Αγγλικά χωρίς δάσκαλο

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καμια άλλη πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Θα μπορουσες να ξεκινησεις μονος σου αγοραζοντας καποια βιβλια λεξιλογιου και γραμματικης...μπορω να σου προτεινω καποια αν θες τα οποια εκανα κι εγω περυσι στην προετοιμασια για το proficiency ενω ειχα να πιασω αγγλικα 5-6 χρονια...βεβαια πηγα και φροντιστηριο αλλα για αρχη θα σε βοηθησουν πολυ...

Απαραιτητη προυποθεση η ορεξη για διαβασμα και η συνεχης επαφη με τα αγγλικα(ταινιες βιβλια), δηλαδη οχι κενα διαστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Θα μπορουσες να ξεκινησεις μονος σου αγοραζοντας καποια βιβλια λεξιλογιου και γραμματικης...μπορω να σου προτεινω καποια αν θες τα οποια εκανα κι εγω περυσι στην προετοιμασια για το proficiency ενω ειχα να πιασω αγγλικα 5-6 χρονια...βεβαια πηγα και φροντιστηριο αλλα για αρχη θα σε βοηθησουν πολυ...

Απαραιτητη προυποθεση η ορεξη για διαβασμα και η συνεχης επαφη με τα αγγλικα(ταινιες βιβλια), δηλαδη οχι κενα διαστημα

Ευχαριστώ ναι πες μου κανένα βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μιας και μιλάμε για Αγγλικά.Ποιά η γνώμη σας για μαθήματα μέσω skype;Ξέρει κανείς κάποιο οικονομικό φροντιστήριο με αυτή την δυνατότητα στην Αθήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ευχαριστώ ναι πες μου κανένα βιβλίο.

https://www.book-it.gr/EXPRESS-PUBLI...igan-ECPE-ΠΑΚΕΤΟ-Όλα-τα-βιβλία-της-τάξης.html

Oριστε...ειναι απιστευτα βιβλια και θα σε βοηθησουν πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το παιδί θέλει να τελειοποιήσει τα αγγλικά του χωρίς δάσκαλο. Αυτά τα βιβλία που παρουσιάζετε είναι μεν καλά αλλά είναι παρουσία δασκάλου για αυτό το λόγο έχουμε teacher book και student book.


Το παιδί θέλει self teaching book τα οποία σου μαθαίνουν αγγλικά χωρίς την παρουσία δασκάλου. Απαραίτητη προυπόθεση για αυτό παιδιά ειναι το βιβλίο να έχει περιγραφές στα ελληνικά συνεπώς τα βιβλία αυτά μπορεί να είναι πολύ καλά αλλά όχι κατάλληλα για την περίσταση.

Επίσης ο λόγος που δε θέλει να κάνει κανείς φροντιστήριο μπορεί να είναι και άλλος εκτός από το οικονομικό. π.χ. μπορεί να μην έχει ελεύθερο χρονο, να βαριέται να πηγαίνει κάθε τόσο σε ενα φροντιστηριο ή να καθαρίζει το σπίτι για να έρθει η καθηγητρια/της ή να έχει πολλές υποχρεώσειες οπότε θέλει να προχωρήσει σε πιο αργό ρυθμό

Θα ψάξω και θα σας παρουσιάσω μια καλή μέθοδο self teaching φυσικά καλό είναι στο θέμα να βοηθήσουν καθηγητές αγγλικών οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι διαβαζουνε το θέμα αλλά δε γραφουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μπορει να ςχεις δικιο...εγω εβαλα αυτο το βιβλιο γιατι εχει ολη τη γραμματικη συγκεντρωμενη στις πισω σελιδες και τα λεει πολυ κατανοητα κι επισης εχει πολυ καλο companion
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Λοιπόν έχω το εξής θέμα:Θέλω σε 3-4 χρόνια να κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Πριν από 4μιση χρόνια είχα πάρει το lower του michigan όμως από τότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αγγλικά και τα έχω ξεχάσει.Θέλω λοιπόν να μου προτείνετε τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τα αγγλικά μου ώστε να φτάσω σε επίπεδο να μπορώ να παρακολουθήσω σε 3-4 χρόνια μαθήματα σε ξένο πανεπιστήμιο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα.Να πω ότι εκεί που έχω μεγάλο πρόβλημα είναι κυρίως στο λεξιλόγιο.
Καταρχήν για μεταπτυχιακό λογικά θα χρειαστείς το IELTS. Από τη στιγμή που έχεις πάρει lower σημαίνει πως έχεις καλύψει τα γραμματικά φαινόμενα, άσχετα αν δε τα θυμάσαι θεωρητικά, στη πράξη πρέπει να σου βγαίνουν. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα βιβλίο με τεστ του IELTS (#κόλπος των πειρατών), να αρχίσεις να τα κάνεις και να googlareis ό,τι χρειάζεσαι ή δε καταλαβαίνεις. Παράλληλα μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα του αντικειμένου σου στο coursera.org (όλα έχουν αγγλικούς υπότιτλους), όπου όχι μόνο θα κάνεις εξάσκηση αλλά θα μαθαίνεις και την ορολογία σου. Όσο για τα προφορικά, πήγαινε erasmus :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coxs

Νεοφερμένος

Ο coxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα,ειμαι μαθητης Γ λυκειου και μολις τελειωσα πανελληνιες.Σκεφτομαι απο Σεπτεμβρη να αρχισω σιγα σιγα ξανα τα αγγλικα(εχω lower) και αναρωτιεμαι αν γινεται χωρις ιδιατερα μαθηματα ή φροντιστηριο.Το εχει επιχειρησει κανενας?Θα με ενδιεφεραι να ακουσω τις αποψεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Επειδή είμαι και γω στην θέση σου θα σου έλεγα πως οχι.Το proficiency απαιτεί κάποιον να σου μάθει την γλώσσα,ιδιαίτερα αμα έχεις κενά.Μην ανησυχείς όμως οι περισσότερες σχολές έχουν νομίζω τμήματα αγγλικών σε χαμηλές (σχετικά )τιμές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Νομίζω πως το ιδανικότερο για τέτοια περίπτωση είναι να βρεις κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα που να του εξηγήσεις τι ακριβώς θες, οπότε και να έχεις καθοδήγηση για να μάθεις σωστά και να ρυθμίζεις εσύ πόσες ώρες θα κάνεις και να συνεννοηθείς να σου δίνει την περισσότερη δουλειά να την κάνεις στο σπίτι!
(Σ' εμένα αυτό απέδωσε και ως μαθήτρια και πλέον ως "καθηγήτρια" :P :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παιδιά όταν θέτετε έναν στόχο καλό είναι να προσπαθείτε για την όσο γίνεται πιο ολοκληρωμένη επίτευξή του. Το άλμα από το lower στο proficiency είναι τεράστιο, ειδικά όταν έχει περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα απ' την απόκτηση του πρώτου. Ένα άριστο lower είναι ένα χαμηλό προς μέτριο proficiency κι ένα μέτριο lower είναι no proficiency (αν υποθέσουμε πως κάποιος δίνει με προσωπική προετοιμασία).

Επομένως βρείτε την μέθοδο που σας ταιριάζει (ιδιαίτερα ή φροντιστήριο) και, σας παρακαλώ, αποφύγετε τα ταχύρυθμα μαθήματα αν δεν υπάρχει κάποια πολύ συγκεκριμένη διορία να σας πιέζει ή αν δεν είστε πραγματικά πολύ δυνατοί υποψήφιοι. 12 με +/- 24 μήνες διαβάσματος είναι απαραίτητοι για να αποκτήσετε άριστες γνώσεις γραμματικής, για να καλύψετε το απαιτούμενο λεξιλόγιο και να είστε άνετοι σε speaking και listening. Με πασαλείμματα θα ξοδέψετε χρόνο και χρήμα κι ούτε αγγλικά θα μάθετε, ούτε είναι βέβαιο πως θα πάρετε την πιστοποίηση. Όλα αυτά τα λέω εκ πείρας γιατί πολλοί μου έρχονται και μου ζητάνε να συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα από τραγικές "προετοιμασίες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είσαι τόσο πειθαρχημένος (ποιός είναι τέλος πάντων) για να καλύψεις τέτοιο επίπεδο όντας αυτοδίδακτος. Χρειάζεσαι σίγουρα κάποιον να σε καθοδηγήσει. Ακόμη κι αν ήσουν δηλαδή, θέλει υπερπροσπάθεια για να το κάνεις αυτό. Σκέψου λίγο να πρέπει να κάνεις κείμενα και να ψάχνεις κάθε λέξη στο λεξικό; (Και δεδομένου ότι πολλές φορές κάποιες λέξεις χρησιμοποιούνται με άλλη σημασία από την πραγματική τους). Και δεν είναι μόνο αυτό. Άντε σε gcvr και listening έχεις έτοιμο το λυσάρι. Στις εκθέσεις; Τι κάνεις; Πιστεύεις πως είσαι σε θέση να διορθώσεις το γραπτό σου, επιπέδου Γ2; Με τι γνώσεις; (Σκέψου πρώτα απ'όλα ότι εφόσον εσύ γράφεις...θεωρείς ότι γράφεις σωστά. Δεν μπορείς να ξέρεις που υπάρχει λάθος. Και κανένα βιβλίο ή σάιτ δεν θα σε βοηθήσει στη διόρθωση έκθεσης-τουλάχιστον όταν δεν υπάρχουν οι προαπαιτούμενες γνώσεις-.) Οπότε...το ξεχνάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είσαι τόσο πειθαρχημένος (ποιός είναι τέλος πάντων) για να καλύψεις τέτοιο επίπεδο όντας αυτοδίδακτος. Χρειάζεσαι σίγουρα κάποιον να σε καθοδηγήσει. Ακόμη κι αν ήσουν δηλαδή, θέλει υπερπροσπάθεια για να το κάνεις αυτό. Σκέψου λίγο να πρέπει να κάνεις κείμενα και να ψάχνεις κάθε λέξη στο λεξικό; (Και δεδομένου ότι πολλές φορές κάποιες λέξεις χρησιμοποιούνται με άλλη σημασία από την πραγματική τους). Και δεν είναι μόνο αυτό. Άντε σε gcvr και listening έχεις έτοιμο το λυσάρι. Στις εκθέσεις; Τι κάνεις; Πιστεύεις πως είσαι σε θέση να διορθώσεις το γραπτό σου, επιπέδου Γ2; Με τι γνώσεις; (Σκέψου πρώτα απ'όλα ότι εφόσον εσύ γράφεις...θεωρείς ότι γράφεις σωστά. Δεν μπορείς να ξέρεις που υπάρχει λάθος. Και κανένα βιβλίο ή σάιτ δεν θα σε βοηθήσει στη διόρθωση έκθεσης-τουλάχιστον όταν δεν υπάρχουν οι προαπαιτούμενες γνώσεις-.) Οπότε...το ξεχνάς!

Ακριβώς έτσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Τα χουν ευκολύνει πολύ πλέον τα πτυχία. Κακώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα χουν ευκολύνει πολύ πλέον τα πτυχία. Κακώς.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός, όμως πλέον το κάθε τούβλο έχει και ένα lower στα αγγλικά, ενώ δεν μπορεί να σταυρώσει πρόταση.:mad:

Και το πρόσφατο βήμα με το συμψηφισμό των ενοτήτων στα πτυχία του Michigan ήταν λάθος. Με λίγα λόγια, έδωσαν πτυχίο σε όλους τους «Δεν το πήρα για 1/1.5/2». Και αυτοί είναι πολλοί. Αλλά φυσικά έγινε για λόγους οικονομικούς. Όλα το χρήμα αφορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

coxs

Νεοφερμένος

Ο coxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα,ποια βιβλια μου προτεινετε να αγορασω ωστε να ξεκινησω?Στην αρχη θα δω πως παει μονος μου και στη συνεχεια με δασκαλο ορισμενα μετρημενα μαθηματα για speaking και εκθεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν θέλω να γίνω προσβλητικός, όμως πλέον το κάθε τούβλο έχει και ένα lower στα αγγλικά, ενώ δεν μπορεί να σταυρώσει πρόταση.:mad:
Σε λίγο καιρό που θα βγουν όλοι αυτοί οι "πιστοποιημένοι" γνώστες στην αγορά, θα δεις τις αγγελίες εργασίας να ζητάνε συγκεκριμένα πιστοποιητικά, ανεξάρτητα από το τι λέει η λίστα του ΑΣΕΠ όπως ήδη έχει αρχίσει να γίνεται με τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια. Η φράση "έχω Lower" θα συνοδεύεται από την ερώτηση "ποιο Lower, πότε το πήρες και με τι βαθμό".

Και το πρόσφατο βήμα με το συμψηφισμό των ενοτήτων στα πτυχία του Michigan ήταν λάθος. Με λίγα λόγια, έδωσαν πτυχίο σε όλους τους «Δεν το πήρα για 1/1.5/2». Και αυτοί είναι πολλοί. Αλλά φυσικά έγινε για λόγους οικονομικούς. Όλα το χρήμα αφορούν.
Δεν είναι τόσο πολλοί όσο νομίζεις. Δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία, αλλά θα τα ψάξω και αν τα βρω θα σας πω. Επίσης οι εξετάσεις του Michigan από τότε που έγινε ο συμψηφισμός έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν και υπάρχουν ενδείξεις ότι και η έκθεση και τα προφορικά βαθμολογούνται πιο αυστηρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σε λίγο καιρό που θα βγουν όλοι αυτοί οι "πιστοποιημένοι" γνώστες στην αγορά, θα δεις τις αγγελίες εργασίας να ζητάνε συγκεκριμένα πιστοποιητικά, ανεξάρτητα από το τι λέει η λίστα του ΑΣΕΠ όπως ήδη έχει αρχίσει να γίνεται με τα πανεπιστήμια και τα κολλέγια. Η φράση "έχω Lower" θα συνοδεύεται από την ερώτηση "ποιο Lower, πότε το πήρες και με τι βαθμό".


Δεν είναι τόσο πολλοί όσο νομίζεις. Δεν έχω πρόχειρα τα στοιχεία, αλλά θα τα ψάξω και αν τα βρω θα σας πω. Επίσης οι εξετάσεις του Michigan από τότε που έγινε ο συμψηφισμός έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν και υπάρχουν ενδείξεις ότι και η έκθεση και τα προφορικά βαθμολογούνται πιο αυστηρά.
Εγώ το λέω με βάση αυτά που βλέπω στον περίγυρό μου. Γενικά, κάθε φορά που είναι να βγούνε τα αποτελέσματα επικρατεί ένας πανικός στα διαλείμματα, ειδικά όταν έχουμε πολλά παιδιά που έδωσαν, και περιμένουν τηλεφώνημα από τις καθηγήτριές τους...και εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι ακούω αρκετά συχνά και έχω ακούσει από κάμποσα παιδιά να λένε «δεν το πήρα για 1, 1/2, 2» και πάντα αναρωτιέμαι μήπως είναι ψέμα του καθηγητή για να μη χάσει τον «πελάτη». Επειδή μου φαίνεται πολύ περίεργο όλα αυτά τα παιδιά να μην το πήραν για τόσο. Επειδή, όπως ξέρεις καλά εσύ, οι γονείς συνήθως χρεώνουν την αποτυχία στον καθηγητή και όχι στο παιδί τους που δεν τα παίρνει ή δε διαβάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ το λέω με βάση αυτά που βλέπω στον περίγυρό μου. Γενικά, κάθε φορά που είναι να βγούνε τα αποτελέσματα επικρατεί ένας πανικός στα διαλείμματα, ειδικά όταν έχουμε πολλά παιδιά που έδωσαν, και περιμένουν τηλεφώνημα από τις καθηγήτριές τους...και εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι ακούω αρκετά συχνά και έχω ακούσει από κάμποσα παιδιά να λένε «δεν το πήρα για 1, 1/2, 2» και πάντα αναρωτιέμαι μήπως είναι ψέμα του καθηγητή για να μη χάσει τον «πελάτη». Επειδή μου φαίνεται πολύ περίεργο όλα αυτά τα παιδιά να μην το πήραν για τόσο. Επειδή, όπως ξέρεις καλά εσύ, οι γονείς συνήθως χρεώνουν την αποτυχία στον καθηγητή και όχι στο παιδί τους που δεν τα παίρνει ή δε διαβάζει.
Φυσικά δεν μπορώ να ξέρω τι συμβαίνει με τους μαθητές των άλλων καθηγητών καθώς τα στοιχεία αυτά δεν δημοσιεύονται. Μπορώ όμως να σου πω τα δικά μου ποσοστά (δηλαδή του φροντιστηρίου που δουλεύω) των τελευταίων 3 χρόνων. Στο διάστημα αυτό έχουν περάσει όλοι οι μαθητές που έχουν δώσει Lower, οι περισσότεροι με βαθμούς πάνω από 75%, και έχουν κοπεί 2 μόνο από τους μαθητές που έχουν δώσει για Proficiency, η μία με 64,8% και η άλλη με 63,7%

Μου φαίνεται περίεργο να λένε ψέματα οι καθηγητές, όχι και αδιανόητο βέβαια. Ειδικά αν πρόκειται για ιδιαίτερο που παίζεται η φήμη του καθηγητή κορώνα-γράμματα. Πάντως όλοι όσοι δίνουν για ECCE/ECPE παίρνουν αναλυτικό report με τη βαθμολογία τους και μπορούν να τσεκάρουν τους βαθμούς τους άσχετα με το τι λέει ο καθηγητής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top