαχα!

Livingthelife: αυτο ειναι αλλου παπα, ευαγγελιο :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...πως πάει η προετοιμασία?εγώ τα ίδια πρόβλημα με το listening...εξακολουθώ να βγάζω κατά μέσο όρο 37-38/50 στο listening και κάνα δυο φορές οριακά αποτελέσματα (32) και (42-43)...ουφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hellogirl

Νεοφερμένος

Η hellogirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πώς μπορούμε να ενισχύσουμε listening και λεξιλόγιο;
Προσπαθώ να βλέπω ταινίες χωρίς υπότιτλους και να ακούω τραγούδια αλλά δεν...χρειάζομαι υπότιτλους και google translator :eek:
Μια βοήθεια ρε εσεις παιδιά; Aισθάνομαι πολύ άσχημα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...όταν πήρα το ecce και το fce το 2006 τα είχα παρατήσει από το γυμνάσιο...έκανα 3 μήνες ιδιαίτερα και τότε είχαμε το ΤARGET του ΓΡΙΒΑ..πολύ καλό βιβλίο.Ακόμα και τώρα που δίνω ECPE KAI CPE του ρίχνω και μια επανάληψη..πήρα τότε και τα 2 lower και το μόνο επιπλεον που χρειάστηκα για το ecce ήταν επιπλέον practice test που μου έδινε η καθηγήτρια και τα listening...προσωπικά δεν θυμάμαι να είχα κάποιο άλλο βιβλίο.Σίγουρα όμως κυκλοφορούν πολλά για το επίπεδο του lower. Προσπάθησε να επικεντρώνεσαι σε ότι ακους και όχι στους υπότιτλους που έχουν οι ταινίες...περισσότερη εξάσκηση και practice test κατά την γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top