Laptop για το Πανεπιστήμιο

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπήκα Ιατρική Πάτρας και μιας και φεύγω από το σπίτι μου θα χρειαστώ και ένα laptop.
Όσον αφορά την οθόνη πιστεύετε ότι μία της τάξης των 13,3-14 ιντσών θα είναι κουραστική για το διάβασμα και τις εργασίες;
Ας πάρουμε υπόψιν μας και ότι η Ιατρική δεν είναι μια σχολή Πολυτεχνείου όπου χρειάζονται ώρες στον υπολογιστή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπήκα Ιατρική Πάτρας και μιας και φεύγω από το σπίτι μου θα χρειαστώ και ένα laptop.
Όσον αφορά την οθόνη πιστεύετε ότι μία της τάξης των 13,3-14 ιντσών θα είναι κουραστική για το διάβασμα και τις εργασίες;
Ας πάρουμε υπόψιν μας και ότι η Ιατρική δεν είναι μια σχολή Πολυτεχνείου όπου χρειάζονται ώρες στον υπολογιστή...

πάρε μια 15 τουλάχιστον γιατί πιο πολύ για games θα το χρησιμοποιείς και μια στις τόσες για τη σχολή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δεν θα φέρνεις laptop στη σχολή. Μόνο ένα usb stick θα θές, για να παίρνεις τις διαφάνειες απ' τις διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
πάρε μια 15 τουλάχιστον γιατί πιο πολύ για games θα το χρησιμοποιείς και μια στις τόσες για τη σχολή :P

Μπα, δεν είμαι αυτού του στυλ, δεν ασχολούμαι με παιχνιδια στον υπολογιστή. Πιο πολύ τον χρησιμοποιώ για social networking, email, διάβασμα και μουσική

Δεν θα φέρνεις laptop στη σχολή. Μόνο ένα usb stick θα θές, για να παίρνεις τις διαφάνειες απ' τις διαλέξεις.

Ωραία έχω ένα τέτοιο:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ας πάρουμε υπόψιν μας και ότι η Ιατρική δεν είναι μια σχολή Πολυτεχνείου όπου χρειάζονται ώρες στον υπολογιστή...
Στο Πολυτεχνείο χρειάζονται πολλές ώρες στον υπολογιστή? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπα, δεν είμαι αυτού του στυλ, δεν ασχολούμαι με παιχνιδια στον υπολογιστή. Πιο πολύ τον χρησιμοποιώ για social networking, email, διάβασμα και μουσική

Και πάλι οι μεγάλες οθόνες είναι καλύτερες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
15.6 ιντσών θα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν θα φέρνεις laptop στη σχολή. Μόνο ένα usb stick θα θές, για να παίρνεις τις διαφάνειες απ' τις διαλέξεις.
Ο ίδιος ο καθηγητής προσφέρεται να δώσεις τις διαφάνεις μέσω usb stick ή πρέπει να του τις ζητήσεις εσύ ο ίδιος; Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί;
Και αν τις δίνει, ποιο το νόημα να κρατάει κάποιος σημειώσεις;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ο ίδιος ο καθηγητής προσφέρεται να δώσεις τις διαφάνεις μέσω usb stick ή πρέπει να του τις ζητήσεις εσύ ο ίδιος; Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί;
Και αν τις δίνει, ποιο το νόημα να κρατάει κάποιος σημειώσεις;:hmm:

συνηθως οι διαφανειες αναβαινουν σε site του τυπου e-learning, e-course, e-ταξη και κάτι τέτοια...
δεν δίνουν όμως όλοι

όσο για λάπτοπ αν είναι να αγοράσεις καινουριο μην πάρεις μάρκες των μαγαζιών πχ turbo-x. μακριά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
στειλε μου μνμ αν ειναι να σου προτεινω τι να παρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ο ίδιος ο καθηγητής προσφέρεται να δώσεις τις διαφάνεις μέσω usb stick ή πρέπει να του τις ζητήσεις εσύ ο ίδιος; Υπάρχει περίπτωση να αρνηθεί;
Και αν τις δίνει, ποιο το νόημα να κρατάει κάποιος σημειώσεις;:hmm:

οντως, αν τις δινουν τις διαφανειες , γιατι καποιος να κραταει σημειωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δεν δίνουν ολοι διαφανειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Έναν υπολογιστή θα τον χρειαστείς σίγουρα στο πανεπιστήμιο σε όποια σχολή και αν είσαι, όχι μόνο γιατί θα είναι σχεδόν απαραίτητος για το διάβασμά σου, αλλά και γιατί θα χρειαστείς σίγουρα πρόσβαση στο internet για να μαθαίνεις τι συμβαίνει στην σχολή σου. πχ ακύρωση μαθημάτων κτλ.
Το αν θα πάρεις Laptop ή Desktop είναι δικό σου θέμα.
Δεν χρειάζεσαι τρελές απαιτήσεις. Ψάξε για κάτι τέτοιο:
CPU: στα 2.5 GHz
RAM: στα 4GB
Hard Drive: στα 200GB
GPU: στο 1GB
Οθόνη: >15 inches
Στο πλαίσιο (και αλλού σίγουρα) υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλεις laptop ή desktop με ότι χαρακτηριστικά θέλεις εσύ. Αυτό είναι προτιμότερο νομίζω από το να πάρεις κάποιον έτοιμο γιατί:
1. Δεν συμβιβάζεσαι σε αυτά που σου προσφέρει έτοιμα η κάθε εταιρία
2. Αγοράζεις έναν laser εκτυπωτή (επίσης απαραίτητος) ή ανανεώνεις την γκαρνταρόμπα σου με τα χρήματα που θα χαλούσες για τα windows. Θέλω να πω δηλαδή πως με αυτό τον τρόπο δεν είσαι υποχρεωμένος να πάρεις τα windows που κοστίζουν 70-100 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, τελικά κατέληξα στο HP envy 6!

Αγοράζεις έναν laser εκτυπωτή (επίσης απαραίτητος)

Είναι όντως απαραίτητος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω παντως ειμαι με το netbook μου like a boss :P

Είναι όντως απαραίτητος;

Παρε ενα πολυμηχανημα inject,που σκανναρει κιολας διοτι μπορει να θες να ανεβασεις καμια ασκηση,or something like that καμια φορα.
Ειναι αρκετα φθηνα,στην ταξη των 60-80 ευρω παιρνεις ενα αρκετα καλο πολυμηχανημα για οικιακη χρηση φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, τελικά κατέληξα στο HP envy 6!
μάλλον ξεχάσαν να σου πουν για μάρκες. :hmm:


Είναι όντως απαραίτητος;
κοίτα άμα θες να εκτυπώνεις πολύ πράμα καλό θα ήταν να έπαιρνες ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ, τελικά κατέληξα στο HP envy 6!



Είναι όντως απαραίτητος;

όχι hp!!!!!!!
δεν σου είπαν ότι η hp σταμάτησε να βγάζει πια λάπτοπ? αυτα που έχουν μείνει στην αγορά είναι περσινά μοντέλα και θέλουν να τα ξεπουλήσουν όλοι.

άμα θες δυνατό λαπτοπ πάρε dell, toshiba, fujitsu και για πιο οικονομικό acer....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakisH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.
1. Η φορητότητα είναι πολύ μεγάλο θέμα. Ειδικά αν έχετε (ομαδικές) εργασίες είναι άλλο πράγμα να παίρνεις απλώς τον υπολογιστή σου στη σχολή για τις διορθώσεις της τελευταίας στιγμής κτλ. Και γενικώς να δουλεύεις στο σπίτι, στη σχολή, στο γραφείο σου, στο κρεβάτι σου κτλ. Το desktop έχει άλλα πλεονεκτήματα μπροστά στα οποία όμως έχει προτεραιότητα η φορητότητα πιστεύω.
2. Το netbook δεν βολεύει γενικώς για πολλούς λόγους (κυρίως μέγεθος και ανάλυση οθόνης καθώς και επιδόσεις επεξεργαστή). Οι 10" που λες είναι πολύ λίγες για δουλειά. Οι 17" είναι πάρα πολλές (σχεδόν χάνεις τη φορητότητα λόγω μεγέθους και βάρους). Έχω 15.6" και έχω βολευτεί μια χαρά. Στις 13.3-14" κερδίζεις σίγουρα φορητότητα αλλά και τα 15ρια δεν είναι άσχημα. Νομίζω πρέπει να δεις στο εύρος 13-15.
3. Αν δεν ασχολείσαι με παιχνίδια και δεν χρησιμοποιείτε βαριά προγράμματα στη σχολή (πχ προσομοιωτές) δεν χρειάζεσαι τούμπανο υπολογιστή. Θα πρότεινα κάτι όμως με καλή οθόνη, καλό πληκτρολόγιο, καλή αυτονομία (και ένα ασύρματο ποντίκι). Αυτά πρέπει να τα δεις από κοντά. Κατά τα άλλα, αν δώσεις γύρω στα 500€ και πάνω νομίζω ό,τι και να πάρεις θα σε ικανοποιεί από επιδόσεις. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε. Ας έχει όμως τουλάχιστον 4GB μνήμη γιατί θεωρείται σχεδόν δεδομένο μέγεθος πλέον.
4. Ναι, οι φοιτητές πολυτεχνείου (αναλόγως και τη σχολή-κατεύθυνση βέβαια) περνάνε πολλές ώρες στον υπολογιστή καθημερινά :-P Και ναι, ανάλογα με τη σχολή-κατεύθυνση μπορεί ένα laptop να μην αρκεί.
5. Προσωπικά θα διάλεγα έτοιμο laptop με κάποια εταιρεία με καλή εγγύηση-σέρβις και με αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Αν έχει και service on-site είναι ό,τι καλύτερο! Τα laptop είναι κάπως επιρρεπή σε προβλήματα (στατιστικά περισσότερο, όχι τόσο εκ φύσεως υποθέτω) και, αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις, θα ήθελες μέσα σε λίγες ώρες/μέρες να έχεις λύσει το πρόβλημά σου. Το να το φτιάξεις μόνος σου θα το πρότεινα περισσότερο σε desktop καθώς εκεί έχεις πραγματικά πολλές επιλογές. Το κόστος που θα πληρώσεις για λειτουργικό δεν είναι απαραίτητα τόσο υψηλό στις γνωστές μάρκες. Βέβαια αν δεν θες εξειδικευμένο λειτουργικό που να τρέχει μόνο σε Windows, βάλε Linux! :D
6. Πολυμηχάνημα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Και κατά προτίμηση με auto feeder. Δεν θα έχεις τόσο μεγάλη παραγωγικότητα που να έχει νόημα ο laser πιστεύω, αλλά το να βγάλεις μια φωτοτυπία χρειάζεται πολύ συχνά. Και αν έχεις σημειώσεις σε φύλλα χρησιμεύει το auto feeder.
7. Από πού προκύπτει ότι η hp σταματάει να βγάζει laptops; Δεν έχω ακούσει κάτι... Πηγή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
η ίδια η hp το ανακοίνωσε, κοντεύει χρόνος τώρα.
το είχα προσέξει στο fb αλλά με ενα γκουγκλαρισμα αμετρητα σαιτ αναφερονται σε αυτο:

https://techandfilm.wordpress.com/20...l-effect-you-and-your-next-computer-purchase/

https://gadgetcore.co.uk/blog/main/news/hp-to-stop-making-desktops-laptops-tablets-and-phones

έλεγαν ότι θα επικεντρωθούν στην ανάπτυξη λογισμικού.

αλλά μετά από ένα μήνα, ενας απο τους CEO της hp, ο οποιος ειχε κανει και τη σχετικη ανακοινωση, απολυθηκε. οποτε απο κει κ περα δεν ξερω....

anyway το θεμα ειναι οτι η hp δεν βγαζει πια καλους pc. ρωτα και τα παιδια απο το θεμα laptop ή desktop. ξερουν περισσοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alekoukitsa

Νεοφερμένος

Η Alekoukitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας!Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο τμήμα Μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής!Θα ήθελα να αγοράσω ένα λαπτοπ περίπου 700-1000 ευρώ με i7 επεξεργαστή και να μπορεί να αντεπεξέλθει στις μελλοντικές εργασίες ή προγράμματα που θα μου ζητηθούν από την σχολή μου!Ποιο μου προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top