Λάτρεις της χημείας προσέλθετε!

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας φιλοι μου και λατρες αυτου το ΕΞΑΙΡΕΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ! Εδω θα μιλαμε ως χημικοι και... ΜΟΝΟ για την χημεια μας! Ξεκιναμε λοιπον! Εδω μεσα θα διευθυνουν: Alma Libre ( η χημικος με μεταπτυχιακο σε κλαδους της βιολογιας) Εγω ( με μεταπτυχιακο σε εναν ιδιαιτερο κλαδο της χημειας) και η Χαρουλιτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
θα βαλω μια ασκηση σε λιγο στη χημεια αλυκειου αλλα δυσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
θα βαλω μια ασκηση σε λιγο στη χημεια αλυκειου αλλα δυσκολη

Βαλε αφου τοπικ χημειας ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
μόνο που εμείς είμαστε Β' Γυμνασίου :hehe: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
καλα βαζω μια ασκησουλα β γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να μαι και εγω!
Λοιπον ανεξαρτητα με τη σχεση που εχετε μεταξυ σας, και οι δυο θα ειστε κορες μου!
Χαιρομαι που ανοιξε τετοιο θρεντ!

Οκ 2η μαμα!
οριστε:άζα Δ/τος m = m1 + m2 230 + 20 =250 g
Όγκος Δ/τος V
πυκνότητα Δ/τος
d =
m
V
μάζα δ. ουσίας m1 20 g NH3
μάζα διαλύτη m2 230 g H2O
περιεκτικότητα Δ/τος % x % w/w
x = 8 % w/w
2. Διαλύουμε πλήρως 20 g NH3 σε 200 mL H2O και προκύπτει διάλυμα Α μάζας 250 g.
Να υπολογιστεί:
a)) η πυκνότητα του διαλύματος
β) η % w/v περιεκτικότητα του διαλύματος.
γ) η % w/w περιεκτικότητα του διαλύματος
Ο όγκος του διαλύματος παραμένει σταθερός.
μάζα Δ/τος m 250 g
Όγκος Δ/τος V 230 mL
πυκνότητα Δ/τος d =
m
V
d =
m 250g
1,08g / mL
V 230mL
= =
μάζα δ. ουσίας m1 20 g NH3
όγκος διαλύτη V2 230 mL H2O
περιεκτικότητα Δ/τος % x % w/w
x = 8,7 % w/v
x = 8 % w/w
δ. ουσία ΝΗ3 Διάλυμα
x % w/w x g 100 g
Στοιχεία άσκησης 20 g 250 g x = 8 % w/w
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ομολογω πως ετσι οπως τα εχεις γραψει, δεν καταλαβαινω και πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
στη συσκευασια ενος ροφηματος αναγραφεται περιεχομενο 250ml συστατικα λιπαρα 4%w/v.Αδειαζουμε 100ml απο το ροφημα σε ενα ποτηρι Α και το υπολοιπο σε ενα ποτηρη Β. Να υππολογισεται
α) Ποσα g λιπαρων υπαρχουν στο περιεχομενο του ποτηριου α και ποσα στο περιοχομενο του ποτηριου β?
β)Ποση ειναι η περιεκτηκοτητα %w/v σε λιπαρα του ροφηματος στο ποτηρη Α και ποση στο β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑΑΑΑ
:P
Nα ανοίξει ένα thread και για τους haters.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ομολογω πως ετσι οπως τα εχεις γραψει, δεν καταλαβαινω και πολλα...

ουτε εγω!:P:hmm: Περιεργο!
καλα θα βαλω μια στα μετρα μου! Ο όγκος ενός σώματος κατασκευασμένου από υλικό πυκνότητας 4000kg/m3 είναι 500cm3 .

Να βρείτε τη μάζα του.

ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑΑΑΑ
:P
Nα ανοίξει ένα thread και για τους haters.:P

Μαζι μας θα την αγαπησεις!:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
ΜΙΣΩ ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑΑΑΑ
:P
Nα ανοίξει ένα thread και για τους haters.:P
:pfff: άνοιξε εσύ :P


@Ανώνυμος κάνε μου τη χάρη,εμείς μόλις μπήκαμε στα w/w και δεν έχω ιδέα τι είναι τα w/v :P
@Μαρία δώσε μου λίιιιιιγο χρόνο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν mδ.ο. είναι η μάζα της διαλυμένης ουσίας, mΔτη η μάζα του διαλύτη, η μάζα του διαλύματος, mδ/τος θα είναι ίση με…

mδ/τος = ………………………………
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
χαρουλιτα εχω μια ασκηση και για σενα α λυκειου αλα δυσκολη . Ορισμενη ποσοτητα ΝΗ3 εχει ογκο 11.2L σε STP
A) να υπολογισεται ποσα μορια NH3 και ποσα ατομα υδρογονου περιεχονται σε αυτη τη ποσοτητα
Β)Η ποσοστητηα ΝΗ3 ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ διαλυμα ογκου δ 2L. Ποια ειναι η συγκεντρωση του διαλυματος δ?
Γ)400ML ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΛΥΜΑ ΟΞΕΟς ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΟΝΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ Η2SO4 9.8W/V . Να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ
ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΑΖΕΣ Ν:14 Η:1 S:32 Ο:16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θεωρια πυκοντητας:1 α) Να συµπληρωθούν τα κενά στις ακόλουθες προτάσεις:
Η πυκνότητα ενός υλικού ορίζεται ως το ……πηλικο…………… που έχει ………αριθμητη…………..
την…………μαζα……. του σώµατος από αυτό το υλικό και …παρονομαστη…………….. τον …………ογκο…. του.
∆ηλαδή ρ= m/V
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αν mδ.ο. είναι η μάζα της διαλυμένης ουσίας, mΔ τη η μάζα του διαλύτη, η μάζα του διαλύματος, mδ/τος θα είναι ίση με…

mδ/τος = ………………………………

επεξήγα τη λίγο μπας και λύσω αυτή γιατί με την άλλη δεεεεν.:/:

Μήπως καλύτερα να πάω να κάνω αυτές που μας έβαλε ο δικός μας ο μουρλός;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
χαρουλιτα εχω μια ασκηση και για σενα α λυκειου αλα δυσκολη . Ορισμενη ποσοτητα ΝΗ3 εχει ογκο 11.2L σε STP
A) να υπολογισεται ποσα μορια NH3 και ποσα ατομα υδρογονου περιεχονται σε αυτη τη ποσοτητα
Β)Η ποσοστητηα ΝΗ3 ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΟΠΟΤΕ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ διαλυμα ογκου δ 2L. Ποια ειναι η συγκεντρωση του διαλυματος δ?
Γ)400ML ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΛΥΜΑ ΟΞΕΟς ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΟΝΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ Η2SO4 9.8W/V . Να ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΤΑΙ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΔΙΑΛΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ
ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΑΖΕΣ Ν:14 Η:1 S:32 Ο:16
Για να καταλαβω, ειναι απορια ή τεσταρεις τις γνωσεις μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
τεσταρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χαχαχαχα! Καλα...
Θα την αφησω να την προσπαθησει κανενας μικροτερος και αν δεν δω κινηση θα αναρτησω τη λυση το βραδακι!
Ευχαριστημενος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top