Πρέπει να έχει όρια η σάτιρα;

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
τις τελευταιες μέρες μου έχει δημιουργηθεί μια απορία:

πού έχει χαθεί το χιούμορ; το αληθινό, ξεκαρδιστικό, γνήσιο χιούμορ;
έχει αντικατασταθεί από κάτι που με τρομάζει και που με κάνει να πιστευω ότι ο κόσμος είναι αναίσθητος!!

είναι τώρα αστεία η φράση που όλοι χρησιμοποιούν: "that post gave me cancer"
"αντε καρκινο βγαλαμε" "να βγαλεις καρκινο εσυ κ το σοι σου" ???
συγνώμη αλλα ειναι δυνατον να γελασεις με αυτες τις φρασεις;; δειχνουν ανωριμοτητα, απαθεια, και πανω απο ολα ειναι προσβλητικες προς τους καρκινοπαθεις. αληθεια, πώς θα νιώσει ένας που νοσεί, όταν ακούσει/ διαβάσει κάτι τετοιο;

και το αλλο. εχω παρατηρησει οτι υπαρχει μια ταση να βγαζουν στη φορα ιδιωτικες συζητησεις και να τις περιφρονουν, να ανεβαζουν φωτο κοριτσιων που τα πετανε ολα εξω σε γκρουπ (του στυλ τα κουκλια του φβ ή οι π*$%#ες του φβ) για να τις κανουν περιγελο ή διάσημες (αλλα φανταζομαι οι περισσοτεροι αντρες βρισκουν υλικο για "επεξεργασια"). ενταξει, δεν λεω ειναι καπως φαντασμενες με αυτα που κανουν, αλλα, το να κοινοποιεις τις φωτο τους νομιζω πως εκτος του οτι παραβιαζει δικαιωματα, αποτελει και ενα ειδος ρατσισμου απεναντι στο γυναικειο φυλο...

Ίσως λοιπον οδηγούμαστε στους εξής προβληματισμούς:
Έχει η σάτιρα όρια; Μπορούμε να κριτικάρουμε χρησιμοποιώντας το μαξιλαράκι της σάτιρας τα πάντα; Ή μήπως μπορούμε, αλλά σε ασφαλή πλαίσια, ώστε να μην γίνεται η σάτιρα επιθετική; Υποτίθεται ότι βοηθάει στον εντοπισμό προβλημάτων και στην επίλυση αυτών, αλλά μήπως όταν δεν γίνεται σωστά οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα; :hmm:


σάτιρα επιχειρεί τον εμπαιγμό κάποιας έννοιας ή προσώπου που ο σατιρικός καλλιτέχνης θεωρεί ότι αξίζει τέτοια αντιμετώπιση με σκοπό συχνά τη βελτίωση του αντικειμένου. Γίνεται μέσω μεθόδων όπως η παρωδία, η υπερβολή, η σύγκριση, η αναλογία και η ειρωνεία.
Ενώ η σάτιρα μπορεί να αποτελέσει μέσο διασκέδασης, γι' αυτό και συχνά είναι βάση του χιούμορ και συνεπώς συστατικό της κωμωδίας, δεν περιορίζεται στον τομέα της ψυχαγωγίας.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου,η σάτυρα πρέπει να έχε οριαι και να μην ξεφευγει σε βαθμο που να θίγει ένα άτομα ή μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων.Για παραδειγμα το να κοροιδευουμε κπαοιον επειδή έχει παράξενο μαλλί ή μιλάει παράξενα,δεν ειναι σάτυρα για μένα και η ποιότητα της σάτυρας πέφτει σε επίπεδο(το έχω δει κάποιες φορές στον Λαζ΄πουλο και στο ραδιο αρβυλα).Το να σατυριζεις την κoiνωνική ή πολιτική ζωή με χιουμοριστικο τρόπο ειναι γνήσια σάτυρα,όχι το να προσπαθεις να κοροιδεψεις ανθρώπους ή καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
συμφωνώ. αλλωστε οταν χρησιμοποιεις τη σατιρα μονο προς αλλους και δεν εχεις αυτοσαρκασμο, δειχνεις οτι εισαι εγωιστης και απο καποιο σημειο κ μετα ο κοσμος παυει να γελαει μαζι σου... γτ ειναι σαν να προβαλλεις τον εαυτο σου ως τον τελειο ανθρωπο που ασκει κριτικη σε ολους κ σε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimz

Νεοφερμένος

Ο Dimz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πιστεύω πως η σάτιρα θα πρέπει να έχει όρια και να μην ξεπερνά την λεπτή διαχωριστική γραμμή που τη χωρίζει απο την προσβολή και την γελοιοποίηση! Διότι βλέπουμε συχνά πως πολλοί με την πρόφαση οτι κάνουν σάτιρα επιδιώκουν άλλους σκοπούς. Επίσης δεν πρέπει όταν κάποιος κάνει σάτιρα να έχει εμμονές με συγκεκριμένα πρόσωπα, κάτι το οποίο κάνει ο Λαζόπουλος και καταντά πολλές φορές βαρετό.Ο σκοπός της σάτιρας δεν είναι ο εξευτελισμός και η μείωση της προσωπικότητας κάποιου άλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
...Λαζόπουλος και καταντά πολλές φορές βάρετό.Ο σκοπός της σάτιρας δεν είναι ο εξευτελισμός και η μείωση της προσωπικότητας κάποιου άλλου!
το καλύτερο παράδειγμα έφερες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της ιδεολογικης σατιρας(πολιτικες ιδεες,αντιληψεις κτλπ),που εγκειται στον πολιτικοκοινωνικο τομεα.
Πιστευω ειναι απαραιτητη,σε αυτο τον τομεα,με οποιοδηποτε τροπο πχ ειρωνια,χλευασμος,χιουμορ διοτι εχει εναν πρακτικο σκοπο,να αναδεικνυει κοινωνικα προβληματα,ωστε να περασουν στον κοσμο με πεποιθηση την διορθωση τους.
Εξαλλου,παντα υπηρχαν ατομα που σατιριζαν τις πολιτικες καταστασεις,απο τα αρχαια χρονια κιολας.

Τωρα,οπως εχω ξαναπει,κρινουμε ιδεες και οχι προσωπα.Για μενα δεν ειναι ορθο να πεις εναν ''μαλακα'' (εκτος και αμα το αξιζει και με το παραπανω) αλλα να αποδειξεις ποσο μαλακ^##(*α εινα το εργο του,η πραξη του η πεποιθηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
η σατιρα δεν πρεπει να χει ορια γενικα παρα μονο οταν πιανει θεματα ευαισθητα και αμφιλεγομενα που γενικα διχαζουν την κοινη γνωμη και μπορουν να επηρεασουν και να ξεσηκωσουν!!ασ πουμε η πολιτικη σατιρα του Λαζοπουλου μονο σατιρα δεν ειναι καθως πιστευω οτι πλεον χειραγωγει οσο δεν παει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ειμαι υπερ της ιδεολογικης σατιρας(πολιτικες ιδεες,αντιληψεις κτλπ),που εγκειται στον πολιτικοκοινωνικο τομεα.
Πιστευω ειναι απαραιτητη,σε αυτο τον τομεα,με οποιοδηποτε τροπο πχ ειρωνια,χλευασμος,χιουμορ διοτι εχει εναν πρακτικο σκοπο,να αναδεικνυει κοινωνικα προβληματα,ωστε να περασουν στον κοσμο με πεποιθηση την διορθωση τους.
Εξαλλου,παντα υπηρχαν ατομα που σατιριζαν τις πολιτικες καταστασεις,απο τα αρχαια χρονια κιολας.

Τωρα,οπως εχω ξαναπει,κρινουμε ιδεες και οχι προσωπα.Για μενα δεν ειναι ορθο να πεις εναν ''μαλακα'' (εκτος και αμα το αξιζει και με το παραπανω) αλλα να αποδειξεις ποσο μαλακ^##(*α εινα το εργο του,η πραξη του η πεποιθηση του.

εντάξει αλλά και την ιδέα να κρίνεις πρέπει να προσέχεις πώς το κάνεις, γιατί ο λόγος σου αντί να σατυριζει, μπορεί να υβρίζει.
ίσως γι αυτό και να αποκαλούμε καλλιτέχνες τους μεγάλους κωμικούς. επειδή βρίσκουν τον πιο απλό, υγιή τρόπο για να προβάλλουν στην κοινωνία μία "ανωμαλία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λίγο ετεροχρονισμένο thread.Νομίζω το έχει απαντήσει ικανοποιητικά ο Αριστοφάνης πριν 2.500 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Λίγο ετεροχρονισμένο thread.Νομίζω το έχει απαντήσει ικανοποιητικά ο Αριστοφάνης πριν 2.500 χρόνια.

απλα το δημιουργησα επειδη εχω παρατηρησει κατι περιεργες κινησεις τωρα τελευταια, οπως αυτες που ανεφερα... και τις χρησιμοποιησα ως αφορμη για προβληματισμο/ σχολιασμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
κανενα οριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι γιατι τοτε δε μιλαμε για σατιρα αλλα για μισος, εκδικηση και έλλειψη ήθους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ναι η σάτιρα πρέπει να έχει κάποια όρια. Ο σκοπός της είναι κυρίως ψυχαγωγικός. Για εμένα ένας πετυχημένος σάτυρος (δεν ξέρω πως λέγονται αυτοί :P) μπορεί να κάνει τον κόσμο να γελάσει με κάποια γεγονότα ενώ ταυτόχρονα δεν θήγει προσωπικότητες επειδή ο άλλος έχει άσχημα δόντια, μεγάλα αυτιά ή είναι χοντρός..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
κανενα οριο

ακόμα και όταν μέσα από αυτή γίνεται ρατσιστική επίθεση σε ευαίσθητες ομάδες; το δέχεσαι αυτό;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ακόμα και όταν μέσα από αυτή γίνεται ρατσιστική επίθεση σε ευαίσθητες ομάδες; το δέχεσαι αυτό;;;:hmm:

οταν λες ευαισθητες ομαδες? :hmm:

πχ αν αρχισω να λεω μαλακες τους καρκινοπαθεις κλπ? :confused:

ενα απο τα χαρακτηριστικα της ''σατιρας'' ειναι και η προσβολη ή η επιθεση οπως θες πες το.

προσωπικα σαν Αλεξ δεν μ αρεσουν οι βρισιες κλπ γενικα :P

αλλα αν ο αλλος θελει να βρισει δεν εχω θεμα.

επισης μην ξεχναμε οτι η σατιρα απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο.

σκεψου το εξης!

βγαζω μια εικονα με κατι προβατα και πανω σε καθε προβατο γραψω ''Θρησκος'' (μια και ειναι δημοφιλες θεμα στο φορουμ τις τελευταιες μερες :redface: )

οσοι δεν πιστευουν θα γελασουν και θα συμφωνησουν μαζι μου.

τωρα φαντασου οτι παιρνεις εσυ την ιδια εικονα και γραψεις στο καθε προβατακι ''Αθεος''. ποιοι θα συμφωνησουν αυτην την φορα?

και στις δυο περιπτωσεις ο ενας λεει τον αλλον προβατο. αλλα η αποδοχη θα ειναι διαφορετικη καθε φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ενα απο τα χαρακτηριστικα της ''σατιρας'' ειναι και η προσβολη ή η επιθεση οπως θες πες το.

Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό (θα το ψάξω), αλλά και να αληθεύει δεν νομίζω να απευθύνετε σε ανθρώπους που έχουν κάποια δυσπλασία ή κάποιο άλλο θέμα έτσι ώστε αυτός που ασκεί την σάτιρα να γίνει δημοφιλής και αστείος.
π.χ, μπορεί κάποιος να έχει μεγάλο κεφάλι, δεν θα κάτσεις μπροστά σε ένα κοινό να τον πεις μεγαλοκέφαλο για να βγάλεις χρήμα (ότι έκανε ο Λαζόπουλος) γιατί μπορεί να του δημιουργήσεις μεγάλα προβλήματα.

Στο άλλο που είπες για την θρησκεία συμφωνώ, αυτό είναι σάτιρα, να μπορείς να κάνεις fun με καταστάσεις που δεν προσβάλλεις κάποιον για κάποιο πρόβλημα που έχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
οταν λες ευαισθητες ομαδες? :hmm:

πχ αν αρχισω να λεω μαλακες τους καρκινοπαθεις κλπ? :confused:

ενα απο τα χαρακτηριστικα της ''σατιρας'' ειναι και η προσβολη ή η επιθεση οπως θες πες το.

προσωπικα σαν Αλεξ δεν μ αρεσουν οι βρισιες κλπ γενικα :P

αλλα αν ο αλλος θελει να βρισει δεν εχω θεμα.

επισης μην ξεχναμε οτι η σατιρα απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο.

σκεψου το εξης!

βγαζω μια εικονα με κατι προβατα και πανω σε καθε προβατο γραψω ''Θρησκος'' (μια και ειναι δημοφιλες θεμα στο φορουμ τις τελευταιες μερες :redface: )

οσοι δεν πιστευουν θα γελασουν και θα συμφωνησουν μαζι μου.

τωρα φαντασου οτι παιρνεις εσυ την ιδια εικονα και γραψεις στο καθε προβατακι ''Αθεος''. ποιοι θα συμφωνησουν αυτην την φορα?

και στις δυο περιπτωσεις ο ενας λεει τον αλλον προβατο. αλλα η αποδοχη θα ειναι διαφορετικη καθε φορα

κοίτα εγώ μίλησα για ευαίσθητες ομάδες. όπως είπε και ο χάρης. με τη θρησκεία είναι λίγο περίπλοκο το πράγμα, πιστεύω πως η σάτιρα δεν είναι κακή, αλλά όταν γίνεται με σκοπό τον θρησκευτικό προσηλυτισμό, που απαγορεύεται και παραβιάζει θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, δεν συμφωνώ. τότε δεν είναι σάτιρα.

για να καταλάβεις τι εννοούσα, διάβασε το αρχικό κομέντ με το οποίο άνοιξα το θέμα (οι φράσεις που χρησιμοποιούν πάρα πολλοί σήμερα του στυλ "καρκίνο βγάλαμε").

επίσης πιστεύω πως σελίδες όπως "η χολή" δεν κάνουν σωστή σάτιρα... όπως το λέει η λέξη βγάζουν τη χολή τους παντού, σαν να μην έχουν να ασχοληθούν με τίποτα καλύτερο, και δεν καταλαβαίνω τι βρίσκει αστείο ο κόσμος. και τέτοιου είδους σελίδες δημοσιοποιούν αρκετές φορές προσωπικά δεδομένα τρίτων, οπότε δεν είναι σωστή η δράση τους. Αν ήταν μάγκας ο ιδιοκτήτης θα δημοσίευε και τα δικά του στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
με τη θρησκεία είναι λίγο περίπλοκο το πράγμα, πιστεύω πως η σάτιρα δεν είναι κακή, αλλά όταν γίνεται με σκοπό τον θρησκευτικό προσηλυτισμό, που απαγορεύεται και παραβιάζει θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα, δεν συμφωνώ. τότε δεν είναι σάτιρα.

Πως γίνεται να προσηλυτίσεις σατιρίζοντας? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό (θα το ψάξω), αλλά και να αληθεύει δεν νομίζω να απευθύνετε σε ανθρώπους που έχουν κάποια δυσπλασία ή κάποιο άλλο θέμα έτσι ώστε αυτός που ασκεί την σάτιρα να γίνει δημοφιλής και αστείος.
π.χ, μπορεί κάποιος να έχει μεγάλο κεφάλι, δεν θα κάτσεις μπροστά σε ένα κοινό να τον πεις μεγαλοκέφαλο για να βγάλεις χρήμα (ότι έκανε ο Λαζόπουλος) γιατί μπορεί να του δημιουργήσεις μεγάλα προβλήματα.

Στο άλλο που είπες για την θρησκεία συμφωνώ, αυτό είναι σάτιρα, να μπορείς να κάνεις fun με καταστάσεις που δεν προσβάλλεις κάποιον για κάποιο πρόβλημα που έχει..

Ο επαναστατης των χρηματων Λαζοπουλος δε θυμαμαι ποτε να εχει κοροιδεψει καποιον με μεγαλο κεφαλι. Αλλα και να το εκανε, αν αυτος που εχει αυτο το προβλημα βγαινει στην τηλεοραση και εκτιθεται χωρις να σεβαστει κυριως την αξιοπρεπεια του και μετεπειτα τον εαυτο του, τοτε εχει το δικαιωμα ο καθε Λαζοπουλος να τον σατιρισει.

Αν κι εγω πιστευω πως αυτοι που "ξεφτιλιζονται" στην τηλεοραση εχουν πεσει θυματα και αυτοι που φταινε για την καταντια τους ειναι εκεινοι που τους αφηνουν να βγουν στην τιβι. Οποτε κραξε αυτους που εκμεταλλευονται τετοιους ανθρωπους κι οχι αυτους που σατιριζουν.

Το προβλημα ειναι πως η σατιρα στην σημερον ημερα εχει χασει λιγο το νοημα της. Πλεον ο καθε αταλαντος κανει και μια αποτυχημενη θεατρικη σατιρικη παρασταση, ο καθε μπετοβλακας βγαζει τον εαυτο του στην τιβι και νομιζει πως κανει σατιρα, ο καθε πουθενας βγαινει στα ραδιοφωνα και πεταει γελοιες ατακες, ο καθε ασχετος φτιαχνει μια ιστοσελιδα και γραφει βαρετα κειμενα χωρις νοημα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Πως γίνεται να προσηλυτίσεις σατιρίζοντας? :confused:

όταν με αυτά που λες αντί να θες να χαρακτηρίσεις μία παράλογη κατάσταση, ψάχνεις να βρεις τρόπο να κάνεις τους άλλους να ενστερνιστούν τις απόψεις σου και να πιστέψουν σε αυτό που πιστεύεις εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top