Μοντέλο Βουλής των Ελλήνων

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Το Μοντέλο Βουλής των Ελλήνων (ΜΒΕ) είναι το πρώτο συνέδριο προσομοίωσης των διαδικασιών της Βουλής των Ελλήνων. Έλληνες φοιτητές, από κάθε σχολή της χώρας ή του εξωτερικού, λαμβάνουν θέσεις βουλευτών, υπουργών και επιτρόπων, με σκοπό τη συζήτηση και εν τέλει την ψήφιση των νομοσχεδίων που καταθέτει η κυβέρνηση, όπως και στην ελληνική πολιτική πραγματικότητα.

Το ΜΒΕ απαρτίζεται από τέσσερα ισάριθμα κόμματα - τα οποία καλύπτουν όλο το ιδεολογικό φάσμα της πολιτική σκηνής- γεγονός που καθιστά απαραίτητη τη συνεργασία τους για την ψήφιση των νομοσχεδίων. Κάθε κόμμα, αποτελείται από τον αρχηγό , τους τομεάρχες και τους βουλευτές του, οι οποίοι χαράσσουν τη γενική πολιτική του γραμμή. Σκοπός των κομμάτων είναι η όσο το δυνατό δημοκρατικότερη λειτουργία τους και η μεγαλύτερη επιρροή στα ψηφιζόμενα νομοσχέδια.

Όσον αφορά τα τελευταία, αυτά, πριν ψηφισθούν στην Ολομέλεια, συζητώνται, ανάλογα με το θέμα τους, σε τέσσερις επιτροπές (Εξωτερικής πολιτικής και εθνικής Άμυνας, Κοινωνικών Υποθέσεων, Μορφωτικών υποθέσεων, Δικαιοσύνης και Δημόσιας Τάξης). Κάθε επιτροπή αποτελείται από ισάριθμους βουλευτές κάθε κόμματος (αν για παράδειγμα το Συνέδριο απαριθμεί 120 βουλευτές, η μία επιτροπή αποτελείται από 32 βουλευτές – 8 από έκαστο κόμμα). Στις επιτροπές αυτές, οι βουλευτές συζητούν επί των άρθρων των νομοσχεδίων, με σκοπό να τα υπερασπιστούν ή να τα τροποποιήσουν, αλλά και να προσθέσουν νέα άρθρα. «Συντονιστής» της γραμμής του κόμματος εντός της επιτροπής είναι ο αρμόδιος Τομεάρχης, κάτι που όμως σε καμία περίπτωση δε νοθεύει την ελεύθερη βούληση των βουλευτών.

Μοναδική εξαίρεση αποτελεί η Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων, που, λόγω της υπάρχουσας συγκυρίας, δεν υφίσταται ως Επιτροπή, αλλά αποτελεί θέμα που θα συζητηθεί κατευθείαν στην Ολομέλεια. Έτσι, γίνεται σαφές ότι κάθε βουλευτής έχει να πραγματευθεί δύο ζητήματα:
• Αυτό της επιλογής τους ανάμεσα στις τέσσερις επιτροπές
• Το οικονομικό ζήτημα της Ολομέλειας.

Το ΜΒΕ θα διοργανωθεί στη Νομική Σχολή της Θεσσαλονίκης το Φεβρουάριο του 2013. Ως διοργάνωση εμφορούμενη απο αξίες όπως η δημοκρατία και η αξιοκρατία, θα τιμήσει τους κορυφαίους ρήτορες και τους πιο δημοκράτες βουλευτές με τα ανάλογα βραβεία. Στο πλαίσιο αυτό, θα τιμηθεί αναλόγως και το δημοκρατικότερο κόμμα. Στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου, θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία του Συνεδρίου, βάσει των όσων αναφέρθηκαν.

πηγη


Μου θυμισε μια συγκεντρωση που εχαμε κανει στο αμφιθεατρο της σχολης.Ενας καθηγητης ζητησε απο τις ηδη υπαρχουσες παραταξεις,να στειλουν 2-3 ατομα στο μαθημα μας [φυσικα οποιος ηθελε μπορουσε να παρακολυθησει,απλα για να ακουστουν ολες οι φωνες μεσα σε 2 ωρες ζητησε συγκεκριμενο αριθμο ατομων] για να γινει μια κουβεντα οσον αφορα σε κοινωνικοπολιτικοοικονομικα θεματα.Ως διοτιμα λοιπον,παρακολουθησα το μαθημα,καθισμενος φυσικα στην ακρη,αφου εκπροσωπουσα την ακροασριστερη φωνη [δεν ημουν μονος] και δεν ηθελα να εχω καμια αναμιξη στην προσομοιωση της βουλης που εστησε ο αγαπημενος μου καθηγητης.Βεβαια,ζητησε και τη δικη μας φωνη να ακουστει,αλλα οταν ανοιξα το στομα μου στο θεμα της παιδειας και μιλησα για τα ελευθεριακα σχολια,με κοιτουσαν ολοι σα χανοι - δεν καταλαβαιναν τι τους ελεγα - οποτε σταματησα,εδωσα το λογο αλλου και συνεχισα να καμαρωνω τους αυριανους βουλευτες του πασοκ,της νδ και του κκε.

Οπως και να εχει.
Το συγκεκριμενο συνεδριο ειναι ακριβης προσομοιωση,οπως θα διαβασατε,και θεωρω πως θα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον για τον οποιοδηποτε δηλωνει πολιτικο ον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Έχω συμμετάσχει σε άλλα συνέδρια προσομοίωσης των Ηνωμένων Εθνών οπότε θα 'θελα πολύ να συμμετάσχω σε αυτό εδώ. Δεν ξέρω, με εξιτάρει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Μμμ της Αμερικάνικης Κυβέρνησης έχει πιο πολύ φάση,μπορεί να συμμετάσχει πρακτικά απεριόριστος αριθμός ατόμων/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Poseidon ποιο είναι αυτό της Αμερικανικης Κυβέρνησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Ηarvard Model Congress Europe (Το ευρωπαικό,δλδ αυτό για παιδιά απο την ευρώπη:P)
[https://hmceurope.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ηarvard Model Congress Europe (Το ευρωπαικό,δλδ αυτό για παιδιά απο την ευρώπη:P)
https://www.hmce.org

Αγοράστε αυτό το όνομα
Το όνομα (domain name) hmce.org είναι προς πώληση! :hehe: :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
To άλλαξα παληκάρι μου.
Όταν πήγα εγώ έτσι ήταν:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Oh God, βρήκα δύο γνωστούς μου στις φωτογραφίες του σάιτ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top