Φοιτητικές Σημειώσεις

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Με ποιο τρόπο κρατάμε σωστές και καλές σημειώσεις. Προσπαθώντας να γράφουμε ότι λέει ο καθηγητής επί 3 ώρες στο μάθημα; Αυτό είναι σχεδόν αδύνατον. Θα έπρεπε να γνωρίζουμε στενογραφία. :spasiklas::spasiklas::no:
Μήπως είναι καλή λύση το να έχουμε ένα δημοσιογραφικό μαγνητοφωνάκι; :hmm:






H αληθεια ειναι οτι πολλοι το κανουν κυριως τις πρωινες ωρες πχ 8πμ. που να γραφουν τετοιες ωρες οποτε τα ηχογραφουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Για να ακούγεται το δημοσιογραφικό πρέπει να κάθεσαι πρώτο έδρανο...
Και όχι, δεν δίνεις ωραία εικόνα έτσι... :)
θα συνηθίσεις με τον καιρό και θα καταλαβαίνεις τι πρέπει να κρατήσεις. Εκτός πλέον αν δεν πατάς ποτέ. :D

Συμφωνώ αρχικά με όσα είπες, Revekka.
Στο προηγούμενο μεταπτυχιακό μου (διδακτική γλώσσας και κριτικός γραμματισμός, ΠΤΔΕ ΑΠΘ) κάναμε απομαγνητοφωνήσεις διδασκαλιών σε διάφορες σχολικές τάξεις, προκειμένου να επεξεργαστούμε τα ηχητικά αρχεία κάνοντας κριτική ανάλυση του λόγου. Σε πληροφορώ ότι ήταν μια ιδιαίτερα επίπονη διαδικασία. Πολλές φορές μάλιστα ο ήχος παραμορφώνεται από εξωτερικούς θορύβους που πάντοτε υπάρχουν. Εσύ -ως δημοσιογράφος και ως ακαδημαϊκός- τα ξέρεις αυτά καλύτερα από εμένα.
Καλύτερο είναι να είμαστε συγκεντρωμένοι/ες στο μάθημα και να μην αποσπάται η προσοχή μας από άσχετα ερεθίσματα. Τις πιο πολλές φορές τα κύρια σημεία της εισήγησης του/της καθηγητή/τριας φαίνονται με την πρώτη. Δεν είναι ανάγκη, λοιπόν, να έχουμε όλη την εισήγηση στα χέρια μας. Μια τέτοιου είδους απομαγνητοφώνηση συνιστά μάταιο κόπο.Αν μάλιστα υπάρχει συνέπεια ως προς τη μελέτη και την παρακολούθηση, είναι πολύ πιο εύκολο να εισαχθούμε ανώδυνα στο "πνεύμα" του/της καθηγητή/τριας και του μαθήματος. Όλα αυτά, βέβαια, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geork7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Για να ακούγεται το δημοσιογραφικό πρέπει να κάθεσαι πρώτο έδρανο...
Και όχι, δεν δίνεις ωραία εικόνα έτσι... :)

θα συνηθίσεις με τον καιρό και θα καταλαβαίνεις τι πρέπει να κρατήσεις. Εκτός πλέον αν δεν πατάς ποτέ. Ή αν είσαι ταγάρι! :D

O Πλειός πάντως σήμερα μας είπε οτι το μαγνητοφωνάκι δεν τον πειράζει καθόλου ,αρκεί να είμαστε και εμείς στην τάξη και όχι να το αφήσουμε και να πάμε για καφε ,γιατί θα μας αφήσει και αυτός ένα κασετόφωνο με το μάθημα και θα παει και αυτός για καφε :P όχι οτι θα το έκανα,προτιμώ να κρατάω live σημειώσεις,αλλά αν ο άλλος έχει πρόβλημα να κρατήσει δεν νομίζω οτί είναι άσχημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Βρε συντρόφια, και σημειώσεις να δώσω και την ψυχή μου να δώσω. Δεν βλέπω κανέναν/μία ανταγωνιστικά. Πάντα δίνω εκ πεποιθήσεως σε όποιον/α μου ζητήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ενα θέμα που θα απασχολήσει εμάς τους μελλοντικούς πρωτοετείς είναι οι σημειώσεις.
Μπαίνει ο καθηγητής μέσα, και αρχίζει και παραδίδει. Τι απ' όλα αυτά που θα πει θα πρέπει να γράψω;

Επισήμανση: Τα μηνύματα 85 - 104 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ενα θέμα που θα απασχολήσει εμάς τους μελλοντικούς πρωτοετείς είναι οι σημειώσεις.
Μπαίνει ο καθηγητής μέσα, και αρχίζει και παραδίδει. Τι απ' όλα αυτά που θα πει θα πρέπει να γράψω;
Ό,τι θεωρείς σημαντικό εσύ. Στην αρχή θα έχεις άγχος, θα προσπαθείς να τα σημειώσεις όλα, κάτι που δεν γίνεται. Μόλις πάρεις τα συγγράμματα, αν δοθούν δηλαδή του χρόνου, θα δείς πως πολλά όσα παραδόθηκαν κατά την ώρα της διδασκαλίας περιέχονται και σε αυτά, απλώς σας τα ανέλυσε περισσότερο ο καθηγητής. Με τον καιρό θα αποκτήσεις την εμπειρία, είναι καθαρά θέμα εξάσκησης και χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ενα θέμα που θα απασχολήσει εμάς τους μελλοντικούς πρωτοετείς είναι οι σημειώσεις.
Μπαίνει ο καθηγητής μέσα, και αρχίζει και παραδίδει. Τι απ' όλα αυτά που θα πει θα πρέπει να γράψω;
Πραγματικα,τωρα που το λες! Δεν το ειχα σκεφτει αυτο ακομη!! Ε,λογικα αυτα που ειναι πιο σημαντικα! Αλλο το θεμα τωρα ειναι τι θεωρειται σημαντικο και τι οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά σαφή απάντηση δεν μου δόθηκε! Το τι είναι σημαντικό και τι όχι είναι καθαρό υποκειμενικό ζήτημα.

Νομίζω πως το καλύτερο γι' αυτούς που γράφουν γρήγορα είναι γράφουν όσο πιο πολλά μπορούν ενώ για εκείνους που αργούν τα πιο σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά σαφή απάντηση δεν μου δόθηκε! Το τι είναι σημαντικό και τι όχι είναι καθαρό υποκειμενικό ζήτημα.

Νομίζω πως το καλύτερο γι' αυτούς που γράφουν γρήγορα είναι γράφουν όσο πιο πολλά μπορούν ενώ για εκείνους που αργούν τα πιο σημαντικά.
Εξαρτάται και απο τη σχολή. Θα το θέσω όσο πιο γενικά μπορώ, για να καλύψω όσο το δυνατόν περισσότερα. Αναφέρεται ο καθηγητής για παράδειγμα σε ένα συγκεκριμένο θέμα και ρωτάει εσάς τους φοιτητές να διατυπώσετε απόψεις. Για κάθε άποψη ο καθηγητής μπορεί να σχολιάζει, ώστε να υπάρξει συζήτηση, χωρίς να σημαίνει πως είναι η σωστή και στο τέλος θα καταλήξει σε μία θέση που θα περιλαμβάνει τα "σωστά". Είναι ανώφελο λοιπόν κατά τη διάρκεια της παράδοσης να κρατήσεις ως σημείωση όλα όσα θα πούν οι συμφοιτητές σου, αλλά σημασία έχει να παρακολουθήσεις τον διάλογο και όταν τελειώσει το μάθημα μπορείς να συμπληρώσεις τι θεώρησες σημαντικό. Είναι κάτι υποκειμενικό και θέμα εμπειρίας και γι'αυτό κανείς δεν σου έδωσε σαφή απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Απλά γράφεις ό,τι κρίνεις σημαντικό ή ενδιαφέρον και μετά βγάζεις τα μάτια σου προσπαθώντας να τα διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καταρχήν υπάρχουν πολλοί τύποι καθηγητών...Λοιπόν:
1) Καθηγητής που αντιγράφει το βιβλίο στον πίνακα ( εκεί μόνο να παρακολουθήσεις και να δεις αν έχεις καμιά απορία)
2) Καθηγητής που δεν γράφει σχεδόν τπτ στον πίνακα (έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά σημειώνοντας φράσεις κλειδιά)
3) Καθηγητής που γεμίζει όλο τον πίνακα αλλά ταυτόχρονα μιλάει και πολυ γρήγορα ( σε αυτή την περίπτωση ή κάνεις την προσευχή σου ή το χέρι σου γίνεται πύραυλος)
4) Καθηγητής που χρησιμοποιεί powerpoint - παρουσίαση (σημειώνεις ότι θεωρείς σημαντικό)
5) Καθηγητής που δεν έχει μεταδοτικότητα ( σε αυτή την περίπτωση θεωρείσαι άτυχος και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι είτε να πάρεις από αλλού σημειώσεις ή να αλλάξεις τμήμα)


Η μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό μου έδειξε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Συχνά υπάρχουν και καθηγητές που χρησιμοποιούν διαφάνειες PowerPoint για την παρουσίαση του μαθήματος οι οποίες μετά ανεβαίνουν στο eclass για να έχουν πρόσβαση σ αυτές συνεχεια οι φοιτητές. Σ αυτή την περίπτωση δε χρειάζεσαι καν σημειώσεις. Εξαρτάται ξεκάθαρα απο τη φύση του μαθήματος και τον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω συνηθως κωδικοποιω(αρα και μετασχηματιζω τις προτασεις που λενε οι καθηγητες) και τα σημειωνω γρηγορα με τη μορφη ατελων προτασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Προσεχεις με κομματικη προσηλωση , οτι βλεπεις και παρατηρεις οτι τονιζει το σημειωνεις ! Ειδαλλως υ παρχουν καθηγητες που σου λενε σημειωσε το το και του!

Συχνά υπάρχουν και καθηγητές που χρησιμοποιούν διαφάνειες PowerPoint για την παρουσίαση του μαθήματος οι οποίες μετά ανεβαίνουν στο eclass για να έχουν πρόσβαση σ αυτές συνεχεια οι φοιτητές. Σ αυτή την περίπτωση δε χρειάζεσαι καν σημειώσεις. Εξαρτάται ξεκάθαρα απο τη φύση του μαθήματος και τον καθηγητή.
Προφανως μιλαει ξεκαθαρα για σημειωσεις και οχι για παρουσιασεις , δεν ειναι ολες οι σχολες με eclass ! Μερικοι δεν χρησιμοποιουν καν power point !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ενα θέμα που θα απασχολήσει εμάς τους μελλοντικούς πρωτοετείς είναι οι σημειώσεις.
Μπαίνει ο καθηγητής μέσα, και αρχίζει και παραδίδει. Τι απ' όλα αυτά που θα πει θα πρέπει να γράψω;

Λοιπόν άκου πως έχουν τα πράγματα.
Πατάς τους πρώτους 1-2 μήνες. Στην αρχή θα καταλαβαίνεις τι πρέπει να σημειώσεις αλλά με την πάροδο του χρόνου θα βαριέσαι, δεν θα πηγαίνεις και θα χάνεσαι κάπως.
Εδώ σου έχω όμως την λύση. Σταμπάρεις γκομενάκια που παρακολουθούν το συγκεκριμένο μάθημα και κρατούν σημειώσεις.
Πιάνεις κουβέντα, γνωρίζεστε, βγαίνετε και κάπως έτσι καβατζώνεις τις σημειώσεις τους μαζί μ'αυτές.:P
Αυτή την ιστορία μας την είχε πει στο φροντιστήριο ο οικονομολόγος που μας έκανε αοθ και έτσι γνώρισε την γυναίκα του.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Στο μεταξύ, σε χώρες όπως η Αυστραλία, οι γραπτές σημειώσεις αποτελούν ήδη παρελθόν:
https://www.swinburne.edu.au/lt/lectopia.html
Κοινώς, βλέπεις διάλεξη, κλικάρεις, φεύγει στο cloud και μέχρι να περάσεις την πόρτα
έχει φορτωθεί στο mp3 σου και την ξανακούς π.χ. κάνοντας τζόγκινγκ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν πρώτο έτος πήγαινα με ένα στυλό και ένα 50φυλλο μπλε τετράδιο και τα έγγραφα όλα τα μαθήματα εκεί μέσα. Από το δεύτερο έτος άρχισα να κουβαλάω τσάντα και εφάρμοσα την μέθοδο Α4, δηλαδή παίρνω κόλλες αναφοράς α4 και στο τέλος ξεχωρίζω τα μαθήματα. Από τον Σεπτέμβρη (τέταρτο έτος) ψήνω να εφαρμόσω πάλι το μπλε τετράδιο.
Γενικά πάντως δεν κρατάω καλές σημειώσεις και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τις διαβάσει άλλος εκτός από μένα. Άποψη μου είναι ότι οι σημειώσεις δεν βοηθάνε και πολύ και η παρακολούθηση τις περισσότερες φορές είναι χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Συχνά υπάρχουν και καθηγητές που χρησιμοποιούν διαφάνειες PowerPoint για την παρουσίαση του μαθήματος οι οποίες μετά ανεβαίνουν στο eclass για να έχουν πρόσβαση σ αυτές συνεχεια οι φοιτητές. Σ αυτή την περίπτωση δε χρειάζεσαι καν σημειώσεις. Εξαρτάται ξεκάθαρα απο τη φύση του μαθήματος και τον καθηγητή.

Αυτό ακόμη δεν αποτελεί πανελλαδική κλασική μέθοδος διδασκαλίας. Σε πολλά Τμήματα παραμένει ο κιμωλιοπίνακας η κλασική μέθοδος. Ίσως μετά..από 20 χρόνια το μάθουν και το power point όλα τα μέλη της ΠΟΣΔΕΠ. :P Σκέψου ότι το eclass για πολλά Τμήματα είναι άγνωστη λέξη.

Το καλύτερο eclass στη χώρα μας το έχει με διαφορά το Τμ.Μαθηματικών του ΕΚΠΑ: η-Τάξη και συγκεκριμένα οι φοιτητές έχουν φτιάξει τρομερή βιβλιοθήκη σημειώσεων όλων των μαθημάτων του Τμήματος:

Παράδειγμα:

επιλέγεις:

υποενότητα "Μαθήματα που δεν ανήκουν σε τομέα" και μετά ---> Σημειώσεις μαθημάτων από φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών.Πανεπιστημιακό Έτος 2012-13
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
εγω παλι κραταω σημειωσεις αλλα ειναι τοσο αθλιες που τελικα διαβαζω απο αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αυτό ακόμη δεν αποτελεί πανελλαδική κλασική μέθοδος διδασκαλίας. Σε πολλά Τμήματα παραμένει ο κιμωλιοπίνακας η κλασική μέθοδος. Ίσως μετά..από 20 χρόνια το μάθουν και το power point όλα τα μέλη της ΠΟΣΔΕΠ. :P Σκέψου ότι το eclass για πολλά Τμήματα είναι άγνωστη λέξη.

Εγώ πάντως όταν βλέπω power point φεύγω κατευθείαν. Αλλά για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ του eclass, καθώς βοηθάει αρκετά.

Σαν την κιμωλία δεν έχει :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top