Κάλυψη κενών λυκείου στο πανεπιστήμιο

Γερόλυκος

Νεοφερμένος

Ο Γερόλυκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι πρωτοετής σε τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα Μαθηματικά και τη Φυσική που διδάσκονται στα δύο πρώτα εξάμηνα (και φυσικά είναι προαπαιτούμενα για επόμενα μαθήματα). Ο λόγος; Προέρχομαι από θεωρητική κατεύθυνση... Πριν με ρωτήσετε τι και πώς, διευκρινίζω ότι, επειδή ήταν χαμηλόβαθμη η σχολή και εντός της πόλης που διαμένω, γι' αυτό και την επέλεξα. Και βέβαια, το αντικείμενο δεν είναι και πολύ μακριά από τα ενδιαφέροντά μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πώς θα καλύψω τα κενά του Λυκείου ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω στην εξεταστική. Φροντιστήριο; Ιδιαίτερα μαθήματα; Οι οικονομικές δυνατότητες είναι περιορισμένες και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι από μόνος μου με προσωπική (υπερ)προσπάθεια και το κατάλληλο ψάξιμο... Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει να καλυφθούν το ταχύτερο δυνατό τα κενά έτσι ώστε να μπορέσω να συντονιστώ με τις διαλέξεις και να είμαι σε θέση να παρακολουθώ. Έχω πιθανότητες να τα καταφέρω ή θα είναι μάταιος κόπος; Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι πρωτοετής σε τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα Μαθηματικά και τη Φυσική που διδάσκονται στα δύο πρώτα εξάμηνα (και φυσικά είναι προαπαιτούμενα για επόμενα μαθήματα). Ο λόγος; Προέρχομαι από θεωρητική κατεύθυνση... Πριν με ρωτήσετε τι και πώς, διευκρινίζω ότι, επειδή ήταν χαμηλόβαθμη η σχολή και εντός της πόλης που διαμένω, γι' αυτό και την επέλεξα. Και βέβαια, το αντικείμενο δεν είναι και πολύ μακριά από τα ενδιαφέροντά μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πώς θα καλύψω τα κενά του Λυκείου ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω στην εξεταστική. Φροντιστήριο; Ιδιαίτερα μαθήματα; Οι οικονομικές δυνατότητες είναι περιορισμένες και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι από μόνος μου με προσωπική (υπερ)προσπάθεια και το κατάλληλο ψάξιμο... Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει να καλυφθούν το ταχύτερο δυνατό τα κενά έτσι ώστε να μπορέσω να συντονιστώ με τις διαλέξεις και να είμαι σε θέση να παρακολουθώ. Έχω πιθανότητες να τα καταφέρω ή θα είναι μάταιος κόπος; Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!
Κοιτα....αντικειμενικα ειναι εξαιρετικα δυσκολο, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ακατορθωτο να τα καλυψεις τα κενα σου μονος.Ομως θα πρεπει να προσπαθισεις σοβαρα και με επιμονη για το στοχο αυτο.Καλο θα ηταν να παρεις βοηθηματα μαθηματικων της Β και της Γ Λυκειου και κατευθυνσης αλλα και γενικης γιατι απο τη Β κιολας μαθαμε πολυ σημαντικα μαθηματικα φαινομενα.Οσο για τη Φυσικη θα πρεπει να διαβασεις κυριως της Γ.Δεν πιστευω να χρειαζεστε εσεις στο τμημα σας καθολου Φυσικοχημεια ή Κβαντομηχανικη αλλιως παμε και σε υλη της Β.
Τωρα, σε γενικες γραμμες πιστευω οτι αν πραγματικα θες να τα καταφερεις, απλως θα πρεπει να καταβαλλεις μια ειλικρινη προσπαθεια απο μερους σου, αλλα επισης και να αναζητησεις βοηθεια σε οτι σε προβληματιζει/δυσκολευει διχως ενδοιασμους.

Καλη δυναμη....;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος να καλύψεις τα κενά ειδικά αν το μεγαλύτερο μέρος των μαθηματικών που θα κάνετε είναι από μαθηματικά κατεύθυνσης Β και Γ λυκείου θα είναι δύσκολα...............Αν όμως αρχίσεις και διαβάζεις καλά θεωρία και λύσεις κάποιες βασικές ασκήσεις από αυτά τα μαθήματα νομίζω θα είσαι σ θέση να μπορείς να παρακολουθεις στο μάθημα με τύχες !!!!!!!!!!!!! Φυσική πρέπει (νομίζω)να ξέρεις και κάποια πράγματα από Β λυκείου κατεύθυνσης αλλά είναι εύκολο το μάθημα !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Moνος δυσκολα.Εγω στη θεση σου θα πηγαινα σε φροντηστηριο.Ισως σου βγει λιγο ακριβα, αλλα χρειαζεται.Μη θελουμε και την πιτα ολακερη και το σκυλο χορτατο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας, είμαι πρωτοετής σε τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών και αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα Μαθηματικά και τη Φυσική που διδάσκονται στα δύο πρώτα εξάμηνα (και φυσικά είναι προαπαιτούμενα για επόμενα μαθήματα). Ο λόγος; Προέρχομαι από θεωρητική κατεύθυνση... Πριν με ρωτήσετε τι και πώς, διευκρινίζω ότι, επειδή ήταν χαμηλόβαθμη η σχολή και εντός της πόλης που διαμένω, γι' αυτό και την επέλεξα. Και βέβαια, το αντικείμενο δεν είναι και πολύ μακριά από τα ενδιαφέροντά μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το πώς θα καλύψω τα κενά του Λυκείου ώστε να μπορέσω να ανταπεξέλθω στην εξεταστική. Φροντιστήριο; Ιδιαίτερα μαθήματα; Οι οικονομικές δυνατότητες είναι περιορισμένες και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να καταφέρω κάτι από μόνος μου με προσωπική (υπερ)προσπάθεια και το κατάλληλο ψάξιμο... Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει να καλυφθούν το ταχύτερο δυνατό τα κενά έτσι ώστε να μπορέσω να συντονιστώ με τις διαλέξεις και να είμαι σε θέση να παρακολουθώ. Έχω πιθανότητες να τα καταφέρω ή θα είναι μάταιος κόπος; Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!

Καταρχην να μην εχεις τυψεις για αυτο που σου συμβαινει. Να ξερεις πως φταιει το κράτος και το σύστημα που δεν μερίμνησε ωστε, για την διευκολυνση σου, να μη σου δοθει η δυνατοτητα να σπουδασεις σε σχολή θετικής-τεχνολογικής κατεύθυνσης. Αυτα σε αλλες χώρες είναι αυτονόητα.
Έχεις κενά απο τη Β και τη Γ λυκειου. Να σου το πω χοντρικα απο διανύσματα και μετά δεν ξέρεις τίποτα. Δηλαδή δυστυχώς πρόκειται για μακρύ δρόμο που χρειάζεται να διανύσεις. Οσον αφορά την Φυσική, πιστεύω πως είναι ευκολότερο να αναπληρώσεις τα κενά.
Αν προσπαθήσεις μόνος σου, χρειάζεσαι 1 χρόνο τουλάχιστον να ασχολείσαι με μαθηματικά και φυσική Β,Γ' λυκείου. Θα σου πρότεινα να κάνεις ιδιαίτερα με εναν καθηγητή για να διευκολυνθεί η όλη υπόθεση. Ως απόφοιτος σχολής παρεμφερής με την δικιά σου, αν θα ηθελες την συμβουλη μου, ειναι πως αυτές οι επιστήμες στηρίζονται στα μαθηματικά (ακόμα και ο προγραμματισμός είναι μαθηματικά που εκφραζονται με αλγόριθμους) και δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρεις στην σχολή σου αν δεν μυηθείς σε εναν ανώτερου επιπέδου μαθηματικό τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης των προβλημάτων που απαιτουν τα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CONSTANT

Νεοφερμένος

Ο CONSTANT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν ξέρω πολλά γύρω από αυτά μιας και είμαι κι εγώ θεωρητικός όμως θα σε συμβούλευα να διαβάσεις από το ηλεκτρονικό βοήθημα του υπουργείου
https://www.study4exams.gr/
https://www.study4exams.gr/math_k/
https://www.study4exams.gr/physics_k/

Έχει αρκετά πράγματα να δεις (ασκήσεις, τις απαντήσεις τους , βιντεοδιαλέξεις και άλλα)

Υ.Γ: Άσχετο ,αν θες ρίξε μια ματιά στο ανάλογο των αρχαίων και των λατινικών, της βιολογίας και των μαθηματικών γενικής όχι ότι θα τα χρειαστείς αυτά απλώς έτσι για να τα έχεις υπόψιν σου για πιθανή μελλοντική χρήση.

https://www.study4exams.gr/anc_greek/
https://www.study4exams.gr/latin/
https://www.study4exams.gr/math_g/
https://www.study4exams.gr/biology/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Γερόλυκε,

Η πιο σοφή τακτική είναι η εξής:
Βρες μαθηματικό και φυσικό για ιδιαίτερα. Ξεκίνα από τώρα μαθήματα, 2-3 φορές τη βδομάδα το καθένα και βγάλε την ύλη των 2 τάξεων του λυκείου και φυσικά κάλυψη κενών. Παράλληλα θα παρακολουθείς συστηματικά στη σχολή, να μπεις στο πνεύμα. Μόλις πάρεις το κολαϊ, θα μειώσεις τα ιδιαίτερα σε μία φορά τη βδομάδα, για επίλυση αποριών και βοήθεια στα πανεπιστημιακά μαθήματα.
Με αυτό τον τρόπο και σκληρή προσπάθεια ενός χρόνου, θα καλύψεις τα κενά και θα μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της σχολής σου. Όμως κράτα ένα ενδεχόμενο ότι ίσως χρειαστεί και στο μέλλον να καταφεύγεις περιστασιακά στη λύση του ιδιαίτερου, για επίλυση αποριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Γερόλυκε,

Η πιο σοφή τακτική είναι η εξής:
Βρες μαθηματικό και φυσικό για ιδιαίτερα. Ξεκίνα από τώρα μαθήματα, 2-3 φορές τη βδομάδα το καθένα και βγάλε την ύλη των 2 τάξεων του λυκείου και φυσικά κάλυψη κενών. Παράλληλα θα παρακολουθείς συστηματικά στη σχολή, να μπεις στο πνεύμα. Μόλις πάρεις το κολαϊ, θα μειώσεις τα ιδιαίτερα σε μία φορά τη βδομάδα, για επίλυση αποριών και βοήθεια στα πανεπιστημιακά μαθήματα.
Με αυτό τον τρόπο και σκληρή προσπάθεια ενός χρόνου, θα καλύψεις τα κενά και θα μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις της σχολής σου. Όμως κράτα ένα ενδεχόμενο ότι ίσως χρειαστεί και στο μέλλον να καταφεύγεις περιστασιακά στη λύση του ιδιαίτερου, για επίλυση αποριών.

Τα κενά που έχει χάσει είναι πολύ μεγάλα για να χάνει τον χρόνο στη σχολή του. Στην σχολή σου Γερόλυκε στο α ετος θα κάνετε λογισμό πολλών μεταβλητών, επικαμπύλια ολοκληρώματα που απαιτούν να ξέρεις τον απλό ολοκληρωτικό λογισμό του λυκείου. Όμως για να καταλάβεις τον απλό ολοκληρωτικό λογισμό χρειάζονται γνώσεις παραγώγισης κοκ.
Καταλήγουμε σε μια αλυσίδα που μας πάει πίσω στην Β' λυκείου.Χρειάζεται χρόνος
Σε περίπτωση που έχεις μαθήματα στα οποία καταλαβαίνεις τι παίζει, εννοείται τα παρακολουθείς για να μην μαζευτούνε πολλά. Μιλάω για κανένα επιλογής τύπου φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καταρχην να μην εχεις τυψεις για αυτο που σου συμβαινει. Να ξερεις πως φταιει το κράτος και το σύστημα...

Μάαααλιστα....:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γερόλυκος

Νεοφερμένος

Ο Γερόλυκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, απλά να σας πω ότι με τα μαθηματικά γενικής έχω κάποια επαφή μιας και ήμουν υποχρεωμένος να δώσω για να "ξεκλειδώσω" το 4ο πεδίο στο οποίο βρίσκεται η σχολή μου. Φίλε sans-culotte, σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επίτρεψέ μου να διαφωνήσω με τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα. Είναι λίγο οξύμωρο το να σου απαγορεύει κάποιος κάτι προς ...διευκόλυνσή σου... Αν και νομίζω ότι καταλαβαίνω το ύφος... Και για να ενισχύσω λίγο την άποψή μου, να πω ότι όταν είναι κάποιος 15-16 χρονών και πρέπει να αποφασίσει ποια απ΄τις τρεις κατευθύνσεις θα ακολουθήσει, δεν είναι σε θέση πάντα να έχει επίγνωση των δυνατοτήτων αλλά και των μελλοντικών ενδιαφερόντων του και είναι πολύ πιθανό να αδικήσει τον εαυτό του επιλέγοντας μια άλλη κατεύθυνση από αυτή που θα του "ταίριαζε" καλύτερα. Ορθώς και δικαίως λοιπόν θεωρώ πως υπάρχει αυτή η δυνατότητα έστω την τελευταία στιγμή και με μια ποινή μορίων, να μπορεί κανείς να στράφει προς κάτι που δεν συνδέεται με αυτά που είχε διδαχθεί ως τώρα. Απλά θα αντιμετωπίσει τις φυσικές δυσκολίες που αντιμετωπίζω εγώ τώρα...:) Είναι πάντως μαθήματα ζωής αυτά για το πώς μπορεί κάποιος να αλλάξει τα δεδομένα με θέληση και προσπάθεια. Και το λέει κάποιος που το όνομά του δεν είναι εντελώς άσχετο με τα χρόνια και τις εμπειρίες του...;) Να είστε όλοι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πάρε βοηθήματα της Β' και Γ' Λυκείου, κανόνισε και με ένα μαθηματικό -στυλ ιδιαίτερο- για κάποιες ώρες την εβδομάδα. Μπορεί να υπάρχει και άλλος φοιτητής με το ίδιο πρόβλημα με σένα, οπότε μπορείς να το συζητήσεις μαζί του και να κάνετε μαζί τα ιδιαίτερα, ώστε να σας έρχεται οικονομικότερα η ώρα. Πάντως πιστεύω ότι στο φροντιστήριο θα χάνεις πολλές ώρες κάθε μέρα ενώ με το ιδιαίτερο θα μπορέσει ο καθηγητής να εντοπίσει τα κενά σου και να «δουλέψετε» πάνω σε αυτά. Καλή επιτυχία! :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Θα πω εγώ για τη φυσική μιας και γνωρίζω τι χρειάζεται στην Πληροφορική.
Οπωσδήποτε Φυσική Β' Λυκείου γενικής. Ηλεκτρισμός & Μαγνητισμός δηλαδή. Δεν υπάρχει περίπτωση, σίγουρα θα το συναντήσεις. Είναι δύσκολο και θέλει αρκετό διάβασμα ακόμα κι από παιδιά που προέρχονται από θετικοτεχνολογική.
Μάλλον η Φυσική Ι που θα έχεις, είναι η Μηχανική που κάναμε στην Α Λυκείου και Γ κατεύθυνσης. Είναι σχετικά εύκολη αλλά θέλει καθοδήγηση.

Αυτό που προτείνω για τη φυσική είναι να βρεις κανέναν συμφοιτητή να σου πει τα βασικά (μην νομίζεις ότι θυμούνται όλη τη φυσική του λυκείου) να κάτσεις να τα κατανοήσεις και έπειτα να πας στη βιβλιοθήκη να ανοίξεις βιβλία και να αρχίσεις να λύνεις ασκήσεις. Γνώμη μου, να μην είσαι μόνος. Εγώ στα μαθήματα που υστερώ πάντα βρίσκω κάποια φίλη μου που το κατέχει το θέμα και με βοηθά στις απορίες μου. Τέλος, να ξέρεις, ότι τόσο στα μαθηματικά όσο και στη φυσική το θέμα είναι να πιάσεις τη λογική, διαφορετικά θα είσαι συνεχώς με ένα "ΓΙΑΤΙ;;;;". Αυτά. :) Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top