Πολύ τεμπέλης για να διαβάσει

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Προσωπικα δεν πιστευω στο ζορισμα.Αν δεν σου ερχεται να διαβασεις,δεν ενδιαφερεσαι εστω λιγο για το περιεχομενο των μαθηματων,τοτε πολυ απλα θα κλεισεις το βιβλιο
Φιλε,το να κανεις κατι στη ζωη σου οπως γραφεις,δεν σημαινει αποκλειστικα να σπουδασεις στο πανεπιστημιο.Οσο κι αν αυτη η αποψη αποτυπωνεται στο μυαλο ολων των μαθητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πω φιλε και γω μια απο τα ιδια με σενα το σχολειο δεν το υπολογιζω καθολου στα φροντιστηριο οταν ξεκινησα ημουν στα χαμενα αλλα το καλοσκεφτηκα κ σιγα σιγα αρχιζω και διαβαζω γιατι τα τελευταια 2 χρονια ηταν τα χειροτερα ever στην κοινωνια που ζω ...αυτο που χαρακτηριζεις τον ευατο σου τεμπελη σιγουρα κατι θα σε απασχολει...εγω εβαλα εναν στοχο...να κατσω μια χρονια...να δωσω την προσπαθεια μου...να περασω σε ενα παραθαλασσιο μερος και να καθομαι ολη μερα σε μια ξαπλωστρα διαβαζοντας που κ που αυτα που μου εχει η σχολη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ξέρω ότι πολλοί θα με βρίσουν, θα μου βάλουν αρνητικές αλλά οκ.
Οι παιδοψυχολόγοι και οι παιδοψυχίατροι δεν υποστηρίζουν την έκφραση "Είναι έξυπνος αλλά βαριέται να διαβάσει/είναι τεμπέλης". Θεωρούν ότι όλα αυτά προέρχονται από διάφορες μαθησιακές διαταραχές. Για παράδειγμα η απόσπαση προσοχής, δυσκολία της απομνημόνευσης, οι διάφορες διαταραχές του λόγου, οι διαταραχές της εκτέλεσης πολύπλοκων νοητικών λειτουργιών, κά. Όποιος θέλει βλέπει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ξέρω ότι πολλοί θα με βρίσουν, θα μου βάλουν αρνητικές αλλά οκ.
Οι παιδοψυχολόγοι και οι παιδοψυχίατροι δεν υποστηρίζουν την έκφραση "Είναι έξυπνος αλλά βαριέται να διαβάσει/είναι τεμπέλης". Θεωρούν ότι όλα αυτά προέρχονται από διάφορες μαθησιακές διαταραχές. Για παράδειγμα η απόσπαση προσοχής, δυσκολία της απομνημόνευσης, οι διάφορες διαταραχές του λόγου, οι διαταραχές της εκτέλεσης πολύπλοκων νοητικών λειτουργιών, κά. Όποιος θέλει βλέπει εδώ.
Δε συμφωνώ με αυτή τη θεωρία,αλλά δε θα σε βρίσω ούτε θα σου βάλω αρνητική ψήφο:Pτί φταις κι εσύ...οι παιδοψυχολογοψυχίατροι τα λένε αυτά,όχι εσύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Πάσχω από χαμηλή λανθάνουσα αναστολή και μου αποσπά την προσοχή το κάθε τι.Το τζάμι πάνω στο γραφείο,η καρέκλα ακόμα και το χαρτί του βιβλίου...Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να με κουράζει όταν κάθομαι για πολλές ώρες και ακόμα και αν θέλω να διαβάσω μου είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Πιστευω εχετε ακουστα την ταινια "πολυ σκληρος για να πεθανει". Ε λοιπον αν η ζωη μου γινοταν ταινια, θα ειχε τον τιτλο "πολυ τεμπελης για να διαβασει" και πλεον ειμαι στο τελευταιο σικουελ οπου διαδραματιζεται στην τριτη λυκειου. Απο το δημοτικο θυμαμαι ξεκαθαρα να λενε στους γονεις μου "εξυπνος αλλα δεν διαβαζει", "εξυπνος αλλα τεμπελης" και γενικα διαφορα ζευγη κοσμιτικων επιθετων, και τα δυο σε απεναντι ακρα το ενα με το αλλο (διαφορα φασης = π). Ισως σε αυτο να βασιστηκα και να μην ανοιξα βιβλιο στην ζωη μου εκτος απο την περιοδο τελικων εξετασεων(με βοηθεια απο γονεις) , κατι που γινοταν κατα κυριο λογο στο λυκειο οπου οι βαθμοι μου πεσαν πολυ χαμηλα σε σχεση με του γυμνασιο παρολο που δεν ασχολιομουν με το αθλημα ονοματι διαβασμα. Δυστυχως αυτο το συναντησα μπροστα μου και τωρα που ηρθε η ωρα τις κρισης δεν μπορω να ανοιξω βιβλιο. Σημερα κυριολεκτικα διαβασα 20 δευτερολεπτα μεχρι που πεταξα το βιβλιο απο μπροστα μου! Βοηθεια απο τους γονεις καμια λογο γεματου εργασιακου ωραριου απο την μερια τους, πιεση απο πουθενα, οποτε αραζω στην βολη μου και σπαταλαω τον χρονο μου κανοντας ανουσια πραγματα. Ελα ομως που θελω να περασω σε μια καλη σχολη και να κανω κατι με την ζωη μου... Σε ολα αυτα ερχετε και ανικανοτητα συγκεντρωσης και το γεγονος οτι ειμαι απιστευτα νευρικος, με κερασακι στην τουρτα το οτι στα φροντιστηρια ειμαι στον κοσμο μου.
Ετσι λοιπον ζηταω γνωμες και πρακτικες ωστε να καταπολεμησω την απιστευτη τεμπελια που με διακατεχει και να μπορεσω τουλαχιστον να παω με καποιες γνωσεις να γραψω πανελληνιες και οχι με τον σταυρο στο χερι...


αν βαριεσαι απο τωρα ,οταν περασεις στη σχολη τι θα κανεις?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Νταξει, βαλαμε και προγραμμα, ανοιξαμε και βιβλιο. Χρονος ρεκορ στα 20 λεπτα και απομνημονευση απαγορευτικης αρχης Pauli, αρχης ελαχιστης ενεργειας και κανονα του Hund. Δεν ειναι τιποτα αλλα ειναι μια αρχη...
Επισης ρωτησα φιλο ιατρο και μου ειπε πως η ανικανοτητα συγκεντρωσης μπορει να οφειλετε (εκτος απο το οτι δεν με ενδιαφερουν τα μαθηματα :Ρ) στην ελλειψη διαφορων στοιχειων οποτε αρχισα ενα συμπληρωμα διατροφης και σιδηρο.

Τωρα το τι θα κανω στην σχολη(απαξ και περασω) ειναι δικο μου θεμα, και επειδη την ΠΑΛΕΨΑ στο λυκειο πιστευω πως ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ θα την βγαλω στο πανεπιστημιο. Γιατι πολυ απλα ΘΕΛΩ να σπουδασω. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να δωσω πανελληνιες. ΒΡΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.... Δεν ζητησα τις γνωμες σας για το μελλον μου πισω απο τα εδρανα αλλα συμβουλες για σωστο και οργανωμενο διαβασμα. Δεν ζητησα ματζουνια και μαγικα φιλτρα, ζητησα τον τροπο να διαβασω. Οταν δεν εχεις ασχοληθει με κατι στην ζωη σου δεν γινεται να το ξεκινας σε μια στιγμη και να γινεσαι pro.
Η βλακεια με την κοινωνια σημερα ειναι οτι κανεις δεν απανταει σε αυτο που των ρωτας αλλα ολοι εχουν μια σχετικη βλακεια που κατεβασε η κουτρα τους καθως χεζαν ή κολλαγαν τις μυξες τους κατω απο ενα θρανιο να πουν. Μπραβο ψυχολογε της τρυπιας καλτσας, ο Φρουντ νιωθει περηφανος που συνεχιζεις το εργο του και αναλυεις τοσο καλα την ψυχοσυνθεση μου. Κλαπ κλαπ....

Ομως ασε εμενα να ασχοληθω με τα ψυχολογικα μου, εσυ προσπαθησε να απαντησεις σε αυτο που ζητησα. Εναλλακτικα τραβα στο γκαζι και προσπαθησε να ριξεις τις χιπστερουδες χοντρες γκομενες με τις βαθυστοχαστες μ@λακιες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sein1

Νεοφερμένος

Ο sein1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πω φιλε και γω μια απο τα ιδια με σενα το σχολειο δεν το υπολογιζω καθολου στα φροντιστηριο οταν ξεκινησα ημουν στα χαμενα αλλα το καλοσκεφτηκα κ σιγα σιγα αρχιζω και διαβαζω γιατι τα τελευταια 2 χρονια ηταν τα χειροτερα ever στην κοινωνια που ζω ...αυτο που χαρακτηριζεις τον ευατο σου τεμπελη σιγουρα κατι θα σε απασχολει...εγω εβαλα εναν στοχο...να κατσω μια χρονια...να δωσω την προσπαθεια μου...να περασω σε ενα παραθαλασσιο μερος και να καθομαι ολη μερα σε μια ξαπλωστρα διαβαζοντας που κ που αυτα που μου εχει η σχολη!;)

Δεν ξερω αν εννοουμε το ιδιο πραγμα αλλα και εγω περναω δυσκολα εδω. Αυτος ειναι ο κυριως λογος που θελω να την κανω, να γνωρισω νεο κοσμο, να διευρυνω τους οριζοντες μου. Στοχος λιγο δυσκολο να μπει. Ειμαι πληρως αδιαφορος σε ολα και τιποτε δεν μου δινει κινητρο. Τωρα για την παραλια, σε παραθαλασσιο μερος μενω αλλα δεν εκανα ουτε ενα μπανιο φετος. Ιντερνετ να εχω και ολα κομπλε ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ξέρω ότι πολλοί θα με βρίσουν, θα μου βάλουν αρνητικές αλλά οκ.
Οι παιδοψυχολόγοι και οι παιδοψυχίατροι δεν υποστηρίζουν την έκφραση "Είναι έξυπνος αλλά βαριέται να διαβάσει/είναι τεμπέλης". Θεωρούν ότι όλα αυτά προέρχονται από διάφορες μαθησιακές διαταραχές. Για παράδειγμα η απόσπαση προσοχής, δυσκολία της απομνημόνευσης, οι διάφορες διαταραχές του λόγου, οι διαταραχές της εκτέλεσης πολύπλοκων νοητικών λειτουργιών, κά. Όποιος θέλει βλέπει εδώ.

Συμφωνω απολυτα.
Αυτα υποστηριζει επισης και η Παιδαγωγικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Big Foot

Νεοφερμένος

Ο Big Foot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Οπου να ναι μαλλον θα με διωξουν απο το φροντιστηριο κλοτσιδον λογω αδιαβασιας αλλα το πηρα αποφαση να κανω το μεγαλο βημα οπου και εκατσα στο θρανιο 4 ολοκληρες ωρες χθες οπου διαβαζα κ διαβαζα Πρωταγοραααα!Παντω το δικο μου κινητρο ειναι να παιξω μπασκετ σε καμια ομαδουλα,μπανακι καλοκαιρι(μια και εισαι παραθαλασσια θα περασω κ απο σενα μια βολτιτσα)!ΑΑ σε καποια σημεια ειδα pro ινερνετ στο καλοκαιρι...σιουρα ΠΑΙΖΕΙΣ ΛΟΛ EΕΤΣΙ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsourakis13

Νεοφερμένος

Ο tsourakis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας σύντροφοι... Άλλη μια από τα ίδια... Ας αναλύσω την περίπτωση μου:

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση, έχω υψηλούς στόχους (πολυτεχνείο) ΑΛΛΆ ΚΑΘΌΛΟΥ ΌΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΙΆΒΑΣΜΑ!!
Γνωρίζω ότι είμαι πολύ έξυπνος και μου το λένε όλοι αυτό, αλλά δεν μπορώ εύκολα να συγκεντρωθώ... Μέχρι τα μέσα του Δεκέμβρη πήγαινα κάθε μέρα φροντιστήριο 6-9 ή με 10 ανάλογα τη μέρα, και δεν είχα χρόνο για τίποτα... γύριζα σπίτι στις 2 καθόμουν μέχρι τις 3 παρα για να φάω,να χαλαρώσω λίγο και να μπω λίγο στο internet από το κινητό, και μετά διάβασμα μέχρι τις 6... Μετά φροντιστήριο και όταν γυρνούσα πτώμα δεν είχα καθόλου όρεξη για διάβασμα... Αλλά 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα νομίζω είναι πολύ λίγο... Τις Κυριακές έγραφα 3ωρα όποτε τα Σάββατα ήταν αφιερωμένα για τα διαγωνίσματα.. Ωστόσο τώρα στις γιορτές έλεγα θα κάτσω να κάνω γενική επανάληψη, αλλά διάβασα πολύ λίγα πράγματα γιατί δεν είχα καθόλου όρεξη!
Και αυτό νομίζω θα μου κοστίσει γιατί έχω κάποια κενά, ειδικά στο ΑΟΔΕ γιατί δεν είμαι και της αποστήθισης... Όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει να αγχώνομαι και να απογοητεύομαι γιατί νομίζω ότι δεν θα βρω ξανά όρεξη...!! Και αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι σκέφτομαι πως αν δεν τα καταφέρω θα στεναχωρήσω πάρα πολύ τους γονείς μου γιατί και αυτοί δίνουν πολλά λεφτά για φροντιστήρια και τα οικονομικά τους όπως της πλειοψηφίας των ελλήνων είναι πολύ άσχημα...

Σκέφτομαι λοιπόν από αύριο να αρχίσω με το να βάλω σε ένα συρτάρι το κινητό μου(για να μην το εκσφενδονίσω σε κανένα τοίχο, γιατί νομίζω πως μου αποσπά συνεχώς την προσοχή ειδικά τώρα στις διακοπές!!) και να προσπαθήσω να ξαναμπώ στο πρόγραμμα μου!! Ευτυχώς με τον υπολογιστή έχουμε να τα "πούμε" καιρό, αλλά νομίζω πως αυτό που μας αποσπά την προσοχή όλους εμάς που δεν έχουμε όρεξη για διάβασμα είναι το κινητό γιατί είναι συνεχώς στο internet και ακόμα και 1 λεπτό ασχολίας μαζί του μπορεί να μας αποδιοργανώσει εντελώς...
Πώς αλλιώς μπορώ να βρω την χαμένη όρεξη για διάβασμα!!!? Έχετε καμία πρόταση?? Α να αναφέρω πως καμία φορά βάζω κλασική μουσική γιατί με χαλαρώνει!!

Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα κάπου να τα πω...Καλή πρωτοχρονιά και καλό κουράγιο σε όλους σας!Και πάνω απ'όλα ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!

Υ/Γ: Πολύ χρήσιμο για όλους εσάς που είστε θετική/τεχνολογική κατεύθυνση είναι να σημειώνετε σε χαρτάκια πράγματα που κάνετε καμία φορά λάθος, ή τύπους που ξεχνάτε ή χρήσιμες σημειώσεις και να τα κολλήσετε στο δωμάτιο σας ώστε να τα βλέπετε συνεχώς!!
Επίσης είναι πολύ καλό να κάνετε μια ανάγνωση 1-2 σελίδες από το ΑΟΔΕ πριν κοιμηθείτε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό που φταίει είναι κατά κύριο λόγο είναι οι χειμερινές διακοπές.
Και εγώ Γ' Λυκείου φέτος και έχω ένα παρόμοιο θέμα.
Όσο τα σχολεία ήταν ανοικτά έχουμε τα πράγματα σε μια τάξη, ακολουθούμε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι που μας κάνει να συγκεντρωνόμαστε στους στόχους μας.
Όταν είναι κλειστά όμως χάνουμε την μπάλα με αποτέλεσμα να οδηγούμαστε σε αυτό το αποτέλεσμα.
Εγώ τις μισές μέρες στις χειμερινές διακοπές διάβαζα αλλά τώρα μια βδομάδα λίγα πράγματα την μέρα.
Τώρα που θα ανοίξει το σχολείο θα μπουν τα πράγματα στην θέση τους να είσαι σίγουρος.

Όσο για το Α.Ο.Δ.Ε που λες επειδή έχω μάθει ήδη το βιβλίο απ' έξω πλην 15 που δεν έχω κάνει ακόμα ο καλύτερος τρόπος είναι επαναλήψεις ΑΠΕΞΩ και οχι αναγνώσεις και σίγουρα αρκετές σελίδες στο στάδιο που βρισκόμαστε πλέον..
Εγώ αυτός κυρίως διάβαζα τώρα στις γιορτές και είμαι τουλάχιστον από αυτό απόλυτα ικανοποιημένος...
Μακάρι να έλεγα το ίδιο και για Μαθηματικά - Φυσική Κατεύθυνσης το ίδιο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό που φταίει είναι κατά κύριο λόγο είναι οι χειμερινές διακοπές.
Και εγώ Γ' Λυκείου φέτος και έχω ένα παρόμοιο θέμα.
Όσο τα σχολεία ήταν ανοικτά έχουμε τα πράγματα σε μια τάξη, ακολουθούμε ένα πρόγραμμα και αυτό είναι που μας κάνει να συγκεντρωνόμαστε στους στόχους μας.
Όταν είναι κλειστά όμως χάνουμε την μπάλα με αποτέλεσμα να οδηγούμαστε σε αυτό το αποτέλεσμα.

Εγώ τις μισές μέρες στις χειμερινές διακοπές διάβαζα αλλά τώρα μια βδομάδα λίγα πράγματα την μέρα.
Τώρα που θα ανοίξει το σχολείο θα μπουν τα πράγματα στην θέση τους να είσαι σίγουρος.

Όσο για το Α.Ο.Δ.Ε που λες επειδή έχω μάθει ήδη το βιβλίο απ' έξω πλην 15 που δεν έχω κάνει ακόμα ο καλύτερος τρόπος είναι επαναλήψεις ΑΠΕΞΩ και οχι αναγνώσεις και σίγουρα αρκετές σελίδες στο στάδιο που βρισκόμαστε πλέον..
Εγώ αυτός κυρίως διάβαζα τώρα στις γιορτές και είμαι τουλάχιστον από αυτό απόλυτα ικανοποιημένος...
Μακάρι να έλεγα το ίδιο και για Μαθηματικά - Φυσική Κατεύθυνσης το ίδιο :(

Ισχύει ότι ακολουθούμε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά δεν είναι άσχημες και οι διακοπές. Εξαρτάται από τον καθένα, κάποιοι όντως αποσυντονίζονται, άλλοι καταφέρνουν να ξεκουραστούν για κάποιες μέρες, και μπορούν εύκολα να προσαρμοστούν στο συνηθισμένο πρόγραμμα ξανά. Εγώ για σχεδόν μια εβδομάδα δεν διάβασα και πολύ και άφησα τον εαυτό μου να ξεκουραστεί, και γι'αυτό τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα να μπω στο καθημερινό, απαιτητικό πρόγραμμα...! (ίσα ίσα είμαι ακόμα πιο αποφασισμένη τώρα :D )όλα είναι υποκειμενικά νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω έχω ενα θέμα αμα δεν πάει 12:30 το βραδυ δεν μπορω να συγκεντρωθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εγω έχω ενα θέμα αμα δεν πάει 12:30 το βραδυ δεν μπορω να συγκεντρωθω


Είμαι μαθήτρια β' λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και καταλαβαίνω πως δεν έχω ούτε το διάβασμα που έχετε προφανώς εσείς, ούτε το ίδιο άγχος με εσάς. Ωστόσο, περίπου το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Το βράδυ δε μπορώ να συγκεντρωθώ μετά τα μεσάνυκτα ή για να ακριβολογώ μπορώ, αλλά με το διάβασμα δεν αφομοιώνω. Βρήκα τη λύση: Ξυπνάω πιο νωρίς το πρωί. Αυτό βέβαια προϋποθέτει κυρίως ότι θα κοιμηθώ νωρίς το βράδυ, ώστε να χορτάσω ύπνο και βέβαια ότι θα τηρήσω την απόφασή μου να ξυπνήσω το πρωί. Ελπίζω να βοήθησα! Καλή επιτυχία στους στόχους σου εύχομαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zoo-doc

Νεοφερμένος

Ο Zoo-doc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Είμαι μαθήτρια β' λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση και καταλαβαίνω πως δεν έχω ούτε το διάβασμα που έχετε προφανώς εσείς, ούτε το ίδιο άγχος με εσάς. Ωστόσο, περίπου το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Το βράδυ δε μπορώ να συγκεντρωθώ μετά τα μεσάνυκτα ή για να ακριβολογώ μπορώ, αλλά με το διάβασμα δεν αφομοιώνω. Βρήκα τη λύση: Ξυπνάω πιο νωρίς το πρωί. Αυτό βέβαια προϋποθέτει κυρίως ότι θα κοιμηθώ νωρίς το βράδυ, ώστε να χορτάσω ύπνο και βέβαια ότι θα τηρήσω την απόφασή μου να ξυπνήσω το πρωί. Ελπίζω να βοήθησα! Καλή επιτυχία στους στόχους σου εύχομαι!!

Bρε,Λοιπόν( :P ): Μήπως ούτε τώρα μπορείς να συγκεντρωθείς???:D Συνέκρινε λίγο τα σχόλιά σας...:whistle: (πλάκα κάνω!;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
εγω έχω ενα θέμα αμα δεν πάει 12:30 το βραδυ δεν μπορω να συγκεντρωθω
Welcome to the club !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Bρε,Λοιπόν( :P ): Μήπως ούτε τώρα μπορείς να συγκεντρωθείς???:D Συνέκρινε λίγο τα σχόλιά σας...:whistle: (πλάκα κάνω!;) )


Ρε παιδιά συγγνώμη... Οι γιορτές μου φαίνεται μου έχουν πάρει τα μυαλά!!
ελπίζω κάποιον να βοήθησε η συμβουλή μου, όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παιδιά φράση έξυπνος αλλά δε διαβάζει είναι μια ατάκα που χρησιμοποιούν οι δάσκαλοι ή οι καθηγητές για να σας ωθήσουν να διαβάσετε μην νομίζετε ότι είστε έξυπνοι απο τα λόγια του δασκάλου ούτε να περιμένετε να πουν στους γονείς σας ότι δε πάτε τα γράμματα ή οτι δεν ειναι για σας το σχολείο είναι αντιπαιδαγωγικό

Απαντώ εκτός τόπου και χρόνου σε αυτό το ποστ, επειδή βλέπω ότι συμφωνούν πολλοί:

Η ατάκα αυτή χρησιμοποιείται από δασκάλους και καθηγητές για ευφυείς μαθητές που δε διαβάζουν.
Για στόκους που δε διαβάζουν ή, και που διαβάζουν, δεν τα καταφέρνουν, υπάρχουν άλλα κοσμητικά "αδιάφορος μαθητής" , "η προσπάθεια μετράει" , "μπορεί και καλύτερα" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top