Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού;

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Υπάρχει ένας οικονομικός όρος...Φορολογία λέγεται:worry:

Και Επαναλαμβάνω.Γιατι κολλάς στα ΡΗΜΑΔΙΑ τα μόρια?!?!?!

Υπαρχει μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ και ΑΓΕΦΥΡΩΤΗ διαφορα αναμεσα στις σπουδες στο εξωτερικο και στη φορολογια...Η φορολογια αφορα ολους τους πολιτες της Ελλαδας(φτωχους-μικρομεσαιους-οικονομικα ευρωστους) σε αντιθεση με τις σπουδες εξω οπου αφορουν τους οικονομικα ανετους!!!!
Κολλαω στα μορια γιατι φανερωνουν πολλα για το ποιον ενος μαθητη!Αν δεν μπορει να ανταπεξελθει στα σχολικα μαθηματα σιγουρα δεν θα την παλεψει με την Ιατρικη....και αααν ακομα την παλεψει το αποτελεσμα θα ειναι τοοοσο μετριο που τσαμπα σπουδες εκανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Υπαρχει μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ και ΑΓΕΦΥΡΩΤΗ διαφορα αναμεσα στις σπουδες στο εξωτερικο και στη φορολογια...Η φορολογια αφορα ολους τους πολιτες της Ελλαδας(φτωχους-μικρομεσαιους-οικονομικα ευρωστους) σε αντιθεση με τις σπουδες εξω οπου αφορουν τους οικονομικα ανετους!!!!
Κολλαω στα μορια γιατι φανερωνουν πολλα για το ποιον ενος μαθητη!Αν δεν μπορει να ανταπεξελθει στα σχολικα μαθηματα σιγουρα δεν θα την παλεψει με την Ιατρικη....και αααν ακομα την παλεψει το αποτελεσμα θα ειναι τοοοσο μετριο που τσαμπα σπουδες εκανε!

Άσε ρε; Γιατί οι πανελλήνιες και το να πας να σπουδάσεις σε άλλη πόλη δεν αφορά κυρίως αυτούς που έχουν;Σκορπάμε χιλιάρικα εύκολα τη σήμερον ημέρα νομίζεις;

Και σένα παιδί μου τι σε νοιάζει;Άστον να φάει τα μούτρα του.Εγώ δε λέω ότι όλοι είναι καλοί που δε σπουδάζουν εδώ .Απλά πιστεύω ότι και οι δύο κατηγορίες μπορούν να βγάλουν καλούς και κακούς γιατρούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γιατρούς που τελειώνουν Βουλγαρία και μετά πηγαίνουν Σουηδία ή Καναδά για ειδικότητα, τους εγκρίνετε ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γιατρούς που τελειώνουν Βουλγαρία και μετά πηγαίνουν Σουηδία ή Καναδά για ειδικότητα, τους εγκρίνετε ή όχι;

Δε ξέρω για Σουηδία ή Καναδά, όμως γιατρούς που πήραν ειδικότητα στη Γερμανία γνωρίζω 2-3 και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλοί επαγγελματίες.Διάβασαν, προσπάθησαν, πέτυχαν.Το θέμα με τη Βουλγαρία, είναι ότι πριν 5-6-7 χρόνια(νομίζω το 2006 έγινε), μπήκε στην Ε.Ε και έτσι τα πτυχία της αναγνωρίστηκαν σε όλη την Ευρώπη όπως και στην Ελλάδα.Καταργήθηκαν οι εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ και μπορούσε ο κάθε απόφοιτος ιατρικής Βουλγαρίας/Ρουμανίας κτλ, να αναγνωρίσει το πτυχίο του ΑΜΕΣΑ και να δουλέψει στη χώρα μας.Τότε, λοιπόν, πολλοί επιστήμονες του 10 και του 12, οι οποίοι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο είχαν γίνει απόφοιτοι ιατρικής, ήρθαν κατά χιλιάδες εδώ και δούλευαν.Φυσικά ο ανταγωνισμός αυξήθηκε, οι άνθρωποι αυτοί διεκδίκησαν θέσεις στο δημόσιο, και ο απόφοιτος ιατρικής σχολής Ελλάδας τρελαινόταν όταν τα έβλεπε αυτά.Τέλος πάντων, αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα για το κύρος των σχολών αυτών(Βουλγαρίας/Ρουμανίας).Γι'αυτό και κάθε φορά που ακούει κάποιος ότι ο Τάδε είναι απόφοιτος Κονστάντζας ή Σόφιας, σκέφτεται το κουτορνίθι το μαθητή του 10, σκέφτεται λαδώματα, αγορασμένα πτυχία, επιστήμονες οι οποίοι δεν είναι επιστήμονες.Προσωπικά, θεωρώ ότι όποιος έχει όρεξη να διαβάσει, να προσπαθήσει, να πάρει το πτυχίο του με την αξία του και να αφοσιωθεί σε αυτό το επάγγελμα, μπορεί να αποφοιτήσει από μια από αυτές τις σχολές, και να γίνει ένας καλός επιστήμονας.Με τις τελείως θεωρητικές σκέψεις που κάνω, αυτό μου βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εγω μια φορα σε γιατρο απο τετοιες χωρες ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ.....να παω για μαλλι η καημενη και να φυγω κουρεμενηηηη...απαπαααα!ρατσιστικο-ξερατσιστικο δεν τους εχω σε εκτιμηση!!!
Ως πότε θα ακούω αυτές τις απόψεις ρε γαμώτο;;;;

Δηλαδη στον υπόλοιπο κόσμο, οι γιατροι είναι άσχετοι; μόνο στο Γιουνανιστάν είναι επιστημοναράδες;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ως πότε θα ακούω αυτές τις απόψεις ρε γαμώτο;;;;

Δηλαδη στον υπόλοιπο κόσμο, οι γιατροι είναι άσχετοι; μόνο στο Γιουνανιστάν είναι επιστημοναράδες;;;:hmm:

Σαφως και οχι.....ομως οταν ο συμμαθητης σου που εβγαζε 10 και περνουσε τις ταξεις με απιστευτη δυσκολια παει Βουλγαρια να γινει γιατρος δεν νομιζω πως υπαρχει καμια περιπτωση να γινει επιστημοναρας........:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
το πως και γιατί βγάζει τους βαθμούς που βγάζει ο καθένας στο λύκειο είναι πονεμένη ιστορία :/:
και θα βγούμε και οφφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1. δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσες χιλιαδες γιατροι και οδοντιατροι εχουν σπουδασει σερβια/ρουμανια/βουλγαρια και λοιπες πρωην ανατολικες χωρες
ειναι αστειο να νομιζετε οτι αυτο εγινε απτο 2007 και μετα που μπηκαν καποιες απο αυτες στην ΕΕ , ισα ισα δεκαετιες 80-90 ερχοταν κατα χιλιαδες
τωρα εχουν μειωθει
απλα ισως δεν το ξερετε οτι μεχρι το 2000-2001 καπου εκει μπορουσες υπο προυποθεσεις να παρεις μεταγραφη(συνηθως υστερα απο εξετασεις) οποτε πηγαιναν σερβια καναν 2-3 χρονια και γυρνουσαν απθ κλπ οποτε το πτυχιο εβγαινε ως "ελληνικο"
2. δεν ειναι μονο οι ελληνες γιατροι που πανε σε αλλες χωρες . θα τρομαξετε αμα δειτε ποσοι ινδοι γιατροι πανε στο uk και αντιστοιχα ποσοι βουλγαροι/ρουμανοιπολωνοι/εσθονοι/λιθουανοι κλπ πηγαινουν γερμανια για δουλεια/ειδικοτητα ο λογος ειναι οτι ψαχνουν γιατρους , οχι οτι ΟΛΟΙ εχουμε/εχουν(Αντιστοιχα) και γαμω το επιπεδο
3. οι ελληνικες ιατρικες εχουν παρα πολυ καλο επιπεδο ,καλυτερο απο αρκετες ταχα προηγημενες χωρες και αυτο φαινεται και κατα καιρους αν βλεπετε στις ειδησεις ειτε σε επιστημονικα περιοδικα που αναφερουν τις διαφορες πρωτοποριακες εγχειρησεις που κανουν κλπ
4. προσωπικη αποψη ,το διαβασμα των πανελληνιων ειναι χαζο, γιατι? γιατι στα φερνουν στο πιατο , σου λενε μαθε αυτα. ο μαθητης μαθαινει να διαβαζει στην σχολη , εκει πρεπει να παρει το βιβλιο των 400 σελιδων και να καταφερει να βγαλει την ουσια απο ολα αυτα χωρις το σκηνικο των πανελληνιων που σε παιρνουν απτο χερι και σου βγαζουν το ζουμι και το λεω οχι μονο απο προσωπικη πειρα(γιατι αυτο ειναι υποκειμενικο) αλλα παρα πολλα ατομα ακομα και ατομα που γραψαν 19.000+ μου λενε το ιδιο πραγμα "να διαβαζω εμαθα στην σχολη , στο σχολειο απλα παπαγαλιζα"
το να γραψει καποιος 1.000 μορια και να παει εξω ιατρικη(αν τον δεχτουν) μου δημιουργει αμφιβολιες για το επιπεδο του επιστημονα(αν και ποτε παρει πτυχιο) παρολαυτα ,ξανα τονιζω υποκειμενικα , προτιμω καποιον που σκιστηκε 4-5-6 χρονια διαβασμα στην σχολη παρα που σκιστηκε 1-1μιση χρονο μονο στην 3η λυκειου και μετα τα εγραψε στον κοκορα και αν σε καποια σχολη παιζει βρωμα και διαφθορα καταγγελια εισαγγελεις και στα ισια εκβιασμος της πρυτανειας τους "ειτε καθαριζετε ειτε σταματαμε την αναγνωριση της σχολης και σας καταγγελνουμε και στα ευρωπαικα οργανα" ετσι κ αλλιως αν θυμαμαι καλα σε οσες σχολες στο παρελθον γινοταν τετοιο θεμα κατευθειαν σταματουσε η αναγνωριση τους(χαρακτηριστικο παραδειγμα για οποιον θυμαται σχολη νοτιου ιταλιας πριν 8 χρονια που ειχε σκασει θεμα με αγορα πτυχιων)
5. για να μην παρεξηγηθω προς θεου δεν σπουδασα ιατρικη εξω , την αποψη που εχω σχηματισει την βασιζω σε συγγενεις μου που σπουδασαν εξω(για την ακριβεια σερβια ,βουλγαρια και γερμανια) σε συγγενεις μου που σπουδασαν ελλαδα , σε αποψεις φιλων/γνωστων μου που σπουδαζουν ιατρικη αυτη την εποχη καθως και στις αρκετες εμπειριες(δυστυχως!) που εχω με γιατρους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Με λυπεί το γεγονός να βλέπω και να ακούω τέτοιες απόψεις από νέους για αυτό το θέμα.... Διάβασα όλα τα σχόλια του άρθρου, και ως φοιτήτης Οδοντιατρικής στην Ρουμανία, έχω σιχαθεί την φάρα μας.... Οι μισοί εδώ μέσα μιλάνε με παραδείγματα που τους είπαν οι δικοί τους, με γενικεύσεις, με ακρότητες ( δηλαδή αυτό το Χάρβαρντ και το ΜΙΤ πόσες φορές θα το ξαναδιαβάσω σε σχόλια ρε παιδιά? )........... Και επειδή μου φαινεται, ότι κατά κύριο λόγο είστε η πλειοψηφία, 18χρονα, αυτό που έχω να πω είναι ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ...... ΝΑΙ, ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ, ΛΑΔΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ, αλλά σαν σχολή, καθηγητές και υποδομή ισχύει ότι ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΘΗΣΕΙΣ, ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ..... Και εξάλλου, που δεν υπάρχουν?????????? Ειλικρινά, -ανοίγω ένα άλλο θεμα τώρα- πιστεύετε ότι γαμώτο και οι πανελλήνιες είναι αξιοκρατικές??? Αν είναι δυνατόν.....( Και αν θέλετε να χρησιμοποιησω το τρόπο ''επιχειρηματολογιας'' σας, γνωρίζω και εγω απο προσωπικη εμπειρια, μια περίπτωση ρουσφετιου, αλλά δεν το κάνω θέμα )........ Όλα ένα σκάνδαλο είναι! ....Τώρα μπορείτε να πέσετε από το συννεφάκι σας.... Πέρα από αυτό, και ως προσωπικότητα και ως φοιτητής Οδοντιατρικής, θίγομαι από σχόλια τύπου ΄΄Γιατρόι - Σφάχτες''..... Τόσα ξέρετε, τόσα λέτε! Το διάβασμα που ρίχνω εγώ, δεν θα το αναιρεί κανενα παραπληροφορημένο 18χρονο, ούτε κομπλεξικοί έλληνες φοιτητές εδώ στην πατρίδα.....Και οι εξαιρέσεις φοιτητων σαν και εμενα, δεν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου....Δυστυχως, ( για να σας προλάβω κιολας), επειδη τα πανεπιστημια ειναι αυτονομα, ειναι σε θεση να δεχονται καθε πλουσιοπαιδο που μπορει να καλυψει το ποσο των διδακτρων, όχι απαραιτητα καλο μαθητη εδω, να σπουδασει εκει.... Οκ, συμφωνω,ειναι τραγικο, και με στεναχωρεί που έχω για συμφοιτητες κακομαθημένα πλουσιόπαιδα.... Αλλα πτυχίο δεν βγαίνει μόνο με τα λεφτά του μπαμπακα...Θέλει και ένα προσόν, μια θυσία, που λέγεται διάβασμα, σε αυτα τα 5-6 χρονια!!!!....Ειλικρινα, μάρτυρας μου αυτο το ποστ, προσκαλώ όποιον θέλει, να έρθει μια βδομάδα πάνω στην Ρουμανία, να παρακολουθήσει μαζί μου μια βδομάδα στην σχολή..... Και όταν θα φύγει, να δω αν θα έχει ίδια άποψη.....ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΤΙ : ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ! Δεν δέχομαι και δεν ανέχομαι κανέναν φοιτητη Οδοντιατρικης στην Ελλάδα, να με θεωρεί κατώτερο και άναξιο του.... Ήταν το τελευταιο μου ποστ, δεν θα ξανασχοληθώ επί του θέματος.... Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε, αλλά το βρίσκω χάσιμο χρόνου να απαντώ σε παιδάκια που ούτε καν έχουν ζήσει έξω από την ελληνική πραγματικότητα.... Υπαρχεί ζωή εκεί έξω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Με λυπεί το γεγονός να βλέπω και να ακούω τέτοιες απόψεις από νέους για αυτό το θέμα....
Διάβασα όλα τα σχόλια του άρθρου, και ως φοιτήτης Οδοντιατρικής στην Ρουμανία, έχω σιχαθεί την φάρα μας.... Οι μισοί εδώ μέσα μιλάνε με παραδείγματα που τους είπαν οι δικοί τους, με γενικεύσεις, με ακρότητες ( δηλαδή αυτό το Χάρβαρντ και το ΜΙΤ πόσες φορές θα το ξαναδιαβάσω σε σχόλια ρε παιδιά? )........... Και επειδή μου φαινεται, ότι κατά κύριο λόγο είστε η πλειοψηφία, 18χρονα, αυτό που έχω να πω είναι ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ...... ΝΑΙ, ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ, ΛΑΔΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ, αλλά σαν σχολή, καθηγητές και υποδομή ισχύει ότι ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΘΗΣΕΙΣ, ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ..... Και εξάλλου, που δεν υπάρχουν?????????? Ειλικρινά, -ανοίγω ένα άλλο θεμα τώρα- πιστεύετε ότι γαμώτο και οι πανελλήνιες είναι αξιοκρατικές??? Αν είναι δυνατόν.....( Και αν θέλετε να χρησιμοποιησω το τρόπο ''επιχειρηματολογιας'' σας, γνωρίζω και εγω απο προσωπικη εμπειρια, μια περίπτωση ρουσφετιου, αλλά δεν το κάνω θέμα )........ Όλα ένα σκάνδαλο είναι! ....Τώρα μπορείτε να πέσετε από το συννεφάκι σας.... Πέρα από αυτό, και ως προσωπικότητα και ως φοιτητής Οδοντιατρικής, θίγομαι από σχόλια τύπου ΄΄Γιατρόι - Σφάχτες''..... Τόσα ξέρετε, τόσα λέτε! Το διάβασμα που ρίχνω εγώ, δεν θα το αναιρεί κανενα παραπληροφορημένο 18χρονο, ούτε κομπλεξικοί έλληνες φοιτητές εδώ στην πατρίδα.....Και οι εξαιρέσεις φοιτητων σαν και εμενα, δεν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου....Δυστυχως, ( για να σας προλάβω κιολας), επειδη τα πανεπιστημια ειναι αυτονομα, ειναι σε θεση να δεχονται καθε πλουσιοπαιδο που μπορει να καλυψει το ποσο των διδακτρων, όχι απαραιτητα καλο μαθητη εδω, να σπουδασει εκει.... Οκ, συμφωνω,ειναι τραγικο, και με στεναχωρεί που έχω για συμφοιτητες κακομαθημένα πλουσιόπαιδα.... Αλλα πτυχίο δεν βγαίνει μόνο με τα λεφτά του μπαμπακα...Θέλει και ένα προσόν, μια θυσία, που λέγεται διάβασμα, σε αυτα τα 5-6 χρονια!!!!....Ειλικρινα, μάρτυρας μου αυτο το ποστ, προσκαλώ όποιον θέλει, να έρθει μια βδομάδα πάνω στην Ρουμανία, να παρακολουθήσει μαζί μου μια βδομάδα στην σχολή..... Και όταν θα φύγει, να δω αν θα έχει ίδια άποψη.....ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΤΙ : ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ! Δεν δέχομαι και δεν ανέχομαι κανέναν φοιτητη Οδοντιατρικης στην Ελλάδα, να με θεωρεί κατώτερο και άναξιο του.... Ήταν το τελευταιο μου ποστ, δεν θα ξανασχοληθώ επί του θέματος.... Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε, αλλά το βρίσκω χάσιμο χρόνου να απαντώ σε παιδάκια που ούτε καν έχουν ζήσει έξω από την ελληνική πραγματικότητα.... Υπαρχεί ζωή εκεί έξω!!!!

απο τη στιγμη που σπουδαζεις ο ιδιος εκει το μονο σιγουρο ειναι πως θα υποστηριξεις τις σπουδες σου...αν εκανες το αντιθετο θα ηταν το περιεργο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ναι σωστά, εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε τα πιο καλά Πανεπιστήμια.

Μερικοί μερικοί δεν παλεύεστε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ναι σωστά, εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε τα πιο καλά Πανεπιστήμια.

Μερικοί μερικοί δεν παλεύεστε!!

δεν ειναι αυτό. ειναι οτι ο γιατρος π βγηκε απο ελληνικο πανεπιστημιο ιδρωσε για να μπει ενω ο αλλος μπηκε ετσι. επισης ισως ο σοβαροτερος λογος της διαμαχης γιατρων απο εξω/ γιατρων απο μεσα, ειναι το οτι δεν χωρανε ολοι στην ελλαδα.

μπαινουν που μπαινουν 800 ατομα καθε χρονο σε ιατρικες, μπαινουν και αλλα 100/200 εξω και μετα ολοι αυτοι ερχονται να διεκδικησουν θεσεις ειδικοτητας, θεσεις εργασιας, ιατρεια. ε γίνεται χαμός! και σαφως ενας γιατρος απο ελληνικο πανεπιστημιο οταν βλεπει να χανει την θεση του απο εναν τετοιο νιωθει αδικημενος!

*α, και δεν ειπε κανεις οτι στην ελλαδα εχουμε τα πιο καλα πανεπιστημια, ομως δεν ειναι και ΚΑΘΕ ΤΙ ΞΕΝΟ πιο καλο απο το ελληνικο. ουτε αυτη η νοοτροπια ειναι σωστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν ειναι αυτό. ειναι οτι ο γιατρος π βγηκε απο ελληνικο πανεπιστημιο ιδρωσε για να μπει ενω ο αλλος μπηκε ετσι. επισης ισως ο σοβαροτερος λογος της διαμαχης γιατρων απο εξω/ γιατρων απο μεσα, ειναι το οτι δεν χωρανε ολοι στην ελλαδα.

μπαινουν που μπαινουν 800 ατομα καθε χρονο σε ιατρικες, μπαινουν και αλλα 100/200 εξω και μετα ολοι αυτοι ερχονται να διεκδικησουν θεσεις ειδικοτητας, θεσεις εργασιας, ιατρεια. ε γίνεται χαμός! και σαφως ενας γιατρος απο ελληνικο πανεπιστημιο οταν βλεπει να χανει την θεση του απο εναν τετοιο νιωθει αδικημενος!

*α, και δεν ειπε κανεις οτι στην ελλαδα εχουμε τα πιο καλα πανεπιστημια, ομως δεν ειναι και ΚΑΘΕ ΤΙ ΞΕΝΟ πιο καλο απο το ελληνικο. ουτε αυτη η νοοτροπια ειναι σωστη.

Έλεος, είστε τραγικοί.........
Υπάρχουν και αλλού επιστήμονες ξυπνάτεεεε επιτέλους, έχει καταντήσει αηδία η δικαιολογία των πανελληνίων........
Ναι οκ όσοι βγάλατε 20000 μόρια μην κάνετε τίποτα στη ζωή σας μόνο να κάθεστε και να το διατυμπανίζετε παντού.....
Άρε κάτι επιστημονάρες που βγάζει η χώρα μας.....Και κρίμα που στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ οι ασθενείς δεν χρίζουν την βοήθεια των μοναδικών ελλήνων γιατρών και φαντάζομαι θα πεθαίνουν κατά χιλιάδες μιας και όλες οι ιατρικές πέρα των ελληνικών είναι για τα μπάζα σύμφωνα με τα λεγόμενα σας.
Η ζωή του κάθε ανθρώπου δεν καθορίζεται από τις πανελλήννιες επιστήμονας μπορεί να γίνει άνετα και αυτός που έβγαλε 1 και 2 αρκεί να προσπαθήσει.
Αλλα με τέτοια άτομα και τέτοιες αντιλήψεις στην ελληνική κοινωνία ποιος μπορεί να πάει μπροστά!!!!!!!!!!

Και μετα θέλουμε να μας πάρουν και οι ξένοι στα σοβαρά!!!!!είμαι σίγουρος πως το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσουν μερικοί εδώ μέσα αν δούνε κάποιον ξένο δεν θα είναι το όνομα του αλλά εαν έδωσε εξετάσεις όταν ήταν 17 χρονών και πόσα μόρια έβγαλε.....και φυσικά ούτε λόγος να είναι ανώτερος ο άνθρωπος (ξενος) αυτός μιας και δεν θα έχει σπουδάσει σε ελληνικό ΑΕΙ

δεν ειναι αυτό. ειναι οτι ο γιατρος π βγηκε απο ελληνικο πανεπιστημιο ιδρωσε για να μπει ενω ο αλλος μπηκε ετσι..

και φυσικά για σένα, αυτός ο άλλος δεν ίδρωσε να πάρει το πτυχίο του και γλεντούσε μέχρι την ημέρα που του δώσαν ένα χαρτί έτσι για την πλάκα!!!!!Αν είναι τόσο θεικές οι ελληνικές ιατρικές γιατί τότε δεν είναι το κέντρο του κόσμου???γιατί δεν συρρέουν φοιτητές του εξωτερικού να σπουδάσουν εδώ???γιατί δεν γίνονται όλες οι ιατρικές ανακαλύψεις του αιώννα εδώ??Γιατί όταν κάποιος ασθενής πρέπει να κάνει μια σημαντική εγχείρηση ή δεν ξέρω εγώ τι τον στέλνουν στο εξωτερικό?????Έλεος με την κρίση ανωτερότητας μας πια...Και δεν θέλω να θίξω τους έλληνες φοιτητές γιατί έχω και πολλούς φίλους και ξέρω την προσπάθεια ππου κάνουν....αλλά δεν μπορούμε να τα μειώνουμε και όλα....αααααα και κάτι ακόμα εμένα οι φίλοι μου από την ιατρική(2 συγκεκριμένα) ποτέ δεν κατηγόρησαν τους γιατρούς από έξω.....και φυσικά ειδικότητα θα πάρουν έξω μιας και υπάρχει καλύτερη οργάνωση και γενικά είναι έτη φωτός μπροστά.....Ο ένας είναι ήδη στη Γερμανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δεν μειωσα τις ξενες ιατρικες. απο πού το συμπερανες εσυ; αλλα διαβαζεις;

μιλησα μονο για ανταγωνισμο στη διεκδικηση θεσεων εργασιας.

και αυτο το "ιδρωσε για να μπει" απευθυνεται μονο και ΜΟΝΟ στα μαθητικα χρονια ΠΡΙΝ το πανεπιστημιο. κατ'εσε δλδ ειναι δικαιο ενας που διαβαζε κ τον κοροιδευαν ολοι οτι ειναι φυτο κ περασε ιατρικη, να χασει τη θεση εργασιας του απο εναν που εκανε τον τουριστα και εφυγε εξω επειδη ειχε λεφτα?

δεν μιλησα για τις σπουδες και το ποσο γιατρος βγαινεις. μιλησα για το πριν της σχολης, και το μετα. δεν καταλαβαινεις!

πω πω...... θεατρο του παραλογου, αλλα λες και αλλα σου βαζουν να ειπες΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
δεν μειωσα τις ξενες ιατρικες. απο πού το συμπερανες εσυ; αλλα διαβαζεις;

μιλησα μονο για ανταγωνισμο στη διεκδικηση θεσεων εργασιας.

και αυτο το "ιδρωσε για να μπει" απευθυνεται μονο και ΜΟΝΟ στα μαθητικα χρονια ΠΡΙΝ το πανεπιστημιο. κατ'εσε δλδ ειναι δικαιο ενας που διαβαζε κ τον κοροιδευαν ολοι οτι ειναι φυτο κ περασε ιατρικη, να χασει τη θεση εργασιας του απο εναν που εκανε τον τουριστα και εφυγε εξω επειδη ειχε λεφτα?

δεν μιλησα για τις σπουδες και το ποσο γιατρος βγαινεις. μιλησα για το πριν της σχολης, και το μετα. δεν καταλαβαινεις!

πω πω...... θεατρο του παραλογου, αλλα λες και αλλα σου βαζουν να ειπες΄.

πρώτον μιλάω γενικά..
Και δεύτερον πάλι τα ίδια και τα ίδια από σένα, κατ'εσε δλδ ειναι δικαιο ενας που διαβαζε κ τον κοροιδευαν ολοι οτι ειναι φυτο κ περασε ιατρικη, να χασει τη θεση εργασιας του απο εναν που εκανε τον τουριστα και εφυγε εξω επειδη ειχε λεφτα?
ακόμη γελάω από την ανωτερότητα μας......ΕΛΕΟΣΣΣΣ...Στο εξωτερικό δηλαδή οι φοιτητές είναι αργόσχολοι, τουρίστες και αγράμματοι αααααα και πλούσιοι και μόνο τα καλά ελληνόπουλα πασχίζουν για το καλύτερο και γίνονται λαμπροί επιστήμονες από το διάβασμα.....Έλεος πια,λες και γνώρισες προσωπικά τον κάθε φοιτητή που σπούδασε έξω και τον κρίνεις τόσο απόλυτα.Άσε που μάλλον δεν γνωρίζεις τα ξένα συστήματα.....δεεν διάβασες η κόπηκες δυο φορές σε μάθημα???έξω από τη σχολή..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αντε παλι. μιλαω για μαθητες, μιλας για φοιτητες. και επιμενεις κιολας οτι μιλαω για φοιτητες. δες που μπλεξαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
κατ'εσε δλδ ειναι δικαιο ενας που διαβαζε κ τον κοροιδευαν ολοι οτι ειναι φυτο κ περασε ιατρικη, να χασει τη θεση εργασιας του απο εναν που εκανε τον τουριστα και εφυγε εξω επειδη ειχε λεφτα?
Στο εξωτερικό δηλαδή οι φοιτητές είναι αργόσχολοι, τουρίστες και αγράμματοι αααααα και πλούσιοι και μόνο τα καλά ελληνόπουλα πασχίζουν για το καλύτερο και γίνονται λαμπροί επιστήμονες από το διάβασμα.

Επιτρέψτε μου να παρέμβω μόνο να ξεκαθαρίσω κάτι.
Νομίζω οτι η χάρι σου λέει για 2 κατηγορίες Ελλήνων μελλοντικών φοιτητών.Η μια είναι αυτοί που μελετούσαν καθ'όλη τη διάρκεια της γ λυκείου (και όχι μόνο) και κατάφεραν να συγκεντρώσουν τα απαιτούμενα μόρια για την εισαγωγή τους σε Ιατρική σχολή εντός Ελλάδος.Η άλλη κατηγορία είναι πάλι Έλληνες τελειόφοιτοι ,που για αστάθμιτους λόγους,και εφόσον υπάρχει και η οικονομική ευχέρεια,προτίμησαν αντί να ξαναπροσπαθήσουν,να εγκαταλείψουν τη χωρα και να γραφτούν σε Ιατρική του εξωτερικού.
Με λίγα λόγια,σου μιλά μονο για Έλληνες τελειόφοιτους και αυριανούς φοιτητές.Δεν σου λέει οτι οι φοιτητές στο εξωτερικό είναι αργόσχολοι,τουρίστες κτλ,ενώ ΜΟΝΟ τα ελληνοπουλα ξεσκίζονται στο διάβασμα.
Εσύ δίνεις την εντύπωση οτι μιλάς για έλληνες φοιτητές και ατην αντίπερα όχθη,για φοιτητές άλλων χωρών.(αυτές οι λέξεις που χρωμάτισα με μπορντοροδοκόκκινο χρώμα :P ).
Και δεν είδα να σου λέει κάπου ποια πανεπιστήμια είναι ανώτερα.Εδώ ή εκεί; Δεξιά ή αριστερά;
Άλλο σου λέει η χάρι και άλλο εσύ.
Βρε άδικα τσαντίζεσαι .
;)

υγ.προς Θεού υπάρχουν ελληνες πτυχιούχοι Ιατρικής,λαμπροί επιστήμονες αλλά και σκάρτοι.Το ίδιο επικρατεί και στους πτυχιούχους Έλληνες στον κλαδο της Ιατρικής απο πανεπιστήμια του εξωτερικού.Υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες,υπάρχουν και αυτοί που χασομερούν. Εδώ μάλλον όλοι συμφωνούμε.:) amirite???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εσύ δίνεις την εντύπωση οτι μιλάς για έλληνες φοιτητές και ατην αντίπερα όχθη,για φοιτητές άλλων χωρών.(αυτές οι λέξεις που χρωμάτισα με μπορντοροδοκόκκινο χρώμα :P ).

Και εγώ για τους Έλληνες που σπουδάζουν έξω λέω, άσχετα που κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις.....

hurricane τα χειροτερεύεις τα πράγματα...Άλλο επιστήμονας και πτυχιούχος και άλλο μαθητής λυκείου...Έλεος μέχρι τώρα κατηγορούσατε του πτυχιούχους εξωτερικού και τώρα ξαφνικά μιλάμε για το λύκειο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Και εγώ για τους Έλληνες που σπουδάζουν έξω λέω, άσχετα που κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις.....


Δεν δινεις την εντύπωση όμως.Αν το έγραφες πιο κατανοητά,δε θα γίνονταν τέτοιες παρεξηγήσεις.:confused:
Και λολ όσοι σου μιλούν εδώ,σαν εχθρούς τους αντιμετωπίζεις .
Δες τί έγραψες :

Στο εξωτερικό δηλαδή οι φοιτητές είναι αργόσχολοι, τουρίστες και αγράμματοι αααααα και πλούσιοι και μόνο τα καλά ελληνόπουλα πασχίζουν για το καλύτερο και γίνονται λαμπροί επιστήμονες

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
καταλαβαίνεις πολύ καλά τι εννοώ με αυτή την πρόταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top