Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

akis1990

Νεοφερμένος

Ο akis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν έχεις πάρει αναγνώριση από ΣΑΕΠ μπορείς. Είχες πρακτική άσκηση στο μεταπτυχιακό;
αυτο ειναι το θεμα. οταν τ εκανα το 13 ακομα δν ειχαν βρει σταθμους για ειδικη αγωγη....ηταν σχετικα καινουργιο λιγο πολυ και εκεινοι ηταν ακομα στο ψαξιμο σε σχεση με τωρα....εκανα σε ενα νηπιαγωγειο αλλα οχι ειδικης αγωγης και φροντιζα ενα παιδακι π οι γονεις τ δν ηθελα να τ βαλουν σε ειδικο σχολειο....οποτε????
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
αυτο ειναι το θεμα. οταν τ εκανα το 13 ακομα δν ειχαν βρει σταθμους για ειδικη αγωγη....ηταν σχετικα καινουργιο λιγο πολυ και εκεινοι ηταν ακομα στο ψαξιμο σε σχεση με τωρα....εκανα σε ενα νηπιαγωγειο αλλα οχι ειδικης αγωγης και φροντιζα ενα παιδακι π οι γονεις τ δν ηθελα να τ βαλουν σε ειδικο σχολειο....οποτε????


Στο πρόγραμμα σπουδών σου φαίνεται η πρακτική;
 

akis1990

Νεοφερμένος

Ο akis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Kαλημερα..οχι δν φαινεται μονο τα μαθηματα και η διπλωματικη
 

jimint

Νεοφερμένος

Ο jimint αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα
Υπάρχει κάποιος που τελείωσε φυσικοθεραπεία στο Μητροπολιτικό να μου πει τη γνώμη του;
Σκεφτόμαστε για τον γιό μου 2 λύσεις. Αυτή για σπουδές στην Αγγλία και αυτή του Μητροπολιτικού.
Προσπαθούμε να αποφασίσουμε ποια θα είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή.
Ευχαριστώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα και απο εμενα παιδια και Καλη Ανασταση να χετε με υγεια!! ΔΥΣΤΥΧΩΣ οταν βγηκα απο το ΦΠΨ το 2012 και με μυαλα ακομα πανω απ τ κεφαλι μ σαν νεος που ημουν αποφασισα να κανω μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΑΦΕΙΑ Η ΜΗ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΕΝΤΑΞΗΣ.Αποφασισα λοιπον να κανω το μεταπτυχιακο στ μητροπολιτικο κολλεγιο διοτι ΜΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΑΝ οτι θα μπω με αυτο στους πινακες (εντωμεταξυ αν μπειτε στο σαιτ θα δειτε οτι στ μεταπτυχιακο δν λεει οτι μπαινεις ενω ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ απο το μητροπολιτικο εντασσεσαι και δν μ μ το παν ) Πηρα και την αποφαση απο ΣΑΕΠ πριν 2 χρονια...και ειναι να βαραω τ κεφαλι μ στ τοιχο. Ρωταω λοιπον εγω τωρα και ας μ απαντησει καποιος που να 1000% σιγουρος. Σημερα βγηκε και η προκηρυξη για ειδικη αγωγη στν ΑΣΕΠ.Μπορω να κανω τα χαρτια μ εφοσον δν ειναι το μεταπτυχιακο απο ΔΟΑΤΑΠ? ΝΑΙ Η ΟΧΙ? Μια απαντηση σιγουρη θα την ηθελα. Ευχαριστω!!


Δες εδώ στο άρθρο 2 τα κριτήρια συνάφειας των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...MteRQvIKmsyEjUevY0vD6xIXWGt6jHIdTin4vu0QCe30y
Και εδώ πίνακα με τα αναγνωρισμένα μεταπτυχιακά
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...Mtay2JOBWrAkuxe13HHXLaeDvLk_J6N_dDuPh3o1J2QMz
 

akis1990

Νεοφερμένος

Ο akis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστω για τς πηγες. Δυστυχως στ προγραμμα σπουδων μ δν υπαρχουν μεσα μοναδες για πρακτικη παρα μονο τα μαθηματα και η διπλωματικη..οποτε δν μπορω να δηλωσω για πινακες ειδικης
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστω για τς πηγες. Δυστυχως στ προγραμμα σπουδων μ δν υπαρχουν μεσα μοναδες για πρακτικη παρα μονο τα μαθηματα και η διπλωματικη..οποτε δν μπορω να δηλωσω για πινακες ειδικης


Νομίζω θα μπορούσες εύκολα να παρακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα πανεπιστημίου στην ειδική αγωγή παράλληλα με τη δουλειά σου και να πετύχεις τον στόχο σου.
 

akis1990

Νεοφερμένος

Ο akis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
να ξανακανω δευτερη φορα μεταπτυχιακο σε ειδικη? οταν τ κανα υπηρχε και ο χρονος και τα χρηματα οπως και η διαθεση για διαβασμα και εργασιες..τωρα δν υπαρχουν αυτα.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,383 μηνύματα.
να ξανακανω δευτερη φορα μεταπτυχιακο σε ειδικη? οταν τ κανα υπηρχε και ο χρονος και τα χρηματα οπως και η διαθεση για διαβασμα και εργασιες..τωρα δν υπαρχουν αυτα.


Ψάξε να βρεις κανένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο στην Κύπρο (εξ αποστάσεως), μπορεί να δεχτούν να σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα απ το μεταπτυχιακό που έχεις ήδη.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ξανακανω δευτερη φορα μεταπτυχιακο σε ειδικη? οταν τ κανα υπηρχε και ο χρονος και τα χρηματα οπως και η διαθεση για διαβασμα και εργασιες..τωρα δν υπαρχουν αυτα.


Νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις! Χρήματα δεν χρειάζονται επειδή τα μεταπτυχιακά είναι είτε δωρεάν είτε με κάποιο συμβολικό ποσό (καμία σχέση με τα λεφτά που σου έφαγαν εκεί που πήγες χωρίς να το ψάξεις). Επίσης η ύλη φαντάζομαι θα σου είναι λίγο-πολύ γνωστή και δεν θα χρειάζεται να καταβάλεις ιδιαίτερο χρόνο και κόπο για να ανταποκριθείς. Θα τελειώσεις πριν καλά-καλά το καταλάβεις και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ψάχνεσαι (μεγάλη ανακούφιση αυτό που αξίζει την προσπάθεια)! Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς!
 

akis1990

Νεοφερμένος

Ο akis1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις! Χρήματα δεν χρειάζονται επειδή τα μεταπτυχιακά είναι είτε δωρεάν είτε με κάποιο συμβολικό ποσό (καμία σχέση με τα λεφτά που σου έφαγαν εκεί που πήγες χωρίς να το ψάξεις). Επίσης η ύλη φαντάζομαι θα σου είναι λίγο-πολύ γνωστή και δεν θα χρειάζεται να καταβάλεις ιδιαίτερο χρόνο και κόπο για να ανταποκριθείς. Θα τελειώσεις πριν καλά-καλά το καταλάβεις και θα κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να ψάχνεσαι (μεγάλη ανακούφιση αυτό που αξίζει την προσπάθεια)! Τέλος πάντων εσύ ξέρεις καλύτερα αλλά θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς!
Παντως τωρα που μπηκα στην ιστσελιδα του κολλεγιου βλεπω ΟΤΙ ΒΑΛΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ..πιθανοτατα γτ το πηραν πρεφα οτι για να ειναι σε ισχυ το μεταπτυχιακο τους θα πρεπει πλεον να κανεις και πρακτικη ενω οταν εγω το εκανα τοτε το 13 ε δν περαστηκε ενω τωρα στν οδηγο σπουδων ειναι περασμενο σαν μαθημα πρακτικης ασκησης. Θα κανω τη δευτερα ενα τηλεφωνο μηπως μπορει να γινει κτ, αν και δεν το πιστευω
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντως τωρα που μπηκα στην ιστσελιδα του κολλεγιου βλεπω ΟΤΙ ΒΑΛΑΝΕ ΜΑΘΗΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ..πιθανοτατα γτ το πηραν πρεφα οτι για να ειναι σε ισχυ το μεταπτυχιακο τους θα πρεπει πλεον να κανεις και πρακτικη ενω οταν εγω το εκανα τοτε το 13 ε δν περαστηκε ενω τωρα στν οδηγο σπουδων ειναι περασμενο σαν μαθημα πρακτικης ασκησης. Θα κανω τη δευτερα ενα τηλεφωνο μηπως μπορει να γινει κτ, αν και δεν το πιστευω

Νομίζω ότι η έλλειψη της πρακτικής άσκησης δεν είναι το μόνο σου πρόβλημα. Αν διαβάσεις την υπουργική απόφαση που καθορίζει τα κριτήρια συνάφειας των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών με το αντικείμενο της Ε.Α.Ε. (σου έχω παραθέσει παραπάνω το ΦΕΚ) θα δεις ότι το πρώτο κριτήριο είναι:
"Ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών να έχει αποκτηθεί από Παιδαγωγικό Τμήμα ή Τμήμα Ανθρωπιστικών
σπουδών Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Ε.Ι.) ή
από άλλα Τμήματα Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή από ομοταγή
ιδρύματα της αλλοδαπής και να έχει εκπαιδευτική ή παιδαγωγική εφαρμογή στην Ε.Α.Ε. Στην περίπτωση τίτλου
προερχόμενου από ομοταγή ιδρύματα αλλοδαπής ο μεταπτυχιακός τίτλος πρέπει να έχει αναγνωριστεί από τον
Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ως ισότιμος με
τους απονεμόμενους τίτλους μεταπτυχιακών σπουδών
Πανεπιστημίων της ημεδαπής."
Ο τίτλος που έχεις δεν πληροί το παραπάνω κριτήριο!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη αν πετάγομαι, δεν έχω διαβάζει αναλυτικά τα παραπάνω, αλλά δεν παίρνει πτυχίο από το Μητροπολιτικό, παίρνει από το University of East London. Νομίζω μια χαρά αναγνωρίζεται...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη αν πετάγομαι, δεν έχω διαβάζει αναλυτικά τα παραπάνω, αλλά δεν παίρνει πτυχίο από το Μητροπολιτικό, παίρνει από το University of East London. Νομίζω μια χαρά αναγνωρίζεται...


Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής
 

Χριστίνα Θέου

Νεοφερμένος

Ο Χριστίνα Θέου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω στο μητροπολιτικό κολλέγιο τμήμα οικονομικών επιστημών πόσο κοστίζει τον χρόνο;; γιατί με ενδιαφέρει να πάω και άμα γίνεται και γνώμη για το κολλέγιο :))
 

Akr

Νεοφερμένος

Η Akr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εδωσα φετος πανελλήνιες κ δεν περασα εκει που θελω, επειδη δεν συγκεντρωσα την απαιτούμενη βαθμολογια! να ξαναδωσω δεν θελω...και μου δοθηκε η ευκαιρια να διαλεξω ενα κολλεγιο στην αθηνα! Θα ηθελα να ρωτησω αξιζει τον κοπο να παω σε αυτο το κολλεγιο ; ειναι καλο ; εγω θελω να σουπαδω για μικροβιολόγος. Οταν τελειωσω την εκπαίδευση θα ειναι αναγνωρίσιμο το πτυχιο μου κ θα εχω επαγγελματικα δικαιωματα ;;
 

dimlam

Νεοφερμένος

Η dimlam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το μόνο που γνωριζω από φίλους είναι ότι αν δεν περασεις κάποιο μάθημα ούτε τον Σεπτέμβρη σε αναγκάζουν να επαναλάβεις την χρόνια αρα και να πληρώσεις Εκ νέου τα απαιτούμενα δίδακτρα. (Κάτι που συνήθως δεν αναφέρουν κατά την εγγραφή σου στη σχολή)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ όπως "Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο", "Ψυχολογία στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο" και άλλα. Επίσης υπάρχει αναζήτηση για να βλέπετε αν υπάρχει το θέμα που σας ενδιαφέρει πριν ανοίξετε καινούριο.
 

Guest 249015

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω δύο φίλους που πανε στο μητροπολιτικό. Καλά λόγια Έχω ακούσει τόσο από αυτούς Όσο και ευρύτερα. Σαφώς το πτυχίο ενός τέτοιου ιδρύματος Δεν συγκρίνεται με το αντίστοιχο του ΑΕΙ ή των ΑΤΕΙ (στην πλειοψηφία των τμημάτων τους) αλλά γενικά είναι σίγουρα καλύτερο από το κοινό πτυχίο των ΙΕΚ. Από θέμα αποκατάστασης, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί καθώς θα είσαι αρκετά καλλημένος (διοτι η σχολη σε προωθεί στους συνεργατες της για εργασια)εάν τελικά αποφασίσεις να επιλέξεις να πας σε αυτό το κολέγιο.
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν θυμηθώ πόσο μας βοήθησε το ΙΕΚ που συνδέεται το Μητροπολιτικό - έχουν τον ίδιο πρόεδρο - στην αγορά εργασίας με πιάνουν κάτι γέλια... :rofl:

ΥΓ. Μεταξύ ΙΕΚ, κολλεγίων και ΑΕΙ προτείνω να ξαναδώσετε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top