Φοιτητικές Σημειώσεις

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εκλεκτές; Όσο ήμουν στην Ασοεε, έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο σημειώσεων Πασπ, μιλάμε έφριξα! Λάθη παντού!
Τις δίνουν για να θεωρούνται καλοί και να τους έχεις υποχρέωση, αλλά οι σημειώσεις τους ταιριάζουν μόνο στο καλάθι των αχρήστων. :P
μα σε εισαγωγικα την εβαλα τη λεξη.Παει,εχω πεσει ποιοτικα στο χιουμορ:(:PΔεν εχω παρει σημειωσεις απο παραταξη ποτε και ελπιζω να μην χρειαστει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
ναι αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που σε εκμεταλευεται και σε κανει παρεα στον πανεπιστημιο για τις σημειωσεις.Και παλι πιστευεις οτι να το να βαριεσαι να ξυπνας για να πας στο μαθημα σου ειναι δικαιολογημενων λογος να ζητας συνεχεια σημειωσεις;Το να ζητησεις καμποσες φορες δεν ειναι κακο,ομως το να τα ξινεις και να ζητας συνεχεια δεν ειναι ωραιο..

Αναφέρομαι γενικότερα στη νοοτροπία που θα έπρεπε να έχουν οι φοιτητές, λειτουργώντας αλληλοβοηθούμενοι και όχι κοιτώντας ο καθένας το τομάρι του, ούτε επιδιώκοντας την στυγνή εκμετάλλευση. Αν θες στυγνή εκμετάλλευση, μπορείς να απευθυνθείς στους πασπιτοδαπίτες
Τον διαχωρισμό των λόγων που κάποιος δεν πάει στη σχολή τον έκανα για να δείξω ότι δεν είναι ξύστες όσοι δεν παρακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ να θίξω μία άλλη πτυχή.
Τους γαϊδάρους που δε δίνουν σημειώσεις σε παιδιά με πάσης φύσης προβλήματα. Δε θα χάσετε το άριστα και το κρίμα στο λαιμό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εγώ είμαι παλιά καραβάνα (35 χρονών) και έχω φάει τα χρόνια μου στα θρανία. Έχω δει, λοιπόν, πολλά. Θα σας πω δύο εμπειρίες μου:
1) Μια φορά είχα δώσει σε μια συμφοιτήτριά μου σημειώσεις γραμμικής άλγεβρας και δεν μου επέστρεψε ποτέ το τετράδιο μου.
2) Μια άλλη φορά είχα δανείσει σημειώσεις διοικητικού δικαίου σε μια άλλη συμφοιτήτριά μου και μου έκανε παρατήρηση ότι δεν είναι καλά τα γράμματά μου. Μάλιστα μου είπε να της τα καθαρογράφω. :eek:Αυτό κι αν ήταν ευτράπελο. Φυσικά δεν το έκανα.

Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν από τους/τις συνομιλητές/τριές μου. Κάποια άτομα τα περιμένουν όλα έτοιμα. Υπάρχουν, όμως, και περιπτώσεις που κάποιος/α μπορεί να λείπει απ' τη σχολή για σοβαρούς λόγους. Εγώ ήμουν πάντα πολύ συνεπής στις υποχρεώσεις μου και παρακολουθούσα όλα τα μαθήματα. Το ίδιο και τώρα που εργάζομαι. Ευτυχώς είναι απογευματινά τα μαθήματά μας. Ωστόσο, δίνω πάντα σημειώσεις για να τα έχω καλά με τη συνείδησή μου.

Ασχετο, αλλα τι σχεση εχει η γραμμικη αλγεβρα με το διοικητικο δικαιο;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα τι σχεση εχει η γραμμικη αλγεβρα με το διοικητικο δικαιο;:eek:

Είναι από διαφορετικές σχολές (ΠΤΔΕ Αθηνών και ΜΒΑ Υniversity of Τeesside αντίστοιχα). Λογική πάντως η απορία σου. Μάλλον έπρεπε να το διευκρινίσω.Οι απαιτήσεις της ζωής είναι πάρα πολλές και πρέπει να μορφωνόμαστε διαρκώς και σε διάφορα αντικείμενα. Ευτυχώς μου αρέσουν και οι θεωρητικές και οι θετικές επιστήμες. Τώρα κάνω μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ στο τμήμα Εκπαίδευσης Ενηλίκων. Έτσι, θα βγάλω τη ζωή μου τελειώνοντας σχολές. Τι να κάνουμε; Η μόρφωση είναι η μεγαλύτερή μου ευχαρίστηση, αλλά είναι και ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Αναφέρομαι γενικότερα στη νοοτροπία που θα έπρεπε να έχουν οι φοιτητές, λειτουργώντας αλληλοβοηθούμενοι και όχι κοιτώντας ο καθένας το τομάρι του, ούτε επιδιώκοντας την στυγνή εκμετάλλευση. Αν θες στυγνή εκμετάλλευση, μπορείς να απευθυνθείς στους πασπιτοδαπίτες
Τον διαχωρισμό των λόγων που κάποιος δεν πάει στη σχολή τον έκανα για να δείξω ότι δεν είναι ξύστες όσοι δεν παρακολουθούν.
συμφωνω απολυτα και δινω σημειωσεις ΑΛΛΑ πιστευω ειναι λαθος αυτο που λες οτι ο καθενας κοιταει το τομαρι του!! Πιστευω ζουμε σε μια ακρως ανταγωνιστικη κοινωνια που δεν σου δινει και πολλες αλλες επιλογες (ωστοσο στον τομεα της παιδειας τετοιος βαθμος ανταγωνιστικοτητας βλαπτει προφανως)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Κι εγω θα επιδιωξω, στην αρχη τουλαχιστον, να παρακολουθω τα μαθηματα και να κρατω δικες μου σημειωσεις. Ο λογος απλος: Δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλο περισσοτερο απο τον εαυτο μου.Εγωιστικο αλλα αληθες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Κι εγω θα επιδιωξω, στην αρχη τουλαχιστον, να παρακολουθω τα μαθηματα και να κρατω δικες μου σημειωσεις. Ο λογος απλος: Δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλο περισσοτερο απο τον εαυτο μου.Εγωιστικο αλλα αληθες. :P
Σκέφτεσαι πολύ σωστά και εγώ αυτής της λογικής είμαι ;). Γενικά δεν το θεωρώ ντροπή να ζητάω σημειώσεις και μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον που να μου την πει ή να μην μου δώσει τις σηειώσεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον που να μου την πει ή να μην μου δώσει τις σηειώσεις του.
πλάκα κάνεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν έχω σημειώσεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να σας πω κάτι για να το ξέρετε.
Ο φίλος σας που δεν παρακολουθεί όλο το εξάμηνο και κάνει ζωή και ο άγνωστος συμφοιτητής που δεν παρακολουθεί όλο το εξάμηνο και κάνει ζωή είναι το ίδιο και το αυτό.
Δίνοντας σημειώσεις είστε και στις δύο περιπτώσεις τύπου μαλάκας.
Από κει και πέρα εξαρτάται από το πόσο μεγάλη είναι η καρδιά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δινω σημειωσεις χωρις δευτερη σκεψη και δεν αισθανομαι καθολου αχημα γι αυτο.

Ο αλλος μπορει να ειχε χιλιους δυο λογους που δεν ερχοταν στην παραδοση, ειτε σοβαρους, ειτε οχι. Οπως και να 'χει ζηταει τη βοηθεια σου και δε βλεπω το λογο να μη του την δωσεις. Βεβαια κι εγω εχω ζητησει σημειωσεις απειρες φορες, γιατι αν και διαβαζω πολυ στις εξεταστικες, στις παραδοσεις δεν πολυπαταω.

Και στην τελικη, αλλιως επεξεργαζεται τις σημειωσεις καποιος που εχει παρακολουθησει τη διαλεξη και αλλιως ο καθε τυχαιος. Οποτε μην κανετε σαν υστερικες και σαν κομπλεξικοι. Καντε το καλο και καποια μερα θα το βρειτε... Δεν ειναι το παν να εισαι ο μοναδικος στο ετος με βαθμο πτυχιου 8+:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Να σας πω κάτι για να το ξέρετε.
Ο φίλος σας που δεν παρακολουθεί όλο το εξάμηνο και κάνει ζωή και ο άγνωστος συμφοιτητής που δεν παρακολουθεί όλο το εξάμηνο και κάνει ζωή είναι το ίδιο και το αυτό.
Δίνοντας σημειώσεις είστε και στις δύο περιπτώσεις τύπου μαλάκας.
Από κει και πέρα εξαρτάται από το πόσο μεγάλη είναι η καρδιά σας.
Καθενας κανει τις επιλογες του , αν δεν θελει να παρακολουθει δε σημαινει οτι ειναι αχρηστος ή αναξιος και εν παση περιπτωσει σιγουρα δεν μπορει να κρινει κανεις τη ζωη των αλλων , συνεπως παντα δινω σημειωσεις.
Αλλωστε ας μην ξεχναμε οτι και καποιους αιωνες πριν με σημειωσεις που εδινε ο ενας στον αλλο σωθηκαν πολυ σημαντικα κειμενα
Εξαλλου , στο πανεπιστημιο το σημαντικοτερο δεν ειναι οι παραδοσεις αλλα η προσωπικη μελετη.
Δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι πλεον που να πιστευουν οτι το να εισαι καλος φοιτητης συνεπαγεται με το να παρακολουθεις ολα τα μαθηματα , δηλαδη μονο 12 παραδοσεις !
Πιστευω οτι οι σημειωσεις πρεπει να μοιραζονται , οποιος εχει οφειλει να δινει γιατι στην αντιθετη περιπτωση ειναι απλα χαιρεκακος, ελιτιστης και παρτακι.
Τη γνωση οφειλουμε να τη μοιραζομαστε.
Τ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Πιστευω οτι οι σημειωσεις πρεπει να μοιραζονται , οποιος εχει οφειλει να δινει γιατι στην αντιθετη περιπτωση ειναι απλα χαιρεκακος, ελιτιστης και παρτακι.
Υπαρχει ομως και ενα οριο στο να μοιραζομαστε τις σημειωσεις ή τις ασκησεις με αλλους,πιο συγκεκριμενα σε περιπτωση που αυτο γινεται κατ' εξακολουθηση με το ιδιο ατομο/ατομα και γνωριζεις οτι δεν υφισταται σοβαρος λογος που ο αλλος δεν πατα στις παραδοσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σημειώσεις προσωπικά δεν κρατάω, οπότε δεν.. :P

ασκήσεις ανάλογα το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δινω σημειωσεις χωρις δευτερη σκεψη και δεν αισθανομαι καθολου αχημα γι αυτο.

Ο αλλος μπορει να ειχε χιλιους δυο λογους που δεν ερχοταν στην παραδοση, ειτε σοβαρους, ειτε οχι. Οπως και να 'χει ζηταει τη βοηθεια σου και δε βλεπω το λογο να μη του την δωσεις. Βεβαια κι εγω εχω ζητησει σημειωσεις απειρες φορες, γιατι αν και διαβαζω πολυ στις εξεταστικες, στις παραδοσεις δεν πολυπαταω.

Και στην τελικη, αλλιως επεξεργαζεται τις σημειωσεις καποιος που εχει παρακολουθησει τη διαλεξη και αλλιως ο καθε τυχαιος. Οποτε μην κανετε σαν υστερικες και σαν κομπλεξικοι. Καντε το καλο και καποια μερα θα το βρειτε... Δεν ειναι το παν να εισαι ο μοναδικος στο ετος με βαθμο πτυχιου 8+:P!!





Συμφωνω. Να και μια λογικη απαντηση! Κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μου έχουν ζητήσει σημειώσεις. Και ναι, τις δίνω, γιατί να μην τις δώσω? :confused:
Δεν μ' αρέσει να βλέπω τον άλλον ανταγωνιστικά, άλλωστε και γω έχω ζητήσει σημειώσεις για να συμπληρώσω τις δικές μου.

Τώρα αν αυτό το πράγμα γίνει συνήθεια, και υπάρχει η νοοτροπία ότι δεν θα πατήσω στα αμφιθέατρα ΕΠΕΙΔΗ έχω κάποιον σίγουρο να με τροφοδοτεί σημειώσεις, αυτό είναι άλλη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Προσωπικά δίνω σημειώσεις... Όχι με τη σημασία ότι τους τις δίνω να τις πάρουν σπίτι αλλά να τις φωτοτυπήσουν κατευθείαν στη σχολή και να μου τις δώσουν!
Έχει τύχει να δώσω και για ολόκληρο μάθημα ακριβώς πριν την εξεταστική.
Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό...εξάλλου το θέμα είναι πως θα αναπτύξει κάποιος τις σημειώσεις και όχι οι σημειώσεις αυτές καθ' αυτές.

Έπειτα, κι εγώ ζητάω σε μαθήματα που δεν μπορώ να πηγαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δίνω σημειώσεις, αρκεί να μην το παραχ*σει ο άλλος και μου ζητά συνέχεια και βασίζεται σε μένα.

θυμάμαι μια φορά, είχα δώσει σε ένα κορίτσι τις σημειώσεις μου από ένα μάθημα που δεν παρακολουθούσε κανείς, και οι σημειώσεις μέσω φωτοτυπάδικων κατέληξαν στα χερια του μισού έτους!! αχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top