Συναυλία: Σ΄αναζητώ στη Σαλονίκη

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Το ανάρτησα στο στέκι, αλλά είπα να το μοιραστώ και εδώ για όποιον ενδιαφέρετε! :redface:



Εχθές το βράδυ πραγματοποιήθηκε η συναυλία στο Καυτατζόγλειο Στάδιο "Σ'αναζητώ στη Σαλονίκη" που ήταν προγραμματισμένη να την κάνει ο Μητροπάνος, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβε.
Η συναυλία ήταν αποκλειστικά αφιερωμένη στη μνήμη του μεγάλου τραγουδιστή, και τον τίμησαν μεγάλα ονόματα του χώρου: Στέλιος Διονυσίου, Δημήτρης Μπάσης, Γιάννης Κότσιρας, Γιώργος Κατσαρός, Θάνος Μικρούτσικος, Διονύσης Τσακνής, Μανώλης Μητσιάς, Βαγγέλης Κορακάκης, Λάκης Παπαδόπουλος, Μίλτος Πασχαλίδης και Γιάννης Μηλιώκας.
Είχα την τύχη να είμαι εκεί και νομίζω πως αξίζει όσοι είχαμε την ευκαιρία να πάμε να την σχολιάσουμε, και όσοι δεν μπόρεσαν να είναι να σας δώσουμε μια γεύση από το τι ζήσαμε το χθεσινό βράδυ.
Προσωπικά πέρασα φανταστικά, έκλαψα, γέλασα, χόρεψα, συγκινήθηκα και ως μικρή έμαθα περισσότερα πράγματα και οι μεγαλύτεροι θυμήθηκαν.
Ας αρχίσω από τα θετικά της όλης ιδέας.
Τα εισιτήρια ήταν πραγματικά πολύ φθηνά, 6 ευρώ η προπώληση και 8 όσοι τα αγόρασαν το βράδυ κατευθείαν από εκεί, και για αυτό πιστεύω ότι ο αριθμός του κόσμου ξεπέρασε τς 30.000 χιλιάδες! Βέβαια όσοι αγαπούσαν τον συγκεκριμένο τραγουδιστή πιστεύω ότι και 15-20 ευρώ θα τα έδιναν με μεγάλη ευκολία, αλλά και πάλι στις μέρες που ζούμε ήταν μεγάλη διευκόλυνση η τιμή.
Επίσης τα έσοδα της συναυλίας δόθηκαν στα ΚΑΠΗ της Θεσσαλονίκης και εύχομαι να γίνει σωστή διαχείριση των χρημάτων και να μην τα πετάξουν σε τίποτα εκδρομές αλλά να φτιάξουν λίγο το χώρο που περνάνε ατελείωτες ώρες οι ηλικιωμένοι.
Δεν έγινε κανένα παρατράγουδο, φασαρία ή κάτι τέτοιο,τουλάχιστον εγώ δεν αντιλήφθηκα κάτι, ακόμη και όταν βγήκε ο Μπουτάρης () να καλώς ορίσει τον κόσμο και να πει δύο λόγια πέρα από κάποια δυσάρεστα επιφωνήματα των παρευρισκόμενων δεν έγινε απολύτως τίποτα παρατραβηγμένο, γιατί εγώ όταν τον είδα στη σκηνή τρόμαξα πως θα χαλάσει η συναυλία από την οργή των Θεσσαλονικιών, αλλά πάλι καλά δεν έγινε κάτι που να χαλάσει τη βραδιά.
Ο ήχος ήταν απίστευτος, πεντακάθαρος παρά την ένταση που ήταν πραγματικά υψηλή και ούτε που σε ενοχλούσε στα αυτιά ή κάτι τέτοιο που το έχω πάθει αρκετές φορές σε συναυλίες, ίσως βοήθησε και το γεγονός ότι πραγματοποιήθηκε σε στάδιο.
Από κει και πέρα όμως έχω και κάποια παράπονα.
Κατά τη δική μου γνώμη αδίκησαν πολλά αγαπημένα τραγούδια του Μητροπάνου, γιατί δεν ακούστηκαν καν. Τώρα θα μου πεις, όλα τα τραγούδια του είναι ένα κι ένα, και αν ήταν να τα πουν όλα θα χρειαζόταν συναυλία 2 ημερών, με συνεχόμενες ώρες και χωρίς σταματημό ούτε για κατούρημα, αλλά και πάλι, κάποια τραγούδια δεν τα προσπερνάς, όπως παραδείγματος χάρη: "με μια πυρόγα" που περίμενα ο Μπάσης να το ερμηνεύσει μιας και το είχαν τραγουδήσει μαζί με τον Μητροπάνο και τον Αδαμαντίδη, "να σου λέω έλα", "εγώ γιορτάζω πάντα όταν πονάω" και πολλά πολλά άλλα. Μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα που δεν άκουσα τουλάχιστον αυτά τα τρία
Η συναυλία πιστεύω ότι κράτησε πολύ-πολύ λίγο. Αν βάλεις και την καθυστέρηση που ήταν λογικό να υπάρχει στην αρχή, αφού μέχρι και τις 10 το βράδυ το στάδιο δε σταμάτησε να γεμίζει η συναυλία τελείωσε στις 12 μίση. Ουσιαστικά η συναυλία ήταν 2 με 2 μισή ώρες, δε λέω είναι καλές, αλλά για την συγκεκριμένη συναυλία και με συνδυασμό το κλίμα που επικρατούσε εκεί μέσα ήταν λίγο
Το στήσιμο της σκηνής για εμένα ήταν λάθος, πολύ απομακρυσμένο λόγο του ότι πολύς κόσμος έκατσε στο πέταλο, όμως για εμάς που ήμασταν κερκίδες και μάλιστα πολύ ψηλά η σκηνή έμοιαζε σαν κουκκίδα και για τους τραγουδιστές δεν το συζητώ καθόλου, δεν φαινόντουσαν καν, πάλι καλά που έδειχναν οι οθόνες τους τραγουδιστές και είχαμε μια ιδέα για το τι συνέβαινε στη σκηνή.Αυτό βέβαια μπορεί να μη μπορούσαν να το αποφύγουν λόγο τεχνικών προβλημάτων, καλώδια κλπ, τι να πω δεν γνωρίζω, αλλά τουλάχιστον να ήταν κάπου στη μέση του γηπέδου, θα ήταν καλύτερα.


Εννοείται πως ακούστηκαν μεγάλα τραγούδια του Μητροπάνου όπως, Σ'αναζητώ στη Σαλονίκη, Αν είσαι πλάι μου, Μια στάση εδώ, Σ'αγαπώ σαν αμαρτία, Σβήσε το φεγγάρι, Τα λαδάδικα και πολλά πολλά άλλα.

Το Ρόζα δεν το ερμήνευσε κανένας από τους τραγουδιστές παρά μόνο ο ίδιος ο Μητροπάνος που η φωνή του πλημμύρισε το στάδιο και τη γύρω περιοχή, καθώς παίχτηκε ένα βίντεο από live του Μητροπάνου που το ερμήνευσε ο ίδιος με τον μοναδικό τρόπο που όλοι ξέρουμε.
Το ίδιο έγινε και με το τραγούδι, Τα λαδάδικα που και η φωνή του Μητροπάνου ακούστηκε, αλλά και το τραγούδησαν οι τραγουδιστές όλοι μαζί.

Η συναυλία έκλεισε με τον τρόπο που έκλεινε και ο Μητροπάνος τις συναυλίες του και τις εμφανίσεις του, με το τραγούδι "Αλίμονο" όπου όταν τελείωσε η συναυλία όλοι έλεγαν με παράπονο "Μα καλά δεν είπαν ΑΥΤΌ το τραγούδι, αν είναι δυνατόν" και ξαφνικά ένα βίντεο αρχίζει να παίζει με το Μητροπάνο στις οθόνες και το τραγούδι τρύπησε κατευθείαν στα αυτιά μας, περιττό να πω το τι χαρτομάντιλα έβγαιναν από τις τσάντες εκείνη την ώρα!!!!

Θα μου μείνει αυτή η βραδιά πραγματικά αξέχαστη, το ευχαριστήθηκα αλλά κάποια παράπονα τα έχω ακόμη!!!
Όσοι πήγατε τη γνώμη έχετε; Πως φάνηκε;
Και εσείς που δεν μπορέσατε γράψτε κάτι, τι πιστεύετε, αν θα θέλατε να πάτε κλπ


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αχ εναν καλλιτεχνη ειχαμε και εφυγε!!!!α ρε μητροπανο φωναρα και μπορουμε να πουμε και συνδεδεμενοσ με την σαλονικα χαρη στα τραγουδια του !!:Dπολυ θα θελα να παω σε αυτην την συναυλια αλλα δεν τοξερα καν!!μπραβο στουσ καλλιτεχνεσ που θελησαν να κρατησουν ζωντανη την μνημη του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ηθελα τοοοσο πολυ να παω!!!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Παιδιά ήταν φανταστικά, όταν έφευγα και κατάλαβα τι ακριβώς έγινε εκεί μέσα πάτησα τα κλάματα από τη συγκίνηση, αλλά σήμερα που έφυγε ο ενθουσιασμός, και το συζήτησα με τα άτομα που πήγα, είδα και τα αρνητικά, οπότε σκέφτηκα να γράψω και τα θετικά και τα αρνητικά..
κρίμα που το χάσατε, ήταν φανταστικά!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Όλο αυτό το thread το έκανε για να ζηλέψω,ΣΟΒΑΡΑ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Μακάρι να μπορούσα να πάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Όλο αυτό το thread το έκανε για να ζηλέψω,ΣΟΒΑΡΑ.:(

Πως με ξέρεις, πως με ξέρεις! :*
Έχω και βίντεο για να σε βασανίσω το βράδυ, όμως το σκέφτομαι ακόμη,
ακούγεται η φωνή μου σε όλα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Πως με ξέρεις, πως με ξέρεις! :*
Έχω και βίντεο για να σε βασανίσω το βράδυ, όμως το σκέφτομαι ακόμη,
ακούγεται η φωνή μου σε όλα :redface:

Ωχ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.

Άσε σε κάποια κλαίω κιόλας, λες και τραγουδάει γατί με βρογχίτιδα :redface:
Ξέχασα να πω, ότι ακούστηκε και ένα τραγούδι για πρώτη φορά που γράφτηκε αποκλειστικά για το Μητροπάνο και οι στίχοι πραγματικά ήταν εξαιρετικοί, κομμένο και ραμμένο αποκλειστικά για αυτόν τον άνθρωπο :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Το έμαθα απόγευμα Δευτέρας :mad: Δεν το πήρα χαμπάρι. Ελπίζω την επόμενη φορά να ενημερωθώ έγκαιρα.

Η σκηνή που ήταν στημένη; γιατί δεν κατάλαβα. Είχε πλάτη την Κατσιμίδη;
Το "Σ'αναζητώ στην Σαλονίκη" ποιος το ερμήνευσε; Γιατί το έχω ακούσει από πολλούς και κανείς δεν μπόρεσε να μιμηθεί τον τρόπο που έλεγε το ρεφραίν, το γύρισμα που έκανε με την φωνή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κρίμα που το έχασες πραγματικά ήταν πολύ-πολύ ωραία!
Τώρα για τη σκηνή δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς με ρωτάς :redface:
Φαντάσου ότι ήταν πίσω από το πέταλο, είχε κόσμο κάτω στο γήπεδο, αλλά και στις κερκίδες, και έτσι εμείς από κερκίδες δε βλέπαμε τίποτα :/
Το Σ'αναζητώ στη Θεσσαλονίκη" όπως μπορείς να καταλάβεις είναι του Μητροπάνου, σταθμός τραγούδι, και για ευνόητους λόγους καταλαβαίνεις γιατί ονομάστηκε έτσι η εκδήλωση :P Και σε αυτό που λες, έχεις δίκιο, ΚΑΝΈΝΑΣ δεν μπορεί να τον μιμηθεί και όχι μόνο σε αυτό το τραγούδι, φαντάσου το τραγούδι Ρόζα, δεν το τραγούδησε κανένας, έπαιξε βίντεο με το Μητροπάνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top