Πώς νιώθετε για το σώμα σας και τον εαυτό σας;

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω ότι είμαι κοντός.Εχω ύψος 1.74-1.75.


Δεν είσαι κοντός. Ο μέσος όρος των Ελλήνων είναι 1,75. :ok:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είσαι κοντός. Ο μέσος όρος των Ελλήνων είναι 1,75. :ok:

Για την ηλικία του, είναι κάτω από τον ΜΟ. Το θέμα είναι γιατί να θεωρείται κακό κάτι τέτοιο και να το...αρνιόμαστε; Οκ, είναι κοντός. So what?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την ηλικία του, είναι κάτω από τον ΜΟ. Το θέμα είναι γιατί να θεωρείται κακό κάτι τέτοιο και να το...αρνιόμαστε; Οκ, είναι κοντός. So what?


Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Για την ηλικία του, είναι κάτω από τον ΜΟ. Το θέμα είναι γιατί να θεωρείται κακό κάτι τέτοιο και να το...αρνιόμαστε; Οκ, είναι κοντός. So what?


Κοιτά είμαι περιφανος για τον εαυτό μου.
Κοντός δεν είμαι αφού είμαι 1.75 και ο μέσος όρος των Ελλήνων έιναι 1.74.Ναι δεν είμαι το πρώτο μπόι δεν είμαι όμως και 1.65 για να είμαι κοντός.Εξαλου οικονομολόγος θέλω να γίνω όχι μπασκετμπολίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο ΜΟ των Ελλήνων είναι ~179 με τους νέους να είναι εμφανώς ψηλότεροι από τους μεγαλύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο ΜΟ των Ελλήνων είναι ~179 με τους νέους να είναι εμφανώς ψηλότεροι από τους μεγαλύτερους.


Χωρίς διάθεση ειρωνείας, μήπως έχεις καμιά πρόσφατη έρευνα πρόχειρη; Γιατί απ' όσο έχω διαβάσει ο Μ.Ο. είναι 1,75. Όχι ότι εχει και καμιά σημασία για μένα, αλλά ετσι, συζήτηση να κάνουμε. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Χωρίς διάθεση ειρωνείας, μήπως έχεις καμιά πρόσφατη έρευνα πρόχειρη; Γιατί απ' όσο έχω διαβάσει ο Μ.Ο. είναι 1,75. Όχι ότι εχει και καμιά σημασία για μένα, αλλά ετσι, συζήτηση να κάνουμε. :Ρ


1.74-1.75 είναι ο ΜΟ των Ελλήνων.
1.79 είναι στην Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.

Δεν καθορίζεται μόνο από γενετικούς παράγοντες πρώτον και δεύτερον η κάθε γενιά είναι ψηλότερη από τη προηγούμενη. Όταν λέμε ότι ο ΜΟ των αντρών είναι 1,75 βάζουμε μέσα από 18άρηδες μέχρι παππούδια. Προφανώς αν μειώσεις το ηλικιακό εύρος υπάρχουν αυξομειώσεις. Οι νέοι είναι πάνω από 1,75, γεγονός είναι δεν το λέω με κακία. Δεν καταλαβαίνω γιατί τσιγκλίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Χωρίς διάθεση ειρωνείας, μήπως έχεις καμιά πρόσφατη έρευνα πρόχειρη; Γιατί απ' όσο έχω διαβάσει ο Μ.Ο. είναι 1,75. Όχι ότι εχει και καμιά σημασία για μένα, αλλά ετσι, συζήτηση να κάνουμε. :Ρ

Μέτρηση του 2016, Μ.Ο. 177,3 εκ(για τους 20χρονους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


https://www.disabled-world.com/calculators-charts/height-chart.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καθορίζεται μόνο από γενετικούς παράγοντες πρώτον και δεύτερον η κάθε γενιά είναι ψηλότερη από τη προηγούμενη. Όταν λέμε ότι ο ΜΟ των αντρών είναι 1,75 βάζουμε μέσα από 18άρηδες μέχρι παππούδια. Προφανώς αν μειώσεις το ηλικιακό εύρος υπάρχουν αυξομειώσεις. Οι νέοι είναι πάνω από 1,75, γεγονός είναι δεν το λέω με κακία. Δεν καταλαβαίνω γιατί τσιγκλίζεσαι.


Άλλος τσιγκλίστηκε φαίνεται. :P Το ύψος είναι θέμα γονιδίων. Από τι άλλο καθορίζεται δηλαδή;

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω το ηλκιακό εύρος των ερευνών, αλλά το ύψος που θα αποκτήσει ένας άνθρωπος στην ακμή του καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες. Ποιοι άλλοι παράγοντες συμβάλλουν; Πάντως, δε νομίζω να αφορά και παππούδες οι έρευνες γιατί εκ φύσεως ο άνθρωπος "μαζεύει" καθώς μεγαλώνει, άρα θα ήταν κάπως άτοπο για μένα να μετρήσουν και ηλικιωμένους ανθρώπους, εφόσον έχει αρχίσει η "φθίνουσα πορεία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Εντάξει πάει ανάλογα με την έρευνα έχω δει πχ για Γερμανία ΜΟ 1.81 και 1.79.


Και για την Ελλάδα υπάρχουν μετρήσεις 1.74.

Αλλά και πάλι το 1.75 είναι στον μέσο όρο άρα οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ύψος είναι προτίστως θέμα γονιδίων και δευτερευόντως θέμα διατροφής και άλλων περιβαλλοντικών παραγόντων.Το 175 για παιδί 18 χρόνων πέφτει πολύ κάτω του ΜΟ.Η κοινωνία μας είναι επιφανειακή και στερεοτυπική,

Πάντως σε έρευνα που διάβασα, το ύψος είναι σχεδόν αποκλειστικό θέμα γονιδίων, αλλά οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Άλλος τσιγκλίστηκε φαίνεται. :P Το ύψος είναι θέμα γονιδίων. Από τι άλλο καθορίζεται δηλαδή;

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω το ηλκιακό εύρος των ερευνών, αλλά το ύψος που θα αποκτήσει ένας άνθρωπος στην ακμή του καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες. Ποιοι άλλοι παράγοντες συμβάλλουν; Πάντως, δε νομίζω να αφορά και παππούδες οι έρευνες γιατί εκ φύσεως ο άνθρωπος "μαζεύει" καθώς μεγαλώνει, άρα θα ήταν κάπως άτοπο για μένα να μετρήσουν και ηλικιωμένους ανθρώπους, εφόσον έχει αρχίσει η "φθίνουσα πορεία".


Δε τσιγκλίστηκε κανείς, απλά έκανες ένα ατυχές σχόλιο και σου απάντησαν.
Συγκεκριμένα αυτό:
Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.
Άλλο οι παράγοντες που καθορίζουν το ύψος (determinants δηλαδή) και τελείως άλλο πράγμα ο μέσος όρος. Το ότι το ύψος καθορίζεται ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες δεν έχει σχέση με την πρώτη σου ερώτηση.

Αλλά για να σου απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα, το ύψος δεν καθορίζεται μόνο από γενετικούς παράγοντες, αλλά και από την διατροφή και κάποιες φορές και από την άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άλλος τσιγκλίστηκε φαίνεται. :P Το ύψος είναι θέμα γονιδίων. Από τι άλλο καθορίζεται δηλαδή;

Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω το ηλκιακό εύρος των ερευνών, αλλά το ύψος που θα αποκτήσει ένας άνθρωπος στην ακμή του καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες. Ποιοι άλλοι παράγοντες συμβάλλουν; Πάντως, δε νομίζω να αφορά και παππούδες οι έρευνες γιατί εκ φύσεως ο άνθρωπος "μαζεύει" καθώς μεγαλώνει, άρα θα ήταν κάπως άτοπο για μένα να μετρήσουν και ηλικιωμένους ανθρώπους, εφόσον έχει αρχίσει η "φθίνουσα πορεία".


Δεν τσιγκλίστηκα. Δεν μπορώ να σου πω από τι καθορίζεται το ύψος γιατί ούτε το θέμα μας είναι ούτε τις κατάλληλες γνώσεις έχω, αλλά αμέσως αμέσως μπορώ να σκεφτώ ότι ένα παιδί που υποσιτίζεται δεν θα ψηλώσει όσο θα ψήλωνε υπό άλλες συνθήκες.

Ανέφερα τους παππούδες χάριν υπερβολής. Και στη γενιά του πατέρα σου να κοιτάξεις θα δεις ότι γενικά είναι πιο κοντοί από τους συνομηλίκους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε τσιγκλίστηκε κανείς, απλά έκανες ένα ατυχές σχόλιο και σου απάντησαν.
Συγκεκριμένα αυτό:

Άλλο οι παράγοντες που καθορίζουν το ύψος (determinants δηλαδή) και τελείως άλλο πράγμα ο μέσος όρος. Το ότι το ύψος καθορίζεται ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες δεν έχει σχέση με την πρώτη σου ερώτηση.

Αλλά για να σου απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα, το ύψος δεν καθορίζεται μόνο από γενετικούς παράγοντες, αλλά και από την διατροφή και κάποιες φορές και από την άσκηση.


Καλά διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν πειράζει. Προσωπικά, ναι έχει σχέση ο Μ.Ο. με τους παράγοντες που καθορίζουν το ύψος, γιατί, μάντεψε, οι παράγοντες αυτοί καθορίζουν τον Μ.Ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ, μου αρέσει που καθίσατε σε μία φράση του μηνύματός μου και όχι στην ουσία του...
Φώτη, δεν σου είπε κανείς να μην είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Να είσαι και να νιώθεις καλά με αυτό που είσαι πρέπει. Αυτή τη στιγμή μόνο αυτοπεποίθηση δεν μου βγάζεις, αφού προσπαθείς μανιωδώς να αποδείξεις ότι δεν είσαι κοντός. Ε και αν είσαι κοντός τι έγινε; Όχι εσύ, γενικά. Ακόμα και εσύ να μην είσαι κοντός, θα είναι άλλοι, αλλιώς ούτε ψηλούς θα είχαμε. Να νιώθουμε άσχημα καλύτερα για όσα είναι όντως στο χέρι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλά διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν πειράζει. Προσωπικά, ναι έχει σχέση ο Μ.Ο. με τους παράγοντες που καθορίζουν το ύψος, γιατί, μάντεψε, οι παράγοντες αυτοί καθορίζουν τον Μ.Ο.


Και τώρα απαντάς ...χωρίς διάθεση ειρωνείας; Προς τι το υφάκι;
Εγώ δεν πήγα να στο παίξω ιστορία, όταν από το αρχικό μήνυμά σου φάνηκε σαν να μην καταλαβαίνεις τι ακριβώς είναι ο μέσος όρος.

Πάμε ξανά όμως, δεν έχω πρόβλημα:
Έγραψες:

Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.

Και σου απαντώ ξανά: Το ότι το ύψος καθορίζεται ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες είναι αιτία. Αυτό που γράφεις εσύ προέρχεται από μετρήσεις αποτελέσματος. Θα μπορούσε να είναι και πάνω από τον μέσο όρο, αλλά πάλι το ύψος θα καθοριζόταν ΚΑΙ από γενετικούς παράγοντες. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Εντωμεταξύ, μου αρέσει που καθίσατε σε μία φράση του μηνύματός μου και όχι στην ουσία του...
Φώτη, δεν σου είπε κανείς να μην είσαι περήφανος για τον εαυτό σου. Να είσαι και να νιώθεις καλά με αυτό που είσαι πρέπει. Αυτή τη στιγμή μόνο αυτοπεποίθηση δεν μου βγάζεις, αφού προσπαθείς μανιωδώς να αποδείξεις ότι δεν είσαι κοντός. Ε και αν είσαι κοντός τι έγινε; Όχι εσύ, γενικά. Ακόμα και εσύ να μην είσαι κοντός, θα είναι άλλοι, αλλιώς ούτε ψηλούς θα είχαμε. Να νιώθουμε άσχημα καλύτερα για όσα είναι όντως στο χέρι μας...


Θα σου πω ότι κάποιες φορές θα ήθελα να ήμουν λίγο ποιο ψηλός αλλά από την άλλη δεν με πειράζει αφού το ύψος μου είναι στον μέσο όρο.Ουσιαστικα υπάρχουν εκατομμύρια ποιο ψηλοί από εμένα αλλά ακόμα περισσότερα εκατομμύρια ποιο κοντοί από εμένα και μιλάω για ηλικίες 18-35.Ναι αν ήμουν 1.65 θα με στεναχωρούσε πολύ αλλά δεν είμαι και φυσικά δεν κοροϊδεύω ποτέ άτομα που είναι ποιο κοντά από έμενα γιατί δεν το θεωρώ κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Τι πάει να πει "για την ηλικία του είναι κάτω από τον Μ.Ο." ; Το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες.

Η διαπίστωση δηλαδή ότι το ύψος καθορίζεται από γενετικούς παράγοντες αναιρεί το γεγονός πως ο Φώτης είναι κάτω από το Μ.Ο. ύψους των Ελλήνων συνομηλίκων του; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; :P
Ή υποπίπτεις σ’ ένα προφανέστατο λογικό σφάλμα ή δεν διατυπώνεις με σαφήνεια το point σου.

Γενικό σχόλιο: σχεδόν πάντα το μικρό ύψος αξιολογείται αρνητικά για το sex appeal, αλλά στην περίπτωση του Φώτη δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα, γιατί δεν μπορεί να θεωρηθεί κοντός. Απλώς δεν είναι ψηλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top