Ιατρική Ελλάδας vs εξωτερικού - ποια παρέχει την καλύτερη ποιότητα σπουδών;

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο ενδείκνυται για σπουδές, δίχως τα αίσχη των ελληνικών πανεπιστημίων, [...]

Τι λασπολογία είναι αυτή; Αν δεν έχουμε φοιτήσει σε ένα Πανεπιστήμιο (Ελληνικό, Ιταλικό, Αλβανικό...) δεν μπορούμε να εκφέρουμε έτσι ασύστολα γνώμη και πόσο μάλλον τόσο κακή. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Εισαγωγή σε Ιατρικές της Ευρώπης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Τι λασπολογία είναι αυτή; Αν δεν έχουμε φοιτήσει σε ένα Πανεπιστήμιο (Ελληνικό, Ιταλικό, Αλβανικό...) δεν μπορούμε να εκφέρουμε έτσι ασύστολα γνώμη και πόσο μάλλον τόσο κακή. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο!

Γιατί; Ψέματα λέει για το ελληνικό πανεπιστήμιο; Ψέματα λέει για τις παρατάξεις και τα ρουσφέτια που επικρατούν μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Γιατί; Ψέματα λέει για το ελληνικό πανεπιστήμιο; Ψέματα λέει για τις παρατάξεις και τα ρουσφέτια που επικρατούν μέσα;

Τι σχέση έχει αυτό με το επίπεδο ενός πανεπιστημίου; Το επίπεδο κρίνεται από την ποιότητα τον καθηγητών, των υλικών, των εργαστηρίων, των δημοσιεύσεων, των εργασιών, των φοιτητών που βγάζει κτλ. Ποσώς με ενδιαφέρει αν βγήκε πρώτη η ΔΑΠ.

Τεςπα, είναι οφφ το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά αυτή ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι η ωμή πραγματικότητα... δεν θίγουμε το κύρος του πανεπιστημίου, τους καθηγητές ή τις δυνατότητες που προσφέρει... Θίγουμε και αηδιάζουμε με την συμπεριφορά μιας σημαντικής μερίδας φοιτητόκοσμου, όχι πολιτικοποιημένου, αλλά κομματικοποιημένου και ακόμα μιας πιο μικρής μερίδας ΡΕΜΠΕΛΩΝ και ΑΡΓΟΣΧΟΛΩΝ, αλλά και πανεπιστημιακών καθηγητών που επέτρεψαν να επικρατεί ένα χάος στον χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης... Ναι, δεν έχω φοιτήσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο, αλλά το ζούμε καθημερινά.... ας μην κρυβόμαστε πλέον... Κάλλιστα τα ίδια θα μπορούν να ισχύουν αντίστοιχα και στην Ρουμανία...Τουλάχιστον, μπαίνεις στην σχολή και αυτό που αντικρύζεις σε εμπνέει να ασχοληθείς με το αντικείμενο... :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Από ένα πανεπιστήμιο κοιτάς να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερα εφόδια μπορείς για να συνεχίσεις. Τα εφόδια αυτά είναι γνωστικά και μόνο. Τώρα εσείς αναφέρεστε σε κάτι άλλο που ισχύει παντού στην Ελλάδα, σε όλες τις υπηρεσίες. Αν δεν το αφήσεις να σε ακουμπήσει θα βγεις επιστήμονας και καθαρός, αν το αφήσεις πρόβλημά σου.
Είμαι πολύ περήφανη για τη σχολή μου και για τους καθηγητές που είχα μέχρι τώρα γιατί δεν με βλέπουν ως πελάτη αλλά ως άνθρωπο που θα τον χαιρετήσουν στο δρόμο με το χαμόγελο στα χείλη, θα καθίσουν μαζί του στο κυλικείο για καφέ,που θα σε πάρουν από το χέρι να σε πάνε στο αναγνωστήριο ή στην βιβλιοθήκη για να σου ανοίξουν τα μάτια, που θα χαβαλεδιάσουν στο διάλειμμα, που θα τον κεράσουν μία καράφα κρασί όταν θα βρεθούνε στο ίδιο μαγαζί.
Εγώ καθημερινά εμπνέομαι από τη σχολή μου αφού δεν μπήκα από σπόντα αλλά από έρωτα. Ρέμπελοι υπάρχουν παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα όμως και με τις κάμποσες δυσκολίες που έχει να αντιμετωπίσει ο Έλληνας φοιτητής μπορεί και πετυχαίνει αν το δουλέψει και ο ίδιος και να είναι το ίδιο ανταγωνιστικός με κάποιον ενός άλλου Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω, εξάλλου τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι αρκετά καλά και ανταγωνιστικά με πολλά αντίστοιχα του εξωτερικού... Αν δεν μπεις στο τρυπάκι αυτό, είσαι εξοπλισμένος με πληθώρα εφοδίων και γνώσεων... Με λυπεί όμως αυτή η ''εξωπανεπιστημιακή'' κατάσταση και μακάρι να βρεθεί μια λύση, αλλά φως στο τούνελ δεν βλέπω.... Η αλήθεια είναι ότι με την είσοδο της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στην Ε.Ε., οι έλληνες φοιτητές θεωρούνται χαρτονομίσματα ευρώ και σοβαρή πηγή εσόδων για τα αυτόνομα πανεπιστήμια τους, γεγονός που με την στάση που κρατάνε εμφανώς ακόμα και οι καθηγητές, με ή μας εκνευρίζει απίστευτα μερικές φορές. Ανάλογα τον καθηγητή, βέβαια, παντού υπάρχουν περίεργοι τύποι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τώρα στο θέμα με τα ελληνικά πανεπιστήμια..
Απλά να πάρουμε τα δεδομένα. Στην παγκόσμια κατάταξη των πανεπιστημίων, τι θέσεις έχουν τα Ρουμανικά/Βουλγαρικά/Ουκρανικά κτλ.. και τι θέσεις έχουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.... Μόνο αυτό νομίζω θα τα λέει όλα

Σημ.: Στις πρώτες θέσεις βρίσκονται τα Αμερικάνικα, Harvard, Standford και το Βρετανικό Oxford..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Και ήρθαν τώρα αυτοί, που νομίζουν ότι αυτοσκοπός ζωής είναι η εισαγωγή σε ελληνικό πανεπιστήμιο, να μας το παίξουν μάγκες.... Χρόνια τώρα υπάρχει αυτή η υποβάθμιση - ρατσιστική στάση μερικών ελλήνων, δεν θα αλλάξει ποτέ βλέπω, το νιώσανε τόσοι και τόσοι απόφοιτοι εξωτερικού, το νιώσανε και οι δικοί μου, ξέρω πως είναι....... Πρέπει να είσαι τυφλός για να μην βλέπεις που αισθαινούν τα πανεπιστήμια μας, δυστυχώς επαναλαμβάνω! Δεν είναι ντροπή να το παραδεχτείς, επειδή το λέει κάποιος που σπουδάζει έξω... αν κ αυτό δεν ειναι καθολου υποτιμητικο... απωθημένα ουδέποτε έβγαλα, ουδέποτε θα βγάλω, γτ ποναμε την παιδεια μας, προτιμώ να μιλαμε με απτα γεγονότα.... Δεν πετύχαμε στο παιχνίδι που λέγεται πανελλήνιες, δεν τελειώνει η ζωή εκεί, αν αγαπάς κάτι παάααρα πολύ, βρίσκεις τρόπο να το ακολουθήσεις......

Παιδιά, ποιος έβαλε τα ρουμανικα-βουλγαρικα πανεπιστήμια πιο πάνω από τα ελληνικά? Πότε ειπώθηκε αυτό??? Είπαμε, μην τα ξαναλέμε, υπάρχουν προβλήματα, έντονα μεν, αλλά στο χέρι μας είναι να τα λύσουμε, αν κ δεν το βλέπω γτ μάλλον χαρακτηρίζονται διαχρονικά....Αλλά και πάλι, δεν θίξαμε την δυναμικότητα των πανεπιστημίων αυτών καθ'αυτών... μιλαμε την συμπεριφορά μερικών ρουσφετο-κομματοσκυλων καθηγητών και ανευθυνων φοιτητων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι Χάρη μου. Από τη στιγμή που κάνουνε ΚΑΤΑΤΑΞΗ κάποιος θα είναι πρώτο,κάποιος 50ος και κάποιος 300ος.
Με βάση κάποια κριτήρια βγαίνει η κατάταξη.
Και τα ελληνικά Πανεπιστήμια όμως έχουν αξιόλογους καθηγητές που το πρώτο πτυχίο τους το πήραν στην ελλάδα και που διδάσκουν και στα μεγάλα πανεπιστήμια που λες και σε άλλα μεγάλα πανεπιστήμια και και και.
Και τα ελληνικά Πανεπιστήμια έχουν βγάλει μεγάλους επιστήμονες.
Και και και χίλια δυο.
Ας μην τα ακυρώνουμε όλα τόσο εύκολα πια.
Και μην προσπαθείτε πάντα παινέψετε το σπίτι σας γιατί αλλιώς θα πέσει να σας πλακώσει.
Να είστε αντικειμενικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αντικειμενικοι : οι καταταξεις των πανεπιστημιων της χωρας μας ειναι «χ...ε μεσα πολυχρονη...». Και ακομη καθομαστε να κοκορευομαστε για τα πανεπιστημια μας, ενω οι αλλες χωρες μας καβαλανε στο ερευνητικο και διδακτικο μερος.

Το μονο που μας κανει περηφανους ειναι το γεγονος για να μπεις στο πανεπιστημιο δινεις τις πανελληνιες, που δεν ειναι ευκολες, και το οτι δεν πληρωνουμε διδακτρα. Κατα τα αλλα, βλεπετε καθε μερα το «γαματο πανεπιστημιο» (λουφαδοροι φοιτητες, δεν τους δινονται κινητρα για μελετη, οι υπηρεσιες υπολειτουργουν,κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Παιδιά, ποιος έβαλε τα ρουμανικα-βουλγαρικα πανεπιστήμια πιο πάνω από τα ελληνικά? Πότε ειπώθηκε αυτό??? Είπαμε, μην τα ξαναλέμε, υπάρχουν προβλήματα, έντονα μεν, αλλά στο χέρι μας είναι να τα λύσουμε, αν κ δεν το βλέπω γτ μάλλον χαρακτηρίζονται διαχρονικά....Αλλά και πάλι, δεν θίξαμε την δυναμικότητα των πανεπιστημίων αυτών καθ'αυτών... μιλαμε την συμπεριφορά μερικών ρουσφετο-κομματοσκυλων καθηγητών και ανευθυνων φοιτητων...

Οι λιστες καταταξης των πανεπιστημιων.Μπορεις να ψαξεις και να βρεις.
Πολλα πανεπιστημια οπως το Αριστοτελειο εχουν μπει σε θεσεις εντος των 300 καλυτερων.

Αντιστοιχα,της βουλγαριας,Ρουμανιας και λοιπων,δεν υπαρχουν καν στις λιστες :P

Αντικειμενικοι : οι καταταξεις των πανεπιστημιων της χωρας μας ειναι «χ...ε μεσα πολυχρονη...». Και ακομη καθομαστε να κοκορευομαστε για τα πανεπιστημια μας, ενω οι αλλες χωρες μας καβαλανε στο ερευνητικο και διδακτικο μερος.

Δεν διαφωνει κανεις,η ερευνα απο την Ελλαδα λειπει εδω και χρονια,λολ.
Αλλα δεν γινεται ο καθε πικραμενος να θετει στην ιδια κατηγορια τα ελληνικα πανεπιστημια με τα μπουρδελα βουλγαριας,ρουμανιας κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αντικειμενικοι : οι καταταξεις των πανεπιστημιων της χωρας μας ειναι «χ...ε μεσα πολυχρονη...». Και ακομη καθομαστε να κοκορευομαστε για τα πανεπιστημια μας, ενω οι αλλες χωρες μας καβαλανε στο ερευνητικο και διδακτικο μερος.

Ναι ε; Πόσες σχολές της Ευρώπης περνάνε το Φυσικό ΑΠΘ στο ερευνητικό κομμάτι; Έχει κάνει απίστευτες ανακαλύψεις το Φυσικό στη Νανοτεχνολογία και στην Πυρηνική. Σίγουρα είναι και άλλες αλλά το Φυσικό είναι ο τομέας μου και αυτά γνωρίζω.
Τέλος, γιατί εσείς οι Έλληνες φοιτητές δεν κάνετε τίποτα για να αυξήσετε το επίπεδο των σπουδών σας; Γίνονται τόσα σεμινάρια και παίρνουν πολύ λίγοι φοιτητές μέρος. Βαριέστε λίγο;

Θα έσκαγα αν δεν το έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ε; Πόσες σχολές της Ευρώπης περνάνε το Φυσικό ΑΠΘ στο ερευνητικό κομμάτι; Έχει κάνει απίστευτες ανακαλύψεις το Φυσικό στη Νανοτεχνολογία και στην Πυρηνική. Σίγουρα είναι και άλλες αλλά το Φυσικό είναι ο τομέας μου και αυτά γνωρίζω.
Τέλος, γιατί εσείς οι Έλληνες φοιτητές δεν κάνετε τίποτα για να αυξήσετε το επίπεδο των σπουδών σας; Γίνονται τόσα σεμινάρια και παίρνουν πολύ λίγοι φοιτητές μέρος. Βαριέστε λίγο;

Θα έσκαγα αν δεν το έλεγα.

Είπες την μεγάλη αλήθεια.
Η πρόοδος θέλει και ενασχόληση με το εκάστοτε αντικείμενο. Όπως και η έρευνα. Κτλ κτλ.
Θέλει να θυσιάσεις κάποια πράγματα για να επιτύχεις κάποια άλλα.
Ένα γνώρισμα που δεν το έχουν όλοι οι φοιτητές.
Γι'αυτό μην λέμε πάντα Ελληνικά Πανεπιστήμια.
Ας λέμε και Έλληνες φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ούτε καν έχεις επισκεφτεί ένα πανεπιστήμιο της Ρουμανίας, για να εκφράζεσαι με αυτόν τον τρόπο.... Επίσης, θα σε έχει πικράνει κάποια προσωπίκή σου εμπειρία, δεν έξηγείται αλλίως το μένος που έχεις.... Και διάβασε την πρώτη φράση μου στο τελευταίο μήνυμα, και δες τι απαντας.... Δηλαδη εβαλαν οι λιστες τα ρουμανικα πανεπιστημια πιο πανω απο τα ελληνικα...ναι, το πιστευω... Αλλοι ζουν στο εξωτερικο, αλλοι ξεχασαν την ελληνικη γλωσσα..... Περα απο αυτο, θα συμφωνησω σχετικα με το Φυσικο εδω στο ΑΠΘ, ειναι απο τις αρτιοτερες ελληνικες σχολες στο επιπεδο ερευνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ούτε καν έχεις επισκεφτεί ένα πανεπιστήμιο της Ρουμανίας, για να εκφράζεσαι με αυτόν τον τρόπο.... Επίσης, θα σε έχει πικράνει κάποια προσωπίκή σου εμπειρία, δεν έξηγείται αλλίως το μένος που έχεις.... Και διάβασε την πρώτη φράση μου στο τελευταίο μήνυμα, και δες τι απαντας.... Δηλαδη εβαλαν οι λιστες τα ρουμανικα πανεπιστημια πιο πανω απο τα ελληνικα...ναι, το πιστευω... Αλλοι ζουν στο εξωτερικο, αλλοι ξεχασαν την ελληνικη γλωσσα..... Περα απο αυτο, θα συμφωνησω σχετικα με το Φυσικο εδω στο ΑΠΘ, ειναι απο τις αρτιοτερες ελληνικες σχολες στο επιπεδο ερευνας...

Δεν χρειαζεται να πιω υδροκυανιο,για να δω οτι δεν μου αρεσει.

Ετσι,δεν χρειαζεται να παω ο ιδιος σε παρομοια πανεπιστημια,εχουμε εμπειριες απο αποφοιτους.
Αλλα ειναι λογικο να υπερσπιζεσαι το ''σπιτι'' σου,οσο χαλια και να ειναι.Αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο.
Ουδεποτε ειχα εμπειριες με ρουμανικοβουλγαριες.:)

Τα ρουμανικα πανεπιστημια δεν υπαρχουν καν σε λιστες.Οι λιστες δεν πανε μεχρι το απειρο,υπαρχουν λιστες με τα 50 καλυτερα,με τα 100,200 300 500 κτλπ.Ανυπαρκτα τα καημενα.Πατος με αλλα λογια.

Το μενος μου,εχει βαση στις ακαρπες προσπαθειες σας, να αποδειξετε οτι πανεπιστημια(Ρουμ.,Βουλγ....) που στην Ιατρικη βγαζουν σφαχτες και οχι γιατρους(εκτος εξαιρεσεων) ειναι ανωτερα απο τα Ελληνικα.
Το οτι υπαρχει κομματοκρατια,δεν μπορει σε καμια περιπτωση να αναιρεσει το επιπεδο τους.(ελληνικα)

Απο την αλλη,αφου ο αλλος ηθελε να γινει γιατρος,δηλαδη ενα επαγγελμα που θελει συνεχες διαβασμα και εντος σχολης και εκτος σχολης,και καθ'ολη την διαρκεια ασκησης του επαγγελματος,γιατι δεν διαβασε ωστε να περασει με πανελληνιες?
Αμα απο την αλλη ηθελε εξωτερικο,να παει στο Χοπκινς,η στο Χαρβαρντ.

Δικαιολογιες,δικαιολογιες και παλι δικαιολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ώρες ώρες μου δημιουργείται η εντύπωση,ότι στην ελλάδα γαλουχούν τα παιδιά με το σκεπτικό "αν σπουδάζει έξω,είναι άχρηστος,ανίκανος και ανεπρόκοπος. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ώρες ώρες μου δημιουργείται η εντύπωση,ότι στην ελλάδα γαλουχούν τα παιδιά με το σκεπτικό "αν σπουδάζει έξω,είναι άχρηστος,ανίκανος και ανεπρόκοπος. :confused:

Καρπε,εξω ειναι και το ΜΙΤ.

Εγω μιλαω για συγκεκριμενες χωρες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laina5

Νεοφερμένος

Ο laina5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1. τα rankings εχουν αξια μονο οταν κοιτας την βαθμολογια μιας σχολης ως προς καποια ειδικοτητα
αλλιως χανουν εντελως το νοημα τους , και για να μην παρεξηγηθω ευθυς σας δινω το ακολουθω παραδειγμα
σε προσφατα(2012) rankings που μελετησα το εμπ ηταν κατω απτο απθ , παραξενευτηκα μιας και το εμπ ως μεγαλυτερο και ως το πολυτεχνειο που πεφτει το πιο πολυ χρημα στην ελλαδα(ειναι στην αθηνα γαρ) περιμενα να ειναι πιο ψηλα , κατευθειαν ομως καταλαβα οτι ο λογος ηταν πως οταν λεμε απθ στην λιστα εννοει και τα φυσικομαθηματικοχημικα τις πολυτεχνικες σχολες τα παιδαγωγια την ιατρικη και γενικα τα παντα που ειναι στο ΑΠΘ ενω οταν ελεγε ΕΜΠ εννοουσε μονο τις πολυτεχνικες σχολες
παραξενο παραδειγμα αυτο που φερνω απλα το αναφερω γιατι το παρατηρησα και με αλλες σχολες
2. σε πολλες χωρες (πχ γερμανια,αγγλια) το να σπουδασεις ιατρικη ειναι παρα πολυ ακριβο ειτε παρα πολυ δυσκολο ειτε και τα 2(αν μιλαμε για usa)
ο λογος για αυτο ειναι οτι εκει τετοια επαγγελματα προοριζονται για παρα πολυ μικρο αριθμο εισακτεων ,γιαυτο και πιθανως να εχετε διαβασει ανα καιρους οτι εκει βρισκεις κατευθειαν θεση για ειδικοτητα και οτι ψαχνουν τα νοσοκομεια τους να προσλαβουν γιατρους , οποτε καταλαβαινετε και την αντιστοιχη δυσκολια οταν στην σχολη θα συναγωνιστεις τους καλυτερους των καλυτερων της χρονιας τους
βεβαια οι μισθοι για γιατρους εκει ειναι και στο αντιστοιχο επιπεδο ,εδω ελλαδα εισαι και λες "νταξ γιατρος και να πεινασεις δυσκολο" ..
3. οσο αφορα τις ρουμανιες βουλγαριες κλπ δεν μπορω να μιλησω αντικειμενικα μιας και βουλγαρια σπουδασα
ελλαδα σε αει μια χαρα σχολη περασα απλα δεν ηταν η 1η μου επιλογη και αποφασισα (μιας και λεφτα για κεντρικη ευρωπη γιοκ) να ακολουθησω το ονειρο μου
εγω προσωπικα ουτε πληρωσα ουτε μου ειπε πλαγιως κανενας καθηγητης ξερεις "υπαρχει και αλλος τροπος" , και λογο να πω ψεμματα δεν εχω μιας και αγνωστοι μεταξυ αγνωστων ειμαστε παρολαυτα κραταω πισινη γιατι δεν ξερω τι κανει ο καθενας ουτε εχω ιδεα τι γινετε σε ολες τις σχολες(και δεν με νοιαζει κιολας)σαπιλα βρωμια και διαφθορα υπαρχει παντου σε ολες τις χωρες και την μισω ,ειδικα για τις σχολες της εκει επαρχιας εχω ακουσει πολλα και διαφορα οποτε μενω στο εξης : αν καποιος αξιζει , δεν προκειται να παει χαμενος , αν δεν αξιζει οπου και να σπουδασε αργα ή γρηγορα θα βουλιαξει , οσο χρημα και ας εχει δωσει για βαθμους και μαθηματα ευτυχως στην εποχη μας τα "χαρτια" εχουν αξια μονο για να μπεις στον "χορο" , απο κει και περα κρινεσαι απτις "χορευτικες σου ικανοτητες "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
1. τα rankings εχουν αξια μονο οταν κοιτας την βαθμολογια μιας σχολης ως προς καποια ειδικοτητα
αλλιως χανουν εντελως το νοημα τους , και για να μην παρεξηγηθω ευθυς σας δινω το ακολουθω παραδειγμα
σε προσφατα(2012) rankings που μελετησα το εμπ ηταν κατω απτο απθ , παραξενευτηκα μιας και το εμπ ως μεγαλυτερο και ως το πολυτεχνειο που πεφτει το πιο πολυ χρημα στην ελλαδα(ειναι στην αθηνα γαρ) περιμενα να ειναι πιο ψηλα , κατευθειαν ομως καταλαβα οτι ο λογος ηταν πως οταν λεμε απθ στην λιστα εννοει και τα φυσικομαθηματικοχημικα τις πολυτεχνικες σχολες τα παιδαγωγια την ιατρικη και γενικα τα παντα που ειναι στο ΑΠΘ ενω οταν ελεγε ΕΜΠ εννοουσε μονο τις πολυτεχνικες σχολες
παραξενο παραδειγμα αυτο που φερνω απλα το αναφερω γιατι το παρατηρησα και με αλλες σχολες
2. σε πολλες χωρες (πχ γερμανια,αγγλια) το να σπουδασεις ιατρικη ειναι παρα πολυ ακριβο ειτε παρα πολυ δυσκολο ειτε και τα 2(αν μιλαμε για usa)
ο λογος για αυτο ειναι οτι εκει τετοια επαγγελματα προοριζονται για παρα πολυ μικρο αριθμο εισακτεων ,γιαυτο και πιθανως να εχετε διαβασει ανα καιρους οτι εκει βρισκεις κατευθειαν θεση για ειδικοτητα και οτι ψαχνουν τα νοσοκομεια τους να προσλαβουν γιατρους , οποτε καταλαβαινετε και την αντιστοιχη δυσκολια οταν στην σχολη θα συναγωνιστεις τους καλυτερους των καλυτερων της χρονιας τους
βεβαια οι μισθοι για γιατρους εκει ειναι και στο αντιστοιχο επιπεδο ,εδω ελλαδα εισαι και λες "νταξ γιατρος και να πεινασεις δυσκολο" ..
3. οσο αφορα τις ρουμανιες βουλγαριες κλπ δεν μπορω να μιλησω αντικειμενικα μιας και βουλγαρια σπουδασα
ελλαδα σε αει μια χαρα σχολη περασα απλα δεν ηταν η 1η μου επιλογη και αποφασισα (μιας και λεφτα για κεντρικη ευρωπη γιοκ) να ακολουθησω το ονειρο μου
εγω προσωπικα ουτε πληρωσα ουτε μου ειπε πλαγιως κανενας καθηγητης ξερεις "υπαρχει και αλλος τροπος" , και λογο να πω ψεμματα δεν εχω μιας και αγνωστοι μεταξυ αγνωστων ειμαστε παρολαυτα κραταω πισινη γιατι δεν ξερω τι κανει ο καθενας ουτε εχω ιδεα τι γινετε σε ολες τις σχολες(και δεν με νοιαζει κιολας)σαπιλα βρωμια και διαφθορα υπαρχει παντου σε ολες τις χωρες και την μισω ,ειδικα για τις σχολες της εκει επαρχιας εχω ακουσει πολλα και διαφορα οποτε μενω στο εξης : αν καποιος αξιζει , δεν προκειται να παει χαμενος , αν δεν αξιζει οπου και να σπουδασε αργα ή γρηγορα θα βουλιαξει , οσο χρημα και ας εχει δωσει για βαθμους και μαθηματα ευτυχως στην εποχη μας τα "χαρτια" εχουν αξια μονο για να μπεις στον "χορο" , απο κει και περα κρινεσαι απτις "χορευτικες σου ικανοτητες "

Καλα τα οσα λες.Ισχυουν ομως;Εφαρμοζονται στην πραξη;

Εχω βαρεθει να ακουω για παιδια που το ονειρο τους ηταν να γινουν γιατροι,δικηγοροι,μπαρμπι με 3 βυζια.Το ονειρο λεγεται ονειρο γιατι κρυβει μια ουτοπικοτητα,κατι το ανεφικτο,το μη δυνατο.Εγω ειχα ονειρο να παω στον αρη,σαφως και δεν γινεται.Ας ειμαστε και λιγο ρεαλιστες.Αμα δεν περνουσα ιατρικη αλλα πληροφορικη,το ιδιο καλα θα την εκανα.Ποτε δεν ειπα ιατρικη ή αυτοκτονω.

Εαν αυτη τη στιγμη ερθει καποιος απο Βουλγαρια,ποιος τον ελεγχει;Ο δοαταπ δεν ισχυει εφοσον η βουλγαρια ανηκει στην ΕΕ και μπαινει απευθειας για ειδικοτητα.Και αμα δεν αξιζει;Εξετασεις για ειδικοτητα δεν υπαρχουν.

Αρα,οταν μπεις στο χορο,καθεσαι μεχρι να τον τελειωσεις.Δεν κρινεσαι για τις ικανοτητες σου.Ξερεις ποσους καφρους ελληνοσπουδαγμενους και ξενοφερμενους ξερω,που θα πρεπε να παρουν ποδι αλλα κανεις δεν τους διωχνει γιατι εχουν δοντι;


Και εν τελει,σταματηστε να κατηγορειτε τα ελληνικα πανεπιστημια.Μην τα θεωρειτε και τοσο ΑΧΡΗΣΤΑ.Τα αμερικανακια στα 17 εχουν πειθαρχια και διαβαζουν για ιατρικη.Τα ελληνακια-ο κωστας,η μαρια και ο νικος- κανουν το ιδιο.Μονο οι συνιστωσες αλλαζουν και οι παραγοντες.Αμα γεννιοσουν εκει,θα ηταν διαφορετικα.Δεν ειναι μιζερο να λες η εκπαιδευση μας ειναι κατωτερη; ειναι κατωτερη αλλα αυτο δεν κανει εσενα κατωτερο.Αμα νιωθεις οτι υστερεις,το πανεπιστημιο δινει 589656007 ευκαριες.Αρκει να θες,οχι να σε παιρνουν απο το χερακι ''ελα τακουλη να κανουμε ερευνα'' Νταχαχ,ημαρτον.



Και οσο για την αμερικη ισχυει το ιδιο καθεστως με την ελλαδα:τα παιδακια που πανε να σπουδασουν στην καραιβικη ιατρικη-ακα πουερτο ρικο,κουβα,κατι ονοματα εξωτικα- ειναι γνωστο πως λαμβανουν κατωτερη εκπαιδευση απο τα γνησια αμερικανακια,τα εκει σπουδαγμενα.Δεν λενε το αντιθετο αφου δεν περασαν στις εξετασεις της χωρας τους.Εξεταζονται σε κοινα θεματα με τα ιδια σταθμα και ολη η σαρα και η μαρα παιρνει ποδι αν δεν αξιζει.
Στην ελλαδα εχουμε την παγκοσμια πρωτοπορια-και σε αυτο-.Δεν περναει καποιος εδω-θεμα διαβασματος ειναι,πιστεψτε με οχι ευφυιας-,παει εξω και μετα λεει ''η ελλαδα ειναι μπουρδελο,καλυτερα εξω''.Δηλαδη,γνησια ελληνικη ηλιθια νοοτροπια.Να μπουν εξετασεις για ολους μας,να δουμε τι λενε οι στατιστικες και μετα να μιλησουν.-

@λαινα5 δεν πανε σε σενα ολα,προφανως αλλα εκανα quote το δικο σου ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top