Μηχανικός αυτοκινήτων σε δημόσιο ΙΕΚ

dimitrisS3

Νεοφερμένος

Ο dimitrisS3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας
Με λένε Δημήτρη και είμαι 17-18 χρονών και φέτος θα τελειώσω την τρίτη λυκείου με το καλό και θα έχω 1 πτυχίο απο ΕΠΑ.Λ και ένα πτυχίο απο μια ειδικότητα η οποία πλέον δεν με ενδιαφέρει.:(

Δυστυχώς περσυ που ήμουν δευτέρα λυκείου στο ΕΠΑ.Λ, διάλεξα μια ειδικότητα που τότε μου άρεσε αλλά φέτος έχω αλλάξει μυαλά και θέλω να ασχοληθώ με τα αυτοκίνητα τα οποίο τα είχα μεγάλη αγάπη απο μικρός αλλά δεν διάλεξα στο λυκειο την συγκεκριμένη ειδικότητα λόγο μειωμένης επαγγελματικής αποκατάστασης.
Ο λόγος για μηχανικός αυτοκινήτων!

Σκέφτομαι λοιπόν με το που τελειώσω φέτος το λύκειο, την επόμενη χρονιά να γραφτώ σε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ για μηχανικός αυτοκινήτων.
Αυτό που με προβληματίζει είναι πολλά που έχω ακούσει και διαβάσει, ότι όσοι έχουν πάει σε ΙΕΚ για συγκεκριμένες ειδικότητες δεν έχουν μάθει τίποτα μιας και οι ώρες στα εργαστήρια είναι μηδαμινές και το αποτέλεσμα είναι να βγαίνεις με ένα πτυχίο χωρίς να ξέρεις τα ουσιώδεις πάνω σε αυτό!
Απο την άλλη σκέφτομαι να κάνω ξανά την Β και Γ τάξη του λυκείου (μόνο τα μαθήματα τις ειδικότητας) για να πάρω απο κει ένα πτυχίο μηχανικού αυτοκινήτου.
Βέβαια είναι πολύ κατώτερο απο αυτό του ΙΕΚ απ όσο ξέρω αλλά τουλάχιστον έχω ακούσει ότι εκεί κάνουν εργαστήρια αλλά δυστυχώς η ύλη τους είναι απο βιβλία του '98 και κάτω και αυτό το θεωρώ τραγικό απο την στιγμή που τα αυτοκίνητα αναβαθμίζονται μέρα με την μέρα.. και άντε μετά να σε πάρει κάποιος στην δούλεψη του!

Παρακαλώ οποιαδήποτε γνώμη και απόψεις πάνω στο θέμα θα μου ήταν πολύ χρήσιμες:) ευχαριστώ
Τι είναι καλύτερο απο τα 2 να κάνω? μήπως είναι καλύτερο να παρατήσω "όνειρα" και επιθυμίες και να κάτσω στα αυγά με αυτό που κάνω τώρα?:confused:

Υ.Γ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις δουλειά στον συγκεκριμένο κλάδο, αλλά τουλάχιστον θέλω να λέω ότι κάνω κάτι που μου αρέσει. (αχ που φτάσαμε:cry_x:)
Υ.Γ. 2 Επίσης η ειδικότητα που είμαι αυτή την στιγμή στο ΕΠΑ.Λ είναι η ειδικότητα τεχνολογίας & έλεγχου τροφίμων και είχα ως στόχο να περάσω σε κάποιο αντίστοιχο ΤΕΙ γεωπονίας, απλώς πλέον δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον συγκεκριμένο κλάδο αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top