Φιλολογία ΑΠΘ

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ειναι δυνατον η σχολή μου να μην έχει δικό της θέμα???για να μαζευόμαστε οι της φιλολογίας του αριστοτελείου!!!Ενας εγω λοιπόν...Εδώ θα μπορούμε να ανταλλάσουμε απόψεις,να ρωτάμε και να λύνουμε απορίες,να ενημερωνόμαστε,να ανταλλάσσουμε σημειώσεις και ο,τι άλλο!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
φιλολογια θεσσαλονικης κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
θα ηθελα καποιος/α φοιτητης/τρια του τμηματος αυτου να μου πει τι ειδους και ποσα μαθηματα κανει καποιος στο πρωτο ετος..στο ιντερνετ ψαχνω αλλα δεν μπορω να βρω τα μαθηματα . ας με διαφωτισουν οι σπουδαστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Τα πρώτα 4 εξάμηνα των σπουδών είναι τα εισαγωγικά και αποσκοπούν στο να εφοδιάσουν τους φοιτητές με τις γενικές γνώσεις στα διάφορα γνωστικά αντικείμενα. Από το 5ο εξάμηνο ο φοιτητής καλείται να διαλέξει μια κατεύθυνση (Κλασσικό-ΜΝΕΦ-Γλωσσολογικό) την οποία θα ακολουθήσει μέχρι το τέλος των σπουδών του.
Ειδικότερα:
Μαθήματα Α' εξαμήνου
Aσκήσεις (γραμματική, συντακτικό, θεματογραφία, μετρική) (ΑΡΧΑΙΑ)
Λατινική γλώσσα I
Iστορία της νεοελληνικής γραμματείας και εισαγωγή στη νεο ελληνική φιλολογία
Iστορία της μεσαιωνικής ελληνικής γραμματείας και εισαγωγή στη μεσαιωνική ελληνική φιλολογία
Γενική γλωσσολογία I: Γενικά χαρακτηριστικά της γλώσσας
Ξενη Γλωσσα

Μαθήματα Β' εξαμήνου
Oμηρικό έπος
Φιλοσοφία (ΑΡΧΑΙΑ)
Λατινική Πεζογραφία I
Nεοελληνική ποίηση, πεζογραφία και θέατρο (αρχές -1789)
Γενική γλωσσολογία II: Eπίπεδα γλωσσικής ανάλυσης
Eισαγωγή στη θεωρία της λογοτεχνίας
Ξενη Γλωσσα

Μαθηματα Γ' εξαμηνου
Αρχαϊκή λυρική ποίηση - Eλληνιστική ποίηση (ΑΡΧΑΙΑ)
Έπος - Δράμα (ΛΑΤΙΝΙΚΑ)
Nεοελληνική ποίηση (1789-1914)
Nεοελληνική πεζογραφία (1789-1914)
Iστορία της ελληνικής γλώσσας I: Προελληνική έως ελληνιστική κοινή
Iστορική γραμματική της ελληνικής γλώσσας
Iστορία των ιδεών και ρεύματα της νεοελληνικής και της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας
Ξενη Γλωσσα

Μαθηματα Δ' εξαμηνου
Ιστοριογραφία -Ρητορική (ΑΡΧΑΙΑ)
Tραγωδία (ΑΡΧΑΙΑ)
Λυρική ποίηση - Eλεγεία - Eπίγραμμα - Σάτιρα (ΛΑΤΙΝΙΚΑ)
Nεοελληνική ποίηση (1914 - σήμερα)
Nεοελληνική πεζογραφία (1914 - σήμερα)
Mεσαιωνική ελληνική ποίηση και πεζογραφία
Iστορία της ελληνικής γλώσσας II: Mεσαιωνική-σύγχρονη ελληνική
Ξενη Γλωσσα

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.lit.auth.gr/sites/default/files/studyguides/1213_0.pdf ( ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ)
Επιπλέον υπάρχει ένα μάθημα πληροφορικής που μπορείς να το πάρεις σε όποιο από τα πρωτα 4 εξάμηνα θελεις.
Στη συνέχεια, αφού ολοκληρώσεις τα 2 εισαγωγικά έτη σπουδών, θα επιλέξεις την κατεύθυνση της επιλογής σου και θα καταρτίσεις το πρόγγραμμα σου ανάλογα με τα μαθήματα της αρεσκείας σου. Υπάρχουν όμως και υποχρεωτικά μαθήματα για την κάθε κατεύθυνση, ανεξάρτητα απο τα επιλογής. Αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς από τώρα για αυτά. Θα τα καταλάβεις όταν φτάσει η ώρα! Καλές σπουδές σου εύχομαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Και εγώ φιλολογία ΑΠΘ είμαι.... αν θέλετε κάποια βοήθεια πείτε μου !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Τα πρώτα 4 εξάμηνα των σπουδών είναι τα εισαγωγικά και αποσκοπούν στο να εφοδιάσουν τους φοιτητές με τις γενικές γνώσεις στα διάφορα γνωστικά αντικείμενα. Από το 5ο εξάμηνο ο φοιτητής καλείται να διαλέξει μια κατεύθυνση (Κλασσικό-ΜΝΕΦ-Γλωσσολογικό) την οποία θα ακολουθήσει μέχρι το τέλος των σπουδών του.
Ειδικότερα:
Μαθήματα Α' εξαμήνου
Aσκήσεις (γραμματική, συντακτικό, θεματογραφία, μετρική) (ΑΡΧΑΙΑ)
Λατινική γλώσσα I
Iστορία της νεοελληνικής γραμματείας και εισαγωγή στη νεο ελληνική φιλολογία
Iστορία της μεσαιωνικής ελληνικής γραμματείας και εισαγωγή στη μεσαιωνική ελληνική φιλολογία
Γενική γλωσσολογία I: Γενικά χαρακτηριστικά της γλώσσας
Ξενη Γλωσσα

Μαθήματα Β' εξαμήνου
Oμηρικό έπος
Φιλοσοφία (ΑΡΧΑΙΑ)
Λατινική Πεζογραφία I
Nεοελληνική ποίηση, πεζογραφία και θέατρο (αρχές -1789)
Γενική γλωσσολογία II: Eπίπεδα γλωσσικής ανάλυσης
Eισαγωγή στη θεωρία της λογοτεχνίας
Ξενη Γλωσσα

Μαθηματα Γ' εξαμηνου
Αρχαϊκή λυρική ποίηση - Eλληνιστική ποίηση (ΑΡΧΑΙΑ)
Έπος - Δράμα (ΛΑΤΙΝΙΚΑ)
Nεοελληνική ποίηση (1789-1914)
Nεοελληνική πεζογραφία (1789-1914)
Iστορία της ελληνικής γλώσσας I: Προελληνική έως ελληνιστική κοινή
Iστορική γραμματική της ελληνικής γλώσσας
Iστορία των ιδεών και ρεύματα της νεοελληνικής και της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας
Ξενη Γλωσσα

Μαθηματα Δ' εξαμηνου
Ιστοριογραφία -Ρητορική (ΑΡΧΑΙΑ)
Tραγωδία (ΑΡΧΑΙΑ)
Λυρική ποίηση - Eλεγεία - Eπίγραμμα - Σάτιρα (ΛΑΤΙΝΙΚΑ)
Nεοελληνική ποίηση (1914 - σήμερα)
Nεοελληνική πεζογραφία (1914 - σήμερα)
Mεσαιωνική ελληνική ποίηση και πεζογραφία
Iστορία της ελληνικής γλώσσας II: Mεσαιωνική-σύγχρονη ελληνική
Ξενη Γλωσσα

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.lit.auth.gr/sites/default/files/studyguides/1213_0.pdf ( ΟΔΗΓΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ)
Επιπλέον υπάρχει ένα μάθημα πληροφορικής που μπορείς να το πάρεις σε όποιο από τα πρωτα 4 εξάμηνα θελεις.
Στη συνέχεια, αφού ολοκληρώσεις τα 2 εισαγωγικά έτη σπουδών, θα επιλέξεις την κατεύθυνση της επιλογής σου και θα καταρτίσεις το πρόγγραμμα σου ανάλογα με τα μαθήματα της αρεσκείας σου. Υπάρχουν όμως και υποχρεωτικά μαθήματα για την κάθε κατεύθυνση, ανεξάρτητα απο τα επιλογής. Αλλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς από τώρα για αυτά. Θα τα καταλάβεις όταν φτάσει η ώρα! Καλές σπουδές σου εύχομαι!:)

ευχαριστω πολυ κατατοπιστικοτατο.σου ευχομαι και εσυ καλη συνεχεια στις σπουδες σου και καλη σταδιοδρομια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Ειμαι προσεχως πρωτοετης φοιτητρια στο τμημα φιλολογιας του ΑΠΘ.Το ωρολογιο προγραμμα του πρωτου εξαμηνου εχει βγει και οι διδακτικες ωρες της εβδομαδας μου βγαινουν 30?! Μηπως εγω εχω κανει καποιο λαθος στο μετρημα και εχω υπολογισει και τυχον επιλεγομενα? Παρακαλω τους παλαιοτερους να με διαφωτισουν..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και εγώ την ίδια απορία έχω..πρωτοετής φιλολογίας απθ και εγώ..πρέπει να ανοίξουμε την δική μας ομάδα στο φόρουμ αυτό για να λύνουμε τις απορίες μας..οι οποιες,τουλάχιστον οι δικές μου ,είναι πολλές :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
και εγώ την ίδια απορία έχω..πρωτοετής φιλολογίας απθ και εγώ..πρέπει να ανοίξουμε την δική μας ομάδα στο φόρουμ αυτό για να λύνουμε τις απορίες μας..οι οποιες,τουλάχιστον οι δικές μου ,είναι πολλές :redface::redface:



Ναι πρεπει οπωσδηποτε!! Ρε συ απλα εγω κουφαθηκα λιγο γιατι απο οτι ειδα και στο εκπα,πανεπιστημιο πατρας κλπ οι ωρες της φιλολογιας δεν ξεπερνουν εδομαδιαιως τις 24:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι όντως περίεργο :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ δεν απαντα και καποιος παλαιοτερος να μας διαφωτισει βρε παιδι μου :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ισχύει,τόσο λίγοι είναι οι φιλόλογοι εδώ;; δεν υπάρχει και καμία άλλη σχετική συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε πρώτη φάση αντιστοιχήστε τα μαθήματα στο πρόγραμμα με τον οδηγό σπουδών για να βεβαιωθείτε ότι μετρήσατε μόνο τα υποχρεωτικά και όχι τα επιλογής.
Επίσης, μπορεί να σας έχουν χωρισμένους σε τμήματα και άρα ένα μάθημα που στο πρόγραμμα το εμφανίζει π.χ. 4 φορές, εσείς να πρέπει να το μετρήσετε 1. Ο καλύτερος τρόπος να το διασταυρώσετε είναι πάλι ο οδηγός σπουδών, όπου στο κάθε μάθημα λέει πόσες ώρες διδάσκεται εβδομαδιαίως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι τα είπες πολύ κατανοητά!!! πάλι καλά επειδή είχα μπερδευτεί πολύ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι το ξέρω αυτό το μπέρδεμα, όλοι το περνάμε. Ο οδηγός σπουδών συνήθως σας λύνει τέτοιες απορίες, να ανατρέχετε εκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
6 μαθηματα εχετε στο Α εξαμηνο. Δε καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
6 μαθηματα εχετε στο Α εξαμηνο. Δε καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το προβλημα :hmm:

Νομίζω προβληματίστηκαν γιατί κοιτώντας το ωρολόγιο πρόγραμμα τους βγήκαν πολλές οι ώρες (30/εβδομάδα). Που νομίζω είναι, για πρώτο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Νομίζω προβληματίστηκαν γιατί κοιτώντας το ωρολόγιο πρόγραμμα τους βγήκαν πολλές οι ώρες (30/εβδομάδα). Που νομίζω είναι, για πρώτο εξάμηνο.

Ααα καταλαβα τι εγινε. Στο προγραμμα διπλα απο τον κωδικο του μαθηματος, γραφει σε παρενθεση το τμημα που ειστε αναλογα με το επιθετο σας, απο το γραμμα που ξεκιναει
Πχ Α-Κα, Κε-Πα, Πε-Ω

Τα μαθηματα του Α εξαμηνου ειναι
ΑΕΦ101
ΑΕΦ103
ΓΛΩ301
ΜΕΦ221
ΝΕΦ201
ΛΦΙ125
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalda

Νεοφερμένος

Η elenalda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια γιατι ειχα σοκαριστει λιγο :P

Α και στο πρωτο εξαμηνο δεν εχουμε καθολου επιλεγομενα μαθηματα,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top