Πολιτικοί μηχανικοί ή 10%;

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
χαιρετω !!!! λοιπον θα ηθελα να σας πω το προβλημα:P

φετος εδωσα πανελλαδικες και ηθελα να περασω Ναυπηγων η ΗΜΜΥ η Πολιτικων !!

προφανως στην αθηνα τους ημμυ δεν τους επιασα. κ εχασα τους ναυπηγους για 20 μοριακια!! επιανα Σαλονικα τους ημμυ αλλα δεν δηλωσα λογω αποστασης..και περασα λοιπον στους Πολιτικους ΕΜΠ...
η αληθεια ειναι πως αντι να χαιρομαι εχω απογοιτευει πληρως!!! επειδη ακουω πως υπαρχει τεραστια ανεργεια στους ΠΜ και σκεφτομαι η να ξαναδωσω η να κανω 10% του χρονου δεν ξερω...υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να συνεχισω στ σχολη π ειμαι!! οποτε το ερωτημα ειναι το εξης: αξιζει να χασω μια χρονια και να αλλαξω σχολη? η να κατσω εκει π ειμαι?:P:P:P:P η αληθεια ειναι πως και τα 3 αντικειμενα με ενδιαφερουν εξησου πολυ !!! αυτα !!

εχω ακουσει επισης πως οι ΠΜ εχουν χασει την Αιγλη τους !!! κανας ΠΜ να χει καμια αποψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Aυτή την στιγμή υπάρχει μεγάλη ανεργία σε όλους τους μηχανικούς , οπότε μην στενοχωριέσαι .
Από την άλλη οι ΠΜ έχουν τα περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από όλες τις σχολές οπότε δεν μπαίνει σύγκριση με άλλες , είτε είναι μόδες όπως οι ΗΜΜΥ , είτε ναυτικοί της ξηράς όπως οι Ναυπηγοί .

Τελείωσε λοιπόν αφού σου αρέσει και άφησε την ζωή να σου δείξει τον δρόμο .
Μόνο μην ακούς τους καθηγηταράδες εκεί μέσα που σας λένε ότι είστε οι Μοναδικοί , Θεοί κλπ .
Εχουν υπάρξει δεκάδες χιλιάδες πριν από εσάς που τα έχουν ακούσει και σας περιμένουν μετά έξω γιά να κάνετε την θητεία του στραβαδιού στην αγορά εργασίας .

Καλή φοιτητική ζωή με σχετικό διάβασμα και ανοιχτό μυαλό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

origo

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
σκεψου τισ προσδοκιεσ τισ οποιεσ ειχαν οι πρωτοετεις του 2007 και στη συνεχεια πραξε αναλογως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
χαιρετω !!!! λοιπον θα ηθελα να σας πω το προβλημα:P

φετος εδωσα πανελλαδικες και ηθελα να περασω Ναυπηγων η ΗΜΜΥ η Πολιτικων !!

προφανως στην αθηνα τους ημμυ δεν τους επιασα. κ εχασα τους ναυπηγους για 20 μοριακια!! επιανα Σαλονικα τους ημμυ αλλα δεν δηλωσα λογω αποστασης..και περασα λοιπον στους Πολιτικους ΕΜΠ...
η αληθεια ειναι πως αντι να χαιρομαι εχω απογοιτευει πληρως!!! επειδη ακουω πως υπαρχει τεραστια ανεργεια στους ΠΜ και σκεφτομαι η να ξαναδωσω η να κανω 10% του χρονου δεν ξερω...υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να συνεχισω στ σχολη π ειμαι!! οποτε το ερωτημα ειναι το εξης: αξιζει να χασω μια χρονια και να αλλαξω σχολη? η να κατσω εκει π ειμαι?:P:P:P:P η αληθεια ειναι πως και τα 3 αντικειμενα με ενδιαφερουν εξησου πολυ !!! αυτα !!

εχω ακουσει επισης πως οι ΠΜ εχουν χασει την Αιγλη τους !!! κανας ΠΜ να χει καμια αποψη?

Η αλήθεια αγαπητέ είναι σκληρή και η απόλυτη αλήθεια είναι ότι την αίγλη τους την έχουν χάσει ΟΛΟΙ οι μηχανικοί. Στους Πολιτικούς Μηχανικούς & Αρχιτέκτονες η ανεργία είναι τεράστια, όμως πάρα πολύ μεγάλη είναι και στους ηλεκτρολόγους & μηχανολόγους μηχανικούς. Όποια πολυτεχνική σχολή και να διαλέξεις θα αντιμετωπίσεις αργότερα στην αγορά εργασίας πολύ μεγάλο πρόβλημα, που σε αυτήν την ηλικία δεν φαντάζεσαι πόσο μεγάλο είναι. Δυστυχώς κανένας δεν γλυτώνει από αυτό εκτός από όσους έχουν έτοιμη επιχείρηση από τον οικογενειακό τους κύκλο η οποία πηγαίνει καλά (και είναι πολύ λίγες αυτές σε αυτήν την περίοδο, όπως οι ναυτιλιακές).

Από την στιγμή που σε ενδιαφέρουν εξίσου και τα 3 αντικείμενα δεν βλέπω το λόγο να αλλάξεις σχολή αφού στην αγορά εργασίας το πρόβλημα είναι τεράστιο για ΟΛΟΥΣ. Σπούδασε ένα αντικείμενο που σ' αρέσει, που το τραβάει η ψυχή σου, που σε κάνει ευτυχισμένο να ασχολείσαι με αυτό.

Παιδιά, τους αποφοίτους των ελληνικών πολυτεχνικών σχολών τους καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ είμαι ένας από αυτούς. Τα παιδιά αυτά για να πάρουν το δίπλωμά τους τους βγήκε 5+ χρόνια ο πάτος (άλλη λέξη ήθελα να γράψω αλλά ας κρατήσω ένα επίπεδο) και συνάντησαν αντίξοες συνθήκες μάθησης (δημόσια ελληνικά πανεπιστήμια). Είναι φυσικό να έχουν την αξίωση να έχουν αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (με την κακή έννοια, την κυριολεκτική). Όσοι βρουν δουλειά στο αντικείμενο τους στον ιδιωτικό τομέα, το πιο πιθανό είναι να είναι ανασφάλιστοι, να δουλεύουν 8-10 ώρες την ημέρα για 5 μέρες την εβδομάδα (η τρόικα θέλει να καθιερώσει 6 ημέρες την εβδομάδα και 13 ώρες την ημέρα εργασία στο πόρισμα της που βγήκε τώρα στη δημοσιότητα) και να παίρνουν 600-700 ευρώ το μήνα μικτά.

Οι προπτυχιακοί φοιτητές των πρώτων ετών των πολυτεχνικών σχολών των δημόσιων πανεπιστημιακών ιδρυμάτων πλέον έχετε να ανταγωνιστείτε τους αποφοίτους των ιδιωτικών πολυτεχνικών σχολών. Η πρώτη ήδη έχει ξεκινήσει τη λειτουργία της στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι των ιδιωτικών πολυτεχνικών σχολών θα έχουν πτυχίο σε 3 έτη ενώ των δημόσιων πολυτεχνικών σχολών σε 5+ χωρίς master, οπότε βγαίνουν στην αγορά εργασίας γρηγορότερα και επομένως είναι πιο ανταγωνιστικοί καθώς σε 5 χρόνια για να μην πω σε 4 θα έχουν και master. Επιπλέον σε αυτές τις ιδιωτικές σχολές θα γίνεται σωστή δουλειά επειδή οι φοιτητές πληρώνουν και δεν θα υπάρχουν καταλήψεις, απεργίες, φοιτητικές παρατάξεις κλπ. Ακόμη αυτές οι ιδιωτικές σχολές έχουν διασυνδέσεις με εταιρείες και πανεπιστήμια του εξωτερικού. Νομίζω ότι σε μερικά χρόνια το δημόσιο πολυτεχνείο θα απαξιωθεί και θα φοιτούν σε αυτό εκείνοι των οποίων οι οικογένειες δεν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
χαιρετω !!!! λοιπον θα ηθελα να σας πω το προβλημα:P

φετος εδωσα πανελλαδικες και ηθελα να περασω Ναυπηγων η ΗΜΜΥ η Πολιτικων !!

προφανως στην αθηνα τους ημμυ δεν τους επιασα. κ εχασα τους ναυπηγους για 20 μοριακια!! επιανα Σαλονικα τους ημμυ αλλα δεν δηλωσα λογω αποστασης..και περασα λοιπον στους Πολιτικους ΕΜΠ...
η αληθεια ειναι πως αντι να χαιρομαι εχω απογοιτευει πληρως!!! επειδη ακουω πως υπαρχει τεραστια ανεργεια στους ΠΜ και σκεφτομαι η να ξαναδωσω η να κανω 10% του χρονου δεν ξερω...υπαρχει βεβαια και το ενδεχομενο να συνεχισω στ σχολη π ειμαι!! οποτε το ερωτημα ειναι το εξης: αξιζει να χασω μια χρονια και να αλλαξω σχολη? η να κατσω εκει π ειμαι?:P:P:P:P η αληθεια ειναι πως και τα 3 αντικειμενα με ενδιαφερουν εξησου πολυ !!! αυτα !!

εχω ακουσει επισης πως οι ΠΜ εχουν χασει την Αιγλη τους !!! κανας ΠΜ να χει καμια αποψη?
Ναι σε θυμάμαι που ήθελες ναυπηγούς κυρίως!Πολύ σπάσιμο να χάνεις τη σχολή που θες για τόσο λίγα μόρια!Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου,πάντως...δεν είχαν λίγα μόρια οι πολιτικοί μηχανικοί εμπ ούτε και η σχολή είναι κακής ποιότητας!Θυμάμαι επίσης ότι έλεγες για ιατρική στην αρχή,αλλά μετά ανακάλυψες ότι σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα μηχανολογικά!Κοίτα εγώ θα διάλεγα ιατρική στη θέση σου(και λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης αν και πάλι τίποτα δεν είναι σίγουρο στις μέρες μας)..Αλλά μιας και προτίμησες να γίνεις μηχανικός,να ξέρεις ότι όλες οι ειδικότητες περνάνε κρίση(το πολυτεχνείο γενικά)...δεν είναι εύκολο να αποκατασταθείς επαγγελματικά!Όμως μη μετανιώνεις για την επιλογή σου,γιατί στο εξωτερικό οι πολιτικοί μηχανικοί είναι ακόμη περιζήτητοι...ούτως ή άλλως και ναυπηγός ή ηλεκτρολόγος μηχανικός να γινόσουν πάλι στο εξωτερικό θα αναγκαζόσουν να φύγεις λόγω κρίσης στο επάγγελμα!Οπότε η γνώμη μου είναι,ότι αφού σου αρέσει και το αντικείμενο που ασχολείται ο πολιτικός μηχανικός,είναι κρίμα να χάσεις τη χρονιά σου δίνοντας ξανά πανελλήνιες ή κάνοντας το 10%!Αν είσαι καλός στη δουλειά σου δε θα χαθείς,μην ανησυχείς,όση κρίση και να υπάρχει...εξάλλου σε δέκα χρόνια δε ξέρεις τί γίνεται,μπορεί να υπάρχουν και πάλι δουλειές!Εύχομαι να κάνεις την καλύτερη επιλογή,φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι των ιδιωτικών πολυτεχνικών σχολών θα έχουν πτυχίο σε 3 έτη ενώ των δημόσιων πολυτεχνικών σχολών σε 5+ χωρίς master, οπότε βγαίνουν στην αγορά εργασίας γρηγορότερα και επομένως είναι πιο ανταγωνιστικοί καθώς σε 5 χρόνια για να μην πω σε 4 θα έχουν και master. Επιπλέον σε αυτές τις ιδιωτικές σχολές θα γίνεται σωστή δουλειά επειδή οι φοιτητές πληρώνουν και δεν θα υπάρχουν καταλήψεις, απεργίες, φοιτητικές παρατάξεις κλπ. Ακόμη αυτές οι ιδιωτικές σχολές έχουν διασυνδέσεις με εταιρείες και πανεπιστήμια του εξωτερικού. Νομίζω ότι σε μερικά χρόνια το δημόσιο πολυτεχνείο θα απαξιωθεί και θα φοιτούν σε αυτό εκείνοι των οποίων οι οικογένειες δεν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν δίδακτρα.

Τότε καλό είναι να δεχτεί το ελληνικό κράτος τη συνθήκη της Μπολόνιας και να μην το παίζει υπεράνω. Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τότε καλό είναι να δεχτεί το ελληνικό κράτος τη συνθήκη της Μπολόνιας και να μην το παίζει υπεράνω. Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα δικά μας.

Ουσιαστικά την έχει δεχθεί από την πίσω πόρτα. Με το νόμο 4009/2011 κατοχυρώνονται οι 3 κύκλοι σπουδών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίοι είναι διακριτοί μεταξύ τους. Δηλαδή δεν αναγνωρίζεται ενιαίο πρόγραμμα σπουδών των ελληνικών ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων που να ολοκληρώνει τους δύο πρώτους κύκλους σπουδών και αυτό εξασφαλίζεται με τη λέξη "τουλάχιστον". Στο νόμο αναφέρεται ότι τα προγράμματα σπουδών ολοκληρώνουν τον πρώτο κύκλο σπουδών της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχουν διάρκεια "τουλάχιστον" 3 ετών. Αυτό σημαίνει με λίγα λόγια ότι ισοδυναμία διπλώματος με master δεν πρόκειται να δοθεί ποτέ και σε κανένα τμήμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είτε το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών διαρκεί 4 έτη, είτε 5 έτη, είτε 50 έτη.

Συνεπώς το 5ετές δίπλωμα των ελληνικών πολυτεχνικών σχολών θεωρείται προπτυχιακός τίτλος και δεν μπορεί να θεωρηθεί ως ισοδύναμος με master (ο οποίος απονέμεται σε όσους έχουν ολοκληρώσει τον 2ο κύκλο σπουδών και που προϋποθέτει την ολοκλήρωση του 1ου κύκλου σπουδών) εκτός και αν αλλάξουν αυτές οι διατάξεις του νόμου. Η ισοδυναμία προπτυχιακού διπλώματος με master που διεκδικούν τα πολυτεχνεία και οι γεωπονικές σχολές των πανεπιστημίων είναι πλέον αδύνατο να επιτευχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Ποτέ δεν μπορούσε να επιτευχθεί , αφού οι ίδιες οι σχολές στην Αγγλική έκδοση των σάιτ των σπουδών τους , μιλάνε γιά μπάτσελορ και προπτυχιακές ενώ ταυτόχρονα κοροιδεύουν τα παιδιά με κ..χαρτα που γράφουν μάστερ .
Μπορούν να το κάνουν 4+1 , αλλά τότε πρέπει να λύσουν το θέμα των τει , αλλά αυτό είναι ό,τι πουλάει το τεε στα μέλη του όλα αυτά τα χρόνια , ενώ δεν κάνει τίποτα άλλο γιά αυτά , στερώντας τους ακόμη και το δικαίωμα στην ανεργία με το θέμα των εισφορών στο τσμεδε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο θέμα της διευθέτησης των σπουδών των πολυτεχνείων μπαίνει και το ΤΕΕ και τις περισσότερες φορές δεν βοηθάει γιατί δρα συντεχνιακά. Ο ψευτοεγωισμός του ΤΕΕ και των πολυτεχνείων δεν θα επιτρέψει το ενδεχόμενο προσαρμογής του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών των πολυτεχνείων από τα 5 στα 4 έτη. Το γεγονός είναι ένα: Οι πολυτεχνικές σχολές της χώρας κοροϊδεύουν τους αποφοίτους τους με το να τους χορηγούν ψεύτικες βεβαιώσεις ισοδυναμίας των διπλωμάτων με master, οι οποίες δεν αναγνωρίζονται από κανένα,ούτε καν από τις ίδιες τις σχολές που τις εκδίδουν.

Τρανταχτό παράδειγμα: Ένας φίλος αποφοίτησε από το "Τμήμα Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων " της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Αυτό το παιδί παρέλαβε από τη γραμματεία του τμήματός του όταν αποφοίτησε βεβαίωση ισοδυναμίας του διπλώματος του με τίτλο master. Ήθελε να συνεχίσει για διδακτορικές σπουδές χωρίς να έχει μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης. Έτσι έκανε αίτηση για διδακτορικό στη γραμματεία του τμήματος από το οποίο αποφοίτησε και είχε συμπεριλάβει στα δικαιολογητικά το δίπλωμα του και την βεβαίωση ισοδυναμίας με master (την οποία χορήγησε το ίδιο το τμήμα). Η αίτηση του απορρίφθηκε γιατί δεν ήταν κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης.

Η υποκρισία στις πολυτεχνικές σχολές ξεχειλίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ήθελε να συνεχίσει για διδακτορικές σπουδές χωρίς να έχει μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης. Έτσι έκανε αίτηση για διδακτορικό στη γραμματεία του τμήματος από το οποίο αποφοίτησε και είχε συμπεριλάβει στα δικαιολογητικά το δίπλωμα του και την βεβαίωση ισοδυναμίας με master (την οποία χορήγησε το ίδιο το τμήμα). Η αίτηση του απορρίφθηκε γιατί δεν ήταν κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης.

Η υποκρισία στις πολυτεχνικές σχολές ξεχειλίζει.

Απίστευτο!!!!!!!!!!!!!!!!
Ένα ακόμη παράδειγμα είναι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα έπαιρναν και το αντίστοιχο επίδομα μεταπτυχιακού εαν ίσχυε...κάτι που δεν παίρνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γιά αυτό φανατίζουν τα παιδιά , όπως κάποιους εδώ μέσα , ώστε να τα παραμυθιάζουν εύκολα μετά και να χάνουν 2 χρονάκια από τις σπουδές τους , αν θέλουν να πάνε γιά καριέρα έξω η γιά περαιτέρω διπλώματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγω λεω να παω τον πρωτο χρονο τωρα και βλεπω αν μου αρεσει η σχολη θα κατσω να την τελιωσω !!!! αλλιως 10%...
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
... τελικά τι έγινε; πέρασε 1 χρόνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top