Πανελλήνιες εξετάσεις στα ΕΠΑΛ με απολυτήριο ΓΕΛ

ngeo23

Νεοφερμένος

Ο ngeo23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, αν καποιος εχει απολυτηριο γενικου λυκειου κα εγγραφει στην Β επαλ μπορει στην Γ επαλ να δωσει πανελλαδικες εξετασεις στα 4 μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Δηλαδή είσαι στο Επαλ με κάποια ειδικότητα; Εννοώ πως τώρα, έχεις απολυτήριο γενικού λυκείου, αλλά πας ΕΠΑΛ για κάποια ειδικότητα, σωστά κατάλαβα;
Ναι μπορείς, αλλά σίγουρα θα γνωρίζεις ότι τα θέματα είναι διαφορετικά, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν γραφτείς στο ΕΠΑΛ (δεν ξέρω αν ξεκινάς από την δευτέρα ή την πρώτη) όταν φτάσεις στην 3η λυκείου μπορείς να δώσεις πανελλήνιες με όποια ομάδα θέλεις. Στην Α ομάδα δίνεις 4 μαθήματα. Μπαίνεις μόνο σε ΤΕΙ αλλά οι θέσεις είναι λιγότερες και θα πρέπει να γράψεις αρκετά καλά. Στην Β ισχύει ότι ισχύει στο ενιαίο λύκειο με 2 μαθήματα παραπάνω αλλά έχεις περισσότερες επιλογές (βέβαια παίζει να περάσεις και κάπου που δεν γουστάρεις επειδή με τόσες σχολές δηλώνεις ότι ναναι). Όπως βλέπεις μπορείς να δώσεις κανονικά και με τον νόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdimitris

Νεοφερμένος

Ο xdimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γράφτηκα στο επάν ένα χρόνο πριν με την προυπόθεση να δώσω και εγώ πανελλήνιες από επαλ. Έχω απολυτήριο λυκείου.Φέτος έμαθα πως δεν μπορώ να δώσω από επαλ γιατί είμαι απόφοιτους γενικού λυκείου με απολυτήριο, και στο επαλ απλά ήρθα να πάρω μια ειδικότητα.Μου είπαν δεν μπορώ να δώσω πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
δεν ξέρουν τι τους γίνεται!

στα πρώτα 2 χρόνια (λόγω μετάβασης των σχολείων σε διαφορετικά μαθήματα) δεν γινόταν αυτό που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κι εγώ έχω ένα τέτοιο πρόβλημα και το σκέφτομαι αυτές τις μέρες και τρελένομαι...Είμαι μαθητής Γενικού Λυκείου και φέτος τελειώνω,αλλά δεν τα πάω καλά με τα μαθήματα,δηλαδή,ξέρω ότι δίνουν απολυτήρια σαν καραμέλες αλλά με ενδιαφέρει να συνεχίσω σε κάποιο τει,ή οτιδήποτε και θέλω να πάω επαλ του χρόνου,δευτέρα για να πάρω ειδικότητα,και ρωτάω αν μπορεί κάποιος με απολυτήριο λυκείου να πάει δευτέρα επάλ και τρίτη και να ξαναδώσει;Δεν ξέρω τι να κάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αν ξέρετε κάτι απαντήστε του σας παρακαλώ το συντομότερο..ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Eπειδη το επαλ,ειναι επαγγελματικο λυκειο στην ουσια,δινει ιδιο απολυτηριο λυκειου με γελ..Απο τη στιγμη που εχεις απολυτηριο λυκειου και πας,απλα παιρνεις πτυχιο ειδικοτητας,κανοντας μονο μαθηματα ειδικοτητας..Χωρις να μπορεις να διδαχθεις γενικης παιδειας..Αμα ομως δεν εκανες τη τριτη λυκειου γελ και πηγαινες στη β λυκειου επαλ,θα εδινες κανονικα.. Οποτε δε νομιζω, οτι τωρα μπορεις να δωσεις πανελληνιες,γιατι τα μαθηματα που δινονται ειναι 2 γενικης παιδειας..Νεοελληνικη γλωσσα(ιδιο βιβλιο και υλη με γελ) και μαθηματικα (με 4 κεφαλαια-στατιστικη-ορια-διαφορικος λογισμος-ολοκληρωματα) και 2 ειδικοτητας απο την ομαδα α..Απο ομαδα β δε βρισκω λογο να δωσεις,γιατι ισχυει οτι και στο γελ(ιδια μαθηματα και βασεις γελ) + 2 μαθηματα ειδικοτητας.. Παντως μη νομιζεις, οτι ειναι ευκολο να περασεις σε καποιο Τει..Μπορει πχ στο γελ για την ιδια σχολη να εχει 15000 στα 20000 και στα επαλ 1700 στα 2000.Το αριστα,ειναι το 2000.. Τεσπα,επειδη σιγουρα θα σε μπερδεψα, καλυτερα να πας σε καποιο επαλ της γειτονιας σου να ρωτησεις ή να επικοινωνησεις με το υπουργειο παιδειας,για να εισαι σιγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι αλλά χαζομάρα δεν είναι αυτό;Εννοώ δηλαδή αυτοί που ξαναδίνουν δε κάνουν πάλι τα ίδια μαθήματα;Γιατί να μην γίνεται δηλαδή και στο επάλ;Γιατί να μην μπορείς να διδαχθείς γενικής παιδείας,αυτό εννοώ ότι είναι χαζομάρα..Δυστυχώς μετά ήταν δύσκολο να γίνει,εννοώ να πάω από τρίτη δευτέρα γιατί είχε περάσει Οκτώβρης και δεν γινόταν..αλλά από την άλλη αν γράψεις 1700 που λες ότι για παράδειγμα ισοδυναμούν στο γελ με 15000 γιατί όχι και να έχεις και πτυχίο ειδικότητας;Αυτό είναι το μειονέκτημα..Ευχαριστώ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εχει μια ιδιομορφια το επαλ...Δινει δυο χαρτια..Ενα απολυτηριο λυκειου(ισοδυναμο με γελ) και ενα πτυχιο ειδικοτητας...Οποτε αν εχεις ηδη απολυτηριο λυκειου,σε αφηνουν μονο να παρεις πτυχιο ειδικοτητας και ετσι δε μπορεις να δωσεις πανελληνιες..Αυτο ισχυε,μεχρι προτινος..Παντως καλυτερα να ρωτησεις καποιον ειδικο ή να παρεις ακομα και τηλ στο υπουργειο, να σε κατατοπισουν καλυτερα...Αυτο ειχα κανει εγω, οταν ηθελα να δωσω με αλλη ειδικοτητα και δε με αφηναν απο το επαλ,γιατι δεν ηξεραν οτι πλεον επιτρεπεται..Πηρα τηλ στο υπουργειο και με κατατοπισαν.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι το ξέρω,γι'αυτό και μετάνιωσα που δεν πήγα επαλ..Θα μπορούσε κάποιος να πάρει και 2 και 3 πτυχία ειδικότητας;Το κακό είναι ότι τα πήγαινα καλά στο γενικό και έβγαζα καλούς βαθμούς αλλά είχα ένα πρόβλημα με τα γραπτά,και τώρα που είμαι τρίτη και είναι η πιο καθοριστική χρονιά δεν τα πάω καλά,και οι δικοί μου δεν έχουν και δυνατότητα να με στέλνουν φροντιστήρια οπότε σαν λύση σκέφτηκα αυτό,να πάω δευτέρα για να πάρω ειδικότητα για να πάνε όλα καλά και να ξαναδώσω γιατί η χρονιά μου πάει στράφι..και έτσι όπως μου τα λες σκέφτομαι μερικές φορές επίτηδες να μείνω από απουσίες ή να μην πάρω απολυτήριο επίτηδες για να πάω δευτέρα στο επαγγελματικό.. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Nα πάρεις δυο ή τρια πτυχία ειδικότητας,οχι..Απλα αν εισαι αποφοιτος μιας ειδικοτητας(πχ εγω ειχα τελειωσει διοικηση και οικονομια),εχεις δυνατοτητα να δωσεις με αλλη ειδικοτητα πανελληνιες(εδωσα φετος με βοηθων νοσηλευτων)... Πχ. αν τελειωσες το 2012,τοτε απο το 13 και μετα,μπορεις να το κανεις...Δινεις τα δυο γενικης και τα δυο της ειδικοτητας, που θες να εξεταστεις.. Τεσπα, μη σε μπερδευω τωρα,καλυτερα οπως σού ειπα στο προηγουμε ποστ,να ρωτησεις καποιον ειδικο.. Απο τι θυμαμαι, μεχρι προτινος ισχυε αυτο με τα παιδια απο γελ με απολυτηριο,αλλά αυτα αλλαζουν απο μερα σε μερα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κατάλαβα..σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!Το κακό είναι ότι ξέρεις με προβληματίζει αυτό ότι για παράδειγμα αν πάρω απολυτήριο μετά δεν μπορώ να δώσω από Επαγγελματικό..και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν τα πάω καλά..

Ποια είναι η γνώμη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Κατάλαβα..σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!Το κακό είναι ότι ξέρεις με προβληματίζει αυτό ότι για παράδειγμα αν πάρω απολυτήριο μετά δεν μπορώ να δώσω από Επαγγελματικό..και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν τα πάω καλά..

Κοιτα,δεν ειναι και στανταρ,οτι αν πας Επαλ,θα περασεις σιγουρα..Τα μαθηματα, δεν ειναι και τοσο βατα...πχ η νεοελληνικη γλωσσα,ειναι ιδια με γελ(ιδιο βιβλιο και ιδια υλη)..Τα μαθηματικα, ειναι ενα μιγμα(στατιστικη,ορια,διαφορικος λογισμος,ολοκληρωματα)..Και της ειδικοτητας,ειναι μεγαλης βαρυτητας..Επισης, επειδη περνανε λιγα παιδια(περιπου το 20%..Πριν χρονια,ηταν 10%),οι βασεις ειναι υψηλες..Πχ αν ενα Τει απο γελ,εχει 11000 στα 20000,μπορει απο επαλ ομαδας α,να εχει 1500 στα 2000...Στο επαλ ομαδας β,ειναι πολυ λιγα παιδια,γιατι ειναι βλακεια να εισαι επαλ και να κανεις ιδια μαθηματα γελ+ειδικοτητας...


Ποια είναι η γνώμη σου;

Η γνωμη μου ειναι, να δωσεις φετος και αν δε περασεις,να κατσεις να προετοιμαστεις καλυτερα τον αλλο χρονο(δε θα εχεις και το σχολειο και θα ειναι πιο πολλες οι ωρες σου) και να ξαναδωσεις..Αφου δε πηγες απο την αρχη Επαλ,τωρα θα ειναι σα χασιμο χρονου..Και ποσο μαλλον,αφου δε θα μπορεις να δωσεις... Βεβαια συζητησε το και με τους γονεις σου,τους καθηγητες σου και πανω απο ολα με τον εαυτο σου και αποφασισε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργοςς

Νεοφερμένος

Ο Γιώργοςς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά!
έκανα μία αναζήτηση στο ιντερνετ,αν μπορώ να δώσω πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ και έπεσα πάνω σε αυτό το ποστ.Επειδή με αυτά που διάβασα ψιλομπερδεύτικα μπορείτε να μου πειτε τώρα που είμαι Α' λυκείου σε γενικό και του χρόνου θα πάω στο ΕΠΑΛ μπορώ να δώσω πανελλήνιες στην Γ' λυκείου για να περάσω σε μία σχολή στο ΤΕΙ;
ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
έκανα μία αναζήτηση στο ιντερνετ,αν μπορώ να δώσω πανελλήνιες μέσω ΕΠΑΛ και έπεσα πάνω σε αυτό το ποστ.Επειδή με αυτά που διάβασα ψιλομπερδεύτικα μπορείτε να μου πειτε τώρα που είμαι Α' λυκείου σε γενικό και του χρόνου θα πάω στο ΕΠΑΛ μπορώ να δώσω πανελλήνιες στην Γ' λυκείου για να περάσω σε μία σχολή στο ΤΕΙ;
ευχαριστώ :)

Nαι, μπορείς...Δε θα μπορούσες μόνο, αν τελείωνες το γελ και πήγαινες μετά β Επάλ..Γιατί ,θα είχες ήδη πάρει απολυτήριο λυκείου και δε θα γινόταν να πάρεις και από Επάλ (γιατί είναι ισοδύναμο το απολυτήριο με γελ) και έτσι δε θα μπορούσες να δώσεις πανελλήνιες...Τώρα, κανένα πρόβλημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν είναι στάνταρ,απλά έχω τόσο μεράκι για να διαβάσω και θέλω να περάσω κάπου δεν θέλω να το αφήσω έτσι..Του χρόνου όμως και για να πάω να δώσω ΠΆΛΙ δεν θα έχω φροντιστήρια και έτσι θα είναι εύκολο να χάσω την μπάλα.Και αν δεν πάρω απολυτήριο λυκείου;Τότε θα μπορώ να πάω δευτέρα Επα.Λ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν είναι στάνταρ,απλά έχω τόσο μεράκι για να διαβάσω και θέλω να περάσω κάπου δεν θέλω να το αφήσω έτσι..Του χρόνου όμως και για να πάω να δώσω ΠΆΛΙ δεν θα έχω φροντιστήρια και έτσι θα είναι εύκολο να χάσω την μπάλα.Και αν δεν πάρω απολυτήριο λυκείου;Τότε θα μπορώ να πάω δευτέρα Επα.Λ;

Αν δε πάρεις απολυτήριο λυκείου(δηλαδη αν δεν ολοκληρωσεις την τριτη λυκειου),λογικά θα μπορείς να πας β Επαλ και να δώσεις και πανελλήνιες... ΟΜΩΣ ΜΙΛΑ ΠΡΩΤΑ, ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟ...Μη παρεις μια τετοια αποφαση,ετσι...;)

Β Επαλ,θα μπορουσες ετσι και αλλιως να πας..Απλα αν παρεις απολυτηριο γελ, τοτε μπορεις να πας μονο για την ειδικοτητα..Αν δε παρεις απολυτηριο γελ,μπορεις να δωσεις και πανελληνιες απο επαλ και να παρεις απολυτηριο απο εκει.....
Βεβαια ψαξε μηπως μπορεις να τελειωσεις γελ και να δωσεις με επαλ,χωρις να φοιτησεις...Δε νομιζω οτι γινεται,αλλά ρωτα... Σου συνιστω,να μη παρεις καμια αποφαση,πριν μιλησεις πρωτα με καποιον εκπαιδευτικο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κοίτα την τρίτη λυκείου θα την ολοκληρώσω,απλά το θέμα είναι τι θα γράψω γιατί με βλέπω ότι δεν πάω καλά.. :worry: έχεις δίκιο ότι δηλαδή πρέπει να μιλήσω με κάποιον ειδικό..θα πάρω στο υπουργείο μου φαίνεται!Απλά δεν θέλω να πάω μόνο για την ειδικότητα,κατάλαβες;Και το μετάνιωσα που δεν πήγα τότε γιατί με ενδιέφερε ένα χαρτί παραπάνω και η είσοδός μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση!Θα πάρω στο υπουργείο αν είναι!Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bingo95

Νεοφερμένος

Ο Bingo95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Με προβλημάτισε τώρα κάτι άλλο..το project που κάνουν τα τελευταία 2 χρόνια!Δηλαδή πες ότι δεν παίρνω απολυτήριο και κάνω μεταγραφή σε επαλ..τότε με το project που θα κάνουν οι άλλοι από την προηγούμενη χρονιά;Τι θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top