Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
5.500 ευρω τον χρονο ;!;!;!;!;! Seriously με τοσα χρηματα γιατι δεν φευγει κανεις Σκωτια οπου τα διδακτρα ειναι πληρωμενα για πολιτες της ΕΕ απο την κυβερνηση. Και μονο σου να τα πληρωσεις (που δεν θα χρειαστει) ειναι 1820 λιρες αγγλιας τον χρονο, δηλαδη ~2500 ευρω τον χρονο. Και μιλαμε για Πανεπιστημια που ειναι μεσα στην δεκαδα, αντε 20αδα αντε 30αδα των καλλιτερων βρετανικων, οχι σε θεσεις 50 και βαλε.

Και Αγγλια να πας, εχεις δανειο με υποτιθεται προνομιακους ορους το οποιο αποπληρωνεις αφου αρχισεις να βγαζεις εισοδημα απο 21.000 (~26.000 ευρω τον χρονο) και μετα καποια χρονια παραγραφεται ολο το ποσο.

Γενικα τα ''κολλεγια'' μου φαινεται ειναι μεγαλη απατη, με λιγη πληροφορηση βρισκεις πολυ καλλιτερες λυσεις.

Γιατι για να φυγεις πρεπει να σε θελουν κιολας. Ο μεσος φοιτητης κολλεγιου εχει γραψει στις πανελληνιες απο 0 εως 10-11 χιλιαδες μορια ,οποτε δεν παιζει να τον δεχτουν καν εξω ,σε αντιθεση με τα κολλεγια εδω που και πρεζακιας της ομονοιας να εισαι ,αν εχεις λεφτα θα σε παρουν

[Ξερω ,υπερβαλλω ,το ''point'' παραμενει ομως]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γιατι για να φυγεις πρεπει να σε θελουν κιολας. Ο μεσος φοιτητης κολλεγιου εχει γραψει στις πανελληνιες απο 0 εως 10-11 χιλιαδες μορια ,οποτε δεν παιζει να τον δεχτουν καν εξω ,σε αντιθεση με τα κολλεγια εδω που και πρεζακιας της ομονοιας να εισαι ,αν εχεις λεφτα θα σε παρουν

[Ξερω ,υπερβαλλω ,το ''point'' παραμενει ομως]

Αυτο υποπτευομαι κι εγω. Εαν εισαι κατα των ελληνικων πανεπιστημιων για χιλιους δυο λογους, μπορεις να φυγεις εξω και μαγκια σου. Ειναι πολυ πιο οικονομικα. Οποτε μου φαινεται οι περισσοτεροι που πανε σε κολλεγια εμπιπτουν στην κατηγορια ''δεν εχω ορεξη να διαβασω ειτε στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο αλλα εχω λεφτα''. Γιατι αυτος που δεν εχει λεφτα και εχει ορεξη για διαβασμα, χλωμο μου φαινεται να παει σε τετοια ''κολλεγια'', θα παει εξω εστω και σε Βουλγαρια, Ρουμανια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
5.500 ευρω τον χρονο ;!;!;!;!;! Seriously με τοσα χρηματα γιατι δεν φευγει κανεις Σκωτια οπου τα διδακτρα ειναι πληρωμενα για πολιτες της ΕΕ απο την κυβερνηση.

Εχεις ιδέα το κόστος ζωής στη Σκωτία; Μάθαμε όλοι οτι τα δίδακτρα είναι τζάμπα και το έχουμε ως επιχείρημα για να πάει κάποιος εκεί.
Βρες μου σπίτι (τρύπα σπίτι σου λεω εγώ), κάτω απο 500-600 ευρώ. Βάλε τα αεροπορικά κάθε χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι, διατροφή, λογαριασμοί, έξοδοι κλπ... 1000+ το μήνα χρειάζεσαι για μια νορμάλ και όχι σπάταλη ζωή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εχεις ιδέα το κόστος ζωής στη Σκωτία; Μάθαμε όλοι οτι τα δίδακτρα είναι τζάμπα και το έχουμε ως επιχείρημα για να πάει κάποιος εκεί.
Βρες μου σπίτι (τρύπα σπίτι σου λεω εγώ), κάτω απο 500-600 ευρώ. Βάλε τα αεροπορικά κάθε χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι, διατροφή, λογαριασμοί, έξοδοι κλπ... 1000+ το μήνα χρειάζεσαι για μια νορμάλ και όχι σπάταλη ζωή. :)

διατροφη και εξοδοι και λογαριασμοι εκτος παγιου κλπ ισχυουν και στην ελλαδα αρα γιατι να τα βαλει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εχεις ιδέα το κόστος ζωής στη Σκωτία; Μάθαμε όλοι οτι τα δίδακτρα είναι τζάμπα και το έχουμε ως επιχείρημα για να πάει κάποιος εκεί.
Βρες μου σπίτι (τρύπα σπίτι σου λεω εγώ), κάτω απο 500-600 ευρώ. Βάλε τα αεροπορικά κάθε χριστούγεννα-πάσχα-καλοκαίρι, διατροφή, λογαριασμοί, έξοδοι κλπ... 1000+ το μήνα χρειάζεσαι για μια νορμάλ και όχι σπάταλη ζωή. :)

Το ποσο πανω καπου τοσο ειναι 1000 ευρω και τοσο περιπου το υπολογιζει και το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου αν κανεις τις μετατροπες.

https://www.ed.ac.uk/studying/international/finance/cost-of-living

Αλλα συγγνωμη, παιρνεις πτυχιο απο το Πανεπιστημιο του Edinburgh, St.Andrews και Glasgow, οχι απο το ..... East London University, που αγγιζει επικινδυνα τον πατο της λιστας. Και στα εξωτερικο τα πτυχια των πανεπιστημιων δεν εχουν ολα την ιδια αξια και δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που μεταξυ της ποιοτητας των ΑΕΙ δεν παιζουν τρελες διαφορες (οχι οτι δεν υπαρχουν αλλα δεν ειναι τρομερες).

Εκτος αν το θελει κανεις το Ba Honours για να χωθει στην Ελλαδα σε κανεναν ΑΣΕΠ που δεν γινεται ουσιαστικη αξιολογηση του πτυχιου, οποτε τι να πω πασο.


Και στην τελικη, στην Αθηνα, αν αναγκστεις να νοικιαζεις σπιτι με ποσα την βγαζεις; 800 ευρω φτανουν;
Oποτε θα εχεις καμια 800αρα ευρω το μηνα θα εχεις και τα 5500 ευρω το χρονο για τα οποια δεν θα εχεις και καμια μορφη οικονομικης βοηθειας οπως τα σπουδαστικα δανεια που δινονται στο υπολοιπο UK πλην Σκωτιας. Οποτε αδυνατω να καταλαβω πως σου βγαινει πιο φθηνο το κολλεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες στη Σκωτία διεξάγεται δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της από το U.K. και (σύμφωνα με τις σφυγμομετρήσεις) το αποτέλεσμα είναι αμφίρροπο. Αν ψηφιστεί το ΝΑΙ η Σκωτία δεν θα ανήκει πλέον στην Ε.Ε. και ούτε θα έχει EURO, άρα κανένας δεν μπορεί να είναι βέβαιος ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τα ίδια για τους ξένους φοιτητές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες στη Σκωτία διεξάγεται δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της από το U.K. και (σύμφωνα με τις σφυγμομετρήσεις) το αποτέλεσμα είναι αμφίρροπο. Αν ψηφιστεί το ΝΑΙ η Σκωτία δεν θα ανήκει πλέον στην Ε.Ε. και ούτε θα έχει EURO, άρα κανένας δεν μπορεί να είναι βέβαιος ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τα ίδια για τους ξένους φοιτητές.


Euro δεν εχει ουτε τωρα ,λιρες εχει.Και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει η ανεξαρτησια ,γιατι πολυ απλα η σκωτια εχει πλυθησμο ~5 εκ και το υπολοιπο uk 60 , με αποτελεσμα οι περισσοτεροι κατοικοι του να εχουν συγγενεις +δουλειες στην αγγλια ,ουαλια κλπ ,και με το να ειναι στην ενωση τους συμφαιρει οικονομικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες στη Σκωτία διεξάγεται δημοψήφισμα για την ανεξαρτησία της από το U.K. και (σύμφωνα με τις σφυγμομετρήσεις) το αποτέλεσμα είναι αμφίρροπο. Αν ψηφιστεί το ΝΑΙ η Σκωτία δεν θα ανήκει πλέον στην Ε.Ε. και ούτε θα έχει EURO, άρα κανένας δεν μπορεί να είναι βέβαιος ότι θα εξακολουθήσουν να ισχύουν τα ίδια για τους ξένους φοιτητές.



Bεβαια η κυβερνηση της Σκωτιας ειναι υπερ της δημοσιας δωρεαν εκπαιδευσης. Οι ιδιοι εχουν εκφραζουν δυσαρεσκια γιατι η πολιτικη που το Λονδινο ακολουθει με τα διδακτρα τους αναγκαζει εμμεσως να επιβαλουν και αυτοι. Στην καμπανια φερνουν και το παραδειγμα χωρων οπως η Ελλαδα (ω, ναι η Ελλαδα) που δεν επιβαλλει διδακτρα στους φοιτητες

https://www.yesscotland.net/answers/what-will-happen-tuition-fees-independent-scotland

Το ζητημα του εαν η Σκωτια θα μεινει ή οχι στην ΕΕ και του τι πολιτικη θα ακολουθησει απεναντι σε σπουδαστες απο την ΕΕ, ουτε απλο ειναι ουτε φυσικα το γνωριζει κανεις εκ των προτερων. Παντως δεν ειναι απαραιτητο οτι θα μπουν διδακτρα και μαλιστα μεγαλα.

Παντως 18 Σεπτεμβριου θα ξερουμε, αν και τα αποτελεσμα δειχνουν το ΟΧΙ να εχει αρκετο προβαδισμα απο ο,τι εχω δει

ΥΓ Ειμαστε λιγο off topic νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αλλα συγγνωμη, παιρνεις πτυχιο απο το Πανεπιστημιο του Edinburgh, St.Andrews και Glasgow, οχι απο το ..... East London University, που αγγιζει επικινδυνα τον πατο της λιστας. Και στα εξωτερικο τα πτυχια των πανεπιστημιων δεν εχουν ολα την ιδια αξια και δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που μεταξυ της ποιοτητας των ΑΕΙ δεν παιζουν τρελες διαφορες (οχι οτι δεν υπαρχουν αλλα δεν ειναι τρομερες).

Εκτος αν το θελει κανεις το Ba Honours για να χωθει στην Ελλαδα σε κανεναν ΑΣΕΠ που δεν γινεται ουσιαστικη αξιολογηση του πτυχιου, οποτε τι να πω πασο.

Το κάθε κολέγιο προσφέρει πτυχίο απο διαφορετικό πανεπιστήμιο. Π.χ, το City college, δίνει πτυχίο απο το The University of Sheffield που είναι καρα-τοπ, δεν το λες πανεπιστήμιο του κ*λου. Οπότε για κάποιον που μένει Θεσσαλονίκη, τον βολεύει πιστεύω αρκετά να πάει σ' αυτό το κολέγιο.


Εκτος αν το θελει κανεις το Ba Honours για να χωθει στην Ελλαδα σε κανεναν ΑΣΕΠ που δεν γινεται ουσιαστικη αξιολογηση του πτυχιου, οποτε τι να πω πασο.

Οταν λέμε αναγνώριση, εννοούμε (μέχρι στιγμής) στον ιδιωτικό τομέα. Για να δώσεις ΑΣΕΠ, πρέπει να καταθέσεις το πτυχίο σου, και αν προέρχεται απο το εξωτερικό, πρέπει να προσκομίσεις αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ. Και ο ΔΟΑΤΑΠ δε δίνει αναγνώριση στα κολέγια. Παρόλο που το πτυχίο σου έρχεται κατευθείαν απο το πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πρέπει να παρουσιάσεις και το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών, το οποίο φαίνεται οτι έγινε στην Ελλάδα.
Οπότε πρακτικά μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να εργαστείς με πτυχίο κολεγίου. Πλήρης αναγνώριση για 'μενα θα πει να χορηγείται αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ για να μπεις στο δημόσιο.


διατροφη και εξοδοι και λογαριασμοι εκτος παγιου κλπ ισχυουν και στην ελλαδα αρα γιατι να τα βαλει κανεις;
Με δουλεύεις; Τα ίδια χρήματα χρειάζεται ένας φοιτητής για να ζήσει στην Ελλάδα και τα ίδια στη Σκωτία; Μη τρελαθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Euro δεν εχει ουτε τωρα ,λιρες εχει.Και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει η ανεξαρτησια ,γιατι πολυ απλα η σκωτια εχει πλυθησμο ~5 εκ και το υπολοιπο uk 60 , με αποτελεσμα οι περισσοτεροι κατοικοι του να εχουν συγγενεις +δουλειες στην αγγλια ,ουαλια κλπ ,και με το να ειναι στην ενωση τους συμφερει οικονομικα
Σωστά αυτά που λες. Οι γονείς μου στη Σκωτία ζουν. Το ξέρω ότι έχει λίρες. Έγραψα για ευρώ επειδή η κυβέρνηση του U.K. τους έχει αποκλείσει να μείνουν στη λίρα, ενώ η Ε.Ε. αρνείται να συζητήσει μελλοντική ένταξή της στην Ε.Ε. και στη ζώνη του Ευρώ. Άρα αν ψηφιστεί το ΝΑΙ, θα έχουμε μια χώρα με μάλλον αβέβαιο νόμισμα.
Το "δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει η ανεξαρτησία" δεν είναι πλέον τόσο σίγουρο όταν κάποιες σφυγμομετρήσεις δίνουν αυτή τη στιγμή 51% στο ΝΑΙ. Απόδειξη το πόσο έχουν ανησυχήσει οι Άγγλοι και η εκστρατεία τους υπέρ του ΟΧΙ. Οι πολιτικοί κάνουν περιοδείες στη Σκωτία, τη μια απειλούν αλλά την άλλη υπόσχονται ότι αν η Σκωτία παραμείνει στο U.K. θα της δώσουν πολλά νέα προνόμια.
Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που γράφεις για τους Σκωτσέζους. Όμως, αν εξαιρέσεις το Εδιμβούργο, τη Γλασκώβη και 1-2 πιο μικρές πόλεις, η υπόλοιπη Σκωτία είναι αγροτική και μπορεί να χαρακτηριστεί σαν κάπως "υποανάπτυκτη", (κάτι σαν τις πολιτείες του νότου των ΗΠΑ που βλέπουμε στις ταινίες). Έτσι υπάρχει κλίμα στο οποίο έχει αναπτυχθεί έντονος εθνικισμός του στυλ "ανεξαρτησία και ξερό ψωμί". Πάντως έχουν δικαίωμα ψήφου και οι ξένοι, οι οποίοι προφανώς και είναι κατά της ανεξαρτησίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το κάθε κολέγιο προσφέρει πτυχίο απο διαφορετικό πανεπιστήμιο. Π.χ, το City college, δίνει πτυχίο απο το The University of Sheffield που είναι καρα-τοπ, δεν το λες πανεπιστήμιο του κ*λου. Οπότε για κάποιον που μένει Θεσσαλονίκη, τον βολεύει πιστεύω αρκετά να πάει σ' αυτό το κολέγιο.

To Sheffield οντως ειναι καλο πανεπιστημιο σχετικα, αλλα δεν ξερω ποσο ειναι τα διδακτρα. Λεγαμε πανω για 5500 ευρω τον χρονο. Αν ειναι 7500 ευρω τον χρονο παλι συμφερει;Μετα στο city ειδα τεσσερα πτυχια προπτυχιακα. Σε οποιο απο τα προγραμματα αυτα να θες να πας (ειδικα Αγγλικη Φιλολογια) τι ειναι καλλιτερο να εισαι στο Sheffiled και να παρακολουθεις τα μαθηματα που διδασκουν οι καθηγητες εκει, να χρησιμοποιεις τις βιβλιοθηκες που εχουν εκει ή εδω που δεν ξερω τι ποιοτητα διδασκαλιας και τι προσβαση σε εκπαιδευτικο υλικο σου παρεχουν.
Και στο κατω κατω η εξαιρεση ειναι οχι ο κανονας, συνηθως μιλαμε για Πανεπιστημια στη θεση ~80 της λιστας....




Οταν λέμε αναγνώριση, εννοούμε (μέχρι στιγμής) στον ιδιωτικό τομέα. Για να δώσεις ΑΣΕΠ, πρέπει να καταθέσεις το πτυχίο σου, και αν προέρχεται απο το εξωτερικό, πρέπει να προσκομίσεις αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ. Και ο ΔΟΑΤΑΠ δε δίνει αναγνώριση στα κολέγια. Παρόλο που το πτυχίο σου έρχεται κατευθείαν απο το πανεπιστήμιο του εξωτερικού, πρέπει να παρουσιάσεις και το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών, το οποίο φαίνεται οτι έγινε στην Ελλάδα.
Οπότε πρακτικά μόνο στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να εργαστείς με πτυχίο κολεγίου. Πλήρης αναγνώριση για 'μενα θα πει να χορηγείται αναγνώριση απο ΔΟΑΤΑΠ για να μπεις στο δημόσιο.

Για ολους τους κλαδους δεν γνωριζω αναλυτικα τι συμβαινει. Για τους αποφοιτους Νομικης ισχυει πλεον εδω και ενα χρονο οτι μπορουν να γραφτουν σε δικηγορικο συλλογο ως ασκουμενοι, ακομα και αν ειναι απο κολλεγια ΧΩΡΙΣ ΔΟΑΤΑΠ. Και αν αυτο γινεται στη Νομικη, δεν το βλεπω να αργει και αλλου, αν δεν συμβαινει ηδη. Και δεν το λεω ως παραδειγμα γιατι τη Νομικη ειναι και καλα σχολη με ''κυρος'' (ποιος το χ**ει το κυρος, ο πρωτος που βριζω αυτη τη Σχολη ειμαι), αλλα μιλαμε για ατομα που στα κολλεγια διδασκονται οπως τελοσπαντων διδασκονται ενα τελειως αλλο συστημα δικαιου , το Common Law που εχει απειρες διαφορες απο το Ηπειρωτικο Αστικο Δικαιο.



Με δουλεύεις; Τα ίδια χρήματα χρειάζεται ένας φοιτητής για να ζήσει στην Ελλάδα και τα ίδια στη Σκωτία; Μη τρελαθούμε.

Δεν σε δουλευω καθολου. Δεν σου ειπα οτι το κοστος ζωης ειναι το ιδιο. Σου ειπα οτι αν συνυπολογισεις τα διδακτρα (που πηραμε μια χαμηλη νομιζω τιμη 5500 ευρω, μπορει να ειναι υψηλοτερα), τοτε για καποιον που νοικιαζει σε Αθηνα και ισως και Θεσσαλονικη το τελικο κοστος του πτυχιου ναι, ειναι μεγαλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonis18

Νεοφερμένος

Ο antonis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
θα πω λιγο των γνωμη μου
διαφωνω καθετα με ολο το εκπαιδευτικο συστημα της χωρας μας, όλες οι έρευνες αποδεικνιουν ποσο χαμηλό είναι. Στην Ελλάδα η λέξη αυτοκριτική σκέψη, βιωματική εκπαίδευση δεν υπάρχει. το συστημα των παννεληνιων ειναι ισως το χειροτερο. δεν μπορει απο ενα γραπτό να κρίνετε ολη η ζωή ενος μαθητή. Οταν αυτοκτονούν μαθητές λιγο πριν τις παννελήνιες σημαίνει οτι έχουμε ένα αισχό εκπαιδευτικό σύστημα που προωθεί την παπαγαλία, και το συνηθειο σπιτι σχολειο φροντηστηριο σπιτι, την ίδια στιγμή που σε κάποιες χωρες της Ε.Ε μαθαίνουν καλλιτεχνικά, μουσική, έχουν σχολικούς ψυχολόγους, φαγητό στο σχολείο μέχρι και πισίνες. Εδώ ομως αυτά δεν υπάρχουν, οι Ελληνες σκοτώνονται στο διάβασμα, χαλάνε του κόσμου τα λεφτά, για να πάνε σε ένα πανεπηστιμίο, που θα είναι λες και μπαίνουν στην βουλή, και μην λέμε οτι μας αρέσει, το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, είναι απο τα χειρότερα, τόσο πανευρωπαικά τόσο και παγκόσμια. σχολείο είναι αυτό που θα σου μάθει να φέρεσαι σωστά, που θα σου μεταδώσει την αληθινή γνώση και όχι αυτή που πρεσβεύει το ελληνικό λύκειο, πανεπιστήμιο (την παπαγαλία), σχολείο είναι αυτό που θα παρακαλάς να πάς, οχι αυτό που θα παρακαλάς να φύγεις. έχουμε μόνο μαθηματικά, φυσική και γλώσσα, ενω γεωγραφία, πληροφορική, σεξουαλική διαπεδαγώγηση, μουσική, τέχνη είναι σχεδόν ανύπαρκτα. τους εκπαιδευτικόυς τους πιέζουν να βγάλουν μια ύλη δεν τους ενδιαφέρει αν μάθεις, και αν δεν την βγάλουν κυνδινέυουν με απόλυση, στο λύκειο μάθαμε ένα πραγμά αν δεν περάσεις παννελήνιες τελείωσες, αυτο θέλουμε για εκπαιδευτικό σύστημα; έιχα στο λύκειο εναν καθηγητή που κατάφερε να μου μάθει ιστορία, ενώ την μισούσα, ξέρετε γιατί; γιατί σε κάθε μάθημα βιώναμε μέσα απο δραστηριότητες τι σημαίνει β παγκοσμιος πόλεμος. δυστηχώς θέλουμε δεν θέλουμε το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα έτσι οπως είναι, σου μαθαίνει, ότι μάθεις, να το ξεχνάς, και το όνειρο μιας ζωής να γίνεται ο εφιαλτης των παννελαδικών, αυτό ομως δεν λέγεται παιδεία, και κανένας δεν μπορεί να την στερηθεί, ούτε ο αποφοιτος αει, τει, ιεκ, κολλέγιου, επαλ, γυμνασίου, σημασία έχει η αληθινή και κοινωνική μόρφωση!!! μια συμβουλή προς όλους, μην αμφισβητήσεις ποτέ την γνώση κανενός, οτι και αν έβγαλε ακομα και γυμνάσιο, αν το κάνεις τοτε ποτε δεν εμαθες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penelopek

Νεοφερμένος

Η penelopek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θέλω να με βοηθήσετε!
Εχω σπουδάσει στο Πάντειο, αλλά πάντα η μεγάλη μου αγάπη ήταν η αρχιτεκτονική. Αποφάσισα έστω και λίγο αργότερα απο τους άλλους, να ξεκινήσω από την αρχή, πηγαίνοντας στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο που έχει Bachelor στην Αρχιτεκτονική.
Γνωρίζετε να μου πειτε λεπτομέρειες για το course, θα έχω πρόβλημα να μπω και να παρακολουθήσω, τι λέτε;

Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θέλω να με βοηθήσετε!
Εχω σπουδάσει στο Πάντειο, αλλά πάντα η μεγάλη μου αγάπη ήταν η αρχιτεκτονική. Αποφάσισα έστω και λίγο αργότερα απο τους άλλους, να ξεκινήσω από την αρχή, πηγαίνοντας στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο που έχει Bachelor στην Αρχιτεκτονική.
Γνωρίζετε να μου πειτε λεπτομέρειες για το course, θα έχω πρόβλημα να μπω και να παρακολουθήσω, τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonz

Νεοφερμένος

Ο antonz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Kαλησπέρα, κι εγώ είμαι στο ψάξιμο για την συγκεκριμένη σχολή του Μητροπολιτικού Κολλεγίου επομένως μπορώ να μοιραστώ μαζί σου κάποια πράγματα που εχω ακούσει και έχω μάθει. Βέβαια μπορείς να δεις τα entry requirements και στην ιστοσελίδα του Κολλεγίου, δεν ζητάνε πολλά πράγματα, ακόμα και το σχέδιο δεν θεωρείται υποχρεωτικό, θα το μάθεις εκεί. Εχω ακούσει όμως ότι ειναι πολύ απαιτητικά τα μαθήματα και οι καθηγητές, αλλά αυτό μέσα στο πρόγραμμα ειναι :) Δηλαδή ειναι εύκολο να μπεις στο συγκεκριμένο Κολλέγιο, αλλά ειναι δύσκολο να το ολοκληρώσεις. Εσύ απ'ότι φαίνεται έχεις και εμπειρία από διάβασμα και εξεταστικές και δεν θα έχεις πρόβλημα!
Τα μαθήματα διαρκούν 4 χρόνια κ παίρνεις πτυχίο αρχιτέκτονα μηχανικού ενω τα επαγγελματικά σου προσόντα αναγνωρίζονται σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μ1995

Νεοφερμένος

Ο Μ1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα ηθελα την γνώμη σας για το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ στο πτυχιακό τμήμα πληροφορικής (Bsc computing)
υπάρχει κάποιος που γωωρίζει ? Πιο ειναι το επίπεδο των μαθημάτων ? υπάρχουν εργαστήρια και βοήθεια απο τους καθηγητές ? Πιά βιβλία κάνουν ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Penelopek, καταρχήν χίλια μπράβο που επιλέγεις να ακολουθήσεις τις σπουδές που ονειρευόσουν! Πιστεύω ότι στο Μητροπολιτικό θα σου αρέσει πάρα πολύ και αν τελικά πας να μας πεις πως σου φαίνεται συγκριτικά με το Πάντειο (σαν επίπεδο σπουδών :)) Επειδή τον Ιούνιο τελειώνω τις σπουδές μου στο Μητροπολιτικό, και έχω γνωρίσει παιδιά που είναι στην Πολυτεχνική σχολή, να σου πω ότι κάνουν καταπληκτική δουλειά. Εχουν κάτι εργαστήρια στα οποία μόνο δεν κοιμούνται μέσα - τόσο πολύ τους αρέσει η δουλειά που κάνουν! Κατα τ'αλλα όπως λεει και και το Αντον, έχει πολύ δουλειά. Δεν θα δυσκολευτείς να μπεις στο Κολλέγιο εάν έχεις αξιοπρεπές απολυτήριο Λυκείου (εσύ έχεις και πτυχίο οπότε no problem) και αρκετά καλά αγγλικά. Τώρα γι'αυτό που ρωτάει ο Μ1995 για το Bachelor in Computing δεν γνωρίζω συγκεκριμένα πράγματα για βιβλία που ρωτάς. Πάντως να σου πω ότι από καθηγητές το Κολλέγιο σκίζει, οι περισσότεροι έχουν Μάστερ ή Διδακτορικό και έχουν ως προτεραιότητα τους σπουδαστές. Μπορείς π.χ. να πας να τους βρεις μετά το μάθημα ή κατόπιν ραντεβού για να συζητήσετε κάτι για το course, ή να ζητήσεις τις απόψεις τους για τις σπουδές κτλ. Δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα τίποτε αρνητικό για καθηγητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
θα ηθελα την γνώμη σας για το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ στο πτυχιακό τμήμα πληροφορικής (Bsc computing)
υπάρχει κάποιος που γωωρίζει ? Πιο ειναι το επίπεδο των μαθημάτων ? υπάρχουν εργαστήρια και βοήθεια απο τους καθηγητές ? Πιά βιβλία κάνουν ??

Δεν έχω σπουδάσει στο Μητροπολιτικό αλλά μια ματιά που έριξα τα μαθήματα μου φάνηκαν πολύ λίγα(18 ) και πολύ πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θέλω να με βοηθήσετε!
Εχω σπουδάσει στο Πάντειο, αλλά πάντα η μεγάλη μου αγάπη ήταν η αρχιτεκτονική. Αποφάσισα έστω και λίγο αργότερα απο τους άλλους, να ξεκινήσω από την αρχή, πηγαίνοντας στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο που έχει Bachelor στην Αρχιτεκτονική.
Γνωρίζετε να μου πειτε λεπτομέρειες για το course, θα έχω πρόβλημα να μπω και να παρακολουθήσω, τι λέτε;

Αγαπητή penelopek, θα ήθελα να σου προτείνω να στρώσεις τον πωπούλη σου στο διάβασμα (που σίγουρα ξέρεις πώς να το κάνεις) και να δώσεις κανονικά εξετάσεις. Αν σου φαίνεται δύσκολο έχεις ως πτυχιούχος και την εναλλακτική των κατατακτηρίων εξετάσεων. Μέχρι τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο που διενεργούνται οι κατατακτήριες, έχεις αρκετό χρόνο για να προετοιμαστείς στα 3 μαθήματα που απαιτούνται για την εισαγωγή σου στη σχολή που αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα αυτο που γινεται εδω μεσα ειναι πολυ φανερο. αλλα και να μην ειναι το καταλαβαινει κανεις απο τα ελαχιστα μηνυματα (και τι υφους ειναι) που εχουν καποιοι χρηστες.

τι εννοει ομως ο ποιητης με το "οι περισσοτεροι καθηγητες εχουν μαστερ ή διδακτορικο";;;
δηλαδη οι λιγοτεροι τι εχουν; απολυτηριο λυκειου αλλα τουλαχιστον ειναι διαθεσιμοι μετα το μαθημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Και εγώ στο Μητροπολιτικό σκέφτομαι να πάω μόλις τελειώσω το λύκειο (φέτος) αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ και με επηρεάζουν κάπως όλα όσα διαβάζω εδώ...:/: Όσο για τα μαθήματα το πρόγραμμα που θέλω να ακολουθήσω έχει 24, σας φαίνονται λίγα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top