Κατατακτήριες εξετάσεις Βιολογικού

olorin

Νεοφερμένος

Ο olorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους.

Ύστερα απο ψάξιμο και σκέψη, αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις (έχω τελειώσει ΤΕΙ) για το τμήμα της Βιολογίας.
Επειδή όμως απο διάφορες προτροπές (και απο διάφορα λεγόμενα χρηστών αυτού εδώ του forum), κοίταξα να ψάξω το καλύτερο τμήμα και διαπίστωσα πως θεωρείται αυτό της Κρήτης.
Παρόλο που είμαι Αθηναίος, αν πετύχω στις εξετάσεις (και προφανώς λύσω και προβλήματα όπως εύρεση εργασίας), δεν θα διστάσω να πάω εκεί να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.

Επειδή όμως η ύλη είναι αρκετή, θα παρακαλέσω όποιος γνωριζει να μου αναφέρει θέματα κατατακτηρίων για το τμήμα Βιολογίας του Ηρακλείου. Έχω ψάξει στο internet σε διάφορα fora ή sites, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά.
Σε περίπτωση που κάποιος δεν γνωρίζει θέματα κατατακτηρίων, θα παρακαλούσα τουλάχιστον κάποιος φοιτητής ή απόφοιτος του τμήματος να μου πει θέματα των φοιτητών στη σχολή. Θέλω να πιστεύω πως δεν θα διαφέρουν και πολύ απο τις αντίστοιχες των κατατακτηρίων εξετάσεις.

Τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι τα εξής:
1) "Εισαγωγή στη Ζωολογία"
2) "Οργανική Χημεία"
3) "Δομή Φυτικών Οργανισμών"

Θα ήθελα επίσης να μου πείτε, αν είναι αργά απο θέμα χρόνου (αρχές Δεκέμβρη διεξάγονται οι εξετάσεις) για διάβασμα, διότι δεν είναι και το πιο εύκολο να πηγαίνω Ηράκλειο για εξετάσεις. Αν δηλαδή δεν υπάρχει συγκεκριμένος κύκλος θεμάτων (είτε στις κατατακτήριες, είτε στη σχολή), τότε θα το αφήσω για του χρόνου να κάνω περισσότερη προετοιμασία.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Άστο για του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Νομίζω στο ischool έγραφε ένα παιδί που είχε δώσει και πέρασε ιατρική και ήξερε πολλά για κατατακτήριες και την διαδικασία τους αλλά δε θυμάμαι ποιος ήτανε πάντως είναι τακτικό μέλος και αν ξέρει κάτι θα σου πει.

Από τα λίγα που ξέρω, πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσει Κρήτης ενώ είσαι Αθηναίος γιατί:
1) Το τμήμα Βιολογία της Αθήνας είναι αρκετά καλό (δεν ξέρω αν είναι καλύτερο της Κρήτης αλλά προσωπικά δε το θεωρώ)
2) Θα είσαι στην πόλη σου
3) Θα μπορεις να βρεις πιο εύκολα παράλληλη εργασία
4) Θα δώσεις χωρίς να χρειάζεται να πας στην αλλη άκρη του κόσμου
5) Θα γλυτώσεις τα ενοίκια
6) Δε θα σε νοιάξει να τελειώσεις αμέσως

Σε περίπτωση που δώσεις πιστευω ότι πρέπει να δώσεις και φέτος όσο και να διαβάσεις
αλλ'α εγώ πιστεύω ότι κάνεις βλακεία που δε δίνεις Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σε περίπτωση που δώσεις πιστευω ότι πρέπει να δώσεις και φέτος όσο και να διαβάσεις

Me too..Δεν εχεις να χασεις τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Me too..Δεν εχεις να χασεις τιποτα
Bασικά έχει να χάσει χρόνο και λεφτά για ξενοδοχείο αλλά γνώμη μου είναι να δώσει ακόμα και αν είναι σίγουρος ότι θα αποτύχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olorin

Νεοφερμένος

Ο olorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
@McConkey
Έχεις δίκιο σε ό,τι λες (δεν το λέω ειρωνικά).
Θα αναγκαστώ να απορρίψω το τμήμα της Κρήτης, αλλά το κάνω με "βαριά" καρδιά. Ακόμα πιστεύω στα πολύ θετικά σχόλια φίλων, γνωστών και αγνώστων περί τμήματος Ηρακλείου και αυτό δεν αλλάζει. Δυστυχώς όμως πολλά θέματα-κάποια εκ των οποίων τα ανέφερες φίλε McConkey-γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ της Αθήνας.
Επίσης όσο και αν ακούγεται "κουλό", σήμερα το απόγευμα (λίγες ώρες μετά την δημοσίευση του thread μου), προέκυψε ένα-άλλο-ζήτημα, που αποκλείει παντελώς την ξενιτιά.

Και επειδή όπως είπα και πριν το αγαπάω πολύ το αντικείμενο (αντίστοιχης κατεύθυνσης ήταν η σχολή που τελείωσα) θα δώσω για την πόλη που μένω. Και αν αποτύχω, τουλάχιστον δεν θα έχω χαλάσει τόσα λεφτά σε ξενοδοχεία και εισιτήρια (σωστό και αυτό). Έψαξα αρκετά και σε φροντιστήρια και στάθηκε παντελλώς αδύνατο να μάθω ακόμα και ένα θέμα!

Άν γνωρίζει κάποιος τουλάχιστον για θέματα Αθηνών, παρακαλώ ενημερώστε με. Ευχαριστώ και πάλι! :)

EDIT: Κάποιος moderator να αφαιρέσει απο τον τίτλο του θέματος το "Κρήτης" παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συνήθως η ύλη των μαθημάτων που εξετάζονται στις κατατακτήριες, είναι αυτή των αντίστοιχων εξαμηνιαίων μαθημάτων. Οπότε ψάξε στα φόρουμ της σχολής, θα βρεις υλικό, θέματα προτεινόμενα βιβλία κτλ. Επίσης συμφωνώ να προσπαθήσεις φέτος κι ας μην είσαι άρτια προετοιμασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Aφού είσαι Αθήνα δεν θα ταν κακό να πάς μια βόλτα στο ΕΚΠΑ να ζητήσεις παλαιότερα θέματα του τμήματος απο την γραμματεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ύλη Κατατακτηρίων Εξετάσεων

 Ημερομηνία δημοσίευσης Τετ, 25/08/2011 - 10:37
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ Γ.2.10. ΜΟΡΙΑΚΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ
Βασικές τεχνικές Μοριακής Βιολογίας. Βιολογικά μακρομόρια: DNA, RNA. Οργάνωση του γενετικού υλικού. Δομή γονιδίων. Αντιγραφή DNA και RNA γονιδιωμάτων. Μεταγραφή και επεξεργασία του RNA. Μετάφραση-πρωτεϊνοσύνθεση. Ρύθμιση της γονιδιακής έκφρασης στα προκαρυωτικά.
Διδάσκοντες: Μ. Αρσενάκης, Β. Δημητριάδης, Αφρ. Σιβροπούλου, Μ. Γιάγκου
Συγγράμματα: GENES VIII (τόμος Ι και ΙΙ) Εκδόσεις Μπάσδρα, Διανομή-πώληση: «Λυδία», Καμβουνίων 1, 2310-237412



Ζ.1.3. ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΣΠΟΝΔΥΛΩΝ
Αρχές Συστηματικής Ζωολογίας. Εισαγωγή στη Ζωολογία. Πρωτόζωα. Ιστοί. Προέλευση και εξέλιξη των ζώων. Μορφολογία, ανατομία, βιολογία, οικολογία και ταξινόμηση των : Σπόγγων, Κνιδοζώων, Κτενοφόρων, Πλατυελμίνθων, Ασχελμίνθων, Μαλακίων, Δακτυλιοσκω-λήκων, Αρθροπόδων, Εχινοδέρμων και μικρότερων φυλών. Φυλογένεση των Πρωκτοστομίων, Αμφιπλευροσυμμετρικών, Ακοιλωματικών, Ψευδοκοιλωματικών και Ευκοιλωματικών ζωικών οργανισμών.
Διδάσκοντες: Μ. Λαζαρίδου, Χ. Χιντήρογλου, Ελ. Βουλτσιάδου, Μ. Αργυροπούλου, Ευαγγ. Μιχαλούδη
Συγγράμματα: «Ζωολογία Ασπονδύλων» Εκδόσεων Γιαχούδη, Διανομή: Γιαχούδης, Κ. Μελενίκου 15, 2310-216779
ή
«Ζωολογία: Ολοκληρωμένες αρχές» (τόμος Α) Εκδόσεις UTOPIA Αθήνα, τηλ. 210 6997706



Β.1.4. ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΦΥΤΩΝ
Εισαγωγή. Προέλευση, εξέλιξη και μοριακή σύσταση των φυτών. Το τυπικό φυτικό κύτταρο. Υποκυτταρικά οργανίδια και δομές: κυτταρικές μεμβράνες, ενδοπλασματικό δίκτυο, σύμπλεγμα Golgi, πυρήνας, ριβοσώματα, μιτοχόνδρια, πλαστίδια, μικροσωμάτια, κυτταρικός σκελετός (μικροσωληνίσκοι, μικρονημάτια ακτίνης). Κυτταρική διαίρεση (μίτωση, μείωση, ρύθμιση κυτταρικού κύκλου), κυτταρικό τοίχωμα, πλασμοδέσμες και βοθρία, χυμοτόπια, μεταβολικά προϊόντα. Οι φυτικοί ιστοί: μεριστώματα, επιδερμίδα, περίδερμα, παρεγχυματικός ιστός, στηρικτικός ιστός, αγωγός ιστός, εκκριτικός ιστός.
Διδάσκοντες: Ελ. Ελευθερίου, Εμμ.-Ν. Παντερής
Συγγράμματα: «Βοτανική-Βιολογία φυτικού κυττάρου και ιστολογία φυτών» Διανομή: University Studio Press, Κ. Μελενίκου 15, 2310-209637
ή
«Εισαγωγή στη Βοτανική» των Εκδόσεων Σταμούλη, Διανομή: «Ζυγός», Αγγελάκη 39, 2310-271055
Αυτό είναι από το site τη σχολής αντί για οργανική χημεία έχεις μοριακή (πράγμα πολύ θετικό αφού η χημεία ειναι πιο δύσκολη ως μάθημα).

Το βιβλίο που προτείνουνε δε το ξέρω (εμείς κάναμε από το βιβλίο του Μαργαρίτη)

Στα αλλα βιβλία αρκεί να βρεις αυτό που διαλέγουν οι φοιτητές από το εύδοξος.

Για φροντιστήριο για τώρα δεν πιστεύω ότι αξίζει καλύτερα να διαβάσεις μονος σου και αν αποτύχεις αρχίζεις την επόμενη χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olorin

Νεοφερμένος

Ο olorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Aφού είσαι Αθήνα δεν θα ταν κακό να πάς μια βόλτα στο ΕΚΠΑ να ζητήσεις παλαιότερα θέματα του τμήματος απο την γραμματεία

Λες να μπω στη γραμματεία και να πω "γειά θέλω τα θέματα" και να μου τα δώσουν; :/: Μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο. Ειδάλλως θα το καναν όλοι αυτό και οι καθηγητές θα έβαζαν συνεχώς διαφορετικά θέματα.

Θα το κάνω όμως δεν έχω κάτι να χάσω.

Αυτό είναι από το site τη σχολής αντί για οργανική χημεία έχεις μοριακή (πράγμα πολύ θετικό αφού η χημεία ειναι πιο δύσκολη ως μάθημα).
Eίναι ένας αποθαρρυντικός λόγος..Είδα την ύλη (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ) και σε συνδυασμό πως όσο αφορά τη χημεία είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ, συνειδητοποίησα πως δεν έχω κ α μ ί α ελπίδα με το συγκεκριμένο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jetry

Νεοφερμένος

Ο Αναστασία Τζέτρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
να δώσεις σιγά κι ας μην έχεις διαβάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jetry

Νεοφερμένος

Ο Αναστασία Τζέτρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
σε έχω χάσει βρήκα θέματα κι άλλα ζωολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olorin

Νεοφερμένος

Ο olorin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμένα έχεις χάσει; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μια ξαδέλφη μου που έχει τελειώσει μια σχολή θετικών επιστημών και έχει κάνει μεταπτυχιακό σκέφτεται τώρα να δώσει κατατακτήριες για άλλη μία σχολή. Βιολογικό ή φυσικό. Μήπως θα μπορούσαν παιδιά από τις αντίστοιχες σχολές να δώσουν κάποιες πληροφορίες που θα την βοηθούσαν να αποφασίσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εργάζεται η ξαδέρφη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι. Βασικά κάνει μαθήματα σε φροντιστήριο.

Αλλά θα ήθελε να ασχοληθεί με την έρευνα και αν όχι στην Ελλάδα στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και γιατι δεν πάει για έρευνα έξω με τα πτυχία που έχει πάρει ηδη? Σε ρώτησα αν εργάζεται γιατι τα τμήματα αυτα έχουν εργαστήρια υποχρεωτικά και γενικά θέλουν παρακολούθηση. Πιστεύω πάντως οτι υπάρχουν και διεπιστημονικά θέματα στα οποια μπορεί να ψαχτεί ερευνητικά. Αν επιμένει βέβαια για αλλο ενα πτυχίο, πρέπει να μας πεις ποια θέματα την ενδιαφέρουν για να σου πει κάποιος μια γνώμη τι να διαλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Από βιολογικό της αρέσει μοριακή βιολογία, γενετική και νευροβιολογία και απο φυσική θα της άρεσε ή φυσική στερεάς κατάστασης ή κάποιος άλλος ερευνητικός κλάδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πρώτο πτυχίο εχει μαθηματικα? Μάστερ τι έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πρώτο πτυχίο μαθηματικά, μάστερ στον προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top