Ψυχολογία Κρήτης VS Ψυχολογία Θεσσαλονίκης

manosss95

Νεοφερμένος

Ο manosss95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιο από τα δύο τμήματα θεωρείτε εσείς καλύτερο? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
εγώ θεωρώ καλύτερο το απθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω λεω κρητης!!!!!γενικα για ιατρικες κτλ φημιζονται τα τμηματα της!!οσο να ναι και η ψυχολογια ασ πουμε πιο θετικη επιστημη ειναι!!η κρητη εχει το καλυτερο τμημα ψυχολογιασ κατ εμε!κοιτα ομωσ και τ προγραμματα σπουδων και αποφασισε πιο ειναι καλυτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Της Κρήτης φυσικα !!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κρητης.Εχει πολυ καλο ερευνητικο κλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Βασικα το θεμα επρεπε να ηταν Ψυχολογια Κρητης vs Θεσσαλονικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο Κρήτης είναι σχετικά καλό πανεπιστήμιο, και τα Δ.Ε.Π., ενεργά ή μη, του τομέα ψυχολογίας του έχουν περισσότερες αναφορές από τα αντίστοιχα τμήματα στην Αθήνα . Το Α.Π.Θ. όμως είναι σε όλες τις λίστες πρώτο, οπότε το πτυχίο του αποκτά άμεσα και πρακτικά περισσότερη βαρύτητα. Επίσης οι εγκαταστάσεις του είναι "καλές", ενώ έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για το Ρέθυμνο (βέβαια αυτός δεν είναι λόγος για να επιλέξεις σχολή, αφού η ψυχολογία δεν έχει εργαστήρια πέρα από ψυχομετρία).

Θα σου πρότεινα Α.Π.Θ. μόνο και μόνο λόγω της δεινής καιρικότητας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο Κρήτης είναι σχετικά καλό πανεπιστήμιο, και τα Δ.Ε.Π., ενεργά ή μη, του τομέα ψυχολογίας του έχουν περισσότερες αναφορές από τα αντίστοιχα τμήματα στην Αθήνα . Το Α.Π.Θ. όμως είναι σε όλες τις λίστες πρώτο, οπότε το πτυχίο του αποκτά άμεσα και πρακτικά περισσότερη βαρύτητα. Επίσης οι εγκαταστάσεις του είναι "καλές", ενώ έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για το Ρέθυμνο (βέβαια αυτός δεν είναι λόγος για να επιλέξεις σχολή, αφού η ψυχολογία δεν έχει εργαστήρια πέρα από ψυχομετρία).

Θα σου πρότεινα Α.Π.Θ. μόνο και μόνο λόγω της δεινής καιρικότητας!

Τα εργαστηρια Ψυχολογιας Κρητης ειναι πολλα,αφου οπως προειπα δεν μενει στην κλασσικη θεωρητικη ψυχολογια,αλλα εχει και ερευνητικες πτυχες πανω στις νευροεπιστημες,βιοψυχολογια κτλπ

Εργαστήριο Eφαρμοσμένης Ψυχολογίας
Εργαστήριο Νευροεπιστημών & Συμπεριφοράς
Εργαστήριο Πειραματικής Ψυχολογίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το Α.Π.Θ. όμως είναι σε όλες τις λίστες πρώτο, οπότε το πτυχίο του αποκτά άμεσα και πρακτικά περισσότερη βαρύτητα.

Καλά αν θες να χρησιμοποιήσεις τέτοιο κριτήριο ορίστε :
https://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2012-13/world-ranking/range/301-350

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης βρίσκεται στη θέση 301-350, με κανένα άλλο Ελληνικό Πανεπιστήμιο στην συνολική λίστα των 400 Top Πανεπιστημίων.

Επίσης, αν ψάξεις και εδώ https://www.topuniversities.com θα δεις ότι και στα δυο πανεπιστήμια δίνει της ιδίας κλίμακας θέση στα 450-500 καλύτερα.

Επίσης οι εγκαταστάσεις του είναι "καλές", ενώ έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια για το Ρέθυμνο (βέβαια αυτός δεν είναι λόγος για να επιλέξεις σχολή, αφού η ψυχολογία δεν έχει εργαστήρια πέρα από ψυχομετρία).
Έχεις ακούσει κακα λόγια για τις εγκαταστάσεις του Π.Κ αλλά μάλλον δεν έτυχε να ακούσεις και για του Α.Π.Θ. :P


Καλύτερο κριτήριο είναι ο οδηγός σπουδών (Και πλέον και το οικονομικό κριτήριο...)
και οι αντικειμενικές απόψεις ατόμων που σπουδάζουν στις δυο αυτές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Στο Α.Π.Θ. έχω πάει, και συγκριτικά με τις δικές μας εγκαταστάσεις στην Αθήνα είναι πολύ καλύτερο (δηλαδή "καλό" :P) . Για της Κρήτης όντως δεν γνωρίζω, απλά έχω έναν συμμαθητή-φίλο που βρίσκεται εκεί.

Στο βρετανικό το site που postαρες, δεν υπάρχει κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, σε κανέναν τομέα στις κατατάξεις...
Στο QS το Α.Π.Θ. έχει τη θέση 221 (https://www.topuniversities.com/institution/aristotle-university-thessaloniki) ενώ της Κρήτης στο μόνο τομέα που βρίσκεται εντός των πεντακοσίων είναι οι φυσικές επιστήμες (https://www.topuniversities.com/institution/university-crete).

Συμφωνώ, πάντως, με τις θέσεις σου σχετικά με την αξία των κριτηρίων, απλά παράθεσα τον δικό μου συλλογισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top